Jump to content

Iatkos L2 - Macos X Lion 10.7.2 Çıktı...

mephistooo2
 Share

Recommended Posts

• Replies 129
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='tsnz' date='12 March 2012 - 10:10 ' timestamp='1331547027' post='1168253']
Bios da ahci diye seçenek vardı onu I'de yapınca kurulumu yaptı yanlız tekrar başladıktan sonra parlak elma logosunda altta daire dönüp duruyor başka da birşey olmuyor neden acaba ?
[/quote]

Başlangıçta press any key... ekranında F8 yapın daha sonra enter yapmadan önce -v komutunu klavye kullanarak yazın. (Bu arada "-" yapabilmeniz için önce işaretin olduğu tuşu olmazsa üzerinde soru işareti olan tuşu kullanın) Elmada takılıp kalması "panic" yani bir yerde hata vermesi nedeniyledir. -v komutu siyah ekranda bu hatanın olduğu yeri gösterecektir.
Not: Hata işlemcide değilse ki Lion için en düşük işlemci Core 2 duo deniyor (gerçi bende Core duo E2140 da kurulu) Ekran kartında olabilir. Ya da özelleştirmeden yaptığınız hatalı sürücü seçimidir. Kolay gelsin

[quote name='cevizkentli' date='14 March 2012 - 15:33 ' timestamp='1331728383' post='1169420']
Allah aşkına biri bana yardım etsin.Bu Bios üzerinde gerekli ayarlamaları nasıl yapacaz.[b](hd ide mod achi ve enable olacak+hped modu 64 bit yapınız.[/b] Bu ide achi modunu bulamadım.Bu konuda lütfen biri yardımcı olsun bana..
[/quote]
+hped i geç o çoğu bios ta o seçenek olmuyor bile. bios sata mode diye bir seçenek olması lazım. onu achi seçeceksin.
boot ederken f8 e bas cd nin üzerine yön tuşuyla gelip -v yaz ve enterla. sonra sorun olursa buraya yaz.

[size="5"]Not: siyah ekranda yazılar kayarken bi yerde durursa 10-15 dakika o şekilde durması normaldir. siz bekleyin. 15 dk geçince bi skıntı varki başlamıyordur. o zamanda bi ekran görüntüsü falan koyarsanız hatayı anlamamıza yarayacak soruna bakarız.[/size]

[quote name='emre1393' date='14 March 2012 - 13:24 ' timestamp='1331731470' post='1169438']
+hped i geç o çoğu bios ta o seçenek olmuyor bile. bios sata mode diye bir seçenek olması lazım. onu achi seçeceksin.
boot ederken f8 e bas cd nin üzerine yön tuşuyla gelip -v yaz ve enterla. sonra sorun olursa buraya yaz.

[size="5"]Not: siyah ekranda yazılar kayarken bi yerde durursa 10-15 dakika o şekilde durması normaldir. siz bekleyin. 15 dk geçince bi skıntı varki başlamıyordur. o zamanda bi ekran görüntüsü falan koyarsanız hatayı anlamamıza yarayacak soruna bakarız.[/size]
[/quote]

Bu bios sata mode seçeneği yok.Nasıl yapacaz peki.Bu laptop beni deli etti valla.Bu achiyi bir bulsam hemen başlayacam ama yok.Yardım ederseniz sevinirim.

• 2 hafta sonra ...

ARkadaşlar ben kurdum ama bir ekran geliyor orda kalıyor arka planda voice over ayarlamaya geçyiro ama ben ekranda asağıdaki resimden başka birşey görmyürom

[img]http://e1203.hizliresim.com/v/t/3u1rc.jpg[/img]

Edited by tsnz

• 4 hafta sonra ...

[quote name='nantua' date='23 April 2012 - 09:40 ' timestamp='1335174011' post='1190970']
Arkadaslar yardim edecek kimse yokmu.?
[/quote]
Sistem açılışını -v komutu ile yapın ve hatanın nerede olduğunu görün. (Kurulum sırasında özelleştirmeden sisteminize uygun olmayan bir kext seçimi bile açılmamasına neden olabilir.) Kolay gelsin.

