Jump to content

Kasanın Yan Kapağına Vantilatör Koymak

kurt0619
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar yaz ayındayız bu yüzden kasa acayip ısınıyor oyun oynanmaz hale geliyor 2 tane 12 cmlik fan alacağıma aşağı linkteki Vantilatör alıp kasanın yan kapağının olduğu yere koysam bütün parçaları soğuturmu acaba ? 

http://www.hepsiburada.com/liste/sinbo-sf-6706-masaustu-12-vantilator/productDetails.aspx?productId=evsinsf6706&categoryId=17412#Gorseller

eger yoksa dahılı ısı sensorlu alttan fanlı powersuppyl alın ısıya gore sessız bır sekılde hava sırkulasyonunu saglayacaktır yada 2 adet 8lık fan yeterlı olacaktır vantılator sesıne tahammul edebılırsenız onuda kullanabılırsınız ama dahılı fanlar kadar etkılı olmayacaktır

Kardeşim dedikleri gibi ilk önce fanları temizle bırak böyle saçma fikirleri şimdi nasıl hava geçişini kolaytırıcaksın sırasıyla kontrol et. Kasanın arkasında bir fan olucak o dışa üflicek yan kapakta 1 veya 2 fan olucak onlar içeri üflicek eğer ön tarafta kasanın için bir yerin varsa ordan bir fan kasanın önünden içeri üflicek ve son olarak varsa tabiki kasanın üstündende bir fan dışarı üflicek.

Yani :

WhoPAy4.jpg

yUHARwM.gif

Edited by HalilYanar

Kardeşim dedikleri gibi ilk önce fanları temizle bırak böyle saçma fikirleri şimdi nasıl hava geçişini kolaytırıcaksın sırasıyla kontrol et. Kasanın arkasında bir fan olucak o dışa üflicek yan kapakta 1 veya 2 fan olucak onlar içeri üflicek eğer ön tarafta kasanın için bir yerin varsa ordan bir fan kasanın önünden içeri üflicek ve son olarak varsa tabiki kasanın üstündende bir fan dışarı üflicek.

Yani :

WhoPAy4.jpg

yUHARwM.gif

Sadece 4 ve 2 numaralı fan eksik oraya uygun olarak 12cm fan alsam mesela şu aiağıdaki gibi işimi görür mü ?

http://www.hepsiburada.com/liste/frisby-fcl-f12b-kasa-fani-12cm-fan/productDetails.aspx?productId=bd300002&categoryId=1125

Sadece 4 ve 2 numaralı fan eksik oraya uygun olarak 12cm fan alsam mesela şu aiağıdaki gibi işimi görür mü ?

Evet eğer kasana uyuyorsa çok iyi olur bendede 2 tane 12 Cm'lik var. Çok güzel oluyor bilgisayarının içi. Ama sana tavsiyem internetten alma kendi gözünle gör oyle al birde görsellik katsın diyorsan kendi ışık elektiriğini dönerken üreten fanlar var onlarda 12 cm pek fiyat farkı olmuyor sanırım denemeni tavsite ederim. Bi ara benim bilgisayarın içini çekiyim gösteririm.

Evet eğer kasana uyuyorsa çok iyi olur bendede 2 tane 12 Cm'lik var. Çok güzel oluyor bilgisayarının içi. Ama sana tavsiyem internetten alma kendi gözünle gör oyle al birde görsellik katsın diyorsan kendi ışık elektiriğini dönerken üreten fanlar var onlarda 12 cm pek fiyat farkı olmuyor sanırım denemeni tavsite ederim. Bi ara benim bilgisayarın içini çekiyim gösteririm.

Kasaya rahat oluyor sizde sıcaklık değerleri nasıl acaba ? 

Sözü gecen vantilatör olayi daha önce tarafımdan defalarca denenmiş olup gecerli bir çözümdür. Ancak iş o haddeye gelmeden diğer arkadaslarinda dediği gibi fanların ve işlemci sogutma blogunun tam verimli olup olmadının bilinmesi lazim işlemci tipini de belirtmediğine göre kaba taslak olarak vantilatörün işe yarayabilecegini söyleyebilirim. Ancak yinede işlemci sogutma blogu ile fanı arasında birikmiş toz kütlesi varsa mutlak suretle temizlemen gerekli. Bunu en basit olarak soğuk modda calisan iyi bir sac kurutma makinesi yapabilirsin ancak kompresör kullanman daha iyi sonuc verecektir.

