Jump to content

Recommended Posts

yahyahrn03, 5 saat önce yazdı:

grub-install/dev/sda komutu başarısız bu ölümcül bir hata diye bir hata alıyorum ne yapmam gerekli 

Hata konsol çıktısını detaylarını eklerseniz eğer screenshot.yorum yapabilirim hata detaylarıni görmek şart.

atak724, 3 saat önce yazdı:

ÜSTAD her şeyden evvel yeni yılın herkese esenlik ve saglık getırmesi dileğıyle  linuxta yenı olan biri olarak ıhıtıyaç duyulan eba uygulamalarını yukleyemıyoruz  bu konuya bı eğilsenız windovsta  exe uzantılı yada katılımsız  kura bılıyorum ama linux ta olmuyor bunu kolay bı yolu yada yardımcı ola bılecek  biri olursa ıyı oludu tekrar ıyı çalışmar dileğiyle.hayırlı akşamlar

Windows kullanmaya devam edin derim exe dosyalarıyla hasır nesirseniz eğer linuxe gerek yok kurmanıza. Ancak normal olarak program kurma methodlariyla rahat kullanmak varken emülatörler wine playonlinux verimli olmayacaktır.Benim kullandığım bir tarz ve yöntem değil makumatimda yok.

İlla exe msi çalıştırmak isteniyorsa eğer , linuxfxwindowsfx dağıtımini kurabilirsiniz forumda mevcut. herşey olmasada altı üstü dolu ve ilk kullanıcı için en iyi sistem denmekte linux safında Windows 10 klonu bir sistem aynı zamanda benzerligide bir hayli fazla. 🙂

yahyahrn03, 02.01.2021 - 13:31 yazdı:

Please register to see this content.
 windows 10'un yanına kurmaya çalışıyorum ancak olmuyor uefi desteği var laptopun

Uefili makinem ne yazıkki yok kurma deneyimimde olmadı ancak uefi için diskten 100mb kadar alanı fat32 olarak biçimlendirip 100mb fat32 /boot + kalan kısmıda ext4 / root şeklinde kurulum yaparsanız eğer,grubsda /boot kısmına entegre olacağından yada seçilerek bu alan, efi dosyalarını buraya ekleyecektir. Hata almanızın nedeni normal legacy bios mode ile kurulum yapmanızdan ileri gelmekte. Yazdıklarım sadece edindiğim bilgilere dayalıdır. Sanal makineler üzerinden efi mode'da denemeler yaparak üstteki işlemler yoluyla,sonuç elde etmek mümkün. Sonrasında real sisteme aynı şekilde kurulum yapabilirsiniz. Kurulum süreleri zaten bir kaç dakika sürer.

Bilgi: efi kurulumlarla ilgili olarak videolu anlatımlardan da , istifade ederekte yol alınabilir. Üstte belirttiklerim daha evvel makalelerde okuduğum içerikten ibarettir sadece değerli kardeşim Saygılarımla kolay gelsin.

• forjest changed the title to Macbuntu Bigsur 2021-1 X64 Multilanguage - Turkish
  • forjest changed the title to Macbuntu Bigsur 2021-2 X64 Multilanguage - Turkish

Macbuntu BIGSUR 2021-2 x64 Multilanguage - Turkish [ Yeni! ]
Güncellenme tarihi: 2 ŞUBAT 2021

Bilgi: Yeni çalışmada kernel 5.10.12 en son sürümüne güncellenmiştir. Beraberinde Google chrome , Mozilla Firefox güvenlik güncelleştirmeleri, Popüpler Mail programı olan Evulation reader sisteme eklendi. Chrome'da çıkan şifre paneli durumu çözümlenmiştir. Çalışma yenilenerek 2 Şubat 2021 tarihli çıkışlı olarak yenilendi konuya eklenmiştir.

Bilgilerinize sunulur. 

1.Sayfa konu linki

• Like 2
  • Thanks 1

Macbuntu tamamen yenilenerek tekrar'dan güncellenmiştir!

Yeni eklenen uygulamalar ve konfigürasyonlar: Kernel 5.10.14 Stable xanmod, OBS Studio, OpenShot Video Editor, 3DCompiz Fusion ve Emerald pencere yöneticisi, whatssapp messenger entegre edilmiştir.En son çıkan, ubuntu 20.04.2 LTS ISO Kalıbı kullanılarak Macbuntu tamamen yenilenmiştir.
Taban: Ubuntu / XFCE Masaüstü Mimari: x64 Bit Dil: Çoklu / Türkçe Kernel: 5.10.14 Stabil XANMOD! Modifiye Kernel daha hızlı!

Güncellenme tarihi: 9 Şubat 2021 | Upload sürüyor zaman alabilir link eklenecek.

Macbuntu severlere duyurulur Saygılarımla. :) 

> Konuya git..

