Jump to content

Altay Grub2fm + Ventoyfm + G4d_uefi V7.4.63 - Tr & En 2021

serhat100
 Share

Recommended Posts

serhat100, 36 dakika önce yazdı:

Nasıl çözdüğünüzü buradan bizimle de  paylaşabilirmisin? 

Tabi ki üstat birazdan bu mesajın altına ekliyor olacağım.

--------------------------------------------------------------------------

Sorun: Ventoy'un 1.0.28 güncellemesi ile diğer multibootlara entegrasyonunun engellenmesi ardından çalıştırılamaması...

Çözüm

1. En son çalışır versiyon olan "1.0.27" sürümünde yer alan "core.img " / "ventoyx64.efi" dosyasını alıp son sürüm Ventoy dizini içerisinde "Legacy" için"grub/i386-pc" klasörüne /  "UEFI" için "efi/boot" klasörüne kopyalıyoruz.

2. Kendi kullandığımız multiboot içerisine aşağıda ki geçiş kodunu ekliyoruz.

menuentry "» Ventoy Bootloader" --class ventoy {
	echo "Yükleniyor, lütfen bekleyin ..."
	if [ "${grub_platform}" == "efi" ]; then
		chainloader /efi/boot/ventoyx64.efi
	else
		multiboot /grub/i386-pc/core.img
	fi
}

Please register to see this content.

Edited by Se7Touch
  • Like 1

Se7Touch, 30 dakika önce yazdı:

Sorun: Ventoy'un 1.0.28 güncellemesi ile diğer multibootlara entegrasyonunun engellenmesi ardından çalıştırılamaması

Çözüm

1. En son çalışır versiyon olan "1.0.27" sürümünde yer alan "core.img " / "ventoyx64.efi" dosyasını alıp son sürüm Ventoy dizini içerisinde "Legacy" için"grub/i386-pc" klasörüne /  UEFI için "efi/boot" klasörüne kopyalıyoruz.

else
	fi
}

serhat100, 21.11.2020 - 18:28 yazdı:

Ben de size teşekkür ederim.
1- ilk sayafadaki mesajda evet dediğiniz gibi 1.0.29 versiyon yazıyor doğrudur. Şöyle açıklama yapayım daha önce arkadaşlarıma bahsettim ama burda açıklama yapmadım şimdi size ve diğer takipçiler de bilsin son versiyon olan 1.0.29 derlenmiş doyalarını indirip 1.0.27 versiyondan da grubx64_real.efi ile ventoy klasörü içinden ventoy_x64.efi, legacy içinde core.img dosyalarını yeni versiyondakiler ile değiştirip kullandım.
2- ilk boot olarak grubfm ile başlıyor daha sonra F7 tuşu ile ventoy a geçiliyor. 
3- Ventoy ve Grubfm güncellendiği sürece bende vakit buldukça güncelleyeme çalışıyorum.  

I thank you too.
1- As you said yes in the message on the first page, 1.0.29 version is correct. Let me explain that I told my friends before, but I did not explain here, now you and other followers know that you can download the latest version 1.0.29 compiled files and from 1.0.27 version with grubx64_real.efi, ventoy_x64.efi from ventoy folder, core.img files in legacy I replaced it with those in the version and used it.
2- It starts with grubfm as the first boot and then goes to ventoy with the F7 key.
3- As long as Ventoy and Grubfm are updated, I try to update them whenever I have time.

Çok teşekkür ederim . Ama biraz geç çözmüşsünüz olayı ;) Şimdi yeni paylaşımda direkt 1.0.29 dosyaları kullanılıyor bilginize iyi forumlar

Edited by serhat100

Se7Touch, 28 dakika önce yazdı:

Sorun: Ventoy'un 1.0.28 güncellemesi ile diğer multibootlara entegrasyonunun engellenmesi ardından çalıştırılamaması

Çözüm

1. En son çalışır versiyon olan "1.0.27" sürümünde yer alan "core.img " / "ventoyx64.efi" dosyasını alıp son sürüm Ventoy dizini içerisinde "Legacy" için"grub/i386-pc" klasörüne /  UEFI için "efi/boot" klasörüne kopyalıyoruz.

else
	fi
}

Bu durumda,   grubx64_real.efi    dosyanız    1.0.29   olanı mı ?     hayır   1.0.27 olanı mı  kullanıyorsunuz?   

Ben sizinkilerin aynısını  +   ilaveten   1.0.27 nin  grubx64_real.efi  dosyasını da kullanarak    gerçek PC de  EFI kurulumun bir kaç gün önce gerçekleştirdim.  Acaba  siz       1.0.29   un    grubx64_real.efi  sine dokunmadınız mı ?  

UZUNLAR, 1 dakika önce yazdı:

Bu durumda,   grubx64_real.efi    dosyanız    1.0.29   olanı mı ?     hayır   1.0.27 olanı mı  kullanıyorsunuz?   

Hayır üstat kaynak koduna engelleyici bir kod kümesi eklemiş geliştirici, 1.0.27 ile boot ediyoruz.

