Jump to content

06.08.2020 Günü Itibariyle Pc' Nizde Sorun Yaşıyor Musunuz?

deli_petro06
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba. Bugün çok garip gelen bir durumdan dolayı bu başlığı açıyorum. Bugün akşam saatlerine doğru pc' im internetten birşey indirirken kendilğinden kapanıp açılmaya başladı. Isınmadan kaynaklı olabilir diye kasayı açıp fanları v.s temizledim. İşlemci macununu değiştirdim. Ancak saat 23 itibariyle twitch yayını izlediğim birkaç yayıncının da defalarca mavi ekran hatası aldığını gördüm. Siz bugün pc de sorun yaşadınız mı? Özellikle internetten büyük boyutlu bir dosya indirmek istediğiniz de indirebiliyor musunuz?

NOT: Özellikle chrome alt yapısı olan tarayıcılar kullanan arkadaşlara sorum...

Edited by deli_petro06

D21B500K, 10 dakika önce yazdı:

Benim chrom güncel değildi az gönce baktım hemen güncellemeleri indirmeye başladı. Chrom son sürümü stable olmayabilir birde havalar anormal sıcak ondan da olabilir...

Ben daha farklı bir durum olabileceğini düşünüyorum. Evet havalar sıcak ancak birçok kişinin sorunlar yaşadığını görüyorum. Daha önce Iphone telefonların dünya genelinde kendiliğinden kapanıp açılma durumu olmuştu. Bana da havaların sıcak olmasından gibi geliyor ancak başka seçeneklerin olması ihtimali de olabilir diye düşünüyorum. Örnek; Ay tutulmasının dünyayı ve elektronik sistemleri etkiliyor diye biliyorum. Bugün özel bir durum var mı? Hava sıcaklığından kaynaklanması çok olası bir durum. Birçok yer de sorun yaşayanlar görüyorum. Daha önce Iphone kasıtlı telefon yavaşlatma olayından önce eski Iphoneler kendliğinden kapanıp açılmıştı. Windows un da yeni güncellemelerle bu tip işler çevirdiğinden kuşkuluyum. Birçok kişi de de mavi ekran ve benim gibi kapanıp açılma şikayetleri görüyorum. Eğer forum da da bugüne özel sorunlar yaşayanlar varsa farklı şeyler olma ihtimali olabilir. Benim pc im akşama doğru kendiliğinden kapanıp açılmaya başladığında yayıncıların da mavi ekran hatası almaya başladıklarını gördüm. Normal kullanırken sorun yok. İndirme yaparken ve oyun oynarken sorun oluşuyor. İnşallah sıcaklıktan kaynaklanıyordur...

D21B500K, 1 saat önce yazdı:

Benim chrom güncel değildi az gönce baktım hemen güncellemeleri indirmeye başladı. Chrom son sürümü stable olmayabilir birde havalar anormal sıcak ondan da olabilir...

deli_petro06, Bir saat önce yazdı:

Ben daha farklı bir durum olabileceğini düşünüyorum. Evet havalar sıcak ancak birçok kişinin sorunlar yaşadığını görüyorum. Daha önce Iphone telefonların dünya genelinde kendiliğinden kapanıp açılma durumu olmuştu. Bana da havaların sıcak olmasından gibi geliyor ancak başka seçeneklerin olması ihtimali de olabilir diye düşünüyorum. Örnek; Ay tutulmasının dünyayı ve elektronik sistemleri etkiliyor diye biliyorum. Bugün özel bir durum var mı? Hava sıcaklığından kaynaklanması çok olası bir durum. Birçok yer de sorun yaşayanlar görüyorum. Daha önce Iphone kasıtlı telefon yavaşlatma olayından önce eski Iphoneler kendliğinden kapanıp açılmıştı. Windows un da yeni güncellemelerle bu tip işler çevirdiğinden kuşkuluyum. Birçok kişi de de mavi ekran ve benim gibi kapanıp açılma şikayetleri görüyorum. Eğer forum da da bugüne özel sorunlar yaşayanlar varsa farklı şeyler olma ihtimali olabilir. Benim pc im akşama doğru kendiliğinden kapanıp açılmaya başladığında yayıncıların da mavi ekran hatası almaya başladıklarını gördüm. Normal kullanırken sorun yok. İndirme yaparken ve oyun oynarken sorun oluşuyor. İnşallah sıcaklıktan kaynaklanıyordur...