• Thanks 1

asil111, 4 saat önce yazdı:

Teşekkürler Hacı abi lakin keşke office için Apache OpenOffice Kullansan hem Türkçe hem daha iyi gibi... 

Ben genellikle sistemlerde kullandığım uygulamaların, "benchmark kullanım" verilerine,diğer uygulamalarla olan uyumluluk kriterlerine göre değerlendirme yaparak seçim yapıp ekliyorum. WPS Office şu an için , en iyi Microsoft alternatifi ofis programı. Ayrıca çevirisi yapılan Türkçe dilde entegre edildi. Bir word açıp sağüst sekme dil ayarlarına girip dili Türkçe yaparak kullanılabilir. Sadece ingilizce değil wps ofis. Diğer dağıtımlarda olmayan bu eksikliğide bu sayede gidermiş oldum yoksa zaten eklemezdim. Muhtemelen Libreoffice'i bırakırdım. :) 

asil111, 8 dakika önce yazdı:

Son güncellenen Macbuntu yu indirdim . Kurdum  ve şu anda o sistemden yazıyorum... Hacı abi bu sürüm olmuş. Eskilere göre çok çok hızlı ve stabil çalışıyor. Eline sağlık .. Paylaşım için teşekkürler.

Kernel_5.10.14 son sürüm çekirdekle beraber popüler uygulamaların efektlerim

bu sefer boyutu büyük oldu ancak daha stabil bir hal aldı. Bende bu çalışmayı beğendim açıkcası. Değerli geri bildirim ve yorum için teşekkür ederim değerli kardeşim.

Saygılarımla.

• Like 1

Sayın @forjest Usta.

Bu çalışmanızı indirdim ve kurdum.Gayet hızlı stabil ve akıcı bir çalışma olmuş.Karıştırdıkca kendime özel ayarlarını bulup,daha iyi configure edebildim.Fakat bir sorum olacak size.Güncelemeler kısmı kapalı olarak kuruldu.Açmamda bir sakınca var mı.Gerek kernel gerekse sistem olarak.Velevki hiç bir güncelleme bulamadı.Fakat var olan ince ayar ve özelleştirmelerin bozulma riski varsa açmamayım.

• Thanks 1

muski, 2 saat önce yazdı:

Sayın @forjest Usta.

Bu çalışmanızı indirdim ve kurdum.Gayet hızlı stabil ve akıcı bir çalışma olmuş.Karıştırdıkca kendime özel ayarlarını bulup,daha iyi configure edebildim.Fakat bir sorum olacak size.Güncelemeler kısmı kapalı olarak kuruldu.Açmamda bir sakınca var mı.Gerek kernel gerekse sistem olarak.Velevki hiç bir güncelleme bulamadı.Fakat var olan ince ayar ve özelleştirmelerin bozulma riski varsa açmamayım.

Sistem live olarak ilk başlatıldığında,bir çok servisin aktif olarak çalışması, bazen sorunlara neden olabiliyor veya kurulduktan sonra sistem başlangıcında ilk masaüstü hazırlanma aşamasındaki bekleme süreçlerini bir kaç saniye uzatıyor dolayısıyla sonradan sistemi kuran kullanıcının isteği dahilinde isteyen istediği servisi fonksiyonları aktif edebilir sisteme herhangi bir sorun getirmez. Bu son çalışmamda eklenilen efekt özelliklerini dahi aktif olarak bırakmadım ki , düşük bir donanımlı cihazda efektleri (Compiz/emerald) açık olması bile etkileyebilmekte zayıf ihtimalde olsa mümkün. Amaç işi şansa bırakmamak sistemi daha aktif başlaması,  kurulumu ve sonraki süreçlerin akıcı ve seri olması düşünülerek bu gibi meşkulietli olan servisler deaktif konuma alındı. Belirttiğim gibi istediğiniz şekilde güncellemeleri vd. servisleri her türlü açın kullanın güncellemeleri uzun süre almaya devam eder Main ana server'a ayarlandı depolar anlık gelen güvenlik güncelleştirmeleri düzeltmeler vs. kernellerle beraber güncellemeleri alır ve sisteme işler entegre eder. Özetle Herhangi bir ziyanı yok değerli kardeşim.

Konfigüre ettiğiniz ayarlı şekilde bir ekran görüntüsü eklerseniz sevinirim belki farklı fikirler oluşabilir kafamda bazen bu gibi değilikleri kaale alarak bir sonraki sistemlerde uygulamaya geçirebilirim neden olmasın. :) 

Saygılarımla.

