Jump to content

Poweri Açıp Kapatmanın Bilgisayara Zararı Olurmu ?

jackal300
 Share

Recommended Posts

Ben Her Bilgisayarı Açtığımda Powerin Düğmesini Açıyorum Kapatıncada Powerin Düğmesini Kapatıyorum Powerin Girişinde Bulunan 0-1 Düğmesi Bunun Bilgisayara Zararı Olurmu Yoksa Sürekli Açık Kalmasımı İyidir Yorumlarınızı Bekliyorum Saygılar

Makinenen kaç yaşında ve işletim sistemin ne bilmiyorum ama varsayılan olarak windows  dersem "düğmeden açarsın" başlat menüsünden  kapatı seçer kapatırsın" eğer düğmeden kapatmaya devam edersen canı sıkılan windows  çöker.Eğer windows yüklemeyi bilmiyorsan teknik servise makineni götürürsün ücreti karşılığında tekrar bir işletim sistemine sahip olursun . Düğmeye basıp ta kapatmaya devam edersen teknik servisin en sevdiği müşterisi olursun.

Makinenen kaç yaşında ve işletim sistemin ne bilmiyorum ama varsayılan olarak windows  dersem "düğmeden açarsın" başlat menüsünden  kapatı seçer kapatırsın" eğer düğmeden kapatmaya devam edersen canı sıkılan windows  çöker.Eğer windows yüklemeyi bilmiyorsan teknik servise makineni götürürsün ücreti karşılığında tekrar bir işletim sistemine sahip olursun . Düğmeye basıp ta kapatmaya devam edersen teknik servisin en sevdiği müşterisi olursun.

Yanlış anlamışsın kardeşim arkadaş "Açtığımda Powerin Düğmesini Açıyorum Kapatıncada Powerin Düğmesini Kapatıyorum" diyor. Yani kastı pc kapanınca düğmeyide kapatıyorum diyor :)

pc kapatıldıktan sonra kullanılmadıgı sure zarfında power dugmesınden kapatılmalı yada elektrık guc kablosu prızden ayrılmalı aksı durumda pc kapalıda olsa anakarta kadar elektrık gelır ve elektrıkle alakalı bır sorun olursa pc zarar gorebılır

Arkadaş pes diyorum

Pc sattığımız müşteri pc açıp işi bitince fişini çekiyormuş

Sonunda mutlu son power suply yanmış

Yaptığınız yanlış

Pc açmak için bastığınız düğmeye, işiniz bitince 1 kez basın "kapatılıyor" yazısı gidene kadar bekleyiniz

Sonra ister fişini çekin, ister 1-0 ayarına alın

Arkadaş pes diyorum

Pc sattığımız müşteri pc açıp işi bitince fişini çekiyormuş

Sonunda mutlu son power suply yanmış

Yaptığınız yanlış

Pc açmak için bastığınız düğmeye, işiniz bitince 1 kez basın "kapatılıyor" yazısı gidene kadar bekleyiniz

Sonra ister fişini çekin, ister 1-0 ayarına alın

acip kapama dümesinden  güc kaynagina zarar verme ihtimali olabilir ve ayrica  güc kaynagindan   güc alan bütün  sistemede zarar verir bana göre  yapilmasi yanlistir

Konuyu anlayamamışsınız. Ne içiyorsanız kendinize gelene kadar ara verin...

Hiçbir zararı olmaz. Fişini de çekebilirsin.

@register donanımlar için işletim sisteminden kapatman veya fişi çekmen bir şey değiştirmez. İşletim sistemi kapandığı zaman anakart dışındaki donanımlarla zaten güç kesilir. Ani kapanma sadece veri kaybına neden olur. Sadece reset işlemi donanıma ve verilere zarar verir.

Yanlışım varsa düzeltin. Kolay gelsin.

Eğer ani kapatma, fiş çekme alışkanlık olduysa donanımlara ve bilhassa harddiske zarar verir. Heleki harddisk aktifse (Yükleme,kopyalama, windows görevleri devam ederken, program çalışması vs sırasında).. Sadece veri kaybı olmaz, bed sektörler oluşabilir, harddisk raw'a dönüşebilir, harddiskin elektronik kartı bozulabilir.

Laptoplarda acil durumlarda kapak kapatılabiliyor ama o ani kapatma olmuyor ve zaten sistem tam kapanmıyor, uykuya geçiyor.

Tabii donanımlar güç kesilmeden önce yapması gerekenleri yani frenlemeyi yapmazsa sorun çıkabilir. Yinede bana ilk mesajım daha mantıklı geliyor.

Boşta fazla diskin varsa deneyebilirsin ( Ama bir süre devam etmelisin. Mesela bir iki hafta falan ve günde bir iki kere..). :D

• 3 hafta sonra ...

Benim gibi yaşlı insanlar geç ve güç anlıyorlar. Bilgisayar kasasının arkasındaki on-off düğmesini kapatırsan (tabii ki işletim sisteminde kapatma işi bittikten sonra) herhangi bir sorun ile karşılaşmazsın. Voltaj koruman yoksa; ani voltaj gelgitlerden  makineni de korumuş olursun.

[URL=http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1373613246__ss.jpg]pre_1373613246__ss.jpg[/URL]

pc yi kapattıktan sonra 0/1 tuşunu kapatsan,

hatta kasanın fişini prizden çıkarsan

ve hatta resimdeki gibi önce üstteki tüm sigortaları,

ardından en alttaki ana sigortayı kapatsan bişey olmaz abicim

Arkadaş çok iyi bir şey yapıyor. Aslında varsa modeminde fişini ve telefon kablosunu da çıkarırsa %100 yıldırımdan ya da elektrik dalgalanmalarından korunmuş olur. Çünkü olurda yıldırım telefon hattından gelirse hem modemi hem de Ethernet kartını (onboard olsa bile) hatta anakartı bile yakabilir. Tabi yaz günü yıldırım nerden gelecek o ayrı mesele ama elektrik dalgalanmaları klimalar yüzünden bolca olabilir. Sağlamcı olmak en iyisi... :)