Eğer son sürüm dosyalar istiyorsak Linux ortamında kaynak kodunu indirip 1.0.28 de eklenen kod kümesinin silinip tekrar "compile" edilmesi gerekiyor.

serhat100, 4 dakika önce yazdı:

Çok teşekkür ederim . Ama biraz geç çözmüşsünüz olayı ;) iyi forumlar

Sağlık olsun hocam geç olsun güç olmasın kendi emeğim ile yapmış olmak dışarı bir kaynaktan öğrenmiş olmaktan daha sevindirici elbet :)

• Like 1

Se7Touch, 2 dakika önce yazdı:

Hayır üstat kaynak koduna engelleyici bir kod kümesi eklemiş geliştirici, 1.0.27 ile boot ediyoruz.

Eğer son sürüm dosyalar istiyorsak Linux ortamında kaynak kodunu indirip 1.0.28 de eklenen kod kümesinin silinip tekrar "compile" edilmesi gerekiyor.

Sağlık olsun hocam geç olsun güç olmasın kendi emeğim ile yapmış olmak dışarı bir kaynaktan öğrenmiş olmaktan daha sevindirici elbet :)

siz yine yanlış anladınız. Neyse emeğinize sağlık.

serhat100, 2 dakika önce yazdı:

siz yine yanlış anladınız. Neyse emeğinize sağlık.

Editten sonra farkettim üstat, doğrudur fakat şimdilik 1.0.27 boot dosyalarını kullanmanın büyük bir getirisi olmayacağını düşündüğüm için uğraşmadım. Fakat yarın öbürgün gerekli olursa kaynak kodu düzeltip kendim compile ederek ekleyeceğim zaten..

UZUNLAR, 15 dakika önce yazdı:

ilaveten   1.0.27 nin  grubx64_real.efi  dosyasını da kullanarak    gerçek PC de  EFI kurulumun bir kaç gün önce gerçekleştirdim.  Acaba  siz       1.0.29   un    grubx64_real.efi  sine dokunmadınız mı ?  

Doğrudur hocam henüz dokunmadım sebebi üstte açıkladığım gibidir, ama düzeltilmesi kolay bi hata geliştirici tarafından kapı açık bırakılmış.

Ben de kendi multiboot sistemim üzerinde çalışıyorum bu sıralar, inşallah karşılaştığım birkaç sorunun çözümü ardından paylaşımda bulunacağım.

Sistem içerisine entegre ettiğim modifiye Ventoy'dan bir görüntü paylaşmak isterim.

pTtLlNv.png

rAWxQAR.png

• Like 2
  • Thanks 2

fakat şimdilik 1.0.27 boot dosyalarını kullanmanın büyük bir getirisi olmayacağını düşündüğüm için uğraşmadım. Fakat yarın öbürgün gerekli olursa kaynak kodu düzeltip kendim compile ederek ekleyeceğim zaten..

@Se7Touch Bakın bu iyi bir gelişme olur başarılarınızın devamını dilerim. Güzel çalışma eline sağlık.   (@crasadure üstad ile isterseniz irtibat kurun o size bazı yararlı biligiler verecektir.) 

• Thanks 1

serhat100, 3 saat önce yazdı:

fakat şimdilik 1.0.27 boot dosyalarını kullanmanın büyük bir getirisi olmayacağını düşündüğüm için uğraşmadım. Fakat yarın öbürgün gerekli olursa kaynak kodu düzeltip kendim compile ederek ekleyeceğim zaten..

@Se7Touch Bakın bu iyi bir gelişme olur başarılarınızın devamını dilerim. Güzel çalışma eline sağlık.   (@crasadure üstad ile isterseniz irtibat kurun o size bazı yararlı biligiler verecektir.) 

Hocam bu arada grubfm yi varsayılanda direk iso ve efi içerisine gömülü olarak kullanmayıp direk usb dizinine çıkararak kök yolu vermişsin, çalışman çok ilgmi çekti güzel bir hareket olmuş :)

Müsaden olursa yöntemi ben de kendi sistemimde kullanmak isterim.

Edited by Se7Touch

devdevadev, 3 saat önce yazdı:

ALTay, 1.0.30'dan bu yana Ventoy'un gelecekteki güncellemelerinde Ventoy'un kendi yeniden derlenmiş sürümünü sağlarsa mutlu olacaktır ....

Bunu aLTay geliştiricisinden bekleyebilir miyim?

Teşekkürler & Saygılar....

Bunu garanti edemem daha önce de söylemiştim bilgisayarım kısıtlı olduğu için CentOS'u kurma gibi bir şansım yok

Se7Touch, 2 saat önce yazdı:

Hocam bu arada grubfm yi varsayılanda direk iso ve efi içerisine gömülü olarak kullanmayıp direk usb dizinine çıkararak kök yolu vermişsin, çalışman çok ilgmi çekti güzel bir hareket olmuş :)

Müsaden olursa yöntemi ben de kendi sistemimde kullanmak isterim.

