Jump to content

Aero Studio İle Multiboot

*TOYGAR*
 Share

Recommended Posts

Acronis _ Çalışmadı

Hiren 9.6 _ Çalıştı

LiveXp _ Dün Çalıştırdım

Ghost _ Çalıştı

.bif Uzantılı Dosyaları Nasıl Çalıştıracağımızı Bilmiyorum.Yani Komutu Nedir.

.ima .img .bin Gibi Dosyalar Zatn Çalışıyor..

Saygılarımla...

• Replies 191
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

@*TOYGAR*

Acronis Iso larından bahsediyorsan seninde bildiğin malum kodlar ile çalışıyorlar.. Şimdi Vmwarede Acronis True Image Home 2009 isosunu 3 yöntem ile çalıştırdım.

3 yöntemi yazmıyorum çünkü sende şimdilik çalışmaz......

Birinci yöntem

isoemu  /acronis/acti.iso[/CODE]

İkinci yöntem

[CODE]bcdw /acronis/acti.iso[/CODE]

bif uzantılı dosyalara gelirsek izlenimlerime göre bifler ile uğraşmaya gerek yok. Direk çalıştırabiliyoruz.

Lakin şimdilik gerekli kodları vermiyorum. Oda sende sorunlu olacaktır. Programı güncelleme yapmak gerekiyor.

Biraz daha kurcalim önümüzdeki günlerde bir yama hazırlayıp paylaşacağım....

Saygılar......

+

Kodların başında dosya kunumlarında kullanılan "(cd)" tagını kullanmana gerek yok.

Eğer kullanırsan tam emin deyilim ama birden fazla cdrom sürücü olan pc lerde bu tag sorun çıkarta bilir.

Kullanmaman daha iyi direkt dosya konumun yazabilirsin........

evet çalışıyormuş.dikkatsizlik işte.saol

Ayrıca ben isoları hiç çalıştıramamıştım çalıştığına göre maxblast ultimateboot cd de aynı yöntem ile çalışabilir.

Edited by *TOYGAR*

evet çalışıyormuş.dikkatsizlik işte.saol

Ayrıca ben isoları hiç çalıştıramamıştım çalıştığına göre maxblast ultimateboot cd de aynı yöntem ile çalışabilir.

Evet Maxblast isosu da aynı yöntem ile çalışır.

Lakin LiveXP isoları için bu ilk iki yöntem sorun verebilir diye düşünüyorum.

Üçüncü yöntem ile oda çalışacaktır...

Üçüncü yöntem grub4dos ile alakalı.

Biliyorsun Aerodan direkt grub4dos komutlarını kullanabiliyoruz.

Forumlarda bunun ile alaklı nedense fazla bir bilgi yok.

Yakın zamanda nasıl yapabileceğinizi yazacağım.

Önce testlerimi bitirmeliyim........

@*TOYGAR*

Geldim.

Hiç böyle bir sorun ile karşılaşmadım. Kullandığın emulator (sanalpc) yazılımı ile uyumsuzluk olabilir.

Diğer konuya gelirsek en kısa zamanda anlatım yapamasam bile programdaki bir çok hatanın çözümüne olanak sağlayan bir patch (yama) yapıp yayınlayacağım.

@*TOYGAR*

Yeteri kadar vakit ayıramadığımdan biraz uzayacak gibi görünüyor.

En geç önümüzdeki hafta içi bitirip yayınlamaya çalışacağım

Ama şuan patch %85 hazır. Istersen özelden gönderebilirim.

Patch ne gibi değişiklikler yapıyor dersen başta Grub4dos ve aero.sys güncelliyor. Tabi ufak tefek bazı düzeltmeler ve eklentilerde var...

Bu sayede Grub4Dos komutları sorunsuz çalışıyor. Tabi bir çok sorunda ortadan kalkacaktır.

Kısacası bu haliyle easyboot ile çalışan her şey hatta daha fazlası AeroStudio ile çalışmaktadır.

Konuyu takip eden arkadaşlar için bir bilgilendirme yapmak istiyorum.

Şuan itabariyle boot ile ilgili bir sorun kalmadı.

Hiren v9.9, Slax, Ubuntu, Pardus vs gibi isolinux kullanan bileşenler sorunsuz tek bir yöntem ile

XP,Vista,Win7 gibi bileşenler bir den fazla yöntem ile,

Disket imajları birden fazla yöntem ile,

Sıkıştırılmış imajlar birden fazla yöntem ile,

iso dosyaları birden fazla yöntem ile...

Aero Studio ile çalışmaktadır.....

Son olarak @*TOYGAR* program iso oluştururken sorun veriyor diye beni uyarmıştı.

Yaptığım testlerde gerçekten iso oluşturma kısmı sorunlu...

