Jump to content

Multiboot Cd\dvd Yapımı [anlatım]

blackman12
 Share

Recommended Posts

• 3 hafta sonra ...
  • Replies 172
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• 2 hafta sonra ...

Hocam bende bişi sorcam dedigin gibi herseyi yaptım ama bu dosyaları karıstırdım galiba:(

şimdi işlemler tamam ama mesela elimdeki winxp cd nin img dosyasını attım ezbootun icine.iso nun icinde kalan diger dosyaları tam olarak nereye atıcam.ve kalsor olarak mı yoksa cıkartıcakmıyım bilmiyorum.ve son sorum diyelim ki onları yaptım peki.en son cd icin nasıl hazırlıcam cd ye kaydedicem bilmiyorum ..anlatırsan sevinirim.bakın son durum boyle winxp ve bluelife die iki kalsor acıp dosyalarımı icine attım.

1111s.png

Edited by x_files_x

ama bunun biri normal katılımsız xp digeri ise.blue arkadasın yaptıgı bluexpe...cd den calıscan yani..olmaz mı acaba boyle.birde bunun eayboot ile acılması icin.boot bilgileri filan yok.yani ana dizinde goremedi,m.bu dedigin seklilde olur mu ki ?? ustam

of resmen herşeyi sıfırdan anlat diyorsun ama bluxpe nin içeriği nedir nasıldır bilmiyorum normal bir winpe gibiyse videoda nasıl ekleneceğini anlattım.Hoş xpnin de nasıl ekleneceğini anlattım ama sorun bende mi sende mi anlamadım :|

bende oldugu kesinde..abicim..sen sadece şunu söylermisin.diyelim ben işlemleri dogru yaptım..icerikleri cıkarrtım o dizine.bu boot olayını nası lyapıcam.eaysboot ile cd nin acılması icin..yani verdigim resimdeki gibi olursa acılırmı.

hocam kalsor icerikleri burda.

67889835.png

53153674.png

ana dizin böyle oldu

ademm.png

hocam şimdi bne winxp icin run komutunu kullandım..bluelife icin bootinfo olan komutu kullandım

Edited by x_files_x

@x_files_x

Birinci resimdeki BLUEXPE klasörünün içndeki BLUEXPE klasörünü Disk1 içine koyacaksın. Ordaki Menu.lst, Menu2.lst, Images,GfxMenu klasörleri önemsiz. Silebilirsin.

Disk1 klasörüne BLUEXPE klasörünü koyduktan sonra (Içinde BLUXPE.ISO ve diğer dosyalar olmalı) aşağıdaki komutu kullanacaksın.

bcdw /BLUEXPE/BLXPE.BIN[/CODE]

Tabi BLXPE.BIN dosyasının var olduğunu varsayıyorum.

Xp konusuna gelirsek kaç tane XP eklemek istiyorsun?

Eğer bir tane ise XP kur dosyalarını direk Disk1 klasörüne koyup uygun komut ile çalıştırabilirsin....

@x_files_x

Birinci resimdeki BLUEXPE klasörünün içndeki BLUEXPE klasörünü Disk1 içine koyacaksın. Ordaki Menu.lst, Menu2.lst, Images,GfxMenu klasörleri önemsiz. Silebilirsin.

Disk1 klasörüne BLUEXPE klasörünü koyduktan sonra (Içinde BLUXPE.ISO ve diğer dosyalar olmalı) aşağıdaki komutu kullanacaksın.

bcdw /BLUEXPE/BLXPE.BIN[/CODE]

Tabi BLXPE.BIN dosyasının var olduğunu varsayıyorum.

Xp konusuna gelirsek kaç tane XP eklemek istiyorsun?

Eğer bir tane ise XP kur dosyalarını direk Disk1 klasörüne koyup uygun komut ile çalıştırabilirsin....

hocam ben bir tane katılımsız xp mi birde senin cd ni icine koymak istiyorum sadece.bu arada bu kodu nasıl kullancam acaba.yani nereye yazıcam:( dosyalar tamam yaptım ama kodu napcam bilmiyorum

Edited by x_files_x

oyh.Derin bir nefes. Arkadaşım, disk1 içerisine winxp klasörü içindeki dosyalarını at. Sonra bluexp içindeki bluexpe klasörünü de disk1 içine at.Ezbootu aç ve bir öğe ekle komut kısmına bcdw /BLUEXPE/BLXPE.BIN yaz.aynı şekilde başka bir öğe ekleyip komut bölümüne bcdw /ezboot/wxp.bin yaz.(wxp.bin senin xp den aldığın boot imajının adıdır.easyboot içerisinde hazır olarak bulunanlardan birinide kullanabilirsin.)

hocam eaysboot menusu gelse sorun yok..xp acılırken eaysbootu bile gormuyor..cd olarak ayarladım eminim.diger dediklerinizi aynen uyguladım.winxp yi cıkarttım klasorunu..ve blulifeyide ayarladım..kusura bakmayın ama bilmiyom :( sizide ugrastırıyorum

edit: Oh beee yaptım :D ben herseyi dogru yapıyormusum.tek hatam ben kaydet dedikten sonra dosyalarını cd nin icine atıp yazdırıp deniyordum..meger bunun kendi iso yapıcısı varmıs :D tşkler Blue_Life ve Blackman kardeslerime iyi aksamlar

Edited by x_files_x

• 2 hafta sonra ...

meraba arkadaşlar...

easyboot'a windows 7 eklemek için hangi yolu izlemeliyim...

easy boot ile ilgili yüzlerce döküman var ama

windows7'nin eklenmesi ile bir döküman yok..