güncelleme ile ilgili olma ihtimali var. ben gelen paketi henüz yüklemedim.  sıcaklık ile alakalı olsa benim pc hiç çalışmazdı emin olun. :D  ben adanada yaşıyorum ve sıcaklık konusunda şimdiye kadar sorun yaşamadım. neredeyse 2-3 ayda bir pc temizlenir ve sürekli pc açık bir hafta kadar oldu herhalde hiç kapatmadım ve kapanmadı kendiliğinden de. aldığınız mavi ekranda hata kodu nedir yada hata kodu var mı?  elektrik sisteminde de sorun olabilir kendiliğinden kapanma konusunda. yaz ayları klimalara yükleniyor insanlar ister istemez.  arada bir benzer sorunu yaşıyordum tesisatı kontrol ettim öğrenci evi malum ve bende sonradan taşındım. elektrikçi 4 odayı bir şaltere bağlamış ilk iş onları ayırmak oldu. arada bir apartmanda elektrik dalgalanmasından dolayı benzer sorunu yaşıyordum onu da ufs ile sorunu çözdüm.  biraz uzattım kusura bakmayın.

güncelleme ile gelen bir donanım sorunu da olabilir.  temiz bir format atıp tekrar bir bakın derim duruma. sancılı bir süreç ama kalıcı hasar oluşmasını da önlemiş olursunuz.

Edited by miwok

Sanırım yazdıklarım yanlış anlaşıldı. Benim pc' im mavi ekran vermedi. Benim pc' im saat 20-23 saatleri arasında kendiliğinden kapanıp açılma durumu oldu. Birçok kez internetten dosya indirirken kapanıp açıldı. Çevremde bir çok insan da sorun yaşadığında beni arar. Bir kaç arkadaşın da mavi ekran hatası aldığını öğrendim. Ardından takip ettiğim birkaç twitch yayıncısının defalarca mavi ekran hatası aldığını gördüm. Aynı saat dilimin de 8-10 kişinin benimle aynı şekilde kapanıp açılma yada mavi ekran hatası aldığını öğrendim. Sebebini bilmiyorum ancak bende 3-4 saatten sonra kendiliğinden düzeldi. Diğer arkadaşlar da da düzeldi sanırım. Ek olarakta normalde windows yüklü olan SSD, en fazla 41 gb a kadar boş alandan daha fazlası olmuyordu. Bugün kapanıp açılma olaylarından sonra 47 gb boş alana çıktı. Nasıl oldu bilmiyorum ancak durup dururken 5-6 gb boş alan oluştu. Bahsettiğim konu sadece benden ibaret değil. Aynı saat dilimi içerisinde 8-10 kişinin yaşadığı bir durumu yazdım. 1-2 si de izlediğim twitch yayıncılarıydı...

Kullandığınız ortak bir program yüzünden olabilir. CCleaner'ın bile zararlı yazılım içerdiği şu dönemde gayet olası.

Dün uTorrent programı bozuldu. Torrent ekli diyordu ama liste boştu. Ben de qBittorrent kurup filmimi öyle izledim. Bazen bozuluyor uTorrent, bu ilk değil. Düne özel bir sorun yaşamadım.

deli_petro06, 12 saat önce yazdı:

Arkadaşlar merhaba. Bugün çok garip gelen bir durumdan dolayı bu başlığı açıyorum. Bugün akşam saatlerine doğru pc' im internetten birşey indirirken kendilğinden kapanıp açılmaya başladı. Isınmadan kaynaklı olabilir diye kasayı açıp fanları v.s temizledim. İşlemci macununu değiştirdim. Ancak saat 23 itibariyle twitch yayını izlediğim birkaç yayıncının da defalarca mavi ekran hatası aldığını gördüm. Siz bugün pc de sorun yaşadınız mı? Özellikle internetten büyük boyutlu bir dosya indirmek istediğiniz de indirebiliyor musunuz?

