Jump to content

Iatkos L2 - Macos X Lion 10.7.2 Çıktı...

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

[quote name='Baba_' date='06 March 2012 - 14:47 ' timestamp='1331045220' post='1165767']
[b]Gerek kalmadı. En kolay şekilde anlatımını yaptı zaten ilk mesajda ;)[/b]
[/quote]
sorun çıkarıyor o yöntem 64 bit pclerde özellikle 4 gb küsür dosyayı çevirdikten sora iso boyutu 792 mb oluyor :)

• Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Editor

[quote name='Mcfalsi' date='06 March 2012 - 17:52 ' timestamp='1331056359' post='1165866']
sorun çıkarıyor o yöntem 64 bit pclerde özellikle 4 gb küsür dosyayı çevirdikten sora iso boyutu 792 mb oluyor :)
[/quote]

Mcfalsi kardeş öncedene de size söylemiştim, dmg2img uygulaması şimdiye kadar bende hiç sorun çıkarmadı...

dmg dosyasını iso ya çevirmenin farklı yolları da var, hatta UltraISO yöntemini yukarıdaki mesajlarda bir arkadaş anlatmış... transmac diye bir uygulama ile de iso yapılabiliyor dmg dosyası..

bulabildiğim tüm yöntemleri denedim, sadece dmg2img uygulaması sayesinde sorunsuz bir şekilde iso oluşturabildim...

siz de nasıl oldu da işe yaramadı bilemiyorum :(

[quote name='lordlancez' date='21 November 2011 - 12:53 ' timestamp='1321869236' post='1115711']
panpa indirdim ama trnasmac ile yazdırdım bilgisayarım boot görmedi bunu nasıl normal bilgisayarlar için boot edebilirim saol panpa emegin için :dribble:
[/quote]

[quote name='mephistooo2' date='21 November 2011 - 12:59 ' timestamp='1321869552' post='1115712']
[b]
panpa kelimesinden nefret ederim...-_- yeni nesil acayip acayip kelimeler türetiyor, siz de onlardan birisi misiniz? :whistle:

dmg dosyalarını iso'ya çevirmek için Google'da "dmg2img" kelimesini aratın, küçük bir araştırmadan sonra dmg'yi kolay bir şekilde iso'ya çevirebileceksiniz...

daha sonra normal DVD yazar gibi iso dosyasını UltraISO, Nero vb. bir programla yakınız...[/b]
[/quote]

mephistooo o kelimenin olduğu bir iletiye cevap vermiş olman bile o arkadaş için büyük lütuf,ben olsam direk raporlardım o iletiyi :trollface:

Arkadaşlar yanlış anlamazsanız bir öneride bulunabilir miyim? Elinizdeki iAtkos L2 dvd sini TransMac dışında bir program ile ( Ya da Mac os x programı Disk İzlencesi ki elinizde mac olmadığına göre TransMac ) yazdırırsanız boot özelliğini kaybeder diye biliyorum. Bu yüzden Dvd ye yazdırmak için TransMac deneyin.

Kuruluma başlayan arkadaşlar Pc nizi Mephistooo2 arkadaşın paylaştığı bu dvd den başlatın, önce İatkos logo ardından elma logosu ve dil seçim ekranı gelecektir, Dil seçiminden sonra Disk izlencesini açıp kuracağınız diski ya da bölümü Biçinlendirip tekrar ana menüye dönmeniz gerekir ki disk ya da bölümü görsün.

Kolay gelsin.

[quote name='mephistooo2' date='06 March 2012 - 18:16 ' timestamp='1331057783' post='1165872']
Mcfalsi kardeş öncedene de size söylemiştim, dmg2img uygulaması şimdiye kadar bende hiç sorun çıkarmadı...

dmg dosyasını iso ya çevirmenin farklı yolları da var, hatta UltraISO yöntemini yukarıdaki mesajlarda bir arkadaş anlatmış... transmac diye bir uygulama ile de iso yapılabiliyor dmg dosyası..

bulabildiğim tüm yöntemleri denedim, sadece dmg2img uygulaması sayesinde sorunsuz bir şekilde iso oluşturabildim...

siz de nasıl oldu da işe yaramadı bilemiyorum :(
[/quote]
bende anlamadım arkadaki pclerdede denedim yetmedi diz üstü pcde denedim yine aynı bende ultra iso ile çözümü buldum ama pc ye yükleyemedim hata verdi sanaldan yükledim

Intel işlemciler için hazırlanan bu dvd lerde dmg dosyalarının windows üzerinde okunmasını sağlayan bir önyükleyici (Bootloader) vardır. Iso yapıldığında bu özellik kayboluyor, bu yüzden yükleme dvd si TransMac ile yazılırsa işe yarıyor.

Sıfırdan ilk defa mac kuracam.ama pek bilgim yok.Şuanda Mac OS X Lion Final sürümünü indirdim.Ve DVD ye yazdırdım.En büyük sıkıntım mac kurarken acaba D sürücüsündeki bilgilerim ve yedeklerim zarar görürmü? Bir tek bundan korkuyorumSizlerden ricam mac kurmak istiyorum ve neler yaparım nasıl yaparım?Bu konuda bana yardımcı olursanız size minettar olurum.Selam ve dua ile..

