Jump to content

Genel Sağlık Sigortası Prim Borcunu Ödedinizmi?

Guest _ULTIMATE_
 Share

Recommended Posts

• Replies 89
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

siz ne diyorsunuz arkadaşlar,annem babamdan ötürü ölüm aylığı alıp 4b li olarakta sağlıktan faydalanırdı.dikkatınızi çekerim aylığını ayın 27 yedisinde alırdı.ayın 17 sinde öldü. ayın 17 de öldüğü için son aylığını hak etmemiş diyerek ölen kadıncağızı gss ye tabi tutarak öldüğü ayın 1ile 18 arasında gssli yapıp borç çıkarmışlar. adalet nerde anlamadım.aylığı hak etmek için azraille randevu mu alması gerekiyor anlamadım.

• 3 ay sonra...

bu konuda bir soruda ben sorayım :) 
genel sağlık sigortasından bildiğiniz gibi öğrenciler ücretsiz faydalanıyorlar ancak beni ne hikmetse aylık 30 tl lik primle cezalandırmışlar bunu nasıl iptal ettirebilirim bilgisi fikri olan varmı ?
SSK şubesinden iptal konusunda olumsuz cevap alıyorumda

Edited by lontokyo

bende geçen sene ocak ayında gelir testi yaptırdım gelip baktılar biz size haber veririz deyip gittiler ozaman işsizdim sezonluk 8 ay çalışıp 4 ay işsiz kalıyorum zaten bu 4 ayın 3 ayı sigortamdan yararlanabiliyorum az önce sorgulama yaptığımda 319.56 tl borcum varmış bu nasıl iş anlamadım bu durumda ne yapabilirim yardımcı olabilecek varmı ?

bakalım kac para borc cıkcak sicil nomu bilmiyom e devletten bakcam da orayada girmiyor :D

TC No İle Oluyor...

bende geçen sene ocak ayında gelir testi yaptırdım gelip baktılar biz size haber veririz deyip gittiler ozaman işsizdim sezonluk 8 ay çalışıp 4 ay işsiz kalıyorum zaten bu 4 ayın 3 ayı sigortamdan yararlanabiliyorum az önce sorgulama yaptığımda 319.56 tl borcum varmış bu nasıl iş anlamadım bu durumda ne yapabilirim yardımcı olabilecek varmı ?

sigortan kesildiğinde gelir testi yaptırman lazım 8 ay çalıştın sonra sigortan kesildi hemen gidip gelir testi yaptır 

benimde şöyle bir durumum oldu çalıştığım yerde sigorta yaptırmadım parasını alıyordum gelir testi çıkınca 01 01 2012 itibarı ile iş veren herkesi topladı söyledi sigortası olmayanlar gelir testi yaptırsın dedi ben yasa girmeden zaten sigortamı başlatın demiştim sordum ne oldu diye test yaptırmana gerek yok seninki başladı dedi halbuki 2012 nin 2. ayında başlamış tabi sisteme girmediği için bana 1 yıllık borç çıkmış 1500 tl gittim sgk ya durumu anlattım tekrara inceleme yapıp size haber veririz dediler 1 ay geçti arayan soran yok tekrar gittim 265 tl ye düşürmüşler 1 aylık tu tar ve faizi çok uğraştım ama nafile aslında işim olurdu ama sgk birim şefi uyuz karı çıktı parayı ödedim yarısını iş yerinden aldım çünkü iş yerinin kabahati idi

adı üstünde isteğe bağlı sigorta diyor siz isteğe bağlı sigorta yaptırmadıysanız kaydınız olmaz gss ye bakacaksınız ayrıca her işten çıkınca gelir testi yaptırmak zorunlu olabilir

çünkü fakir insan zengin olabilir zengin insan bir anda fakir olabilir gss ye sorsanız yada alo170 sgk ya  daha iyi olur her işten çıkınca test gereklimi diye