NOT: Özellikle chrome alt yapısı olan tarayıcılar kullanan arkadaşlara sorum...

20h1 sürümüyse sorun oluşması muhtemeldir. Bazı donanımlarda son güncellemeler sıkıntı yaratıyor diye haberler vardı.

Ben birkaç güne kadar Ltsc kullanıyordum. Şuan tekrar temiz sürüm 20h1 kurdum, sistemi ve durumları takib etmek için. Herhangi bir sıkıntım yok tarayıcı olarak Opera kullanıyorum.

Merhabalar.Uzun zamandır 20h1 kullanıyorum ve bu güne kadar hiç bir sorun yaşamadım.Her yeni güncellemede ,ince ayarlı, yeni kurulum yapıyorum .Sorununun  windows kaynaklı olduğuna inanmıyorum.

Saygılar

Edited by adbenim

Bana ilginç gelen 8-10 kişinin aynı saat dilimleri içerisinde mavi ekran ve kapanıp açılma sorunları oldu. Ve aynı saat diliminden sonra kendiliğinden düzeldi. Daha ilginç tarafıysa hiçbir işlem yapmamış olmama rağmen 5-6 gb civarı ekstra boş alan oluştu. Donanımsal olarak sorunlar yaşıyordum. Pc yi dün kapat dediğimde kapandı. Normalde kapat dedikten sonra tüm ışıkları kapanıp fanlar v.s çalışmaya devam ediyordu. Ve ben elle kapatıyordum. Isı kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Kasanın arka kısmında kocaman ekstra bir fan var, güç kaynağının fanı da büyük bir fan. Ve pc daha önce çok daha yüksek sıcaklıklar da çalıştı. Dün durup dururken saat 20 den itibaren birşey indirmek istediğim de ortalara doğru yaklaştığında kendiliğinden kapanıp açılmaya başladı. Sonra bir baktım. Tek sorun yaşayan ben değilim. Sorun yaşayanlardan büyük kısmı akrabalarım ve aynı saatler de yayın yapan 2 twitch yayıncısıydı. Sadece sorunu ben yaşamış olsam benden kaynaklı derim...

deli_petro06, 7 dakika önce yazdı:

Bana ilginç gelen 8-10 kişinin aynı saat dilimleri içerisinde mavi ekran ve kapanıp açılma sorunları oldu. Ve aynı saat diliminden sonra kendiliğinden düzeldi. Daha ilginç tarafıysa hiçbir işlem yapmamış olmama rağmen 5-6 gb civarı ekstra boş alan oluştu. Donanımsal olarak sorunlar yaşıyordum. Pc yi dün kapat dediğimde kapandı. Normalde kapat dedikten sonra tüm ışıkları kapanıp fanlar v.s çalışmaya devam ediyordu. Ve ben elle kapatıyordum. Isı kaynaklı olduğunu düşünmüyorum. Kasanın arka kısmında kocaman ekstra bir fan var, güç kaynağının fanı da büyük bir fan. Ve pc daha önce çok daha yüksek sıcaklıklar da çalıştı. Dün durup dururken saat 20 den itibaren birşey indirmek istediğim de ortalara doğru yaklaştığında kendiliğinden kapanıp açılmaya başladı. Sonra bir baktım. Tek sorun yaşayan ben değilim. Sorun yaşayanlardan büyük kısmı akrabalarım ve aynı saatler de yayın yapan 2 twitch yayıncısıydı. Sadece sorunu ben yaşamış olsam benden kaynaklı derim...

