Jump to content

Xp Cd'sinin Görünümünü Değiştirmek

morning

Recommended Posts

Merhaba arkadaşlar.Forumda sık sık sorulmaya başlanan bir soru oldu bu.

Şimdi XP CD'mizin görünümünü nasıl değiştireceğimizi anlatıyorum.

Öncelikle Hazır Paketlerden Bahsedelim.

Vista İkon Paketi

aciklama.png

F_s_M'nin hazırlamış olduğu bu paketi, i386 klasörünün içinde değil yanında çalıştırmanız yeterli daha sonra kopyala adında bir klasör oluşacaktır oradan istediğiniz dosyaları kopyalayabilirsiniz.F_s_M abimiz burada bir akıllılık etmiş mesela kurulum ekranınızı değiştirdiniz ve Kopyala klasöründen winntbbu.dllyi kopyalamanıza gerek yok.Yani paket yaptığınız değişiklikleri ******ürmeyecek.

download.png

http://rapidshare.com/files/9599115/6-vistaikonpaketi.exe[/CODE]

----------------------------------------------------------------------

[b]V'Iso Sürüm 8 Türkçe[/b]

aciklama.png

(Alıntıdır)

V'ISO Sürüm 8 Türkçe by ricktendo64

[CODE]http://img265.imageshack.us/my.php?image=bootlogorr7.jpg[/CODE]

[CODE]http://img204.imageshack.us/my.php?image=kopyalasiltc3.jpg[/CODE]

[CODE]http://img204.imageshack.us/my.php?image=cplft6.jpg[/CODE]

Eklentinin orjinali ricktendo64 tarafından yayınlanmış olup, MrNxDmx tarafımdan Türkçeleştirilmiştir.

UYARI!: Sadece NR Güncelleme Paketi veya Windows XP SP3 Türkçe kullanıcıları içindir.

İşleme başlamadan önce Windows Media Player 11 ve Internet Explorer 7'nin cd içerisine daha önceden entegre edilmiş olduğundan emin olun.

Alabileceğiniz hiçbir hatadan dolayı sorunluluk almıyorum, risk almak istemiyorsanız kullanmayın.

V'ISO, Vista ikonlarını, resimlerini ve avi'lerini; VTP7, VistaMizer ve Energize gibi shell yama programlarından farklı olarak, direkt olarak Windows XP cd'nizin içeriğine entegre etmektedir.

[b]Nasıl kullanılır:[/b]

- NR Güncelleme Paketi ve de Internet Explorer 7'yi entegre edin. (Eklentiler ekleyebilir, nLite ile bileşen silebilir, ve katılımsız kurulum ayarlarını yapabilirsiniz.)

- SFX'i çalıştırın (Kendi-açılan Arşiv)

- i386 klasörünün bulunduğu yeri seçin

- Entegre Et'e tıklayın ve CMD penceresinin görünmesini bekleyin

- İşlemin bitmesi kesinlikle biraz zamanınızı alacaktır (5-10 dk civarında bir süre, değişebilir)

- İşlem bittikten sonra ISO dosyası oluşturun ve sanal makinada test edin

download.png

[CODE]http://rapidshare.com/files/96032623/NR_Rick_s_V_ISO_b8.exe.html[/CODE]

[b]Boyutu:[/b] 23,3 MB / [b]MD5:[/b] 1E6A81CBEF3817B6E4201C6E2E779A22

[b]-----------------------------------------------------------------------

V'iso Reflection Edition[/b]

Eklentinin temelleri [b]ricktendo64[/b] tarafından yapılmış olup, [b]MrNxDmX[/b]?in katkılarıyla [b]AltF4 [/b]tarafından geliştirilmiştir.

Aşağıdaki kısım alıntıdır.

Ayrıca paketin mükemmelleştirilmesinde emekleri bulunan [b]musaoguz92, hakan, bymax, sapider, the.bykus, ilker[/b]'e teşekkürü bir borç bilirim.

[b]Especially ı want to thank for files what ı used to amnesia and bober...

[/b]

[b]UYARI!:[/b] Sadece Windows XP SP3 Türkçe kullanıcıları içindir.