Tabiki istediğin şekilde kullan. 

Se7Touch, 26.11.2020 - 12:01 yazdı:

Editten sonra farkettim üstat, doğrudur fakat şimdilik 1.0.27 boot dosyalarını kullanmanın büyük bir getirisi olmayacağını düşündüğüm için uğraşmadım. Fakat yarın öbürgün gerekli olursa kaynak kodu düzeltip kendim compile ederek ekleyeceğim zaten..

Doğrudur hocam henüz dokunmadım sebebi üstte açıkladığım gibidir, ama düzeltilmesi kolay bi hata geliştirici tarafından kapı açık bırakılmış.

Ben de kendi multiboot sistemim üzerinde çalışıyorum bu sıralar, inşallah karşılaştığım birkaç sorunun çözümü ardından paylaşımda bulunacağım.

Sistem içerisine entegre ettiğim modifiye Ventoy'dan bir görüntü paylaşmak isterim.

Usta Paylaşımı ne zaman sunmayı düşünüyorsunuz... Şimdiden Kelay Gelsin Rabbim Yar ve yardımcın olsun

• Like 1

UZUNLAR, 20.10.2020 - 09:12 yazdı:

Benim için projenin içinde ki olması gereken en  önemli kod    >    "  Git mutfakta  kahvemi yap ve bana getir . "   bugün inceleyip var mı - yok mu bakacam   :D 

Üstad,  ben aradığım kodu bulup ÇALDIM,   20 Ekim 2020 de  talep ettiğim kodları yazmışsın . Teşekkür ederim.    :D 

• Like 1

• 2 hafta sonra ...

@serhat100 Hocam altay içinden ventoy'a geçiyorum ve windows10'u isodan o şekilde formatladım fakat galiba varsayılan GPT olarak  formatlıyor

GPT'yi MBR olarak nasıl değiştirebilirim. Fakat sadece tek seferlik MBR yapacağım normalde GPT kalmasını isityorum. Herhangi bir config dosyası var mı bu ayarı değiştirebileceğim.

654, 41 dakika önce yazdı:

@serhat100 Hocam altay içinden ventoy'a geçiyorum ve windows10'u isodan o şekilde formatladım fakat galiba varsayılan GPT olarak  formatlıyor

GPT'yi MBR olarak nasıl değiştirebilirim. Fakat sadece tek seferlik MBR yapacağım normalde GPT kalmasını isityorum. Herhangi bir config dosyası var mı bu ayarı değiştirebileceğim.

Ventoy konusuna okadar odaklanmadım, kusura bakma belki başka arkadaşlar yardımcı olur. 

• Like 1

654, 58 dakika önce yazdı:

GPT diskini MBR diskine dönüştürme

Komut satırı kullanarak dönüştürme

1. Back up or move all volumes on the basic GPT disk you want to convert into an MBR disk.

2. Open an elevated command prompt by right-clicking Command Prompt and then choosing Run as Administrator.

3. Type diskpart. If the disk contains no partitions or volumes, skip to step 6.

4. At the DISKPART prompt, type list disk. Note the disk number that you want to delete.

5. At the DISKPART prompt, type select disk <disknumber>.

6. At the DISKPART prompt, type clean. 

Important....Running the clean command will delete all partitions or volumes on the disk.

7. At the DISKPART prompt, type convert mbr.

Edited by crasadure
  • Like 2
  • Thanks 1

Spoiler

@crasadureHocam yorum için teşekkür ederim. İşin aslı bu işlemleri kurulacak diski seçme ekranında shift+f10 tuşuyla cmdyi açarak yaptım kontrol ettim fakat formattan sonra windows açılınca GPT yazıyordu. Sorunum aslında bu  biraz eksik belirtmişim.

• Like 1

654, 47 dakika önce yazdı:
  İçeriği Görüntüle

@crasadureHocam yorum için teşekkür ederim. İşin aslı bu işlemleri kurulacak diski seçme ekranında shift+f10 tuşuyla cmdyi açarak yaptım kontrol ettim fakat formattan sonra windows açılınca GPT yazıyordu. Sorunum aslında bu  biraz eksik belirtmişim.

• Like 1
  • Thanks 2

Arkadaşlar ventoy 1.0.30 güncellemek isteyen arkadaşlar linkteki dosyayı indirip sitemlerine enteğre ederek kullanabilirler.  Şimdiden belirtmek isterim tam bir güncelleme değildir.   

(Altay Grub2fm + Ventoy + G4d_uefi V8.4.1 2020 sistemi kullanan arkadaşlar sistemlerine enteğre etmek için flash belleğinizin fat32 kısmına çıkararak değişikliklere onay vermeniz yeterlidir.)

Edited by serhat100
  • Like 1
  • Thanks 3

• 3 hafta sonra ...
  • serhat100 changed the title to Altay Grub2fm + Ventoyfm + G4d_uefi V7.4.63 - Tr & En 2021
  • mephistooo2 locked this topic
  • köylü unlocked this topic
  • sk8er_boi unpinned this topic