Jump to content

Bu Virüs Mü Demek?

hudu
 Share

Recommended Posts

ustalar az önce fark ettim usb ye bir şey atacaktım bir baktım özel dosya gibi bir şey oldu usb yi tekrar biçimlendirdim dosyamı yine usb ye attım yine özel dosya oldu ama bu oluşurken sanki musallat gibi bir şey yazdı hızlı oldu tam emin değilim isminden acaba bu nedir ne yapmam gerekir?

özel dosyalar demek (NPB veya kardeşi musalla) virüsü demektir.npb veya diğeriyse  eset'le tarat yalnız npb'de tarattıktan sonra virüsü kaldırdığı zaman dahi geride 0kb'lik ölü dosyalarını bırakıyor.velhasıl bundan sonra dosya ve klasörlerinizi RAR'layıp saklamanızı tavsiye ederim.kolay gelsin.

saygılar

kaspersky total security yükledim önce pc yi tam tarama yaptım buldu silgi galiba sonrada usb tarattırdım ondada buldu sildi galiba sonra usb tekrar bir şeyler attım bu sefer dosya oluşmadı sorun çözüldü galiba resimleri ekledim ama umarım olmuştur sayfa tepkisiz kalıyor

[spoiler]pre_1431618676__adsz.jpg
pre_1431618720__adsz_2.jpg[/spoiler]

Edited by hudu

kaspersky total security yükledim önce pc yi tam tarama yaptım buldu silgi galiba sonrada usb tarattırdım ondada buldu sildi galiba sonra usb tekrar bir şeyler attım bu sefer dosya oluşmadı sorun çözüldü galiba resimleri ekledim ama umarım olmuştur sayfa tepkisiz kalıyor

kaspersky varsa sorun yok

musallat ve dosyalarım bellekteki dosya ve klasörlerinizi gizli dosyaya dönüştürüyor önemli belgeleri olanlar direk format atmasın bence

katılıyorum bu tarz virüslerde belgeleriniz kaybolmaz

bi bat dosyası oluşturup usb ana dizinde çalıştırırsanız dosyalarınıza kavuşursunuz

içeriği aşağıdaki şekilde olabilir

attrib -s -h -r *.* /S /D

eğer gizlenen dosyalarını bulamıyorsan dosya seçeneklerinden korunan işletim sistemi dosyalarını gizle'yi kapat. böylece görünür olurlar. Bu noktdan sonra da ya arkadaşın verdiği komutla ya da attribute changer programı ile kolayca dosyalarının gizliliğini kaldırıp görünür hale getirebilirsin.

eğer bana diyorsanız şu anda görünmeyen dosya lar gibi bir sorunum yok sadece pc de usb ye almam gerekenler var eğer kaspersky sonrası artık temiz ise pc rahatça alacaklarımı alabilirim sonrada temiz bir format atarım

eğer bana diyorsanız şu anda görünmeyen dosya lar gibi bir sorunum yok sadece pc de usb ye almam gerekenler var eğer kaspersky sonrası artık temiz ise pc rahatça alacaklarımı alabilirim sonrada temiz bir format atarım

yok dosya kaybedenler için dedim kaspersky ile sistemi tarattın temizse bence formata bile gerek yok illa baştan kuracağım diyorsan gönül rahatlığı ile kurabilirsin

ama yinede malwarebytes ile sistemini taratman yararına kolay gelsin