Kendi sistemimden bahsedeyim.Mario ve Okey dışında bilgisayarımda oyun oynamam.(Ama sistemimde sanal sistemi çok kullanırım.) yine de işimi sağlama aldım.İşlemci soğutması için Zalman saf bakır ve uçak türbinini andıran bir soğutucu aldım.Yetmez dedim. Kasanın yan kapağına hızı ayarlanabilir 20 cm çaplı fan aldım.Bütün fanları düzenli aralıklarla temizlerim.Bu hem sistemimi koruyor hem de daha uzun süre kullanmamı sağlıyor.12 cm den küçük fanlar pancar motoru gibi ses çıkarır.İlk zamanlar duymazsınız ama ilerde deforme olmaya başladıkça ben buradayım demeye başlar.Tavsiyem yan kapağınıza sığabilecek en büyük çaplı fanı alınız.Bu fanlar daha düşük devirde bile çok fazla sirkulasyonu sağlar.Bu sisteme yeterli hava akışını sağlar.Saygılarımla

Benim o kadar serinletmeme rağmen 60 Derece civarı oluyor işlemci sıcaklığı.

Boşta mı 60 derece ? 

Sözü gecen vantilatör olayi daha önce tarafımdan defalarca denenmiş olup gecerli bir çözümdür. Ancak iş o haddeye gelmeden diğer arkadaslarinda dediği gibi fanların ve işlemci sogutma blogunun tam verimli olup olmadının bilinmesi lazim işlemci tipini de belirtmediğine göre kaba taslak olarak vantilatörün işe yarayabilecegini söyleyebilirim. Ancak yinede işlemci sogutma blogu ile fanı arasında birikmiş toz kütlesi varsa mutlak suretle temizlemen gerekli. Bunu en basit olarak soğuk modda calisan iyi bir sac kurutma makinesi yapabilirsin ancak kompresör kullanman daha iyi sonuc verecektir.

i5 2500k işlemci herşeyi tertemiz yaptım içerisinde bir gram toz yok boştaki sıcaklık 40 dereceye düştü tam yükte 60'ı geçmedi şimdilik.

Kendi sistemimden bahsedeyim.Mario ve Okey dışında bilgisayarımda oyun oynamam.(Ama sistemimde sanal sistemi çok kullanırım.) yine de işimi sağlama aldım.İşlemci soğutması için Zalman saf bakır ve uçak türbinini andıran bir soğutucu aldım.Yetmez dedim. Kasanın yan kapağına hızı ayarlanabilir 20 cm çaplı fan aldım.Bütün fanları düzenli aralıklarla temizlerim.Bu hem sistemimi koruyor hem de daha uzun süre kullanmamı sağlıyor.12 cm den küçük fanlar pancar motoru gibi ses çıkarır.İlk zamanlar duymazsınız ama ilerde deforme olmaya başladıkça ben buradayım demeye başlar.Tavsiyem yan kapağınıza sığabilecek en büyük çaplı fanı alınız.Bu fanlar daha düşük devirde bile çok fazla sirkulasyonu sağlar.Bu sisteme yeterli hava akışını sağlar.Saygılarımla

Dark Orion Kasa var yan kapağa 20 cm sığar ama tutturamam. 

vantilatorde fayda etmezse şunu deneyin derim:

hEAihZ9.png

Klima yok malesef :D olsa zaten bu yol aklımda kesin yapardım :D 

Boşta mı 60 derece ? 

i5 2500k işlemci herşeyi tertemiz yaptım içerisinde bir gram toz yok boştaki sıcaklık 40 dereceye düştü tam yükte 60'ı geçmedi şimdilik.

Dark Orion Kasa var yan kapağa 20 cm sığar ama tutturamam. 

Klima yok malesef :D olsa zaten bu yol aklımda kesin yapardım :D

Boşta değilde mesala direk açtın bilgisayarı 5 dk olmadan ısı kontrolü yapıyorum bu arada oyunda oynamıyorum ha. 60 Derece gösteriyo  :whistle:

Vantilatörün üreteceği elektriksel parazit bileşenlere zarar verebilir. Kapağa takmadan biraz daha uzaktan çalıştırmalısın. Onun yerine büyük fanlı laptop soğutucular var, usb den elektrik alıyorlar, onlar da aynı işi görür. (Denendi.) Kasa içi hava akışı konusunda aynı fikirde değilim, özellikle çipset soğutucusu için dıştan üfleme daha efektif. Tabi bir de kasa kapağı sürekli açık kalıyor, disk söküp takmak kolay oluyor, ama kedi giriyor, kablolarla oynuyor falan. Yani biraz da zevk meselesi. Ama o sinbonun gürültüsü muhtemelen insanı deli eder.

Hava sirkülasyonu kasada önemlidir. Bazı insanlar kasanın kapağını açık tutarak daha iyi soğutulma yapıldığını sanıyor bu kesinlikle yanlış. Kapağı açık olan bir kasada egzoz fanlar hiçbir işe yaramayacaktır. Bu yüzden vantilatör vb. şeylerle uğraşmak yerine hava sirkülasyonu nasıl olmalıdır ? bunları araştırıp uygun yerlere uygun fanlar takıp kasa içi düzeni sağlayarak kasayı soğutmaktır.

• 2 hafta sonra ...