Jump to content

Sizce Overclock Hakkında Konu Açılmalı Mı ?

TeYyArEe
 Share

17 members have voted

1. 1. Overclock hakkında konu açılsın mı ?

• Evet, Overclock hakkında detaylı konu açılmalı
    • Hayır, Overclock hakkında detaylı konu açılmamalı

Recommended Posts

Öncelikle konular arasında gezinirken çoğumuzun farkettiği şekilde birçok üyemizin sistem bileşenleri hakkında yetersiz ve yanlış bilgilere sahip olduğu ortada. Çoğu konulara kulaktan dolma bilgiler ile yanlış ve yetersiz cevaplar verilmekte.

Bende overclok hakkında bir konu açmak istedim ama kararsız kaldım. Çünkü yanlış, hatalı veya eksik yapılacak overclock işlemi sistem parçalarına zarar verme olasılığı fazlası ile yüksek. Bu yüzden öncelikle bu konu başlığı altında sizinde yorumlarınızı alarak, Overclock işlemi hakkında açıp açmayacağıma karar vereceğim. Donanım bölümü konularını takip eden arkadaşlar konulara detaylı şekilde cevap verdiğimi bilirler. Ve Overclock hakkında açacağım konuda fazlası ile detaylı olacak.

Bu konu hakkında görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim arkadaşlar.

Haydi kolay gele !

Bence açılmasın. Örneğin siz uzun uzun anlatırsınız en alına da bir çok yerde denend, sorun olursa biz mesul değiliz gibi bişey yazarsınız. Adam bi adımı atlar eksik yapar sistemi bozar. Gelir size atar suçu. Daha yalnış yere konu açtı diye uyarı alıp konusu kapanınca mod.ları suçlayan insanlar var..

[quote name='LeOn.' date='27 June 2012 - 17:01 ' timestamp='1340809309' post='1216390']
detaylı olarak ele alınması gereken bir konu bence.
[/quote]

Konuyu açarken zaten işlemci tiplerine göre düzenlemeyi planlıyorum. Örneğin Pentium/Quad Core arası overclock farklı, i3,i5 ve i7'ler için farklı ayarlar söz konusu. Tabi AMD Sempron/Athlon arasındaki ayarlar ve Phenom/A Serisi/FX serisi farklı.

Örnek işlemciler seçip onları %10 Overclock için gereken stabil çalışma değerlerinide vereceğim. Bu veriler Saat Frekansı, Saat çarpanı, Vcore voltajları, RAM değerleri ve voltajları şeklinde olacak. Stabilite sorunlarına yol açmayacak şekilde ayarları vereceğim. Tabi bu Overclock sonrası sistemlerin ne kadar hız artışı sağladığının kullanıcılar tarafından Benchmark programları ile test edilmesi gerekmekte.

Ancak tek sorun bu konu kalabalığını tek konu başlığı altında nasıl aşacağım. Olmadı işlemci tiplerini tek tek konu başlıkları altında anlatıp, BIOS ve Oveclock ayarlarını geri almak konularınıda farklı başlıklar altında toplamak gerekecek.

Biraz karışık ama düzgün anlatıldığı zaman yeterince faydalı olacak bir konu. Bu anketli konuyu açmamdaki sebepte bu karışıklığı nasıl aşmam gerektiği ile ilgili sizlerden fikir almak.

Tabi 6489426'in dediği gibi hiç bir unsuru atlamadan herkesin anlayacağı dilde anlatmaya çalışacağım.

Haydi kolay gele !

bir konu açılıp sabitlenirse güzel olur bir anlatım yapıp altınada hepsini harfiyen uygulayınız.diye yazmalı takıldığınız yerde bu konu altına yazabilirsiniz denmeli ben donanımcı olarak foruma her girdiğimde donanım bölümünü bir kontrol ederim zaten eğer açılırsa o konuda benim uğrak yerim olur.

[quote name='TeYyArEe' date='27 June 2012 - 18:32 ' timestamp='1340811165' post='1216406']
Konuyu açarken zaten iþlemci tiplerine göre düzenlemeyi planlýyorum. Örneðin Pentium/Quad Core arasý overclock farklý, i3,i5 ve i7'ler için farklý ayarlar söz konusu. Tabi AMD Sempron/Athlon arasýndaki ayarlar ve Phenom/A Serisi/FX serisi farklý.

Örnek iþlemciler seçip onlarý %10 Overclock için gereken stabil çalýþma deðerlerinide vereceðim. Bu veriler Saat Frekansý, Saat çarpaný, Vcore voltajlarý, RAM deðerleri ve voltajlarý þeklinde olacak. Stabilite sorunlarýna yol açmayacak þekilde ayarlarý vereceðim. Tabi bu Overclock sonrasý sistemlerin ne kadar hýz artýþý saðladýðýnýn kullanýcýlar tarafýndan Benchmark programlarý ile test edilmesi gerekmekte.

Ancak tek sorun bu konu kalabalýðýný tek konu baþlýðý altýnda nasýl aþacaðým. Olmadý iþlemci tiplerini tek tek konu baþlýklarý altýnda anlatýp, BIOS ve Oveclock ayarlarýný geri almak konularýnýda farklý baþlýklar altýnda toplamak gerekecek.