Sorunun windows kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, Hepinizin ortak kullandığı programları, eklentileri ve oyunları gözden geçirmenizi tavsiye ederim. İlla ki bir ortak noktanız vardır. 

canavar123, 6 saat önce yazdı:

Kullandığınız ortak bir program yüzünden olabilir. CCleaner'ın bile zararlı yazılım içerdiği şu dönemde gayet olası.

Dün uTorrent programı bozuldu. Torrent ekli diyordu ama liste boştu. Ben de qBittorrent kurup filmimi öyle izledim. Bazen bozuluyor uTorrent, bu ilk değil. Düne özel bir sorun yaşamadım.

Hocam programı 4.0 sürümünden bu yana portable kullanmaya başladım sürekli güncelliyorum ccleaner yüzünden 1 kere bile virüs bulaştığını hatırlamıyorum virustotal vb bi kaç yerde tarattım 0 virüs buluyor ? Nasıl zararlı içeriyor anlamış değilim.İndirilen kaynak kontrol edilmesi lazım kendi orjinal sitesi değilse içine yazılım yerleştirilebilir.

SoNKraL_, 33 dakika önce yazdı:

Hocam programı 4.0 sürümünden bu yana portable kullanmaya başladım sürekli güncelliyorum ccleaner yüzünden 1 kere bile virüs bulaştığını hatırlamıyorum virustotal vb bi kaç yerde tarattım 0 virüs buluyor ? Nasıl zararlı içeriyor anlamış değilim.İndirilen kaynak kontrol edilmesi lazım kendi orjinal sitesi değilse içine yazılım yerleştirilebilir.

Bende de bir bulaşma olmadı ama Free sürümün kurulum dosyası sisteme virüs kuruyordu. @Emre028 konusunu açmıştı yanlış hatırlamıyorsam.

Ccleaner kaynaklı bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü bahsettiğim saat diliminde hiçbir şekilde ccleaner kullanılmadı. Yada virüs kaynaklı herhangi bir sorun yaşamadım. Sorun da zaten dün 20-23 saatleri arasında oldu. Şahit olduklarım da bu saat dilimlerin de oldu. Sanırım çoğu da ccleaner kullanmıyor. Ben windows kaynaklı olduğu düşüncesindeyim. Daha önce yazdığım gibi de 5-6 gb lık ekstra bir boş alan oluştu. Bu silinen 5-6 gb lık alanın ne olduğunu bulamadım. Komik bir şekilde de donanımsal olarak yaşadığım sistemin kapanmama sorunu düzeldi. Ve bahsettiğim 8-10 kişi de de bu durum durup dururken oldu. Yani ben sistemi normal kullanıyordum. Ubuntu Linux' un güncellemesinin geldiğini gördüm. Ve orjinal sitesinden indirirken belli süreden sonra sistem kendisini kapatıp açmaya başladı. 23'ten sonra da kendiliğinden düzeldi. Dünden bu yana bakıyorum windows dışında başka birşeyden kaynaklanma şansı yok gibi.

Ben LTSB 2016 kullanıyorum. Bu konuda o yüzden yorum yapamam. Ama dün sistemimde update, defender, eşitleme, telemetri gibi tüm servisler açılmış. Bilgisayarı açtım ve kasmasıyla fark ettim. Bunları kapatmak yetmiyor herhalde kökünden silmemiz gerekiyor... 6 ay sonra ilk kez böyle bir şey yaşadım. Ama büyük ihtimalle bendeki sorun güncellediğim programlardan kaynaklandı. Ama kendi kendine kapanıp açılma sebebi büyük ihtimalle donanımsaldır. O sırada elektrik dalgalanıyor olmasın hocam? Aynı şekilde mavi ekran da bu sebepten olabilir.

canavar123, 16 dakika önce yazdı:

Ben LTSB 2016 kullanıyorum. Bu konuda o yüzden yorum yapamam. Ama dün sistemimde update, defender, eşitleme, telemetri gibi tüm servisler açılmış. Bilgisayarı açtım ve kasmasıyla fark ettim. Bunları kapatmak yetmiyor herhalde kökünden silmemiz gerekiyor... 6 ay sonra ilk kez böyle bir şey yaşadım. Ama büyük ihtimalle bendeki sorun güncellediğim programlardan kaynaklandı. Ama kendi kendine kapanıp açılma sebebi büyük ihtimalle donanımsaldır. O sırada elektrik dalgalanıyor olmasın hocam? Aynı şekilde mavi ekran da bu sebepten olabilir.

