Jump to content

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

Xp yi sorunsuz kurdu.

Sorunlarım

1- Kendime ait AEROSTUDIO da hazırladığım multiboot menümde komut satırına

grub4dos ls /NT5/MENU.LST || find --set-root /NT5/MENU.LST; configfile /NT5/MENU.LST
boot

şeklinde ekledim . Çalıştı ancak önce mavi ekranda DOS tarzı bi bölüm geldi. DOS menude I386/SETUPLDR.BIN (buna benzer bişiydi tam hatırlayamadım) satırı vardı onu seçtim kuruluma geçti. Bunu direk çalıştırabilirmiyim. Sanırım aşağıdaki komutta bişi yapsam olacak ama ne ?

grub4dos ls /NT5/BOOT.GZ || find --set-root --ignore-floppies /NT5/BOOT.GZ
map --mem /NT5/BOOT.GZ (0xFF)
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook

2- Kuruluma başladıktan sonra bir yerde (tam hatırlamıyorum ) SETUP.ISO dosyamın nerde olduğunu sordu. Bunu sormadan direk nasıl devam ettirebilirim.

3- Kurulum bitti tam windows başlarken setup.ISO dosyasını tekrar istedi. Adres olarak gösterdim . modifiyeli xp den kaynaklı olarak Driver yükleme ile ilgili bir yükleme yaptı sanırım. Bu setup.ISO yu bana sormamasını nasıl sağlarım.

4- Merak ettimde diyelimki setup.ISO dosyası yaptık. Power ISO tarzı bir programla Setup.ISO nun içine girip içindekileri silip başka bir XP nin dosyalarını olduğu gibi kopyalasak ve kaydedip çıksak çalışırmı ?

çalışmalarınızın devamını dilerim.

Edited by freea

@freea

Cevap 1 - /NT5/MENU.LST dosyasındaki kodların hepsini silip aşağıdakini ekle.
[codebox]ls /NT5/BOOT.GZ || find --set-root --ignore-floppies /NT5/BOOT.GZ
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()
boot[/codebox]

Ayrı bir menü yapmanın amacı, iso dosyasında birden fazla xp ve benzeri kurulumun olabileceği ihtimalidir!
Bu yüzden ayrı bir menü yapılmıştır!
Kullanıcılar kendisine göre menülerini düzenleyebilir haliyle.

Cevap 2/3 - SETUP.ISO dosyasının sorma nedeni uygun sürücülerde bu dosyanın bulunamaması.
Senin SETUP.ISO dosyası CD/DVD sürücüsüsünde mi?
Burdaki çalışma Fat16/Fat32/NTFS ortamları için hazırlanmıştır...
Bu konu için tekrar yazarsan sevinirim. Yani ne tür bir sürücüden yüklemeye çalıştın?

Cevap 4 - Her kaynak için ayrı bir SETUP.ISO yapmalısın. Yoksa kurulum devam etmez!

Edited by blue_life

@freea

Sorun büyük ihtimal senin usb flash diskin sistem tarafından geç algılanması gibi görünüyor!
Gerekli düzenlemeyi yarın yapıp bilgilendiririm.
Denediğim pclerde bu soruna denk gelmedim.

Kısaca iso dosyasını sürücülerde aramadan biraz bekletem yapacağız. :(

blue_life kusura bakma yanlış bilgilendirme yaptım. Özür dilerim. Düzelteyim .

Windows xp kurulumunu sanal pc de denemiştim. Anlattığın yöntemle boot.gz dosyasını vs. hazırladım kendi AEROSTUDIO multiboot menüme ekledim. Multiboot.ISO dosyamı sanal pc de başlattım. XP kurulumuna başladı mavi ekranda dosyaları kopyaladıktan sonraki bölümde setup.ISO dosyasını sormuştu. ve tabi birde windows kurulum tamamlandıktan sonra başlarken tekrar istemişti. Adres penceresinden setup.ISO yu göstererek kurulumlara devam etmiştim.

Normal bilgisayarda USB veya DVD den kurma denemesi yapma fırsatım olmadı.. acaba onlardada setup.ISO dosyasını istermi.

Bu arada verdiğin komutu denedim kur u direkt başlattı. Yani o sorunumu hallettim.

ls /NT5/BOOT.GZ || find --set-root --ignore-floppies /NT5/BOOT.GZ
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/I386/SETUPLDR.BIN || chainloader ()
boot

Edited by freea

@freea

Bu yöntem cd/dvd için düşünülmemiştir. Büyük ihtimal sen SETUP.ISO dosyanı bu hazırladığın multiboot.iso dosyasının içene atıp sanal pcye bağladın.
Hal böyle olunca sen kurlumu sanal pcdeki cd/dvd üzerinden yapmış oluyorsun.