İşleme başlamadan önce Windows Media Player 11 ve Internet Explorer 7'nin cd içerisine daha önceden entegre edilmiş olduğundan emin olun.

Alabileceğiniz hiçbir hatadan dolayı sorumluluk almıyorum, risk almak istemiyorsanız kullanmayın.

V'ISO, [b]Vista ikonlarını[/b], [b]seslerini[/b], [b]duvar kağıtlarını[/b], [b]aero cursorlarını[/b], [b]kullanıcı resimlerini[/b], [b]WMP11[/b]i ve [b]avi[/b]'lerini; VTP8, VistaMizer ve Energize gibi shell yama programlarından farklı olarak, direkt olarak Windows XP cd'nizin içeriğine entegre etmektedir. Ayrıca yeni V?ISO Reflection Edition [b]uxtheme.dll[/b] yaması ve [b]Aero Glass[/b] temasıyla birlikte gelmektedir. Bu yüzden ayrıca tema kullanmanıza (tabi isteğinize göre değişebilir) ve [b]uxtheme.dll[/b]?ye yama yapmanıza gerek yoktur.

Bu arada neden isminin [b]V?ISO Reflection Edition[/b] olduğunu merak ediyorsanız; kurulum bittikten sonra değişikliklere ve duvar kağıtlarına bakınca fark edeceksiniz.

[u][b]Kullanım şekli aşağıda sırasıyla belirtilmiştir:[/b][/u]

- NR Güncelleme Paketi ve de Internet Explorer 7'yi entegre edin. (Eklentiler ekleyebilir, nLite ile bileşen silebilir, ve katılımsız kurulum ayarlarını yapabilirsiniz.)

- [b]V'ISO Reflection Edition[/b] 'i çalıştırın

- i386 klasörünün bulunduğu ana klasörü seçin (örn: C/D:...\XPCD)

- Talimatları okuduktan sonra ?Yükle?ye tıklayın ve CMD penceresinin görünmesini bekleyin

- İşlemin bitmesi kesinlikle biraz zamanınızı alacaktır (5-10 dk civarında bir süre, değişebilir)

- İşlem bittikten sonra ISO dosyası oluşturun ve sanal makinada test edin

- Sonra da [b]V'ISO Reflection Edition[/b]? ın keyfini çıkarmaya başlayın..

Ayrıca;

[b]Nlite ile uğraşan arkadaşlarımız için kurulum sırası aşağıdaki gibidir:[/b]

1- NLite ile addOnlar + NR Update Pack

2- DriverPacks entegre

3- V'ISO Reflection Edition uygulama

4- Bileşen silme + ince ayar + katılımsız kurulum vs. uygulama.

5- NLite ile iso olusturma ve final...

[b]Rvm Integrator kullanıcıları için ise:[/b]

1- Rvm Integrator ile addon ve update pack entegre

2- V'ISO Reflection Edition uygulama

3- Yapmak isteyenler için Nlite ile ince ayar vb...

download.png

[CODE]http://www.hr-host.com/wincert/altf4/VISO_Reflection_Edition(v2.0).exe[/CODE]

[b]68 Mb[/b]

[b]MD5 : 285547bfde349bd785118ea345ca9fdd[/b]

---------------------------------------------------------------------

V'iso ve V'iso reflection için MrNxDmx ve AltF4 üstatlara teşekkürlerimi sunarım...

[b]7'iso (Pc_insect)[/b]

[b]7'iso v2 (ben)[/b]

[b]7'iso Ultra Pack[/b]

Bu paketler de XP CD'sini Windows 7'ye çevirmek isteyenler için.

Bu Paketlerin kullanım sırası Viso reflection ile aynıdır.

[b]Editlenmiş Sistem dosyalarını otomatik değiştirici[/b]

aciklama.png

[b]pc_insect[/b] isimli arkadaşımızın aşağıdaki konuda paylaştığı dosyaları otomatik olarak CD'ye entegre eden paket benim tarafımdan hazırlanmış ve test edilmiş,bir sorun gözlenmemiştir.Bir sorun olursa bu başlıkta belirtiniz.Sadece i386 klasörünün olduğu yeri seçiyorsunuz ve kendi otomatikman ekliyor.