Sistemimin bazı özellikleri bunlar.

TOSHİBA QOSMİO F60 -147

intel Core i5 CPU M460 2.53GHz

MMX SSE ( 1,2,3,3S,4.1,4.2) EM64T,VT-x

NVIDIA GeForce GT 330M 1024MBytes

Realtek RTL8191SE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC

NVIDIA High Definition Audio -

Realtek High Definition Audio

Ram 4gb DDR3 64bit

[quote name='generalster' date='06 March 2012 - 19:24 ' timestamp='1331061853' post='1165903']
arkadaşlar biriniz banada yardımcı olun ben yükledim driver ları görmemiş bi manası kalmıyor yüklenmiş olmasının. TransMac diye bir programla dvd ye yazdırdım yükledim ancak driver lar yüklü değil :devil:
[/quote]
Sistemi yüklerken özelleştirmelerden donanımınıza uygun sürücü ( mac için kext) seçimlerini yapmanız gerekirdi, belliki yapılmamış. Bu durumda ya yeniden yükleyeceksiniz ya da 'Multibeast for Lion" programını indirip içerisinden size ait sürücüleri işaretleyip kurulup yaptığınız bölüme kuracaksınız.
bu arada dikkat yanlış veya farklı bir sürücü kurarsanız sistem açılmayabilir. Kolay gelsin.

[quote name='cevizkentli' date='06 March 2012 - 19:23 ' timestamp='1331061809' post='1165901']
Sıfırdan ilk defa mac kuracam.ama pek bilgim yok.Şuanda Mac OS X Lion Final sürümünü indirdim.Ve DVD ye yazdırdım.En büyük sıkıntım mac kurarken acaba D sürücüsündeki bilgilerim ve yedeklerim zarar görürmü? Bir tek bundan korkuyorumSizlerden ricam mac kurmak istiyorum ve neler yaparım nasıl yaparım?Bu konuda bana yardımcı olursanız size minettar olurum.Selam ve dua ile..

Sistemimin bazı özellikleri bunlar.

TOSHİBA QOSMİO F60 -147

intel Core i5 CPU M460 2.53GHz

MMX SSE ( 1,2,3,3S,4.1,4.2) EM64T,VT-x

NVIDIA GeForce GT 330M 1024MBytes

Realtek RTL8191SE Wireless LAN 802.11n PCI-E NIC

NVIDIA High Definition Audio -

Realtek High Definition Audio

Y
Ram 4gb DDR3 64bit
[/quote]

anlışlıkla D ye dokunmazsanız birşey olmaz, tek sistem mac kullanacaksanız ve kurulum hatalı olup sistem açılmazsa birşey diyemem. Bir de pc nin optimus özelliği varsa önce araştırın, yine aynı şekilde wireless de sürücü açısından sıkıntı yaratabilir. kolay gelsin.

Edited by strangerone

[quote name='strangerone' date='06 March 2012 - 19:43 ' timestamp='1331062988' post='1165912']
anlışlıkla D ye dokunmazsanız birşey olmaz, tek sistem mac kullanacaksanız ve kurulum hatalı olup sistem açılmazsa birşey diyemem. Bir de pc nin optimus özelliği varsa önce araştırın, yine aynı şekilde wireless de sürücü açısından sıkıntı yaratabilir. kolay gelsin.
[/quote]

Peki kurulum sırasında D sürücüne dokunmamak için bir seçenek çıkıyormu?Win7 yi silip D yede dokunmadan kurabilirmiyiz?

[quote name='cevizkentli' date='06 March 2012 - 20:15 ' timestamp='1331064918' post='1165949']
Peki kurulum sırasında D sürücüne dokunmamak için bir seçenek çıkıyormu?Win7 yi silip D yede dokunmadan kurabilirmiyiz?
[/quote]

Windows kurmak gibi düşünün, hangi bölüme kurarsanız orayı formatlamak gerekir. mac os x kurulum başlangıcında formatlama işini kurulum diskinde var olan "disk izlencesi" ile yapacaksınız, Orda tüm disklerinizi ve bölümlerini görürsünüz D sürücüsüne dokunmazsınız da C yi formatlayıp kurarsınız.

Ancak tekrarlamak da yarar var sistemin bir şekilde açılmama riski de var.

Son bir uyarı mac dvd sinden bşlattığınız anda bootloader yüklenecektir bu anda geri dönüş yaparsanız windows açılmaz başlangıç onarmanız gerekir

Edited by strangerone

[quote name='strangerone' date='06 March 2012 - 20:22 ' timestamp='1331065361' post='1165953']
Windows kurmak gibi düşünün, hangi bölüme kurarsanız orayı formatlamak gerekir. mac os x kurulum başlangıcında formatlama işini kurulum diskinde var olan "disk izlencesi" ile yapacaksınız, Orda tüm disklerinizi ve bölümlerini görürsünüz D sürücüsüne dokunmazsınız da C yi formatlayıp kurarsınız.

