Jump to content

Ssd Taktirmaya Değer Mi̇?

ibooakgun
 Share

Recommended Posts

Beyonder, 13 saat önce yazdı:

Bütçesi elveren için Samsung SSD'ler ilk ve tek tercih olmalı.

Doğru ama tek bir markada da kalınmaz. Bir sürü kaliteli marka var. Sadece samsung al deyip geçilmez.

Theogus45, 1 saat önce yazdı:

james donkey 240 gb 220 lira ya aldım dun geldı taktım netbooka gayet memnunum tavsiye olunur yani:)))

Ben o markanın hangi ürünü olursa olsun pek kaliteli oldukları söyleyemem. Mutlaka haftada 1-2 kere diskin sağlığını kontrol edin.

ByKayseriLi, 1 saat önce yazdı:

Doğru ama tek bir markada da kalınmaz. Bir sürü kaliteli marka var. Sadece samsung al deyip geçilmez.

Ben o markanın hangi ürünü olursa olsun pek kaliteli oldukları söyleyemem. Mutlaka haftada 1-2 kere diskin sağlığını kontrol edin.

Yaklaşık 1 seneye yakındır babamın masaüstü pc de takılı hiçbir problem yok 

Adata almayın onu söyleyim, 240 gb sata ssd 1.5 yıl bile dayanmadı. işin enteresan tarafı depolama olarak yani harici olarak çalışıyor ama taktığım hiçbir bilgisayarın sata portaları ssd yi tanımıyor sistem kurulmuyor. Doğru dürüst yazma bile yapılmadı 1.5 yılda.

Bu arada ssd alırken dikkat edilmesi gereken değerlerden biri de aslında TBW değerleridir yani toplamda kaç terabayt veri yazılabileceği bilgisidir. Örneğin ben cihazım desteklediği için Samsung 970 evo plus NVMe ssd aldım 1200 TBW garanti veriyor, ayrıca 2tb mekanik HDD depolama alanım da var ve indirmeler-kopyalama- depolama işi bu disk üzerinde, ssd yi sadece Windows sistemi kullanıyor, bir işletim sistemi normal bir kullanıcı için diske ne kadar veri yazabilir ki? Yani teknik değerlere göre bir hesaplama yaparsak bu diskin bozulma ömrü neredeyse 20 yıl çıkıyor.

Ha bu TBW değeri miktarı kadar veri yazılınca bozulacak mı? Elbette hayır. Donanımhaberin bir incelemesinde Crucial marka sata ssd ye 300 TBW garantili olmasına rağmen toplamda 2700 TBW veri yazıldığını ve hala çalıştığını gördüm, yani vaad edilenin 9 katı veri yazılmış, tabi performans baya düşmüş. Markayı duymuşsunuzdur, bu markanın ramlarını kullanan arkadaşlar da vardır.

Uzun süreli kullanıcı deneyimlerini kesinlikle araştırın, 1 yıl gibi kullanım süreleri bile emin olun çok kısa süreler. Süreden ziyade TBW değerleri konusunda kullanıcı yorumları bulabilirseniz çok daha güzel olur. Hangi diskin TBW garantisi ne kadar, hangi diske ne kadar veri yazılınca ömrünü tamamlamış bunları bilmekte fayda var.

Son olarak şunu belirteyim eğer ssd takacaksanız windows 8-10 sistemlerini (özellikle 10) yükleyin. Windows 10 birçok ayarı ssdlere göre yapılandırıyor ama bunlar dışında sistemi kurduktan sonra da bazı ayarları yapmanız gerekiyor ki ssd ye boş yere fazladan veri yazılmasını engelleyin. Mesela ben acronis kullandığım için "sistem yedekleme hizmetini" kapattım, "search" kapalı, superfehct- prefehct kapalı. Buna benzer bazı ayarları yapmanız diskinizin ömrünü uzatacaktır. Performans konusunda da çok bir düşüş hissetmedim.

Sadece "bir ssd alayım, sistem hızlansın" diye düşünmeyin. İleri dönük yatırım yapıyormuş gibi bir SSD seçin, PC nizi değiştirseniz bile SSD niz hep sizinle kalır.

hulasa, 4 saat önce yazdı:

Nedense kimse sata3 desteğinden bahsetmemiş. Ssd almadan önce muhakkak anakartınızın sata3 desteğini araştırın.

SSD'ler geriye dönük uyumlu ondan bahsedilmemiştir. Sata 2 sisteme de takılıp kullanılır. Sadece bir miktar hız düşüşü olur o kadar.

• Like 1

ByKayseriLi, 13 saat önce yazdı:

Genel olarak o markanın ürünleri kaliteli değil babanızın sisteminde 1 senedir kullanılıyor olması bir şey ifade etmiyor.

