Jump to content

Aero Studio İle Multiboot

*TOYGAR*
 Share

Recommended Posts

• Replies 191
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Arkadaşlar kısa (doğru) yol varken, bu uzun yol sevdası niye? Aeroda bif konusunu kurcalamaya gerek yok....

Bu arada yavaşta olsa çalışmalar sürüyor.... Son olarak bildiğiniz gibi iso oluşturma safasında sorun var.

Aeroda Studio iso oluşturmak için yardımcı bir program kullanmadığı için güncelleme gibi bir şansımız yok. Ilgili sorunun düzelmesi için yeni sürümü beklemeliyiz.

Şimdilik kullanabileceğimiz yöntem ise, bu iş için başka bir program kullanmak.

UltraIso gerçekten kendini kanıtlamış ve stabil bir program olduğu için onu kullanacağız.

Tabi bu işi kestirmeden yapmak için ilgili bir çalışma yaptım... Test ederseniz sevinirim.

http://bluelife.winbuilder.net/index.php?dir=Garbage%2F&download=MakeISO_AS.rar[/CODE]

Kullanım:

1.Menünüzü hazırladıktan sonra aero studio ile boş bir klasör göstererek ufak boyutlu bir iso oluşturun.

2.UltraIso programı sisteminizde kurulu deyilse kurun.

3.Yukarıdaki linkteki paketi indirip herangi bir yere açın. Mesela masaüstünüze açın.

4.İçerikte Multiboot adında bir klasör göreceksiniz. Iso dosyanıza eklemek istediğiniz tüm dosyaları buraya kopyalayın. (Misal XP Kur, Vista Kur, Hiren BootCD dosyaları.)

5.MakeISO_AS.exe yi çalıştırıp kişisel ayarlarınızı yaptıktan sonra MakeISO tuşuana basıp yeni iso dosyanızın oluşmasını bekleyiniz....

Bu arada exra özellik olarak yerden tasağruf sağlamak için benzer dosyalar tek bir dosyaya bağlanmaktadır.

Şimdiden test edip programdaki hataları veya olması gerek önemli bileşenleri bildirenlere teşekkürler.....

Ben Boot Menüsünde yazı dosyası çalıştırabilir miyim sormamın asıl cevabı şu mesela 3 tane iş. sistemi koydum

seriallerini bilmiyoruz oraya serial diye bi buton koysak herhangi bitşeyde dos ekranındada olabilir yazdığım serialler çıksa misal veriyorum tabi

böyle birşeyin imkanı varmı

• 2 hafta sonra ...

Arkadaslar bu Aero Studio ile mboot yapımını ayrıntılı olarak video ya cekebilirmisiniz cevaplar baya karıstı anlaşılması cok zor oluyor. Bişey sormak istiyorum Vista Acronis XP aynı DVD kullanmak cok guzel benım sormak ıstedıgım sey su XP ve Vistaya yerleştirdigim bir WPI i her ikisine de kullandırabilirmiyim yani tek WPI ile hem XP hemde Vistayı kullanmak istiyorum mumkunmu?

normalde suan Vista ve XP de ayrı 2 DVD de Wpi kullanıyorum ikiside aynı DVD olacagına gore Wpi nasıl kullanabilirim

Ayrıntı dedigimde klasör oluşturma hangi dosyaları nereye atacagımızı kast ediyorum.Vista sources XP i386 acronis dosyalarını falan nereye kopyalayacagız.

Edited by razkul

olurr sonuçta çalıştırttığın yerler farklı...
blackman12 Hocam peki bu aero studio img ler mevcut fakat vista xp acrinosi dosylarını bu programın neresine kopyalayacagız.

Örnegin Vista DVD nin içeri Support Sources falan var bunlar benim anlayamadıgım nokta burası

ben acronisi bif olarak kullanıyordum easybootta.Ama aero studio da direk iso çalıştırmak için kod bulunuyor "bcdw /acronis.iso" onun dışında bir yol daha olması gerek bi bakim.

