Jump to content

Bilgisayara Ne Kadar Sıklıkla Format Atılmalı

venom3535
 Share

Recommended Posts

[size="6"][/size][size="3"][font="Comic Sans MS"]Arkadaşlar bende şuan tncxp sp3 var cd de otamatik çalışır şekilde format atmsını biliyorum klasik olay boot menüden ayarla hddyi sil vs ...
Bilgisayara en son 2009 da tncxpsp3 kurdum. hala kasmadan çalışıyor ama içim pek rahat değil çünkü geçen gün özellikleri kontrol ettiğimde 3072 mb olamsı gereken ram in 3070 mb yazdığını farkettim.sizce bu bayadır format atmadığımdan mı kaynaklanıyordur? Şu an format atmalımıyım ?[/font][/size][size="6"][/size]

• Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sanmıyorum sorun olacağını güncelliştirme yapıyorsa CCleaner ile temizlik yap ve Windowsun kurulu olduğu bölümü arasıra dfrag(sıkıştırırsan) evladiyelik olur.

Not: Ben Bazen günde 2 kez bazen 1 kez format atıyorum sen iyi dayanıyorsun.....:))

Edited by bynec

Ne zamanki işletim sistemi sapıtmaya başladı. Yada virüs yedin. Yada kasılmalar başladı yüklenen programlardan dolayı. O zaman format atabilirsin. Bu dükkana gelen müşterilerde bazen 2-3 gün olabiliyor bazı müşterilerde ise 1 yıl 2 yıl sürüyor. Yani insanına göre değişir.

Ben işin doğrusu rahat windows için istedikçe atıyorum format Allah'a Şükür hala HDD çalışıyor yani başka bişi beklemeyin :D Gerçi ben çevremden saçma bişey duydum şahsen bilgisayarcıyım ben değil dedikçe inat ya tutturuyolar. Sözleri şu : "Bilgisayara format attıkça yalamalaşıyor." Söz bu yani :D Ama her zaman format atılmaz bakarsın durum istediğin gibi değil atarsın. O kişiye kalmış...

Edited by HalilYanar

beyler şimdi benim kıl olduğum nokta bilgisayarda şu an da tnc xpsp3 var amma velakin açılırken windows recoveryconsole diye bir olay geliyor . ( intenet kafeden oyun attırtam derken vürüs te atmış yav+^k tabi vürüsü combofix ile denedim silmeyince kaspersky ile sildim .) vürüs WİN32 yani sistem dosyasında 3 yıldır gidiyordu bu tncXpsp3 onca birikiş dosya vs cabası .

Edited by venom3535

[quote name='venom3535' date='16 March 2012 - 22:22 ' timestamp='1331929367' post='1170862']
beyler şimdi benim kıl olduğum nokta bilgisayarda şu an da tnc xpsp3 var amma velakin açılırken windows recoveryconsole diye bir olay geliyor . ( intenet kafeden oyun attırtam derken vürüs te atmış yav+^k tabi vürüsü combofix ile denedim silmeyince kaspersky ile sildim .) vürüs WİN32 yani sistem dosyasında 3 yıldır gidiyordu bu tncXpsp3 onca birikiş dosya vs cabası .
[/quote]

Kardeşim Combofix i yapınca sana ingilizce soruyor recovery consol oluşturayım mı diye sende evet diyosun oluşturuyo :) format atana kadarda geçmez o ama pek kafana takma sıkıntı cıkartmıyo . iyi aksamlar

[quote name='ziya_12' date='16 March 2012 - 23:08 ' timestamp='1331932134' post='1170890']
Kardeşim Combofix i yapınca sana ingilizce soruyor recovery consol oluşturayım mı diye sende evet diyosun oluşturuyo :) format atana kadarda geçmez o ama pek kafana takma sıkıntı cıkartmıyo . iyi aksamlar
[/quote]

yorum yapan herkeze teşekkür ederim bende şu an TNBxpSP3 var . Sİtede bulunan başka Windows xplerden kurup önerebilcekleriniz ben bu sistemi en az 6 ay kullandım sorun çıkartmadı dediğiniz var mı ?

Her şeyin iyisi orjinalidir ki bence öyle. Ama bir sürü modifiye edilmiş xp isosu var. Benim tavsiyem temiz çok karışık olmayan xp çekmen siteden...