Sadece ben yaşasam benden kaynaklı diyebilirim. Ancak yazdığım gibi aynı saat dilimin de birden fazla il de yaşayan 8-10 kişiden de bahsediyorum. Benim  bu tip sorunlar yaşamam çok doğal. Eski bir sistem ve donanımsal sıkıntıları olan bir sistem. Ancak yazdığım gibi sadece benim yaşadığım bir durum değil. Benim dışım da yaşayanların da 20-23 saatleri arasında olup sonrasında düzeldi. Güncellemeden kaynaklı olabilir mi bilmiyorum. Ancak bahsettiğim saat dilimlerinde sürekli indirme yapıyordum ve güncelleme olsaydı indirme hızı düşerdi. Elektrik dalgalanması mantıklı olur. Çünkü benim pc im de kapanıp açılma olurken yeniden başladığın da donanım bilgilerinin geldiği ve F1'e basıp devam edilen bios ekranıyla açıldı. Ve sistem kendiliğinden yeniden başlayıp kullanmaya başladıktan sonra yine yeniden başlatma, F1 ekranı şeklinde defalarca oldu. Sürekli yazdığım gibi 8-10 kişiden bahsediyorum. Aynı saat dilimin de kimisinin mavi ekran hatası aldığı kimisinin benim gibi kendliğinden yeniden başlatma sorununun olduğu birden fazla kişiden bahsediyorum. Ve benim pc' im düşük ancak bahsettiğim diğer kişilerin, içlerinde çok güçlü pc lere sahip twitch yayıncıları da vardı. Bugün yayın açarlarsa dün mavi ekran hatalarından dolayı yayın kapattıkları için muhtemelen konusu geçer. Bir işlem yapmışlar mı yoksa kendiliğinden düzelmiş mi? Daha önce bu tip sorunlar yaşıyorlarmıymış bakacağım...

@senyor3 Kullandığımız programlardan kaynaklıysa :) gözler size döner :) Genelde katılımsız kullanıyorum ve sizin hazırladığınız katılımsızlar oluyor. Şaka bir yana bugüne kadar virüs yada program kaynaklı bu tipte bir sorun yaşamadım. Ancak program kaynaklı da olabilir. Daha çok windows kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Son dönemler de eski pc kullanıcılarını kasıtlı olarak zorladıklarını düşünüyorum. 2004 sürümü sonrasın da özellikle eski sistemler kullanan pc ler windows konusunda ciddi sorunlar yaşıyorlar. Kimisi güncelleme alamıyor, kimisi bol bol mavi ekran hatası alıyor, kimisinde aşırı kasmalar oluyor. Ve ben ABD şirketlerinin bu tip işlere girişebilecek yapıya sahip oldukları kanatindeyim. Daha önce Apple bu tip bir işi Iphone telefonları için yaptı. Nasıl yaptılar bilmiyorum ancak sistem yavaşlatma olayından önce Iphone 4 cihazlar da kendliğinden kapanıp açılma durumu oldu. Forum da muhtemelen bu konu ciddiye alınmıyor ancak ben dünkü olaydan da birşeyler çıkacağını düşünüyorum...

• Like 2
  • Sad 1

Eyvah yardım ederken suçlu olcaz :D Umarım bir şey olmaz. Benim tavsiyem son sürüm bir 1909 pro kurmanız.  18363.997 Build numaralı sistemi kullanıyorum. Yağ gibi akıyor ve bahsedilen problemlerden eser yok.