Acronis 'in pc ye full olarak kur. Daha sonra acronisle bootable CD oluştur. Bu cd iso formatında olacaktır. Bu iso fortmalı acronisi images klasörüne kopyala. çalıştırmak için gerekli komut ise ;

bcdw (cd)/images/acronis.iso

kolay gelsin.

Arkadaslar bu konuyu en basından resimli yada video ile anlatabilirmisiniz.Arkadasın verdigi video da Auto Play ile setup hazırlama gibi ama vista XP Acronis klasörleri nasıl olusturuluyor nereye kopyalacagız.

Laptoplarda işe yaramıyor derken neyi kastediyorsun? Menümü ekrana gelmiyor yoksa menüdeki bileşenler mi çalışmıyor?

Text menüyü için ise evet böyle bir yöntem var ve ben kullanıyorum.

En basit olarak Grub4Dos ile yapabilirsin. Mesela CD nin rootunda cdmenu.lst veya herangi bir isimde bir dosya oluşturup grub4dos kodlarını içine yaz.

Aero studio da ise;

grub4dos configfile /cdmenu.lst
boot[/CODE]

kodunu kullan. Hepsi bu.....

dmx.png

bu sadece ilk menü şimdilik bunu hazırladım Blue_life paylasımı sayesinde birden fazla Xp koyma gibi sansıda yakaladım hazır bunu yakalamısken

kendıme özel bi Calısma yapım PERFECT,CONAX,GEREKLİ XP,ORJINAL XP.DARK EDITION vs. bunlarıda içerecek

tekrar tekrar Blue_life Teşekkurler

Edited by by-system

@by-system

Bilgisayarım şuan arızalı. Laptoptan hiç zevk almıyorum. Bu yüzden içimden hiç bir şey yapmak gelmiyor. ):

Ama nasıl yapabilecğini söyledim.

Grb4dos konusunu biraz araştır. Ayrıca sana fikir veresi açısından aşağıdaki konunun ilk mesajını incele...

Kolay gelsin.

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&hl=

• 2 hafta sonra ...

Arkadaşlar ufak bir kaç sorun olacak çözümlerimi bulmam dileğiyle :D

şimdi elimde şöyle bir klasör var

adszcs.jpg

ve bu klasörlerin hepsi birer iso dosyası

SP3.iso için

grub4dos map /sp3.iso (0xff) || map --mem /sp3.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)
boot[/CODE]

SP2.iso için

[CODE]grub4dos map /sp2.iso (0xff) || map --mem /sp2.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)
boot[/CODE]

Acronis all in one.iso için

[CODE]grub4dos map /acronis/acronis.iso (0xff) || map --mem /acronis/acronis.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)
boot[/CODE]

Hiren's 10.0.iso için

[CODE]grub4dos map /hiren/hiren.iso (0xff) || map --mem /hiren/hiren.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff)
boot[/CODE]

Ghost.iso için

[CODE]bcdw (cd)/ghost/ghost.iso[/CODE]

kodlarını ekledim hepsi gayet güzel çalışıyor fakat xpde kurulum dosyalarını yüklüyor asıl kuruluma geçmeden mavi ekran veriyor neden anlamış değilim.

XP.iso kullanmamın sebebi runonceex ile programları kuruyorum yani runonceex.cmd $OEM$ klasöründe ve programlarda apps diye bir klasörde sadece i386 klasörüyle işim görülmüyor anlıyacagınız.

Yani demek istediğim $OEM$ ve harici bir klasör daha i386 klasöyle nasıl çalıştırılır.

XP klasörü bu

adszdu.jpg

[CODE]grub4dos chainloader /I386/SETUPLDR.BIN
boot[/CODE]

burada yanılmıyorsam sadece i386 klasörünün içeriğini kuruyor. Runonceex çalışmaz yani .

acaba xpleri nasıl kurdurabilirim, hatasız birşekilde?

menümde bu

adszgh.jpg

anlattıklarım biraz karışık ama anlayacağınızı umuyorum, şimdiden teşekkürler.