Sistemi tamamen güncelleme konsol komutu: sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Sayın @forjest Usta

Zaten sistemi live olarak deneyip kurdum.Ekran 1920*1080p olunca dock ve  durum  çubuğu ufak kaldı.Bunları yeniden boyutlandırma durumunda kaldım.Ayrıca WPS yerine libreoffice kurdum.Herhalde ona da alıştığım için değiştirdim.Zaten kullandığım ve kurmak zorunda kaldığım programlar üzerinde yüklü olarak açıldı.XDM download manageri,wine,playonlinux kurdum.Bu yazıyıda macbuntudan yazıyorum.Şu an latopda win10 pro,Opensuse Leap KDE Plasma, Manjaro KDE Plasma,KDE Neon ve Macbuntu yüklü.Bir tek hata oluştu kurulum esnasında grub yapılandırmasını yapamadı ve bayağı bekledi.İlk açılışta grubda çıkmadı.Allahtan opensuseyle açıp grub costumizer ile taratınca listelendi ve gruba kaydedince açıldı.Bu arada biosta  boot sequencede macbuntu listelendi.Ona ilk sıraya alarak açtığımda KDE Neon açıldı.Boota opensuseye ayarladığımda yukarıdaki gibi yaptım ve artık bütün işletim sistemlerini görüp açabiliyorum.Linux işletim sistemine 3-4 aydır merak sardım.Çok az windowsu açıyorum.15-20 distro denedim.Zevkler ve renkler tartışılmaz. Fakat hem kullanım kolaylığı hemde windowsu hatırlatması hemde görselliği windowsa benzediği için KDE plasma hoşuma gitti.Bilmiyorum belki farklı konfigurasyonlarda farklı tepkiler veriyordur.Ha birde benim laptop problemli.Çift ekran kartı var.intel HD4000 ve Nvidia GT650M .Nvidia bios hatasından dolayı tam olarak çalışmıyor.Kurulum esnasında  nvidiayı görüyorlar ve nouveau driverini kurmaya çalışıyorlar. İşlemci fanı deli gibi çalışıyor.İlk işim bunu kapatmak(disable) oluyor.Opensuse nomodeset yapmazsam kurulmuyor.Fakat macbuntuda böyle bir sıkıntı yaşamadım.Fakat benim laptopda en hoşuma giden Linux  türevi arch tabanlı olanlar oldu.Ubuntuyu da,mint ide denedim.Pardusuda denedim.Hatta ona XANMOD kerneli kurdum.Fakat stabilite sorunları oluşunca onuda kaldırdım. Fakat ubuntu tabanlı olarak en iyi çalışan ve stabil olanı sizinki oldu.Gerçekten bilginize,emeğinize, ilginize sağlık.Teşekkür ediyorum.

• Thanks 1

• 3 hafta sonra ...

Teşekkürler

Asus P5Q SE

E6300 işlemeci 4 GB RAM VE GT 210 1GB ekran kartlı düşük bir ssitem var. Ne yaptıysam Linux dağıtımları kurulmuyor. En son KDE NEON denedim "kernel panic" verip kurulumu tamamlamadı. İlginçtir live cd olarak tüm donanımları tanıyor.

Şuan sistemde Windows 10 yüklü haliyle ağır çalışıyor. Birde bu sistemi deyeyim bakalım ne olacak

Teşekkürler @forjest  üstad. UEFI destekli güncel bir laptopa kullanıyorum. Sistemi biostan legacy seçerek kurdum. Normalde windows 10 UEFI olarak sistemde kurulu. windows disk yönetiminden 25gb boş alan ayırıp diski biçimlendirmedim ve kuruluma geçtim. Disk bölme kısmında 500 mb ı boot alanı ayırmama rağmen açılışta grub menu gelmiyor. Ubuntu içinden Grub customizer ile açınca windows partition olarak görünmüyor UEFI olduğu için. Windows içinden easybcd ile denedim uefi sistemleri windows 10  kısıtlıyor diyerek düzenleme yaptırmadı. Başka bir çare olarak usb live olarak açıp boot-repair programını denedim ilgili ubuntuwiki sayfasındaki kodları deneyerek yine olmadı. UEFI olarak kurulumu denediğimde yükleme kısmında windows yanına kur yaparak kurup denedim, olmadı. Diskleri kendim seçip dedim yine 500 mb boot alanı ayarladım yine olmadı. Ne yaptıysam Açılışta GrubMenu işletim sistemi seçilim ekranı gelmedi. Uefı yaptığımda windows geliyor. Legacy yapınca ubuntu geliyor. :))

Yinede birkaç saattir macubuntu'yu kullanıyorum bazı hataları var onları yazmak istedim. 

1- Full Hd ekranlarda yazılar ve simgeler çok küçük. Araştırdığım ilgili yerlerde Ayarlar>Display>Ölçekleme ya da Scale bölümü olması lazım ama görünmüyor. Terminal kodları ile ölçekleme yapayım dedim. Denedim, değişen bir şey olmadı. Sanırım Laptop ekranını sistem tanımadı. Ekran Windows'ta Gsyn ekran olarak görünüyor. Ubuntuda 1080p panel olarak yazıyor.