Ben kullandığımızı ve memnun kaldığımızı ifade etmek için bunu yazdım sorunsuz ve hızlı bir ssd o yüzden de kendi pc'me de fiyat performans ürünü olarak James Donkey 240GB ssd 3D aldım taktım.Sözden çok kullanım tecrübesine bakarım ve sizin kalitesiz demeniz o ürünü kalitesiz yapmaz.

Theogus45, 3 dakika önce yazdı:

Ben kullandığımızı ve memnun kaldığımızı ifade etmek için bunu yazdım sorunsuz ve hızlı bir ssd o yüzden de kendi pc'me de fiyat performans ürünü olarak James Donkey 240GB ssd 3D aldım taktım.Sözden çok kullanım tecrübesine bakarım ve sizin kalitesiz demeniz o ürünü kalitesiz yapmaz.

Ben demiyorum dostum kullanan insanlar da söylüyor. Aklına gelecek her forumda üyeliğim var senelerdir araştırırım bakarım incelerim konuları okurum kullanıcı yorumlarını falan okurum james donkey markasının her 10 ürününden rahat 6 tanesinde olumsuz yorumlar geri dönüşler var kimse beğenmiyor bu markayı. Tamam sen almış kullanıyorsun eyvallah belki sana iyisi denk gelmiştir elektronik şans işi ama bu markanın bir çok ürünü DANDİK. Bazı kulaklıkları var mesela fena değil oyuncu fareleri var berbattır kimse memnun kalmaz. SSD olarakta güzel ürünleri yok. 

ByKayseriLi, 4 dakika önce yazdı:

Ben demiyorum dostum kullanan insanlar da söylüyor. Aklına gelecek her forumda üyeliğim var senelerdir araştırırım bakarım incelerim konuları okurum kullanıcı yorumlarını falan okurum james donkey markasının her 10 ürününden rahat 6 tanesinde olumsuz yorumlar geri dönüşler var kimse beğenmiyor bu markayı. Tamam sen almış kullanıyorsun eyvallah belki sana iyisi denk gelmiştir elektronik şans işi ama bu markanın bir çok ürünü DANDİK. Bazı kulaklıkları var mesela fena değil oyuncu fareleri var berbattır kimse memnun kalmaz. SSD olarakta güzel ürünleri yok. 

Anladım kardeşim sen kullanmamışsın belli ki sadece birçok foruma üye olup yorum okumakla ürünü kötülemek pek mantıklı gelmedi bana zira ben kendim 1 senedir kullanıyorum ve sorunsuz stabil hızlı yazma ve okuma yapıyor buna istinaden de kendime aldım bu 240gb dan da memnun kaldım şimdilik en azından iyi.içeriğindeki parçalar samsungun zaten biraz youtube dan veya google dan araştırrırsan detaylar çıkacaktır.çoğu kımse memnun kalmayınca eyvallah akla soru ısaretı gelebılır lakın ben memnun kalanlar tarafındayım.Tercıh meselesı tabıkı aynı ozellıklere sahıp baska bır marka da neredeyse ıkı katı fıyat farkı var onu da tercıh edbılır kullanıcılar bunu da.

Theogus45, 7 saat önce yazdı:

Anladım kardeşim sen kullanmamışsın belli ki sadece birçok foruma üye olup yorum okumakla ürünü kötülemek pek mantıklı gelmedi bana zira ben kendim 1 senedir kullanıyorum ve sorunsuz stabil hızlı yazma ve okuma yapıyor buna istinaden de kendime aldım bu 240gb dan da memnun kaldım şimdilik en azından iyi.içeriğindeki parçalar samsungun zaten biraz youtube dan veya google dan araştırrırsan detaylar çıkacaktır.çoğu kımse memnun kalmayınca eyvallah akla soru ısaretı gelebılır lakın ben memnun kalanlar tarafındayım.Tercıh meselesı tabıkı aynı ozellıklere sahıp baska bır marka da neredeyse ıkı katı fıyat farkı var onu da tercıh edbılır kullanıcılar bunu da.

Tamam.

Beyonder, 5 saat önce yazdı:

Maalesef şuanki şartlarda sadece Samsung. Ve hatta SSD de Samsung ve diğerleri denecek durumdayız.

Kaliteli bir çok marka var samsung'da iyi ama sadece samsung yok tek bir markaya gebe kalınmaz.

• Haha 1

• 3 hafta sonra ...

ssd taktır diceksinki ben bugüne kdr eşşekteydim ata bindim :) i7 16gb ram 1tb hdd laptop vardı bende açılış yavaş bişi açarken ister istemez yavaş harddiskin haliyle ssd taktım açılış 10sn bişi açarken tak bişi kopyalarken hop daha ne olsun :) pişman olman yanlız bilindik markalar tak hi level samsung hp vsvs gibi yeterki bilindik olsun çin malı takma parana yazık çöpe atmış olursun