Şansa bak şimdide facebookta yazıların hiç biri gözükmüyo uğraştım yapamadım format çekicem :D

Edited by HalilYanar

Ya arkadaşlar ben tekrar Tncxpsp3 forma atmak istedim. Daha önce attığım xp cdsinden taktım ama Cd ayarlarını boot menüden ilk olarak seçtiğimde hiç bir şey olmuyor

seçenek olarak seçtikten sonra bilgisayarı tekrar başlattım ama kurulmadı :( denediklerime şu işareti koydum ^^

bot menüde yazan

floppy
ls120
+harddisk
Cd-rom ^^
USB-FDD
USB-ZIP
USB CD ROM ^^
USB-HDD
LAN

format pc den pc deişir kişinin netle yada yukleyıp kaldırdıgı oyun programa göre pc omru uzar .
şöyleki sistemden silseniz bile çogu program oyunun dll dosyaları silinmeyebilir yahur girdiğiniz netteki
sayfaların kırıntıları
format yapılcak en son olaydır ki hdd ömrü uzun olsun
format öncesi
1.revo unıstaller ile geçmişe dönük temizlik yapın
2.avg tuneup la bakım yapın pc düzelmeli
3. kesinlikle virüs olmadıgından emın olun

• 3 hafta sonra ...

[quote name='HalilYanar' date='16 March 2012 - 18:19 ' timestamp='1331914762' post='1170701']
Ben işin doğrusu rahat windows için istedikçe atıyorum format Allah'a Şükür hala HDD çalışıyor yani başka bişi beklemeyin :D Gerçi ben çevremden saçma bişey duydum şahsen bilgisayarcıyım ben değil dedikçe inat ya tutturuyolar. Sözleri şu : "Bilgisayara format attıkça yalamalaşıyor." Söz bu yani :D Ama her zaman format atılmaz bakarsın durum istediğin gibi değil atarsın. O kişiye kalmış...
[/quote]
Kardeş tam benim konudan bahsetmişsin, millet nerden uyduruyosa formatla pc ömrü kısalır falan,kulaktan dolma bilgilerle konuşuyorlar. Ben de bilgisayar bölümü okuyorum ve bu işte önyargısız olmak bilgi birikimine sahip olmak gerekiyor gerçekten,türkiyenin teknoloji dergisi CHİP yayınladığı bir haberdede formatla ilgili tamamen bu bilgilerin yanlış olduğunu sölüyodu aksine format atmak bilgisayarı rahatlatır ben çok attım pc ömrü kısaldı diye bişey olamazzz... o arkadaşlar işin uzmanı gibi konuşurlar ztn sana kanıtlamasını iste yada bir örnek iste ömrünün kısalmasıyla ilgili bir bilgisayarın ne dicekler merak ediyorum:D çok yazdım yahu

format atmak tabiki hdd ömrünü kısaltır ve sürekli birşeyler yükleyip silmekte hd ömrünü kısaltır
format atmışsındır tüm ayarlarını yapmışsındır programlarını yüklemişsindir bir aksilik olmadıkça
kasılma yavaşlama virüs vs format atılmaz unutmayınızki hdd dönen mekanik disk ve diski okuyan bir kafa
içerir ve mekanik parçalar kullanıldıkça ömrü kısalır sürekli birşeyler yükleyip silme bad sektör
(kötü alan)oluşturabilir format atılma ilede bu işlem gerçekleşmiş olur hdd deki tüm veriyi silip
tekrar yüklemek mekanik diskin çok aşırı çalışmasına yol açar bu da hdd nizin çabuk bozulmasına sebep
olabilir aksini söylemek yanlıştır

ben ne diyorum siz ne diyorsunuz sonuçta bu donanımların çalışma saatleri var mesela 1000000 saat
siz format atarak bu zamanı çabuk doldurmuş olurdunuz madem öyle bu hdd ler niye bozuluyor
o zaman niye bad sektör oluşuyor ben size format atmayın hdd niz bozulur demiyorum zaten formatla
diskten birşey silinmez sadece üzerine birşeyler yazılırsa silinir birşey yazmadan sürekli biçimlendirme yapmak
diskteki verileri silmez sadece okunamaz duruma getirir