[b]Not:XP CD'nize en son olarak ekleyin![/b]

[CODE]http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=66464[/CODE]

download.png

[CODE]http://rapidshare.com/files/149710780/Dosyalari_Otomatik_degistirici.exe.html[/CODE]

SkyDrive

[CODE]http://cid-c5938e893f9ede9e.skydrive.live.com/self.aspx/Addonlar/Dosyalari|_Otomatik|_degistirici.exe[/CODE]

Aslında birkaç tane daha var ama bunlar en popülerleri ve en stabilleri .Mesela XPize var ama Sp3'te arıza yapıyor.O da XP'nin görünümünü yine xp olarak bırakmasına karşın görüntüyü güzelleştiriyor.Mesela kopyalama animasyonları filan değişiyor.Yeni sürüm çıksın onu da koyarım.

[size=3][b]

Not : Ayrıca VTP9 Ve VistaMizer'ın Integrate To Windows CD seçenekleri sayesinde XP görünümünü bu paketlerdeki hale getirebilirsiniz.Eğer elinizde bu paketlerden varsa ayrıca paket indirmenize gerek yok.[/b][/size]

Bir de kurulum ekranını düzenleme uygulaması var [b]winntbbued.[/b]

aciklama.png

WINNTBBU.DLL: Windows kurulum arabiriminde karşımıza çıkan billboard [ilan panosu] resimlerinin ve yazılarının, bizlere kurulum aşaması hakkında bilgi veren ekranın depolandığı dosya. Bu dosya elinde mevcut olmayan arkadaşlar, aynı klasör içerisindeki WINNTBBU.DL_ dosyasını da kullanabilirler.

WinntbbuED: Program adından da anlaşılacağı üzere WINNTBBU.DLL dosyasını düzenlemeye yarıyor.

İşlemin Yapılışı :

WINNTBBU.DLL dosyamızı ve düzenleme aracımızı hazır ettikten sonra artık işleme başlayabiliriz. Öncelikle programı çalıştırıyoruz.

37pz.png

Programın arabirimi gelecek [şekildeki gibi gelmediyse üzülmeyin (: İşlemleri yaptıktan sonra sizinki eminim daha güzel olacak].

Program Menülerinin Tanıtımı

File: Dosya Menüsü

Open : Dosya açmak için

Save : Projeyi kaydetmek için

Save as : Projeyi farklı bir ad ile kaydetmek için

Settings : Programın ayarları

Exit : Çıkış

Edit : Düzen Menüsü

Fonts : Yazıtipi ayarları

Colors : Renk düzenleri

Pictures : Resimler

Billboard OS : İşletim Sistemi İlan Panosu

Pro: Windows Professional İlan Panoları

Server: Windows Server İlan Panoları

Home: Windows Home İlan Panoları

64 Bit : Windows 64 Bit İlan Panoları

Simulate: İlan panolarının simulasyonu

Extras : Ekstralar Menüsü

Makecab: İşlemimiz bittikten sonra tekrar kurulabilir dosyaya çeviren özellik. Kaydederken de bu işlem zaten yapılıyor.

Shell Extension : Dosyayı kayıt etmeye yarıyor.

Real Preview : İşlemlerimiz tamamlandıktan sonra canlı olarak ön izlemesini yapıyor. Burada en uygun seçim 640X480 olacaktır.

View : İlan panoları üzerindeki değerleri düzenlememizi sağlıyor.

Arkaplan ve Adım Ekranı Resimleri

1.Öncelikle File>Open menüsünü kullanarak ya da CTRL+O kısayol tuşunu kullanarak dosyamızı açıyoruz.

2.Edit>Pictures menüsünü kullanarak aşağıdaki pencereyi açıyoruz.

Gelen pencerede iki adet seçenek var. Birinci seçenek ana başlık, ikincisi ise alt başlık. Başlıkların altında mevcut resim ve onun altında resmin boyutu yazıyor. O boyutlara göre resimlerinizi ayarlamanız gerekmektedir. Resimler BMP formatında olmalıdır. Mevcut resmin üzerine tıkladığınızda kendi resminizi eklemeniz için gerekli pencere gelecektir. Resminizi seçip OK butonuna bastığınızda resminizin eklendiğini göreceksiniz.