Ancak tekrarlamak da yarar var sistemin bir şekilde açılmama riski de var.
[/quote]

Cevabınız için çok sağolun.Sistemin açılmama riski D sürücüsünü formatlamadığımız içinmi yoksa başka bişeymi? Mac os x lion sistemini kurmak için yani stabil çalışması için tüm diskimi silmekmi lazım.?

[quote name='cevizkentli' date='06 March 2012 - 20:33 ' timestamp='1331066033' post='1165955']
Cevabınız için çok sağolun.Sistemin açılmama riski D sürücüsünü formatlamadığımız içinmi yoksa başka bişeymi? Mac os x lion sistemini kurmak için yani stabil çalışması için tüm diskimi silmekmi lazım.?
[/quote]

Hayır formatla ilgisi yok. Burada risk şu; Sistem üzerinde oynanarak Intel işlemcili pc lere uyarlanmış, dolayısıyla Windows da olduğu gibi donanım sürücülerinizi adıyla bulamayabilirsiniz, yükleme dvd si içerisinde de olmayabilir sonradan farklı prolar yardımıyla kurmanız da gerekebilir.
Sistemi kurarken özelleştirmeden seçeceğiniz yanlış ya da eksik bir sürücü sistemin açılmasına engel olabilir.

Ayrıca eğer isterseniz windows ve mac bir arada yüklenip kullanılabilir.

Edited by strangerone

[quote name='witchking89' date='07 March 2012 - 00:38 ' timestamp='1331080692' post='1166049']
casper nirvana i7 630m islemcı 1 gb atı 5700s ekran kartım var acaba sorun cıkarmı ???
[/quote]

Ati 5000 serisi yüklenebiliyor diye biliyorum. 5000 serisi diyorum çünkü Windows'a ekran kartı sürücüsü yüklemek gibi düşünmeyin, sistem üzerinde küçük değişiklikler yapmak gerekebilir. Neticede uğraşmak gerekir ama yükleyenler var.

[quote name='Baba_' date='07 March 2012 - 15:18 ' timestamp='1331133495' post='1166214']
[b]Asus anakartım var, Intel pentium4 3.00 işlemci ve 2 GB de RAM var. Bir türlü yükleyemedim. Bana Sata modu ayarla demiştin. benim BIOS'ta sata mode yok. Bi önerin var mı ?[/b]
[/quote]

Bios sata mode yoksa auto olarak kalabilir, ancak Lion için önerilen en düşük sistem core duo (hatta onlar core 2 duo diyorlar) belki pentium4 olması sorun yaratabilir. En önemlisi işlemcinizin SSE2 SSE3 desteği olması gerekiyor. CPU-Z prosu ile kontrol edebilirsiniz.

Edited by strangerone

Arkadaşım ben ultraiso ile yazdırdım dvd ye yeniden başlattım bilgisayarı elma logosu geliyor orada daire dönerken elma logosunun üzerinde bi işaret çıkıyor öyle kalıyor neden acaba ?

[img]http://b1203.hizliresim.com/v/b/3dl7l.jpg[/img]

• Editor

[quote name='tsnz' date='10 March 2012 - 18:06 ' timestamp='1331402782' post='1167562']
Arkadaşım ben ultraiso ile yazdırdım dvd ye yeniden başlattım bilgisayarı elma logosu geliyor orada daire dönerken elma logosunun üzerinde bi işaret çıkıyor öyle kalıyor neden acaba ?

[/quote]

aynı hatayı başka bir arkadaş da almıştı, onun da ekranında, sende olduğu gibi elma logosu üstünde ki işaret vardı...

çözümü şu: BIOS'tan AHCI modu etkinleştirmen gerek...

Edited by mephistooo2

[quote name='tsnz' date='10 March 2012 - 18:06 ' timestamp='1331402782' post='1167562']

[/quote]

1.Kurulum yapmak istediğiniz bilgisayarın donanım özellikleri nedir?
2.Kuruluma -v komutu ile başlayın nerde hata veriyor görelim.

[quote name='strangerone' date='10 March 2012 - 22:51 ' timestamp='1331419879' post='1167687']
1.Kurulum yapmak istediğiniz bilgisayarın donanım özellikleri nedir?
2.Kuruluma -v komutu ile başlayın nerde hata veriyor görelim.
[/quote]

Sistem düşük özellikte biraz ama bundan düşük bilgisayarıma macintosh kurduydum sadece internete bağlanamadım donanımı tanımadı

İntel Pentium P6100 2.00 GHZ
İntel Hd Graphics
2 GB Ram DDR3
320 GB HDD

-v komutu ile nasıl başlayacağım bana press any key to iatkos l2 yada setup configuration gibi birşeyler yazıyor o bölüme girdiğim zaman cd srüücüsünü harddisk bölümlerini görüyorum başkada birşey göremiyorum

Edited by tsnz