2- Sistem durup duruken sürekli  parlaklığı düşürüyor. (5-10 dk da bir) Çok sinir bozucu. Güç seçenekleleri kısmında Brightness reducing da ilgili ayarlar var. Bu ayarlarını değiştirmeme rağmen düzelmedi. Sanırım bug oluşmuş. Sürekli sağ üstten 10 dk bir parlaklık düşüyor.

3-Bazı uygulumalar dark mode ile uyumsuz. Örneğin WPS office excel kısmında formül sayfasına girdiğimde. Yazılar saydam oluyor görünmüyor. Ayarlarda bazı menüler dark bazıları light görünüyor. Tema kısmından light ayarlayınca sorun çözüldü hepsi beyaza döndü:D

Hız akıcılık olarak çok güzel sistem ama tema kısmında tüm programlar %100 uyumlu değil. Tekrardan emekleriniz için teşekkür ederim. İyi günler.

• Like 1

m-t-k, 12 saat önce yazdı:

Teşekkürler @forjest  üstad. UEFI destekli güncel bir laptopa kullanıyorum. Sistemi biostan legacy seçerek kurdum. Normalde windows 10 UEFI olarak sistemde kurulu. windows disk yönetiminden 25gb boş alan ayırıp diski biçimlendirmedim ve kuruluma geçtim. Disk bölme kısmında 500 mb ı boot alanı ayırmama rağmen açılışta grub menu gelmiyor. Ubuntu içinden Grub customizer ile açınca windows partition olarak görünmüyor UEFI olduğu için. Windows içinden easybcd ile denedim uefi sistemleri windows 10  kısıtlıyor diyerek düzenleme yaptırmadı. Başka bir çare olarak usb live olarak açıp boot-repair programını denedim ilgili ubuntuwiki sayfasındaki kodları deneyerek yine olmadı. UEFI olarak kurulumu denediğimde yükleme kısmında windows yanına kur yaparak kurup denedim, olmadı. Diskleri kendim seçip dedim yine 500 mb boot alanı ayarladım yine olmadı. Ne yaptıysam Açılışta GrubMenu işletim sistemi seçilim ekranı gelmedi. Uefı yaptığımda windows geliyor. Legacy yapınca ubuntu geliyor. :))

Yinede birkaç saattir macubuntu'yu kullanıyorum bazı hataları var onları yazmak istedim. 

1- Full Hd ekranlarda yazılar ve simgeler çok küçük. Araştırdığım ilgili yerlerde Ayarlar>Display>Ölçekleme ya da Scale bölümü olması lazım ama görünmüyor. Terminal kodları ile ölçekleme yapayım dedim. Denedim, değişen bir şey olmadı. Sanırım Laptop ekranını sistem tanımadı. Ekran Windows'ta Gsyn ekran olarak görünüyor. Ubuntuda 1080p panel olarak yazıyor.

2- Sistem durup duruken sürekli  parlaklığı düşürüyor. (5-10 dk da bir) Çok sinir bozucu. Güç seçenekleleri kısmında Brightness reducing da ilgili ayarlar var. Bu ayarlarını değiştirmeme rağmen düzelmedi. Sanırım bug oluşmuş. Sürekli sağ üstten 10 dk bir parlaklık düşüyor.

3-Bazı uygulumalar dark mode ile uyumsuz. Örneğin WPS office excel kısmında formül sayfasına girdiğimde. Yazılar saydam oluyor görünmüyor. Ayarlarda bazı menüler dark bazıları light görünüyor. Tema kısmından light ayarlayınca sorun çözüldü hepsi beyaza döndü:D

Hız akıcılık olarak çok güzel sistem ama tema kısmında tüm programlar %100 uyumlu değil. Tekrardan emekleriniz için teşekkür ederim. İyi günler.

200 MB fat32 /bootefi alanı yeterli. Yazdır işleminde rufusla efi olarak bölümleme şeklinde de yazdırılabilir sistem otomatik boot kaydını ekler.

Macbuntu son sürümü indirin sanıyorum birevvelki sürümü kurmuşsunuz son sürümde parlaklık tam açık şekilde geliyor.

Sistem ayarlarını yaptığınızda oturum ekrani kapatmada kaydet seçeneğini tiklerseniz eğer bir sonraki açılışta son yapılan ayarlarla sistem açılır.

Ekran çözünürlük ayarları yüksek ihtimal ekran kartı sürücüleriyle ilgili hangi sürücuyse eğer Nvidia atı Intel donanım yukleyiciden tarama yapmak gerekli.bunun için yapacak tek şey bu farklı birşey yapmaya gerek yok.

Sistemle ilgili detay ayarlar boyut vs.durumlarinda bazen manuel ayarlamalar yapmakta gerekli bu tüm sistemler için geçerli zaten.

Herkesin donanımları da farklı olmasıda bu detay durumlari ortaya koymakta doğal olarak.

