Jump to content

Grub2 Dosya Yöneticisi-grub2 File Manager(g2fm)

crasadure
 Share

Recommended Posts

By_FaRuK, 28 dakika önce yazdı:

Üstad, videoda yükleme seçeneklerinde native pc ler için olan sürüm gözükmüyor. İso dosyasını seçince gelen seçenekler sizin tarafınızdan mi eklendi? Native pc ler için olan sürümü kullanmak için ne yapmak gerekir?

@crasadure üstad kusura bakmazsa cevap vereyim. Evet hocam varsayılan ayarlarda winpe sistemler için herhangi bir ek bulunmuyor. İstediğiniz eklemeleri yapmak için grub klasörü içinde open.lua ve distro içinde windows.sh düzenleyerek istediğiniz ekleri yapabilirsiniz. Yaptığımız düzenlemelerin  karışmaması için open.lua da ve windows.sh da winpe sıralamalarını takip edin. 

• Like 3

By_FaRuK, 14 saat önce yazdı:

Üstad, videoda yükleme seçeneklerinde native pc ler için olan sürüm gözükmüyor. İso dosyasını seçince gelen seçenekler sizin tarafınızdan mi eklendi? Native pc ler için olan sürümü kullanmak için ne yapmak gerekir?

Üstad soruyu ancak görebildim. Dün geceki çekimler 02.00 'ye kadar sürünce senin soru arada kaynamış, kusura bakma.

Soru gayet yerinde bir soru olmuş Programın problem bir noktasına dikkat çekmişsin

SSTR ve KMPE de Native PC ler için olan sürüm ne hikmetse çalışmadı. KMPE 'ye ait Video da Grub2 Dosya yöneticisine Native seçeneğinin nasıl eklendiğini de gösterdim ve Native seçeneğini çalıştırdım ama hata aldım. Bu sorun ileriki zamanlarda düzeltilebilir diye düşünüyorum.

Bu konuda @serhat100 üstadım bir çözüm önerisi olursa onuda hallederiz inşallah   ?

• Like 2

@crasadure hocam, bu sorun grub2 file manager ile alakalı değil. Geçen hafta sergeinin native versiyonunu wim olarak grub2 üzerinden çalıştırma ihtiyacım olmuştu. Gerekli düzenlemeleri yaptım. Bcd hazırladım. Grub2 üzerinden yüklediğimde sizin videoada aldığınız "The digital signature for this file couldn't be verified" hatası ile karşılaştım. Aynı işlemi normal x64 ve x86 versiyonlarda denedim bir hata almadım. Anladığım kadarıyla kullanılan bcd dosyaları ile ilgili bir sorun var. Geçen hafta başka şekilde işimi çözdüğüm için üzerine düşmemiştim ancak sanırım bu sorunu çözmek gerek. Çünkü genel bir sorun gibi gözüküyor. 

İnternette biraz araştırma yaptım. Bcd onarma ile çözülebileceği yazıyor. Ancak deneme şansım olmadı henüz. İmkanı olan arkadaşlar deneyip sonucu bildirirse ona göre başka çözümler bakarız. Hafta içi ilgileneceğim bu konuyla.

Aşağıdaki linkte bir kaç öneride bulunulmuş.

Please register to see this content.

• Like 1

By_FaRuK, 20 dakika önce yazdı:

@crasadure hocam, bu sorun grub2 file manager ile alakalı değil. Geçen hafta sergeinin native versiyonunu wim olarak grub2 üzerinden çalıştırma ihtiyacım olmuştu. Gerekli düzenlemeleri yaptım. Bcd hazırladım. Grub2 üzerinden yüklediğimde sizin videoada aldığınız "The digital signature for this file couldn't be verified" hatası ile karşılaştım. Aynı işlemi normal x64 ve x86 versiyonlarda denedim bir hata almadım. Anladığım kadarıyla kullanılan bcd dosyaları ile ilgili bir sorun var. Geçen hafta başka şekilde işimi çözdüğüm için üzerine düşmemiştim ancak sanırım bu sorunu çözmek gerek. Çünkü genel bir sorun gibi gözüküyor. 

İnternette biraz araştırma yaptım. Bcd onarma ile çözülebileceği yazıyor. Ancak deneme şansım olmadı henüz. İmkanı olan arkadaşlar deneyip sonucu bildirirse ona göre başka çözümler bakarız. Hafta içi ilgileneceğim bu konuyla.

Aşağıdaki linkte bir kaç öneride bulunulmuş.

@By_FaRuK Hocam, multiboot hazırlarken digital imza sorunu ile çok uğraştım. Bootice.exe ile oluşturulan bir çok bcd hata veriyor, siteye eklediğim bcd,yi kullanın sorun olmayacak inşaAllah.