Logos ? Kurulum ekranında çıkacak logo. Sol üst

Small (Küçük)

Medium (Orta)

Large (Büyük)

Background ? Kurulum ekranının arkaplan resmi

Step Pictures ? Adımların belirtildiği ekranda kullanılacak madde imi resimleri

Progress Animation ? Sağ altta görmüş olduğunuz işlem yapıldığını gösteren animasyon

Tüm resimleri ekledikten veya istediğiniz resimleri ekledikten sonra OK butonuna basarak işlemi gerçekleştiriyoruz.

İlan Panolarının Eklenmesi veya Silinmesi

Billboard OS menüsünden işletim sistemimiz hangisi ise onu seçerek, açılan alt menülerden sırası ile [1?den kaça kadarsa] ilan panolarını seçiyoruz. Seçtiğimiz panoya ait metin karşımıza geliyor. Yazılara bir kere tıklayarak düzenleme penceresinin açılmasını sağlıyor ve metnimizi yazıyoruz.

Metnimizi yazma işlemini tamamladıktan sonra OK butonuna basarak kaydediyoruz. Tüm ilan panolarını bu şekilde düzenleyip tamamlıyoruz.

Eğer hiçbir metin bulunmadan kurulum yapmak isterseniz, yine Billboard OS menüsünden işletim sisteminize ait seçeneği seçerek açılan alt menüde, en altta bulunan CLEAR seçeneğini seçiyoruz.

Türkçe karakterler tasarım aşamasında görünmüyor. Ancak kurulum sırasında görünüyor. O yüzden Türkçe karakter kullanmaktan çekinmeyin.

Kaydetme ve Önizleme

Şimdi sıra geldi yapmış olduğumuz çalışmanın, kurulum sırasında nasıl görüneceğine.. Önizleme işleminden önce dosyayı kaydetmemiz gerekiyor. File > Save menüsünü kullanarak çalışmayı kaydediyoruz. Kayıt tamamlandı uyarısı geldikten sonra Extras > Real Preview > Small (640X480) menüsünü seçerek kurulum sırasındaki görünümü canlı olarak görüyoruz.

NOT : Önizleme penceresinden ESC tuşunu kullanarak çıkmalısınız.

NOT 2 : Program şu anda 64 Bit sürümlerin önizlemesini desteklemiyor [winntbbu.dll dosyası sanırım problem çıkarıyor]

Her şeyi tamamladıktan sonra, sıra geldi en son aşamaya. Bu çalışmayı Windows?un kurulumuna yansıtmaya.

File > Save Diyerek dosyamızı kaydediyoruz.Sıkıştırma da otomatikman yapılıyor.

Oluşan dosyanın adı : winntbbu.dl_

Şimdi bu dosyayı I386 klasörü içerisine gönderiyoruz.

Ve bu şekilde CD'mizi yazıyoruz.

YENİ TAM ÖZELLEŞTİRİLMİŞ Windows XP CD'niz hayırlı olsun.

download.png

[CODE]http://arslantay.googlepages.com/WinntbbuED.exe[/CODE]

Anlatımı hazırlayan Kenan Balamir'e,Dosyayı Upload eden arslantay'a teşekkür ederim.Anlatımda bazı yerleri biraz düzenledim.Gereksiz kısımları sildim.

----------------------------------------------------------------------------

Şimdi de dosyaları nasıl kendinizin düzenleyebileceğinizden bahsedeyim.