Efi sistem kurulumlarında manuel olarak boot kaydı üstteki işlem gibi manuel yapılırsa grub otomatik olarak Windowsu ekler.

Sürücüleri yazılım merkezi ve synaptic paket manager üzerinden de örn Atixx amdxx Nvidiaxx sürümü Intel için intel-microcode seklinde arama yaparsanız eğer otomatik bulup yüklenebilir sanıyorum ekran tanımlama sorunuda ortadan kalkar.

Saygılarımla.🙂

Onlarca denemenin ardından mutlu sona ulaştım. Hatta manjaro falan kurdum hiç bir sorun olmadan grub menü geldi. Önemli olan bu sistemi yüklemeti onu yapabildim çok şükür. Şuan macbuntu üzerinden bu yorumu yazıyorum. UEFI sistemde windows 10 yanına kurabildim. Açılış ekranında seçim yapabiliyorum nihayet. @forjest Hocam uefi sitemde işletim sistemi kurulurken bios grub-update kısmında hata veriyor ama buna rağmen kurulumu tamamlıyor. Temel sıkınıtı burada. Önceki sayfalarda paylaşılan siyah ekranda grub menüsünü geçemiyorsunuz çünkü boot manager e kaydı eklerken hatalı ekliyor. Neredeyse tüm seçenekleri denedim. 200 mb fat32 alan ayırma, windows yanına kurma, efi olarak bios grup olarak ayrı bölüm açma hiçbiri sonucu değiştirmiyor. (uefi kurulumda ayrılan ufak alanı fat32 formatlarsanız yüklemeyi hiç yapmıyor hata veriyor bilginize.) Windows un yanına kur seçeneği ile kurdum mesela şuan öyle kullanıyorum. Gelelim çözüme şu adımları izleyin:

1) Hangi kurulum yöntemini seçtiyseniz önemli değil ben ilk yöntemle windows yanına kur ile kurulumu tamamladım.

Bios da fastboot ve secure boot disable(kapalı olsun dikkat edin)

2) Kurulum bitince siyah ekranda grub menüsü gelecek veya bios seçeneğine göre direkt windows 10 da açılabilir.

3) Usb yi tekrar takıp canlı olarak açın.

4) Tarayıcıdan boot repair ubuntu yazıp aratarak terminal kodları ile programı yükleyin.

5) Programda iki seçenek var üstte önerilen ayarlar var onu seçmeyin. (İlk denememde bende işe yaramadı) Altta advance( ileri seçenekler) i seçip işlemi başlatın. Programın söylediği kodları terminal'e yazarak ilerleyin. Sonunda başarılı olduğunuzu belirtirse sorun çözülüyor. Program hatalı Grub menüsünü silip üstüne düzgün halini tekrar yazıyor.  Yeniden başlattığınızda grub menüsü geliyor. Gelmezse biosda ilgili bölümde windows boot manager- ile ubuntu görünür. Ubuntuyu ilk sıraya alın.

6) Birkaç sıkıntı var. Grub customizer ile açılıştaki menüyü düzenlerseniz her şey başa dönüyor. O yüzden kurcalamanızı tavsiye etmem.

İşletim sisteminde daha önce söylediğim sorunların çözümlerini de buldum. Onlarıda yazayım arkadaşlara faydası olsun. Bu arada son sürüm macubuntu yükledim önceki sürümler değil belirteyim.

Auto brightness ayarının çözümü yok. Sürekli parlaklık değişiyor otomatik. Ben FN tuşları ile artırıyorum o azaltıyor veya tam tersi oluyor. Benzer sorunlar ubuntu da yaşayan çokmuş onları araştırıp sorunu çözebildim.

**Brightness controller diye bir program var aratıp yükleyin onunla parlaklığı değiştirip çıkın. Artık sistem otomatik parlaklık değiştirmeyi bırakıyor.

**1080p ekranlarda yazılar çok ufak görünüyor ölçekleme ayarı şuradan yapılıyor: Ayarlar>Görünüm>Yazı tipleri sekmesinde DPI ayarını 120 falan yaparsanız kabul edilebilir oluyor.

**wps office dark temalarda sorunluymuş ubunutu kısmında tam çözümü yok henüz. (Manjaroda kısmen çözülmüş)

Sistem çok güzel. Manjaroyu mac os teması yapayım derken bozup sildim. Bu dağıtımda her şey yapılı gayet akıcı, keyifli bir sistem olmuş. Elinize sağlık. @forjest

• Thanks 1

• 2 hafta sonra ...

