Jump to content

Formatlanan Hdd'yi Geri Getirme Hakkında

Semih5555
 Share

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle soru donanımla ilgili görünse de yazılımla alakalı olduğunu düşündüğüm için bu bölüme açtım.

Lenovo marka bilgisayara sahibim. Lenovo OneKey Recovery ile format attım ve D'de bulunan dosyalarım gitti.

Dosyalarımı geri getirmek için R-Studio, Recover My Files ve Ontrack Easy Recovery kullandım.

R-Studio'da bi kaç dosyamı geri alabildim. Fakat yaklaşık 2000 tane Mp3 vardı ve hepsinin isimleri 1000,1234,1235,1236 olarak değiştiği için pek yararlı olmadı.

Recover My Files'da dosyalarımı bulamadım.

Ontrack progamında da dosyalarımı bulamadım.

Find & Mount kullanmayı denedim ama hiç anlamadım programı...

İşin garip tarafı C/Program Files dosyalarını klasör klasör çıkarıyor ama D'de bulunan dosyaları düzgün bir biçimde çıkarmıyor. İsimler değişiyor ya da hiç çıkmıyor. Yanlış mı yapıyorum diyerek 2-3 defa D'yi tarattım ama sonuç aynı...

Sağlam bir Recovery programı var mıdır? (Sağlamdan kastım isimleri değiştirmeden vs. direk dosyalarımı alabileceğim). Yanlış yaptığımı düşünmüyorum çünkü internetten anlatımlara bakarak yapıyorum. Bu yüzden hatanın bende olduğunu düşünmüyorum.

Teşekkürler, iyi forumlar.

Edited by Semih5555

D sürücüsüne bir çok dosyayı kaldırıp yerine başka dosyalar kayıt ettiysen dediğin oluyor aynısı benim başımada geldi dha evvel sildiğim dosyalar geldi son kayıt ettiklerimi vermedi winrarlı dosyalar daha korunaklı oluyor

D sürücüsüne bir çok dosyayı kaldırıp yerine başka dosyalar kayıt ettiysen dediğin oluyor aynısı benim başımada geldi dha evvel sildiğim dosyalar geldi son kayıt ettiklerimi vermedi winrarlı dosyalar daha korunaklı oluyor

Başka bi dosya kaydetmedim. Direk format attıktan sonra D'ye baktım hemen recovery prorgramları araştırmaya başladım.

Dostum bir arkadaşımın başına gelmişti bu olay.Format sırasında nasıl oluyor bilmiyorum ama C diski D gibi,D diski de C gibi gözüküyor.Dolayısıyla C kısmına format atıyorum zannederken aslında D diskini formatlıyorsun.Birde smart data recovery programıyla şu andaki C diskini tara.Sanıyorum ki C diskini tarayınca aradığın dosyaları göreceksin,ama dosyaları kurtarma olasılığı hayli düşük.

Dostum bir arkadaşımın başına gelmişti bu olay.Format sırasında nasıl oluyor bilmiyorum ama C diski D gibi,D diski de C gibi gözüküyor.Dolayısıyla C kısmına format atıyorum zannederken aslında D diskini formatlıyorsun.Birde smart data recovery programıyla şu andaki C diskini tara.Sanıyorum ki C diskini tarayınca aradığın dosyaları göreceksin,ama dosyaları kurtarma olasılığı hayli düşük.

aynen katılıyorum

benım de baıam cok geldı

c surucune format atıyorum, formattan sonra bakıyorum c ıle d yer degıstırmıs, sen bıde c surucusunu taramayı dene

Ben sorununuzu, "D" sürücünüz sadece formatlanmış, üzerine veri yazımı olmadığı, şu şekilde anladım ve ona göre cevap veriyorum.

Veri kurtarma şansınız çok yüksek, ben Recover My Files 3.98 sürümü ile sadece formatlanmış olan 1 TB diskimden aşağı yukarı 700 GB veri kurtardım. Dosya isimleri değişen çok azdı, 100 tane yoktur.  Ama yaklaşık 5 gün, (gece gündüz) tarama yaptırdım. Şuan kurtarabildiğim dosyaları başka bir diske kopyalıyorum. Bu işlem bittiğinde farklı programları da deneyip hangi programların bu konuda ne kadar etkili olduğunu anlamış olacağım. Tüm işimi bitirdiğimde tekrar buraya dönerim.

Çok ilginç R-Studio'da sorun olmaması gerekti, uzun süredir kullandığım bir programdır yani zamanında tavsiye etmişlerdi bende çok abarttıklarını sanırdım.Geçenlerde üst komşum emekli komser, yanlışlıkla tüm sürücülerini silmiş neyse lafı uzatmadan hemen beni çağırdı gittim R-Studio ile dosyalarının simgelerine kadar her şeyini kurtardım sanırım 500 GB yakın bir boyuttu.Senin olayın biraz daha farklı piyasada buna benzer sağlam programlar var bunları denemişsin ama geri getiremedin anladığım kadarıyla.Sana tavsiyem son sürüm R-Studio'da programıyla yavaş taratma yapman umarım faydalı olur.Kolay gelsin.

Arkadaşlar yorumlarınızı tek tek okudum hepinize teşekkür ediyorum. Şimdi tekrar tarama yapıyorum. GetDataBack kullanıyorum olmazsa diğerlerine geçeceğim.

Diğer programlarda sanırım ben pek anlamadığım için beceremedim.

Sonucu buraya yazacağım. Tekrar teşekkürler.

Edited by Semih5555