Jump to content

Sevgililer Günü ( Aziz Valentine Anma Günü )

YnsDR
 Share

Recommended Posts

[quote name='Sirius' date='13 February 2012 - 18:22 ' timestamp='1329150147' post='1154453']
Yarın Balıkçı restaurantında yer ayırttık, sonra sherlock filmine gideceğiz, sevgiliyle güzel bir gün geçirmek için iyi oluyor böyle günler, yoksa bir özelliği yok.
[/quote]

Ne Mutlu Sana abi gerçekten bence hiç bırakma biz bi bıraktık hala forever alone :(

[quote][b][color="#FF0000"]SEVGİLİLER GÜNÜNÜN(!) HİKAYESİ[/color]

14 Şubat gününün ülkemizde sevgililer günü olarak kutlandığını bilmeyen yoktur.Neden 14 Şubat?Nisan değil, Temmuz değil de 14 Şubat dersiniz?Bu günün seçilmesinin özel bir anlamı mı var ?
Roma halkının kadınlık ve evlilik tanrıçası olarak kabul ettikleri Juno’ya saygılarını ifade etmek için 14 Şubatta tatil yaptıklarını biliyoruz.Zaten 15 Şubat da eski Roma’nın büyük bayramı(!)<Lupercalia> idi.
Bu bayram halkın genç nüfusu için çok önemliydi.14 Şubat günü genç kızlar, isimlerinin yazılı olduğu küçük kağıt parçalarını bir kavonoza koyarlardı.Genç erkeklerde bu kavanozdan çektikleri kağıtta kimin ismi yazıyorsa o kızla bayram süresince birlikte olurdu.

Kadına nasıl değer verdikleri anlaşılıyor.Günümüzdeki karnaval ve faşinglerin eski Roma’dan farkı var mı bilmiyorum?

[color="#0000FF"]14 Şubat’ın sevgililer günü olmasının ikinci bir sebebi daha var:[/color]

Aziz Valentine, Claudius’un hükümdarlığı zamanında Roma’da yaşayan bir papazdı.İmparator Claudius <savaşacak asker bulamam> endişesiyle Romalı erkeklerin evlenmelerini yasaklamıştı.Valentine kendisi gibi papaz olan Aziz Marius’la birlikte Claudius’un yasağına rağmen gizlice çiftleri evlendiriyordu.Ancak imparator durumu kısa bir süre sonra öğrendi.Milâttan sonra 270 yılının 14 Şubat günü Valentine sopa ile dövülerek öldürüldü.Roma halkı her yıl 14 Şubatta Aziz Valentine’yi anmak için törenler düzenliyordu.496 yılında Papa Gelasisus 14 Şubat’ı sevgililer günü olarak ilan etti.1800’lü yılların sonuna doğru 14 şubat resmen sevgililer günü olarak ilan edildi.

Avrupalıların Valentine günü olarak da adlandırdıkları 14 Şubat’ta papazları memnun etmek ve onların özel günlerine sahip çıkmak istiyorsanız sizde sevgilinize, eşinize hediye alabilir, kart gönderebilirsiniz…

[/b][/quote]

[quote name='Secret.One' date='13 February 2012 - 16:48 ' timestamp='1329148120' post='1154435']
edit
[/quote]

Bence çok ama çok ucuz bir CEM YILMAZ taklidiçisi olmuş, konuşma yapan şahıs benim gözümde Uslubundan dolayı acınacak halde

[quote name='BySONEFES' date='13 February 2012 - 16:50 ' timestamp='1329148211' post='1154436']
Normal Gunden Bır Farkı Yok.
[/quote]
Doğru
Sevmekten, sevilmekten, saygıdan, hoşgörüden yana zaman içinde erezyona uğradığımız için
birçok gün (anneler günü,babalar günü) bizim için bir anlam teşkil edememekte artık

Edited by BrightBlade

[quote name='KintaRo' date='13 February 2012 - 18:36 ' timestamp='1329151014' post='1154461']
hristiyan adetide deseniz, yahudi adetide deseniz öpe öpe kutlayacak, hediye yada en azından bir çicek alacaksınız.
[/quote]
mecburuz yada bu düşünce biliçaltımıza yerleşmiş galiba o gün sevgilisine hediye almadı diye ayrılanlar bile var insanlar biraz uyutuluyor

Annemin doğum günü olmasına ilaveten mantık çerçevesinde hediyeleşilebilecek,sevdiğine gözünün içine bakıp "Seni seviyorum" diyilebilecek,bayanların önem verdiği,erkeklerin cüzdan aşınması olarak nitelendirdiği bir gün.

Şahsen ufak çaplı böyle günlerin olmasından yanayım.Gerçi ben her buluşmada 14 şubat yaşatıyorum ama neyse.Kutlayın,kutlaşın ;)

Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan sözde özel gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin batıl inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir uyduruk din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır. Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır. ALLAH iyi insanları muhafaza etsin inşaAllah. (şimdi diyenler olacaklar efendim benim ne alakam var o maksatla.. seni alakalı etmezlerde zaten.. mesele sistemleriyle hareket ettin mi etmedin mi ALLAH bizlere küfrün yollundan yürümeyi nasip etmesin Amin .