Hocam merhaba AMD işlemcili Lenovo IdeaPad 330s laptopa macbuntu kurmak istedim ancak kurulum sonrası böyle oldu windowsu sildim ve ssdye sadece macbuntu kurdum ve şimdi bios ekranına giremiyorum USB bellekler boot etmiyor f2 ,F12 hepsini denedim lakin açılışta gnu grub minimal hatası alıyorum onun çözümünü buldum ve işletim sistemini açtım ancak bu kez ekranda resimdeki gibi yazılımsal yirtilmalar mevcut windowsu geri dönüyorum yardımcı olursanız sevinirim terminal ile disk sıfırlama yapmak istedim ise yarayacakmı bilmiyorum onun içinde terminal şifre istiyor ?

mehmetali1993, 3 saat önce yazdı:

Hocam merhaba AMD işlemcili Lenovo IdeaPad 330s laptopa macbuntu kurmak istedim ancak kurulum sonrası böyle oldu windowsu sildim ve ssdye sadece macbuntu kurdum ve şimdi bios ekranına giremiyorum USB bellekler boot etmiyor f2 ,F12 hepsini denedim lakin açılışta gnu grub minimal hatası alıyorum onun çözümünü buldum ve işletim sistemini açtım ancak bu kez ekranda resimdeki gibi yazılımsal yirtilmalar mevcut windowsu geri dönüyorum yardımcı olursanız sevinirim terminal ile disk sıfırlama yapmak istedim ise yarayacakmı bilmiyorum onun içinde terminal şifre istiyor ?

• Herşeyden evvel sistem yüklemeleri evveliyatında, windows kurtarma medyası ve sistemin bir yedek image'ını almak olası risklerde tekrar geri dönmek için taktir edilirki, yapılması gerekli olan işlemlerin başında gelmekte.
  • Ekran görüntüsünden anladığım kadarıyla ekran kartı görüntü arabirimi ile alakalı bir sorun olduğu anlaşılıyor. Bu gibi durumlarda işletim sisteminin hata ayıklama moduyla başlatma seçeneği mevcut.Bu yönergeyle başlatılarak denemek çakışma vb. donanımsal durumlarda yararlı olmakta. -- nomodeset moduyla başlatmak gerekebilir.
  • Donanımınızla alakalı olarak biosa giriş veya usb vb. medyaların başlangıç kısayollarını cihazınıza ait marka modeline göre araştırma yaparak tekrar'dan giriş yapıp, kurmak istediğiniz sistemleri tekrar'dan kurabilirsiniz. Hiçbir sistem sabit olan bios ayarlarını ve klavye kısayol kombinasyonlarını asla bozmaz her daim sabittir. Teknik bir sorun varsa veya donanımsal o ayrı bir konu tabiki. Genel olarak durum bu şekilde.
  • Muhtemel sorunlar: İşlemci ve ekran kartıyla alakalı olarak çakışmaya bağlı , kernelin desteklememesi durumundan olma ihtimali mümkün. Ne yazıkki uzun zamandır geçmişten bugüne , Mac dahil olmak üzere, linux dağıtımlarında da adı bilinen linux distrolarında yaşanılan bir sorun olarak bilinen birşey. Ancak çözümleri yok değil deneme yanılmayla hata ayıklama yöntemlerini kullanarak yüklenmesi tekrar'dan sağlanabilir.
  • üstte belirttiğim gibi , Macbuntu boot edildiğinde 2.seçenekle başlatarak denemenizi öneririm olmazsa artık farklı bir sisteme geçiş yapmanız gerekli. Bunun için yapacak birşey yok. Saygılarımla.

Macbuntu Qemu sanallaştırma emülatörüyle başlatılarak alınan, ekran görüntüsüdür:

Xu7DWF

Hocam evet haklısınız bios ekranına giremiyorum usb de Windows İSO yüklü ama biosa giremediğim için önyükldyemiyorum biosa girememe nedenim açılışta resimdeki ekran açılıyor hangi tuşa basarsam basayım fark etmiyor bu yazı çıkıyor Bu ekranı alttaki paylaştığım linkteki komutları girerek atlayabiliyorum Birde terminal su komutu verdiğim zaman password istiyor şifreyi paylaşabilirmisiniz

Edited by mehmetali1993

@forjest hocam merhaba

elimde bir önceki seri olanı (MacbuntuBIGSur-2020-12.iso) usb ile boot edip kurdum 15dak önce.. ve maalesef install sonrası siyah ekran ve grub komut satırında kaldı. şimdi bu yeni paylaşımını indiriyorum ama... önceki versiyonun da sorunsuzluğunu düşünerek nerede hata yapmış olabilirim ?

gerçek pc de kurdum..  eski iso yu şimdi vmware de kurulumunu deniyeceğim ama ya ben usb ye yazarken veya kurulummsal bir sorun mu oldu ?

rufus ile iso yansıması isimli üstteki seçenek ile yazdırdım. 240 gb lık ssd yi silerek kurmasını istedim. güncellemeleri yükleme esnasında kurdurmadım sadece network vs seçeneği işaretli idi. kurulum malum sürdü ve sonrasında usb yi çıkart ve enter a bas adımından sonra grub komut satırında kaldm..