Yani sorun senin deneme şeklinden kaynaklanıyor. Setup.iso dosyası usb/normal dahili disk (fat16, fat32, ntfs) gibi bir depolama biriminde olur ise, ilgili ekran gelmez....

@korasoglu

Takılıdığın kısımlarda yazarsan yardımcı olmaya çalışırım...

Çalışma güncellenmiştir arkdaşlar!

[color="#0000FF"][u][b]http://bluelife.zxq.net/Nt5SetupFromIso/2011_08_11_Nt5SetupFromIso.zip[/b][/u][/color]

Bazen, usb sürücüleri sistem geç algılayabiliyor. Hal böyle olunca usb sürülere harfler geç atanıyor.
Bu sorun için eğer iso dosyası bulunamaz ise başlangıçta 10 saniye bekleme eklenmiştir.
Dosya kopyalamdaki bir sorun düzeltilmiştir (Son aşamada geç kopyalamaya neden oluyordu)

Artık iso dosyası önce usb sürücülerde aranıyor. Eğer bulunamaz ise sonra diğer fat16/fat32/ntfs sürücülerde aranıyor.
Eğer yine bulunamaz ise cd/dvd sürücülerede bakılıyor...

Çalıştır özelliğindeki ufak bir sorun düzeltilmiştir.
Vs.vs. bazı ufak tefek düzeltmeler mevcut.

[color="#8B0000"][b]Test etme imkanı bulan arkadaşlar, test sonuçlarını yazarsa sevinirim.[/b][/color]
Ben şuana kdar windows 2003 ve windows xp gibi sistemlerde denedim ve başarılı sonuç aldım
Windows 2000 de çalışmadı. Çok nadir kullanılan bir sistem olduğu için windows 2000 ile zaman kayıp etmek istemdim.

Tabi burdaki yöntem 32 bitlik sistemler içindir. Yani 64 bit bir xp için burdaki program işinize yaramaz.
Onun içinde destek ekleyebilirim, lakin şimdilik kalsın...

bu konu içindeki tüm çalışmalarınızı denemiş bulunmaktayım. ilk çalışma gayet güzel çalışıyordu ancak boot.gz dosyası büyüktü. ikinci çalışmada boot.gz dosyası küçültüldü ama bazı sorunlar ortaya çıkmıştı. üçüncü çalışmanızıda denedim ve sonuç gene GAYET BAŞARILI. sizi tebrik eder başarılarınızın devamını Allahtan dilerim. kolay gelsin.

Test ve bilgilendirme için teşekkürler @samosan

Arkadaşlar proje yavaş yavaş şekillenmeye/sonuçlanmaya başladı!
Bu çalışma için herangi bir isteğiniz/fikriniz varmı?
Yani şu şu gibi özelliklerde eklense fena olmazdı gibi...

Tek iso dosyası içinde iki xp ile farklı seçenekler ile hazırlanmış sistemi sorunsuz kurdu sata\raid sorunu olmadı her iki paketide boot.gz içerinde gerekli düzeni sorunsuz oluşturdu.
Kurmak istediğim multiboot içerisinde sorunsuz çağrıldı ve kuruldu oldukçada hızlıydı herhangi bir hata almadım.
Gizli dosya ve uzantılar yine açık :) böyle kalsın.
Flasf belleği gösterdim kurulum esnasında direk atar diye düşündüm ama atmadı kurulum tamamlanması esnasında mavi ekranlı bir cmd penceresi açık kaldı sonlandırmayı elle yaptım.
Usb belleğe boot vermedi kendim vermek durumunda kaldım normalse mesele yok ama bu seçenekde olursa daha güzel olur.
Tabi bu işlemler esnasında tüm diğer çalışmalarımda devam ettiği için farklı sonuç oluşması normal olabilir.
Diğer hazırlanmış test çalışmalarından bir önceki ve bu artık final seslerinin geldiğini gösteriyor.<br>Server 2003 işletim sisteminde çalışırmı onu test etmedim.
Paylaşımların için teşekkür ederim.
Selam ve Dua ile...

Edited by awengers44

@awengers44

Baştan beri bu projeye testlerinle desteğini esirgemediğin için çok teşekkür ederim.
Bu gizli dosyalar niye açık geliyor bir anlam veremiyorum.
Denedeğim sistemlerde böyle bir sorun olmadı. Tabi ayarlardan (ini dosyasından) ShowHiddenFile=True ise otomatik olarak açık geliyor.
ShowHiddenFile=False ise kapalı geliyordu. Neyse çokta önemli bir sorun deyil.