Biraz karýþýk ama düzgün anlatýldýðý zaman yeterince faydalý olacak bir konu. Bu anketli konuyu açmamdaki sebepte bu karýþýklýðý nasýl aþmam gerektiði ile ilgili sizlerden fikir almak.

Tabi 6489426'in dediði gibi hiç bir unsuru atlamadan herkesin anlayacaðý dilde anlatmaya çalýþacaðým.

Haydi kolay gele !
[/quote]tüm ami bioslular ayrı tüm phoenix award biosluları ayrı ele alabirsen tadından yenmez takıldığın yer olursa bana pm atabilirsin.bende iyi anlarım overclocktan.

Edited by kavukluca

Overclock sadece performansı için değil aynı zamanda bu iş için para zaman ayıran profesyonel insanlar var.Sadece performans için de değil tutku aynı zamanda.Bence açılmalı.bildiğim kadarıyla da destek olurum :good:
risk göze alamayan yapmasın zaten.Ki artık yeni bileşenlerle donanım kullanılmaz hale getirmek/yakmak çok zor
ayrıca hayat felsefem
RİSK=KAZANÇ :good:

[quote name='kavukluca']
bir konu açılıp sabitlenirse güzel olur bir anlatım yapıp altınada hepsini harfiyen uygulayınız.diye yazmalı takıldığınız yerde bu konu altına yazabilirsiniz denmeli ben donanımcı olarak foruma her girdiğimde donanım bölümünü bir kontrol ederim zaten eğer açılırsa o konuda benim uğrak yerim olur.
[/quote]

Konunun sabitlenmesi benim elimde olan bir olay değil. Ancak bu konu hakkında detaylı şekilde açıklamalarda bulunacağım. AMI,AWARD, Phoneix BIOS türleri için uzun uzadıya anlatmak fazlaca zor olur. Sonuçta oranları değiştirecekleri ekran resimlerini ve isimi değişik ancak işlevi aynı olan seçenekleride belirteceğim ( Örnek; INTEL - SpeedStep = AMD - Cool'n Quiet, TurboBoost = Turbo Core gibi )

Konudaki karmaşa sorununu sanırım aştım gibi BIOS hakkında yazdığım konu gibi yaparak ekran kargaşasına son vereceğim. Sanırım bu şekilde tek başlık altında yeterince açıklama yapma şansına sahip olacağım.

[tnctr=http://www.tnctr.com/topic/204058-byos-hakkynda-herthey/page__pid__1216474]BIOS Hakkında herşey ! [/tnctr]

İnşallah herkesin anlayacağı şekilde anlatım yapabilirim.

[quote name='LeOn.']
TeYyArEe konu açılmışken benim dual core e5400 2.7 ghz işlemciye ne kadar OC yapmam lazım :D [/quote]

O işlemciye değil Overclock yapmak, günde 2 saatten fazla çalıştırmamalısın bile :p İşin şakası e5400 işlemciler iyi soğutma ile %33 overclock şansına sahiptirler. 3.3 GHz'de 50 derece sıcaklık ile stabil şekilde çalıştıran kişileri biliyorum.

Haydi kolay gele !

[quote name='TeYyArEe' date='27 June 2012 - 22:11 ' timestamp='1340824275' post='1216482']
O işlemciye değil Overclock yapmak, günde 2 saatten fazla çalıştırmamalısın bile :p İşin şakası e5400 işlemciler iyi soğutma ile %33 overclock şansına sahiptirler. 3.3 GHz'de 50 derece sıcaklık ile stabil şekilde çalıştıran kişileri biliyorum.

Haydi kolay gele !
[/quote]
ben günde 15 saat çalıştırıyorum :p iyi bir soğutma sistemi sorun değil 3.0 - 3.3 ghz arası bir değer yakalasam yeter :D

Kontrolsüz güç güç değildir. :) Bu konu üzerinde çalışma yapılması bence mükemmel olur ama sadece işlemci ile sınırlı kalmamalı herkesin ufak ayarlar sayesinde 2-3 kat daha yüksek performans alması sağlanabilir RAM Ekran kartı gibi donanımlarada değinilmeli. İntel işlemcilere oc çok zor gözüksede doğru bileşenlerle mükemmel oc ler yakalana biliyor MSI P45 diamond board ile Q8200 işlemcime yaptığım oc ile 3.4 ghz stabil serin bir sistem kullanıyorum bunun yanında düşük voltaj ramlerle oynama yapınca daha dehşet oluyor.....

OC bir tutku yada heves değil yaşam felsefesi....

Hayırlı forumlar.....

Yardımcı olabileceğim konu olur ise eğer üstüme düşeni yapmaya hazırım..

bencede tam anlatımlı yapılan bir overlok işlemi çoğu kişinin yapmak isteyeceğ ve de performansını yukseltmek isteyeceği işlemdir bncede açılmalı bu konu ve detaylarıyla sabitlenmeli inanın bu işin meraklısıda çok fazla ama yetri kadar bilgi sahibi olmadığından cesaret edemiyor yapmaya

Overlock Cok iyi bir konu olur,Bu Overlocku gpu yami yoksa cpu yami yapilacak?cunki her ikisi ucunde overlock mevcuddur
Amd Turion Tm II Dual Core M520 2.3 ghz Bu Cpu nu nasil overlock ede bilirm?ve nasil bir performans elde edilir?
SOruma lutfen cavap yaziniz