şimdi vmware de sanal kurum sorunsuz bitti... Universal USB installer yazılımı ile  Macbuntu seçeneği ile yeni versiyonun download ı bitince yükleme yapacağım

ek soru... ek gnome shell theme eklemek için ocs-url aktif mi ? ben normal ubuntu yüklemiş idim.. ve store unda ocs-url yi aktif etmek için gerekli yazılımı bulamadım.. sizn bu paketde aktif değil ise nasıl aktif edip sorunsuz yeni tema ve icon paketleri de eklerim... ayrıca screenfetch deki icon u nasıl değiştirebilirim ? yerine jpg vb resim ekleyebilir miyim ?

Edited by tosunpasa

tosunpasa, 39 dakika önce yazdı:

@forjest hocam merhaba

elimde bir önceki seri olanı (MacbuntuBIGSur-2020-12.iso) usb ile boot edip kurdum 15dak önce.. ve maalesef install sonrası siyah ekran ve grub komut satırında kaldı. şimdi bu yeni paylaşımını indiriyorum ama... önceki versiyonun da sorunsuzluğunu düşünerek nerede hata yapmış olabilirim ?

gerçek pc de kurdum..  eski iso yu şimdi vmware de kurulumunu deniyeceğim ama ya ben usb ye yazarken veya kurulummsal bir sorun mu oldu ?

rufus ile iso yansıması isimli üstteki seçenek ile yazdırdım. 240 gb lık ssd yi silerek kurmasını istedim. güncellemeleri yükleme esnasında kurdurmadım sadece network vs seçeneği işaretli idi. kurulum malum sürdü ve sonrasında usb yi çıkart ve enter a bas adımından sonra grub komut satırında kaldm..

• Kurulum yazdırma vb. şekilde grubla ilgili sorunsallar tüm dağıtımlar için yaşabilecek temel sorunların başında geliyor aşağı yukarı bildiğimiz hususlar. Ben hiçbirini yaşamadığım için sadece yazdımlarım tahminlerden ibaret olacak tabiki.
  • Yazdırmayla alakalı olması muhtemel, tek sistemse olarak kullanılacaksa eğer grub sda anadisk bölümüne kendini yazar ve otomatik olarak grub buradan sistemi başlatır. Grub yazılmamışsa eğer dolayısıylada öyle olmuşa benziyor o zaman, rufusla yazdırmada bir sorun olmuş olabilir kurulumdaki yönergelerin doğru yapıldığını varsayarak bunu yazıyorum.
  • Kendim genel olarak tüm sistemleri, aioboot uygulamasını kullanarak boot edip kullanır ve kurarım şu ana dek, en ufak bir sorun yaşamadım diyebilirim.
  • Macbuntu'nun evvelki sürümleriyle ve yenileri arasında kernel uygulamalar vb. çeşitlilik farklılıkları mevcut yani sistem güncellenip optimize edilerek tekrar'dan yeni tarihle yayımlanmakta sadece. Üstteki hususları dikkate alarak , iso dosyasını farklı bir yazdırma aracıyla yazdırıp başlatmak çözüm olup , mantıklı olacaktır diye düşünüyorum bunun dışında farklı bir işlem yapmaya gerek yok. Rufus'a alternatif olarak BalenaEtcher'ı öneririm diğerleri ventoyboot, aioboot uygulamaları olarak tavsiye edebilirim.
  • Diğer önerilerimde tüm sistemler için geçerli olarak windows,linux,mac vd. leri için boot kayıtlarını otomatik olarak iso'dan boot ederek boot repair uygulamasını kullanarak, açılmayan sistemleri açmak yazılmamış hatalı olan grubbootloader kayıtlarını tekrar'dan yenilemek için harika bir araç olarak düşündüğüm bootrepair'i kullanabilirsinizde bence bir deneyin olmadı sistemi tekraren kurarak belki güncellemeleri vd. tikleri işaretleyerek devam etmekte 2.aşamada katkıda bulunacaktır grub ve uygulamaların sağlıklı şekilde kurulumu için.
  • BootRepair ISO dosyası kaynak linki: 
  • ( 32 ve 64 bit iso dosyaları mevcut. 64 bit sistem olduğundan bu tavsiye edilir.)
  • https://www.tnctr.com/topic/360982-usb-disk-programlar%C4%B1-windowslinuxmacosx-2021/
  • saygılarımla.
Edited by forjest
  • Like 1

yeni versiyonu başka bir usb ye rufus ile yazdım.. maalesef ... yine aynı adımda grub ekranında kaldı..

daha öncekinden farklı olarak... diğer 2 diski söktüm ve tek disk olarak ssd yi bıraktım.. ve başka bir usb3 belleğe yazdım

neyse.. başka bir gün başka bir şekilde yeniden deneyeceğim

tosunpasa, 21 dakika önce yazdı:

yeni versiyonu başka bir usb ye rufus ile yazdım.. maalesef ... yine aynı adımda grub ekranında kaldı..