Bunun içinde bir çalışma yapmak gerekiyor....

Bu nedenle biraz daha vakit alacakt gibi...

Bu arada @*TOYGAR* sendeki son durum nedir? Şuan çalıştıramadığın bir şey varmı?

Hocam şuanda denediğim herşey çalıştı...

merhaba arkadaşlar...

Şu an itibari ile çalıştıramadığım bir tek SLAX var. Onun dışında pek bir sorunum yok. SLAX 'ı nasıl çalıştıracağız ? Bilen arkadaşaların yardımını bekliyorum... Şimdiden tşk ederim...

Yama süper olacaktır, şimdiden teşekkür ederim.

çalıştıramadıklarım şunlardı zamanında;

hiren boot cd (9.9 var şuan)

slax

mini xp vs..

ultimate boot cd ve ubcd modları...

easyboot kullanıyorum hala, bazen grub flash disk için..

Easyboot ile yaşadığım sorunlar da var avantajları çok olsa da..

misal slax ve ubcd aynı anda koydum bunların boot dosyalarını her türlü denedim bin, bif vs.. syslinux dosyaları da farklı klasörlerde olmasına/çakışma vs yapmamasına rağmen olmuyordu birini açmak isterken diğeri açılıyordu tercih yapmak zorunda kalıyorsun.. Gerçi Ubcd içerisine slax'ı entegre etmeyi başardım bu sorunu böylece çözdüm. Ancak birçok linux tabanlı işletim sistemleri ve kurtarma araçları var(bootable antivirüsler vs..) grub ve/veya aerostudio ile direkt syslinux'leri göstererek çakışma olmadan açabilirsek vazgeçilmezim olacaktır. Sanıyorum asıl easyboot da değil sorun boot dosyalarında gidiyor önce cd ana dizine bakacağına boot klasörüne bakıyor falan sorun oluyor. bu yöntemle direkt kendi syslinux dosyalarını gösterince büyük ihtimalle sorun ortadan kalkacaktır daha zengin multibootlar oluşturabileceğiz.

Saygılarımla, iyi çalışmalar. Bu sıralar pek düzenli vaktim olmuyor..

@frekans7

@*TOYGAR* söylediği gibi patch yayınlandıktan sonra Slax'ı veya benzeri bir sistemi rahatlıkla çalıştırabileceksin.

Ama hazırlık malesef yavaş ilerliyor. Büyük ihtimal hafta içi çalışma yayınlanacak.

Şuan programdaki ISO oluşturma safasında yaşanan sorun için vakit buldukça bir çalışma yapıyorum.

Aslında ana patch %90 hazır ama yarım vermek istemediğimden biraz daha sabredin....

@baris_seven

Saydıklarının hepsi şuan tıkır tıkır çalışıyor. Ama ultimate boot cd ve ubcd yi denemedim. Onlarda büyük ihtimal sorunsuz çalışacaktır.

Isteyen arkadaşlara %90 hazır olan yamayı gönderebilirim. Ama tabi şimdilik bir yerde yayınlamamak kaydıyla.

Linux sürümlerini bir araya toplama olayını ben de çok çok uzun zaman önce denemiştim.

Slax,Ubuntu ve pardusu tek bir isoda, ilgili dosyaları düzenleyerek birleştirmiştim. Ama şuan yaptığım adımları tam hatırlamıyorum.

Malesef not alma huyum yok :spiteful:

Lakin büyük ihtimal ultraiso ile bif dosyalarını çıkarmıştım ve bu çıkarttığım bif dosyasını winhex ile editlemiştim. Sonra isolinux.bin dosyalarını editlemiştim.

Bu arada o çalışmada easyboot kullanmıştım...

Linux sürümlerini bir araya toplamak için AeroStudio kullansak bile bazı dosyaları editlememiz gerekecektir. Tabi easyboota göre işlemler azalacak.

Belki son adım olarak bunun ile ilgili bir çalışmada hep beraber yapabiliriz.

Şuan itabariyle Aero Studio içinde bir çok bagı içersede eayboottan çok daha başırlı bir program.

İlerki sürümlerin gerçekten çok güzel olacak gibi görünüyor.

Saygılar.....

@blackman12

Heralde @frekans7 cevap verdin. Evet easyboot ile açılış kaydını gösterek, aerostudio ilede direkt isolinux.bin dosyasını gösterek çalıştırabiliyoruz......

Çoğu gitt azı kaldı........

Bilgilendirme için teşekkürler *TOYGAR*

Aslında o yöntem ile her iso dosyası çalışıyor. Ama bazı iso dosyalarını o yönteme hatırlamak lazım.

Hazırlık işini ise Mkisofs ile yapabiliriz.....

Tabi bu geniş bir konu... Daha sonra üzerinden geçebiliriz.....