[b]Dosyaları Manuel Düzenlemek[/b]

Gerekli Program:

Resource hacker,Restorator vs. Bir Düzenleme programı

Aşağıdan hepsini indirebilirsiniz(c-Ronaldo'nun Resource Tools pakedi)

[CODE]http://rapidshare.com/files/169300936/My.Files.2.5.7z[/CODE]

Anlatım:[b][color=#8b0000]

NOT: Nasıl bu kadar sıkıştı sorularına cevap vermiyorum.BSR Görüntü kaydedici ile çekip,WinRAR ile sıkıştırdım.Bu kadar sıkışıyor.Lütfen konuyu gereksiz mesajlarla doldurmayalım.[/color][/b]

[CODE]http://rapidshare.com/files/163808082/dosyalari_degistirmek.rar[/CODE]

[CODE]http://cpmo1q.bay.livefilestore.com/y1p5tc0WCHUEknz_yFxY_fwAiUtzIrCzZKUMuQ2cMbjBvxB6gKJTctNtYYqLFBNXtUdHwNr_DM-sY-x8_xvphDDEA/dosyalari_degistirmek.rar?download[/CODE]

• Replies 69
  • Created
  • Last Reply
  • 2 hafta sonra ...

tamam v'isoda zaten ekli.Pc_insectinkinin ise konusununda var.

Vista ikon paketinden mi, Reflection'dan mı istiyorsun? Vista ikon paketi için şu an bir görüntü veremem maalesef.Çünkü deneme imkanım yok.

Please register to see this content.
bu linkte hata var upload eden kişi dosyayı kaldırdı diyo

Düzenledim.

sp2 si yok mu ? sp3 içindir yazmıuşsınız da 2 de kullanamazmıyız :S

Vista ikon paketi ve editlenmiş dosyalar sp2 ile sorunsuz çalışıyor da.

Diğerleri için aynı şeyi söyleyemem.Onlar için hep SP3'lü kaynaklar kullandım.

VISO_Reflection_Edition(v2.0) programını D:\XPSP3_TR\cmpnents\netfx i386 klasörü yanında çalıştırdım işlem başarılı bir şeklide tamamlanmasına rağmen nlite ile ayar yapıp iso dosyası oluşturum sanal makinada test ettiğimde sisitem kurulunca her hangi bir değişiklik olmamıştı acaba yalnış yerdemi diye düşünüyorum anlatılanlara göre bu yerde olması lazım :(:)

arasında en çok benim hoşuma giden ve aynı zamanda çok faydalı olan ;

otomatik dosyaları değiştirici teşekkürler morning..

bu yazdığın baslat.cmd dosyasını ben sistem dosyasında yaparsam yani ben system32 de dosya değiştirmek istiyorum bunun için dosyaların tamamını tekrar geri göndermek için ne yapmalıyım.?

:: Shell32 değiştirildi tamam hazır diyelim.
:: Explorer exe sonlandırır.
Taskkill /f /IM explorer.exe
:: Aşağıdaki kod da ne olur ne olmaz diye.
attrib -a -r -s -h %WINDIR%\system32\shell32.dll
:: Dosyamızı yollayalım
copy /y shell32.dll "%WINDIR%\system32\"
:: Ve explorerı başlatalım.
:: Eğer bilgisayar resetlensin diyorsan aşağıdaki satırdan ilk iki ikinoktayı :D sil ve start explorer.exe satırını alma.
::shutdown.exe -r -t 5 -c "Islem Tamamlandi.Simdi bilgisayar yeniden baslatilacak.
start explorer.exe[/CODE]

[b]yazmışsın.. benim yapmak istediğim sistem dosyalarına, reshacker.exe dosyasıyla res dosyalarını göndermek orda girdi yapıp reshacker.exe dosyasını sildirmek (umarım anlatabilmişimdir)

dediğin kodları yapınca yani dosyaları değişiklik yapıp sonra gönderince ;

logonui.exe, shell32.dll, iexplorer.exe gibi dosyaları çalışıyor bunların üzerine yazınca, pc kapanıp açılıyor ardından tekrar eski dosya yerine geliyorr..?

yardımı bekliyorum.

tekrardan teşekkürler çok güzel bir paylaşımm....[/b]

VISO_Reflection_Edition(v2.0) programını D:\XPSP3_TR\cmpnents\netfx i386 klasörü yanında çalıştırdım işlem başarılı bir şeklide tamamlanmasına rağmen nlite ile ayar yapıp iso dosyası oluşturum sanal makinada test ettiğimde sisitem kurulunca her hangi bir değişiklik olmamıştı acaba yalnış yerdemi diye düşünüyorum anlatılanlara göre bu yerde olması lazım unsure.gif wacko.gif

ohoo naptın sen? :D

D:\XPSP3_TR

Klasör olarak burayı seçmen lazım

arasında en çok benim hoşuma giden ve aynı zamanda çok faydalı olan ;

otomatik dosyaları değiştirici teşekkürler morning..

bu yazdığın baslat.cmd dosyasını ben sistem dosyasında yaparsam yani ben system32 de dosya değiştirmek istiyorum bunun için dosyaların tamamını tekrar geri göndermek için ne yapmalıyım.?