• Like 3

@canavar123 hocam free yazılımda virüs bulaştırması doğal olur freeware tiptir o içinde adware/toolbar barındırır sıklıkla karşılaştığımız bir durumdur.Bu unlocker 1.9.2 yazılımındada var pubg mobilenin oynandığı gameloop-ldplayer gibi emülatörlerdede var hatta chrome şuanki kullanım oranına ulaşması bi çok ünlü firmayla anlaşıp chrome indirme kısayolunu programlarının kurulum dosyasına ekletmesi sayesindedir.Chrome bu yöntemle sadece 4 yılda piyasayı ele geçirdi o kadar abarttı ki microsoft bile dayanamayıp oda ondan motoru alıp kendi tarayıcısına entegre etti.Keza operada aynı şekilde.Şuan chromeden medet ummayan sadece kendi motorlarını geliştirmeye yönelen tek firma Mozilladır.Bu yüzden yıllardır mozilla firefox kullanmaktayım kendine özgü yapısı / esni özelliği desteği / hiçbir tarayıcıda olmadığı kadar kişiselleştirme sunması ve en önemlisi ne kadar güvenli olduğunu iddia etsede pcye virüs bulaştığında ilk etkisi aldığı tarayıcı chrome oluyor.Mesela atıyorum pcde 23 tane adware var chromeye bi bakıyorsun 18 tanesi eklenti olarak yüklenmiş başlangıç sayfası değişmiş falan.Firefox'ada bulaşıyor ama başlangıç sayfasını değiştiremiyorlar çoğu zaman.Eklentide en fazla 5 tane gördüm.Yani burdan yola çıkarsak firefox daha güvenli dışardan kolay kolay eklenti kurdurmuyor.Yani kısadan hisse free yazılımlarda adware-toolbar koymaları normal.Ayrıca free olup onun olmadığı sürümde var oda slim diye geçiyor ;) Ki ben kendi sitesinden portable sürümünü indirip içinde sadece ccleaner.dat-branding.dll ve ccleaner yapılandırma dosyasını atıyorum pro ve ayarlarım yapılı şekilde devam ediyor.

@deli_petro06 Microsoft Windows 10 ile kontrolü ele aldı.İstediği gibi at koşturabilir birinizde çıkıp bişi diyemezsiniz.Normal yani bu tarz şeyler.Şaşırmayın yani windows 10'u terketmemin sebebi sadece makinemin kaldırmaması değil aynı zamanda kontrolü microsoftun eline vermemekti.

Edited by SoNKraL_
  • Like 1

@SoNKraL_ Bende windows 10' dan ciddi şekilde sıkıldım. Ancak mecbur kaldığım Photoshop, sadece windows'ta oynanabilen küçük oyunlar sebebiyle kullanıyorum. Ve eski hdd lerim de olduğu için ayrı bir HDD' te linux kullanıyorum. Çok uzun süredir de windowsun zorbalıklarından ciddi şekilde sıkıldım. Xbox servisleri, bluetooth, defender, UAC, telemetri, dokunmatik ekran... v.s şeklinde uzayıp giden ve pc performansını ciddi şekilde etkileyen servislerini kendi çıkarları için kullanıyorlar, bu servisler resmen pc yi can çekiştiriyor. Pc' im de bu servisleri destekleyecek özellik yok yada ben kullanmıyorum ama zorbalıkla kullandırıyorlar.

Bu arada diğer arkadaşlara da son kez yazayım. Arkadaşlar belirttiğim gün ve saatler de tek sorun yaşayan ben değilim. Farklı iller de yaşayan 8-10 kişiden de bahsediyorum. Konuyu açma sebebim de  çok fazla kişinin aynı saat dilimin de sorun yaşayıp sonrasında kendiliğinden düzelmesiydi. Yani konu benden ibaret değil. Konu benden ibaret olsa zaten ben donanımsal sorunlar yaşayan bir pc ye sahibim. Tek başıma benim sorun yaşamam çok doğal. Ancak aynı süreçte bir çok kişinin sorun yaşaması doğal değil. Bende bu sebeple konuyu açtım. Acaba aynı şekilde bir sorun yaşayan var m? diye...

• Like 1