Morning ustamızın mxpv3 üzerine ekleme yapmak istiyorum...

not:mxpv3 isosunu flash bellekten sorunsuz kullanıyorum..Windows7'yide eklersem mükemmel bir çalışmaya sahip olacağım...

meraba arkadaşlar...

easyboot'a windows 7 eklemek için hangi yolu izlemeliyim...

easy boot ile ilgili yüzlerce döküman var ama

windows7'nin eklenmesi ile bir döküman yok..

Morning ustamızın mxpv3 üzerine ekleme yapmak istiyorum...

not:mxpv3 isosunu flash bellekten sorunsuz kullanıyorum..Windows7'yide eklersem mükemmel bir çalışmaya sahip olacağım...

e kardeşim 2 yerede soru sorulmaz ki, vista ile win7'nin başlangıç komutları aynı, ikiside bootmgr yi ararlar. yani ya win7 kuracaksın ya da vista seçim senin...

e kardeşim 2 yerede soru sorulmaz ki, vista ile win7'nin başlangıç komutları aynı, ikiside bootmgr yi ararlar. yani ya win7 kuracaksın ya da vista seçim senin...

Bu konudan cevap alamayınca yeni konu açtım o konuda çöpe taşındı...

Şöyle birşey yaptım ama mxpv3 içerisine normal w7 adında bir klasör açtım...

Windows7 aio dvd içindeki bütün dosyaları bu klasöre attım...

Windows 7 kurmak için sistemi mini vista ile açıyorum...

w7 klasörünü bulup içindeki setup.exe dosyasını çalıştırdığım zaman windows7 kurulum yapıyor...

Bu şekilde kullanmamın herhangi bir dezavantajı olurmu....

EDIT:Sanal makinada setup.exe dosyasını sorunsuz çalıştırıyor ama gerçek makinada setup.exe dosyasını çalıştırdığım zaman Şu hatayı alıyorum.

"SPWIZENG.DLL uygulaması windows üzerinde çalışmak üzere tasarlanmamış."

Edited by naturel

Bu konudan cevap alamayınca yeni konu açtım o konuda çöpe taşındı...

Şöyle birşey yaptım ama mxpv3 içerisine normal w7 adında bir klasör açtım...

Windows7 aio dvd içindeki bütün dosyaları bu klasöre attım...

Windows 7 kurmak için sistemi mini vista ile açıyorum...

w7 klasörünü bulup içindeki setup.exe dosyasını çalıştırdığım zaman windows7 kurulum yapıyor...

Bu şekilde kullanmamın herhangi bir dezavantajı olurmu....

EDIT:Sanal makinada setup.exe dosyasını sorunsuz çalıştırıyor ama gerçek makinada setup.exe dosyasını çalıştırdığım zaman Şu hatayı alıyorum.

"SPWIZENG.DLL uygulaması windows üzerinde çalışmak üzere tasarlanmamış."

yani demek istiyorki mutlaka boot ederek kuracaksın, aslında dememesi lazım eğer orijinal dosyaları attıysan ama şunuda yap tekrar dene:

mxpv3 içine direk at yani dvd içinde herhangi bir klasöre atma, dvd içinde sources, bootmgr, efi ve

boot klasörleri olsun. kaydet ve sources içine girerek setup.exe den tekrar çalıştırmayı dene. tabii önce sanalda dene ki hatalıysa tekrar dene, sanalın ram miktarını büyük tut.

• 3 hafta sonra ...
  • 7 ay sonra...

[code]
@ECHO OFF

for %%i in (C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) do if exist %%i:\win51ip.sp3 set CDROM=%%i:

set wpipath=%CDROM%\WPI

mshta.exe "%CDROM%\WPI.hta"

exit
[/code]

winnt.sif dosyasında guirunonce altına [b]%CDDRIVE%\I386\wpi.cmd[/b] ekledim ve
benim wpi.cmd ise bu şekilde çalışırmı sizce wpi açılırmı windows kurulumu bitince ?

• 1 yıl yıl...
  • 8 ay sonra...

Ben içersine Acronis True İmage 2013 ve Hireni eklemiştim, Ati çalışıyordu Hiren çalışmıyordu. run /hbcd/grldr  şekilde hireni hallettim ancak bu seferde Ati çalışmıyor.

disk1\ezboot içerisine attığım ati_2013.bif dosyasının komutu bootinfotable;run ati_2013.bif şeklinde, yardımcı olurmusun.