:: Shell32 değiştirildi tamam hazır diyelim.
:: Explorer exe sonlandırır.
Taskkill /f /IM explorer.exe
:: Aşağıdaki kod da ne olur ne olmaz diye.
attrib -a -r -s -h %WINDIR%\system32\shell32.dll
:: Dosyamızı yollayalım
copy /y shell32.dll "%WINDIR%\system32\"
:: Ve explorerı başlatalım.
:: Eğer bilgisayar resetlensin diyorsan aşağıdaki satırdan ilk iki ikinoktayı :D sil ve start explorer.exe satırını alma.
::shutdown.exe -r -t 5 -c "Islem Tamamlandi.Simdi bilgisayar yeniden baslatilacak.
start explorer.exe[/CODE]

[b]yazmışsın.. benim yapmak istediğim sistem dosyalarına, reshacker.exe dosyasıyla res dosyalarını göndermek orda girdi yapıp reshacker.exe dosyasını sildirmek (umarım anlatabilmişimdir)

dediğin kodları yapınca yani dosyaları değişiklik yapıp sonra gönderince ;

logonui.exe, shell32.dll, iexplorer.exe gibi dosyaları çalışıyor bunların üzerine yazınca, pc kapanıp açılıyor ardından tekrar eski dosya yerine geliyorr..?

yardımı bekliyorum.

tekrardan teşekkürler çok güzel bir paylaşımm....[/b]

Özelden görüşelim istersen. Burdan olmayacak.

Morning tşkler şu vista ikon paketinin sistem önizlemesi yokmu elinde ?

Var TncXP çok iyi bir önizleme.

arkadaşlar viso reflection edition 2.0 kullandım sanal pc de bazı hatalar aldım nedenleri ne olabilir acaba... :D

msdn tabanlı xpsp3tr ==>normal kurulum hiç birşey silinmedi içinden

NR_UpdatePackIE7_2.0.3.7z

VISO_Reflection_Edition(v2.0).exe

RVM_Integrator_1.5.3 ile yapıldı

hata1eg9.jpg

hata2ey5.jpg

hata3rx7.jpg

hata4hl7.jpg

hata5rd4.jpg

hata6rh5.jpg

hata5rd4.jpg

bu hata için nLiteta ince ayarlardan sistem klasörlerinin içeriğini gösteri bulun işaretleyin.

Diğer hatalar için winnt.sifte [unattended] bölümünün en altına aşağıdaki iki satırı ekleyin:

DriverSigningPolicy=Ignore
NonDriverSigningPolicy=Ignore[/CODE]

ohoo naptın sen? :)

D:\XPSP3_TR

Klasör olarak burayı seçmen lazım

Özelden görüşelim istersen. Burdan olmayacak.

Var TncXP çok iyi bir önizleme.

insallah olur bakalım sanal makınada deniyorum şimdi kurulunca istediğim görüntüyü alıbilirsem güzel olucak :D

hata5rd4.jpg

bu hata için nLiteta ince ayarlardan sistem klasörlerinin içeriğini gösteri bulun işaretleyin.

NLİTE TAM YOLU=>>ince ayarlar\genel\gezgin\sistem klasörlerinin içeriğini göster

Diğer hatalar için winnt.sifte [unattended] bölümünün en altına aşağıdaki iki satırı ekleyin

CODE

DriverSigningPolicy=Ignore

NonDriverSigningPolicy=Ignore

:

nlite de (winnt.sif) dediğiniz satırlar zaten ekli halde...

teşekürler cd im yapım aşamasında.....

• 2 hafta sonra ...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...