Edited by yawuz58

Gelir testlerini Kaymakamlık veya Valiliklere bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yapıyor. 1 Ocak 2012 itibariyle bu sisteme geçildi. Yaptırmayanları SGK 120 TL civarında G2 denilen prim tutarı ile primlendirip sağlık güvencesi kapsamına sokuyor. Geçmişten gelen borçlarınız varsa SSK li işe girmiş olsanız bile size borç olarak prim çıkması normal. İhmal etmeyin. SSK li işten çıkarıldığınızda veya istifa ettiğinizde 99 gün gelir testi yaptırma zorunluluğu yok. Sistem otomatik olarak sizi sağlık hizmetlerinden faydalandırıyor. Ancak süre bitiminde yaptırmazsanız SGK yine res'en tescil işlemi yaparak sizi GSS kapsamına alır ve otomatik prim çıkarır. Üzerine tekrar SSK li işe girdiğinizde GSS nizin kapatıldığını SGK'den teyit ettirin. Sistem bu şekilde işliyor ve vatandaşalr tarafından takip edilmesi gerekiyor. Bir de SGK'ye sormak yeterli değil. Muhakkak bulunduğunuz yerdeki SYDV'ye giderek gelir testi yaptırıp yaptırmayacağınız sorgulatın. Konu hakkında sorularınıza cevap verebilirim.

Sgk tescil sorgulamada şöyle birşey gördüm ( 2013-02-09 tarihinden itibaren 60/g İsteğe Bağlı Sigortalılar kapsam türü ile tescil kaydınız bulunmaktadır. ) bunun ne olduğunu bilen varmı ?

SGK sizi şubat ayında res'en tescil ederek GSS kapsamına almış. bu tarihten tahmini 100 gün önce ya çalıştığınız işten ayrıldınız , ya 18 yaşınızı doldurdunuz ya da öğrenciliğiniz sona erdi ve 25 yaşınızı tamamladınız. Sistem sizi G2'den primlendirmiş ve borcunuz normal görünüyor. Bulunduğunuz yerdeki Vakfa gidin ve hemen gelir testi yaptırın. Sonuçlanması 10 gün kadar sürer. Sonra SGK'ye giderek sonucu öğrenirsiniz. Belli gelir aralıkları var. G1 kapsamında aylık 39 TL borç çıkıyor. Geçmişe dönük borcunuzun şubattan şimdiye kadar geçen zamanı düşünerek toplam 120 TL civarına düşme ihtimali var.

SGK sizi şubat ayında res'en tescil ederek GSS kapsamına almış. bu tarihten tahmini 100 gün önce ya çalıştığınız işten ayrıldınız , ya 18 yaşınızı doldurdunuz ya da öğrenciliğiniz sona erdi ve 25 yaşınızı tamamladınız. Sistem sizi G2'den primlendirmiş ve borcunuz normal görünüyor. Bulunduğunuz yerdeki Vakfa gidin ve hemen gelir testi yaptırın. Sonuçlanması 10 gün kadar sürer. Sonra SGK'ye giderek sonucu öğrenirsiniz. Belli gelir aralıkları var. G1 kapsamında aylık 39 TL borç çıkıyor. Geçmişe dönük borcunuzun şubattan şimdiye kadar geçen zamanı düşünerek toplam 120 TL civarına düşme ihtimali var.

Benimde şöyle bir sıkıntım var. 2012 sekizinci ayıda dahil o zamana kadarki borcumu yatırmıştım. Yani 8 aylık bir borç ödemiştim. O zamandan bu zamana kadar başka para yatırmadım ve toplam borç 450 tl olmuş. Bu bana fazla geldi. G1 kapsamından faydalanıyorum bende. Hesaplarsak 2012nin 9. ayıda dahil bu zamana kadar yani 2013 4. aya kadar toplam borcumun 312 tl olası gerekirken 450 tl gözüküyor. Borçlanma faizi varmıdır ne kadardır bilmiyorum ama arada 132 tl fazla bir para görünüyor.

Ve işin kötü tarafı 8. aya kadarki yatırdığım paranın makpuzunu kaybettim. Ve ziraat bankası resmi internet sitesinde geçmiş yatırılan para sorgulamaya baktığımda hiçbir sonuç bulunamadı yazıyor. Tek çare ziraat bankasına gidip geçmiş makbuzu sorgulatmam gerekiyor.

Bizi resmen sömürüyorlar. 8 aylık borçlanma faizi toplamı 312 tlye karşı 132 tl çok çok fazla. Tabi öyleyse. 

Sual1)Borçlanma faizi varmı varsa ne akdar?

Sual2)Banka bana elimde bakbuzda olmadığı için sen daha hiç para yatırmamışsın dersen ne yapacam.

birinci soru ödeme yapılmazsa faiz oluyor yüzde kaç bilmiyorum ikincisi bankada ödediğiniz tutar görünür size para yatırmamışsınız diyemez 

birde kredi kartıylamı yatırdınız gişedenmi yatırdınız kredi kartıyla ödeme yaparsanız iyi olur ekstrede gözükür en azından