[quote name='strangerone' date='23 April 2012 - 17:52 ' timestamp='1335203530' post='1191234']
Sistem açılışını -v komutu ile yapın ve hatanın nerede olduğunu görün. (Kurulum sırasında özelleştirmeden sisteminize uygun olmayan bir kext seçimi bile açılmamasına neden olabilir.) Kolay gelsin.
[/quote]

kac sefer denedim -v komutuyla ama nafile supported card yazisi cikiyor kosede videoya dikkatlice bakarsiniz goreceksiniz sonrasinda elma ve donun yuvarlak bisi ve donmasi arkasindan gelen bazi uyari resimlerde hersey acik ve net bana yardim ederseniz cok makbule gecicek tesekkurler.

[COLOR="#0000FF"][SIZE=4]kurulum bittikten sonraki sistem acilisi ve gelen uyari[/SIZE][/COLOR]

[img]http://i39.tinypic.com/154ivqe.jpg[/img]

[quote name='dj sms' date='24 April 2012 - 09:01 ' timestamp='1335258079' post='1191536']
Sistem bilgisi eklermisin ve kurulumda neler seçtiğini yazarmısın...
[/quote]
sistem bilgisine nerden bakiyor ve sana hangi bilgiler lazim ona gore bakayim.?

[quote name='dj sms' date='24 April 2012 - 10:00 ' timestamp='1335261613' post='1191554']
:wacko: sistem bilgilerini bilmiyorsan bu işe hiç girişme içinden çıkamazsın ,zarara uğrarsın...
[/quote]

[center][i][size="4"][color="#FF0000"]windows kurmayida hic bilmiyorumdum hatta windows w sinden anlamazdim ama azim gosterdikten sonra herseyi oreniyorsun bende bu mac sisteme kafayi taktim orenicem yane tek amac orenmek:))[/color][/size][/i]

[COLOR="#FF0000"][SIZE=4][CENTER][I][B][U]buyur sistem bilgileri[/U][/B][/I][/CENTER][/SIZE][/COLOR]

[img]http://s7.postimage.org/5g0k8vnij/rsthrh.png[/img][/center]

Edited by nantua

[quote name='nantua' date='24 April 2012 - 10:20 ' timestamp='1335262840' post='1191558']
[center][i][size="4"][color="#FF0000"]windows kurmayida hic bilmiyorumdum hatta windows w sinden anlamazdim ama azim gosterdikten sonra herseyi oreniyorsun bende bu mac sisteme kafayi taktim orenicem yane tek amac orenmek:))[/color][/size][/i]

[COLOR="#FF0000"][SIZE=4][CENTER][I][B][U]buyur sistem bilgileri[/U][/B][/I][/CENTER][/SIZE][/COLOR]

[img]http://s7.postimage.org/5g0k8vnij/rsthrh.png[/img][/center]
[/quote]

Kurulum sırasında "özelleştirme" den yaptığınız seçimler neler?
Sisteminizin optimus özelliği var mı?
Ati HD 5450 ekran kartını sisteme tanıtmak için kext ya da windows diliyle sürücü araştırması yaptınız mı? Sistem açılışta ati ekran kartlarını tanımaz ancak nvidia olanları grafik önyükleyici ile tanıyabilir. Mac sistemin ati ekran kartlarıyla arası iyi değildir, nvidia ekran kartları daha şanslıdır.
Ses kartınız ve ethernet kartınızın tam açılımı. Örneğin ben de Ağ bağdaştırıcısı realtek 8111 ve ses Realtek ALC 882 gibi. (Kablosuz internet eişimi için de ayrıca marka ve sürücü araşyırması gerekir) Kolay gelsin.

[quote name='600' date='24 April 2012 - 14:23 ' timestamp='1335277394' post='1191662']
üstad performans olarak normal mac ile arasında çok fark var mi.
[/quote]
Arkadaşım bu da zaten normal mac. Sisteme herhangi bir ilave yapılmamış, sadece intel bilgisayarlara yükleme yapılabilmesi için sistem dvd sine bir önyükleyici ilavesi yapılmış. Performans açısından farkı yok. (Zaten sizin de bildiğiniz gibi performans daha çok kullandığınız işlemci, ram vs ile de ilgili)