Normalde flash belleğe, BOOT.GZ ve seçilen iso dosyası otomatik kopyalanıyordu.
Heralde bu konuda bir sorun oluştu. Yarın tekrar bir gözatarım.
Program usb belleğe boot vermiyor. Bu yüzden boot için diğer programı kullanıyoruz.
Zaten bu yöntem sadece usb için deyil. Misal en basit olarak bilgisayardaki dahili gizli bir bölümden bile burdaki yöntem ile xp kurulabilmektedir.
Burdaki yöntemde gizli bir sürücüdeki iso dosyalarıda algılanmaktadır.

Evet artık bencede final yakın. Server 2003 x86 da büyük ihtimal burdaki yöntem çalışacakdır.
Desteğin için tekrardan teşekkürler.
Selam ve Dua ile...

Biraz geçte olsa denemelerimi Ekim ayı içerinde bilgisayarıma kavuşunca başlayacağım.Özellik ile Server 03 test ederim.Genelde onun ile çalışıyorum.
Bunlar dışında gerçekten çok harika bir paylaşım oldu ve birçok sorunu çözdü bir sistemci için.Flash Disk yerine USB HDD kullanarak yapılan bir çalışma daha fazla rağmet görüyor Benim için:) .iso olması da virüslerden uzak kalması için bire bir.
programı çözmemde @by_köylü arkadaşımıza yardımlarında ötürü teşekkürü borç bilrim.
Saygılarımla...

Programı hangi dil ile yazdın ve kaynak kodlarını paylaşabilir misin? acaba belki geliştirmek ve değiştirmek isteyenler olacaktır kendince...

Merhaba Blue_Life,

Nt5SetupFromIso (v1.0.0.7 ve 6) Çalıştırıp kurulumu başlattığımda ISO dosyasının içeriği kopyalanmaya başlıyor, yapılan işlemlerin sıralandığı pencere uzun bir süre sonra takılıyor ve hata;

[img]http://img6.resimup.net/di/2KLG.jpg[/img]

Kurulum burada yarım kalıyor.. (Hedef konumdaki dosya ismini büyük harfle düzeltmem işe yaramadı)

Başarılar..

Edited by tefaani

@tefaani

Dosya konumu çok uzun olduğu için sorun çıkmış gibi görünüyor.
NT5-MakeISO.CMD da gördüğüm kadarıyla hata mevcut.

Ilgili paketleri sürücünün anadizininine çıkartıp tekrar deneyebilirmisin?
Yani 2011_010_09_Nt5SetupFromIso klasörünü C:\ sürücüsüne koy ve ilgili programı ordan çalıştır!

Gerekli düzenlemeyi yeni paket ile yayınlarım...
Sonucu yazarsın, bilgi için teşekkürler...

Edited by blue_life

Paket güncellenmiştir arkadaşlar!
[color="#0000FF"][u][b]http://bluelife.zxq.net/Nt5SetupFromIso/2011_08_13_Nt5SetupFromIso.zip[/b][/u][/color]
Dosya kopyalamadaki önemli bir sorun tespit edildi ve giderildi!
Iso dosyasını oluşturup zipleyen NT5-MakeISO.CMD dosyasınde düzeltmeler yapıldı!
Dosya kopyalamanın ardından sağ alt köşedeki çalıştır iconuna ekran çözünürlülüğünüzü değiştirmeniz için basit bir program eklendi.
Bir kaç tane fazla önemli olmayan sorunlar düzeltildi.
vs. vs...

Deneyip test emek imkanı bulan arkadaşlar yorum yazarsa sevinirim....

@rulman
Test sonuçlarını bekleyeceğim...
Ara sıra bu yöntemle farklı bilgisayarlara xp kurulumu yapıyorum.
Şuana kadar önemli bir sorun yaşamadım.
Tabi ara sıra bende bazı sorunlar yaşadım ama bu sorunları tespit ettikçe haliyle çözüldüler.
Tabi test edip yorum yazan arkadaşlarında katkısı bence büyük oldu.
Burdan ayrı ayrı desteklerini esirgemeyen arkdaşlara teşekkür ederim.

Bu bakette aslen iki adet yazdığım program bulunmaktadır.
Birincisi boot.gz oluşturmak için kullandığımız.
Diğeri ise kurulumun ilk kısımlarını yöneten diğer program.
Bu biraz beni zorladı. Çünkü sistem yazdığım programa destek vermiyordu.
Zaman içinde onuda çözdüm...