• Thanks 1

awengers44, 20 dakika önce yazdı:

sergeinin native versiyonunu wim olarak grub2 üzerinden çalıştırma ihtiyacım olmuştu. Gerekli düzenlemeleri yaptım. Bcd hazırladım. Grub2 üzerinden yüklediğimde sizin videoada aldığınız "The digital signature for this file couldn't be verified" hatası ile karşılaştım. Aynı işlemi normal x64 ve x86 versiyonlarda denedim bir hata almadım

Üstad ,     Örneğin :   AIOBOOT ta  SSTR nin  Native versiyonu çalışmıyor mu  ?    ben mi yanlış yorumladım yazdığınızı.  :) 

• Like 1

UZUNLAR, 11 dakika önce yazdı:

Üstad ,     Örneğin :   AIOBOOT ta  SSTR nin  Native versiyonu çalışmıyor mu  ?    ben mi yanlış yorumladım yazdığınızı.  :) 

Hocam çalışmasında sıkıntı yok. İso üzerinden yükleyince hepsi sorunsuz çalışıyor. Ancak iso içinden yalnızca native versiyonuna ait wim dosyasını alıp (Diğer gerekli klasörlerle birlikte) bu wim dosyasını bcd üzerinden yüklerken sorun çıkıyor. Crasadure üstad da aynı sorunla karşılaşınca sorunun bcd dosyasında olduğuna kanaat getirdim. Awengers44 üstadın paylaştığı bcd dosyası ile deneme yapıp sonucu bildiririm.

• Like 2

UZUNLAR, 5 dakika önce yazdı:

Test etmedim, bcd yüzünde digital imza hatası alıyordum o kadar dalmışım ki bende sorunu en son legacy,de fark ettim ve çok farklı orjinal microsoft iso dosyalarından aldığım bcd örneklerini denedim ve siteye eklediğim ile bu sorunu aştım. Kmpe ve Sstr Legacy native bende hataya düşüyor ama çok ihtiyaç duymadığım için denemedim. Birde en çalıştırdığımız winpe sistemlerden Bob.Omb's ve Gandalf,da aldığımız hatada aynı sebepden. Müsait olunca test edip sonuçları yazarım üstad :) 

lfkaya, 5 dakika önce yazdı:

Grub2 File Manager Dosyaları(Modifiyeli) linkinden indirdiğimiz dosyaları usb de nereye kaydediyoruz

Sayfa 1,de gerekli anlatım ve kodlar mevcut. Sizin kullandığınız sisteme göre uygun kodları dosya adlarına göre siz belirleyin ve istediğiniz menü,ye veya ana menü,ye ekleyin. Menü düzenlemek için en iyi program

tercih ediyoruz.

lfkaya, 46 dakika önce yazdı:

Grub2 File Manager Dosyaları(Modifiyeli) 

linkinden indirdiğimiz dosyaları usb de nereye kaydediyoruz

Hangi multiboot sistemi kullandığınızı belirtmemişsiniz. Ayrıca konu başlığında 1 nolu video yu izleyin lütfen....Grub2 file manager ın entegrasyonu video da anlatılıyor. Ayrıca grub2 de main.cfg ya yazacağınız kodlar ilk sayfada mevcut. Konunun ilk sayfasını iyi inceleyin lütfen.

• Like 2
  • Thanks 1

UZUNLAR, 42 dakika önce yazdı:

ISO Kalıbı üzerinden  GrubFM   ile   Gr4Dos   seçilerek  Nativeler çalışıyor.    

@UZUNLARüstadım dediğiniz gibi yaptım ama çalışmadı sanal makinede bende native versiyon..sanal makinede sizde native versiyon açılış yaptımı...birde siz gerçek makinede mi test yaptınız?

video

Edited by crasadure
  • Like 1

crasadure, 2 saat önce yazdı:

@UZUNLARüstadım dediğiniz gibi yaptım ama çalışmadı sanal makinede bende native versiyon..sanal makinede sizde native versiyon açılış yaptımı...birde siz gerçek makinede mi test yaptınız?

video

Üstadım tüm sorularınızın cevabı...   :)

UZUNLAR, 27 dakika önce yazdı:

Üstadım tüm sorularınızın cevabı...   :)

ee yani şimdi ben virtualbox v5.2.34 kullanıyorum...siz virtualbox 6 kullanıyorsunuz... bende çalışmıyor; sizde çalışıyor...o zaman bu olay tamamen sanal makine problemi ...gerçek makinede de  çalışıyormu acaba bu ?

aklımda deli sorular :) 

hemen bakıp dönecem üstadım.  Sizinkin olmamasının sebebini akıl süzgecinden geçirdim.   3 tane farklı nedenden olabilir diye düşünüyorum.   4.sünü de siz  bulmuşsunuz.   virtualbox sürüm farkı.  Denemek gerekir .  Benim aklımdakiler ise  zır deli  cevaplar :)    ben  markete......   :D    

• Like 1

UZUNLAR, 9 dakika önce yazdı:

hemen bakıp dönecem üstadım.  Sizinkin olmamasının sebebini akıl süzgecinden geçirdim.   3 tane farklı nedenden olabilir diye düşünüyorum.   4.sünü de siz  bulmuşsunuz.   virtualbox sürüm farkı.  Denemek gerekir .  Benim aklımdakiler ise  zır deli  cevaplar :)    ben  markete......   :D    

Valla çalışıyorsa bu native seçeneği o zaman Sorun yok demektir. Zaten ben grub2 file manager da "ISO dan Yükle ve Çalıştır " seçeneğine Kmpe nın ve Sergei nın Native seçeneklerini ekledim ve sitedeki modifiyeli grub2 file manager dosyasını da güncellemiştim.

Çalışıyorsa ,video da olduğu gibi native seçeneği reset atmak yerine sendeki gibi güzel güzel çalışacaktır  ?

Üstad sen bir gerçek makinede test et de sonucuda burda yazıver, çalışırsa bu sorunda bitmiş olacaktır

Arkadaşlar, native seçeneği sergei strelec ve KMPE için "ISO dan Yükle ve Çalıştır" için eklenmiştir.

Edited by crasadure
  • Like 1