daha öncekinden farklı olarak... diğer 2 diski söktüm ve tek disk olarak ssd yi bıraktım.. ve başka bir usb3 belleğe yazdım

neyse.. başka bir gün başka bir şekilde yeniden deneyeceğim

Rufus'un son sürümleriyle ilgili olarak acaba bir desteklememe durumumu var kullanmadığımdan yanlış bir yorumda bulunmak istemem ancak, üstteki mesajımda da belirttiğim gibi farklı bir yazdırma aracına geçerek denemenizi öneririm. Linkleride ekledim üst kısma bence deneme yanılmayla çözülecek kanattindeyim saygılarımla.

hocaların en emektarı.. teşekkür ederim

şimdi mi9t tlf uma bi rom atayım da.. öncelik onun.. malum o iş herşeyden önemli...  güya android 11 e geçecez dedik.. stable rom dedik.. ayrı sorunlar yaşar olduk

kesin kararlıyım linux e taşıncam... xfce nin sadeliği ne kadar güzel olsa ve arch da ne kadar cazip gelse bile ubuntu ve gnome kullanacam sanırım.. gnome un desktop plugin eklenti sayısı çokdukça geniş ve ubuntu nunda destek grubu aşırı fazla. şahsen gönlüm arch dan yana olsa da destek ve netde örnek çözüm bulmak şahsım açısından zor oluyor. 1-2 defa arco nun forumunda da yazdım cevab alamadım. örnek çoklu monitör deki video playerların geçiş sorunları gibi. her yeni gelen vmware de key update sorunları gibi. 97 de vmware ile tanıştım ve makinada yüklü olmaması en büyük eksikliklerimden biri oluyor

dün sanal pc de şunu farkettim. Multi procecor (kısaltması MPT gibi birşey) ubuntu da aktif gelmiyor.. john isimli şifre kırma programı ile test çalıştırdığımda bana çok düşük ve 1 işlemci gösterdiğini farkettim. sanal pc lerime bile ben 4 çekirdek veriyorum. hyper ile toplamda 16 çekirdeğe ve 20mb cache sahib ESKİ işlemcim var. misal aynı yazılımı arch da çalıştırdığımda MP nin aktif olduğunu görürken debian ın özellikle ubuntu serilerinde aktif olmadığını görüyorum. çok eski kali 1.0.1 de aktif iken ilerleyen serilerinde de deaktif edildiğini gördüm. yük bindikçe de devreye girmiyor gibi veya yazılımlar algılamıyor. htop ile baktığımda çekirdek yüklenmelerini görebiliyorum ama john kullanırken maalesef 1 işlemci değerini görüyor. dolayısı ile de decrypte işlemlerim çok yavaş oluyor. kendime bir combo pot oluşturuyorum da. normalde john un da cpu dan değilde gpu dan çalışması gerek ama gpu dan da çalıştırtamadım. yabancı forumlarda da cevab alamadım.

Arch serilerinden PlayOnLinux diye sanallaştırma paketi var. hatta içinde oldukça büyük arşiv listesi de var. ubuntuda tam olarak o aşamaya kadar gelemedim.

ve hala psikolojik olarak ubuntu yükleyince pişman olacak mışım gibi bir his var. orda ARCH dururken ubuntu serisi tercih etmek konusunda.

vaktin olursa hepsini detaylı denemiş biri olarak System Administrade & Help Support olarak her 2 yapıyı iyisi ile kötüsü ile detaylı yorumlaman mümkün mü ? tamamen taşınmadan önce

extra bir bilgi ve tecrübe başlaşayım. Daha önce tüm linux leri kurmuş ve ntfs formatındaki disklerimi linux de RO den çıkartamıyordum. artık tüm sistemlerde ntfs mount yazılımlarının hepsi yüklü geliyor. yabancı forumlarda filan sordum. vs derken hepsi ntfs yazılımlarını öneriyorlardı. store de ntfs yazan yüklenmedik yazılım bırakmadım. En sonunda DH de bu konuyu yeniden gündem yaptığımda bana şunu belirttiler ve denedim sorunsuz RW moduna getirdim disklerimi.

be49176b9adc7b955fc9a0f4e5000808.jpeg

616a16d6b1f26a0d69145471d4c68d17.jpeg

maalesef.. windows da hızlı başlat aktif geldiği ve sistem kapanırken diskleri LOCK modunda (kendi yararı için) bırakmasından dolayı hiçbir linux serisinde bu diskler RW modunda mount olmuyor. Taki windows un disk erişimini değiştirince sorunsuz RW olarak her linux e mount olduğunu ve sorunsuz işlem yapılabildiğini de öğrendim. Linux severler ile de paylaşmış olayım

Edited by tosunpasa

• forjest changed the title to Macbuntu Bigsur 2021-6 X64 Multilanguage - Turkish