Unutmadan, burdaki programlar autoit ile yazılmıştır!

Edited by blue_life

[quote name='blue_life' date='13 August 2011 - 12:16 ' timestamp='1313237771' post='1062154']
@tefaani

Dosya konumu çok uzun olduğu için sorun çıkmış gibi görünüyor.
NT5-MakeISO.CMD da gördüğüm kadarıyla hata mevcut.

Ilgili paketleri sürücünün anadizininine çıkartıp tekrar deneyebilirmisin?
Yani 2011_010_09_Nt5SetupFromIso klasörünü C:\ sürücüsüne koy ve ilgili programı ordan çalıştır!

Gerekli düzenlemeyi yeni paket ile yayınlarım...
Sonucu yazarsın, bilgi için teşekkürler...
[/quote]

Biraz aceleci davrandım sanırım, akıl etmem gerekirdi.. Benim gibi bir kaç kişinin aynı durumda sizi ne kadar zahmete sokabileceğini düşününce mahcup oldum.. Bu arada Onlarca hatta Yüzlerce gizli hayranlarınızdan birisiyim.. Sizi yakından takip ediyorum.. Emeğiniz, TNCTR platformunda takdire şayan benim için.. Eminim bir çok kişi benimle aynı düşüncede.. Bir yerlerde birileri size hep minnettar emin olun, çalışma şevkinizin daim olması dileğiyle..

Selam ve dua ile..

Hocam yeri değil ama bir sorum olacak:
[color="#000080"][i][b]http://forum.donanimhaber.com/m_24789780/tm.htm[/b][/i][/color]
Adresindeki çalışmanızı hala beğenerek kullanıyorum.
Daha öncede size bunun içinde bulunanan ghost 11.0.2 nin diğer ghostlardan hızlı olduğundan bahsetmiştim.
Ben bunun içinden ghost.exe yi alıp sizin otomatik ghosta ekleyip test etmek istedim.
Fakat ilgili disket imajını ne winimage ile ne de ultra iso ile hiçbir şekilde açamadım.
ultra iso ISO 9660 etiketi bulunamadı uyarısı veriyor.
winimage boş açılıyor.
Bu arada aynı çalışmadaki lancelotun disket imajlarını açabiliyorum sizinkileri açamıyorum.
Nasıl açabilirim.
Dosyayı da burdan vereyim boyut 2 mb.
[color="#000080"][i][b]http://www.mediafire.com/?72gsmfq8gq860rt[/b][/i][/color]

Edited by kalelibilişim

@kalelibilişim

Ilgili dosya büyük ihtimal gzip ile sıkıştırılmıştır.
Gzip sıkıştırmasını açtıktan sonra winimage veyahut ultraiso ile disket imajını açabilirsin.
Gzip skıştırmasını gzip,7zip,winrar vs. gibi bir program ile açabilirisin...

Eğer yapamaz isen ilgili dosyayı indirip bakarım...

@rulman

Malesef ben kullanmadığım için ilgili sürüm bende yok. :(
Ben dostan çalışan ilgili ghost programını kullanıyorum....

Zaten ben illegal içerikte paylaşmamaya özen gösteriyorum.
Içerikteki bazı dosyalarda illegal ama onlar çok önemli sayılmaz bu konuda!

[color="#8B0000"][u][b]Paket güncellenmiştir arkadaşlar. Ilk posttan indirebilirsiniz.[/b][/u][/color]

Iki kritik hata vardı, lakin sistemin işleyişinde herangi bir soruna neden olmayacak hatalardı.
Ayrıca ufak tefek bazı düzeltmeler yapılmıştır....

@rulman

Bende ghostun 15.1 versiyonu yok. Ben böyle bir dos versiyonu olduğunu hatırlamıyorum :(
Benim kullandığım ghost versiyonu grub4dos konusundaki paketlerde mevcut!

Güncelleme için teşekkürler hocam.
Allah (c.c) razı olsun.
[quote name='rulman' date='15 August 2011 - 08:56 ' timestamp='1313398613' post='1063241']
15.1 in dos sürümünü kast etmiştim acaba varsa paylaşır mısın die. olup olmadığını bende bilmiyorum yoksa.yinede teşekkürler
[/quote]
11.5 Dos
[code]http://www.mediafire.com/?1fo3jajae5pp8tq[/code]
11.5 iso
[code]http://www.mediafire.com/?gp2n1256ntzpl7v[b][/code][/b]