Jump to content

Ssd Taktirmaya Değer Mi̇?

ibooakgun
 Share

Recommended Posts

Öncelikle selamun aleyküm arkadaşlar. Elimde 5 yıl önce yaklaşık 700 liraya aldığım Acer Aspire 5750g serisi laptop bulunmaktadır. Malum bilgisayar fiyatları bu kadar uçukken yenisini alamadığım için ve şu an için çok yüksek bir beklentim olmadığı için sadece hdd yerine ssd takıp bilgisayarın daha iyi bir hal almasını sağlamak istiyorum bunun için sizlere soruyorum çok bir bilgim yok çünkü. 

Bilgisayar özellkleri:

İşlemci:  İntel Core i5-2450m cpu @ 2.50 ghz (4 çekirdek)

Bellek: 6144 mb

Ekran Kartı: İntel hd grapichs 3000 + Nvidia Geforce 630M Series

https://hizliresim.com/6cDH6E

Sizce ssd takmaya değer mi? Takarsam nasıl bir ssd takmalıyım? 

• 2 ay sonra...
ibooakgun, 13.12.2020 - 22:11 yazdı:

Öncelikle selamun aleyküm arkadaşlar. Elimde 5 yıl önce yaklaşık 700 liraya aldığım Acer Aspire 5750g serisi laptop bulunmaktadır. Malum bilgisayar fiyatları bu kadar uçukken yenisini alamadığım için ve şu an için çok yüksek bir beklentim olmadığı için sadece hdd yerine ssd takıp bilgisayarın daha iyi bir hal almasını sağlamak istiyorum bunun için sizlere soruyorum çok bir bilgim yok çünkü. 

Bilgisayar özellkleri:

Please register to see this content.

Konu açılalı biraz olmuş keşke erken görseymişim. SSD takın tabiki de eğer hala takmadı iseniz. SSD şuan sistemlerin can suyu. İsterse 15 senelik sistem olsun SSD'ye windows kurulduğu vakit çok hızlı çalışmaya başlıyor. Alacağınız SSD marka ve modeli önemli bu arada SSD'dir diyip önünüze gelen ilk markayı alıp takmayın sakın. Bir çoğu kronik sorunlu yada hız sorunu oluyor.

karakis43, 8 dakika önce yazdı:

İntel core i5 -3210m cpu @2.50 ghz 2.50 ghz Bendede bu işlemci var ekran kartı 630 m

RAM 6 GB 

bende ram yükseltme ssd taktıracam siz bir işlem yaptınız mı

Bence ram'i 8GB yapın bir de bütçenize göre 240GB ve üstü bir SSD alın uzun süre idare eder sizi. Anakartınıza bakmadım bu arada maksimum kaç GB ram desteği var?

• Thanks 1

bende sırf tasınabılırlıgı hafıflıgı kucuklugu ergonomıklıgı ıldugu ıcın atom ıslemcılı 2gb ramlı netbookumdan vazgecemıyorum sıfır aldıgım laptop olmasına ragmen cogu ısımı bu netbook ıle yapıyorum..1gb ram vardı 2gb yukselttım anakart daha fazlasını kaldırmıyor  ama b bu bıle fark ettırıdı ıslemler sayfa arası dolasım gecıslerde...bazen dıyorum gerek yok takmayayım buna ssd ılerıde ultra slım bır netbook alır kullanırım dıye ama ssd taksam daha uzun yıllar goturur gıbı gelıyor ınternette gezınmeye word excel vs yapmaya...Dolar kurunun bu gunlerde dususu ıle barız ucuzlarsa 140gb sırf sıstem kurmak ıcın c olarak alabılırım...

Theogus45, 34 dakika önce yazdı:

bende sırf tasınabılırlıgı hafıflıgı kucuklugu ergonomıklıgı ıldugu ıcın atom ıslemcılı 2gb ramlı netbookumdan vazgecemıyorum sıfır aldıgım laptop olmasına ragmen cogu ısımı bu netbook ıle yapıyorum..1gb ram vardı 2gb yukselttım anakart daha fazlasını kaldırmıyor  ama b bu bıle fark ettırıdı ıslemler sayfa arası dolasım gecıslerde...bazen dıyorum gerek yok takmayayım buna ssd ılerıde ultra slım bır netbook alır kullanırım dıye ama ssd taksam daha uzun yıllar goturur gıbı gelıyor ınternette gezınmeye word excel vs yapmaya...Dolar kurunun bu gunlerde dususu ıle barız ucuzlarsa 140gb sırf sıstem kurmak ıcın c olarak alabılırım...

al hocam hiç bekleme bence SSD candır. 120gb patriot veya apacer marka 160tl civarında.Parasını sonuna kadar hakediyorlar..

shalyangose, 28 dakika önce yazdı:

Core2Duo makinada bile SSD kullanılabilir. Amaç hızlandırmak zaten :D

Ben kullanıyorum valla çok fark ediyor ssdnin yazma hızına ulaşamasam bile yinede 2 kat daha çok hız alıyorum hdd den tüm sistemler için ssd candır. :)

ibooakgun, 13.12.2020 - 22:11 yazdı:

Bilgisayar özellkleri:

bu laptoptan bende de vardı ve yapabileceğin en iyi şey şuan ssd takmak 120 gb 150 tl civarı durumuna göre fiyatla kapasite de artıyor eğer takamam dersen sen al bir yerde taktır internette daha ucuz.

Hdd teknolojisi bitmek üzere, sadece depolama amaçlı kullanılıyor artık, 2gb ram ve herhangi bir işlemcili bilgisayara SSD takıldığında sistem en az 2.5 kat hızlanıyor. Eski hdd nizi de bir hdd caddy alarak cd sürücüsü yerine (ki artık cd-dvd kullanılmıyor) depolama amaçlı kullanabilirsiniz. Pandemiden dolayı artan bilgisayar fiyatları nedeniyle insanlar artık yeni pc alamıyor, "ben bunu hayatta almam" dediğimiz pcler 5.000 tl civarında geziyor. Eski sisteminize SSD takarak ve gerek görürseniz ram ekleyerek yeni sistemler kadar hızlı çalışan pcler yapabilirsiniz, performansı daha da arttırayım diyorsanız eski pcler için yapılmış işletim sistemleri de performansta baya farkediyor. Eski pclere en çok kurduğum sistem tablet pcler için tasarlanmış olan win7 starterden bile daha hızlı çalışan Windows 8.1 with Bing sistemidir, tavsiye ederim.

Kısacası SSD artık lüks değil şart oldu.

Theogus45, 13 dakika önce yazdı:

Arkadaşlar netbook için de mi 2.5inc boyutu oluyor? 

notbook netbook masaüstü farketmez hepsine 2.5 takabilirsiniz, standart. anakartta sata girişi olsun yeter. sadece çok eski IDE girişli olanlara takılmıyor. Gerçi ona da bi çevirici aparatla takılıyor ama o kadar eski pc lere artık kullanılmıyor.

red_d, 3 saat önce yazdı:

Hdd teknolojisi bitmek üzere, sadece depolama amaçlı kullanılıyor artık, 2gb ram ve herhangi bir işlemcili bilgisayara SSD takıldığında sistem en az 2.5 kat hızlanıyor. Eski hdd nizi de bir hdd caddy alarak cd sürücüsü yerine (ki artık cd-dvd kullanılmıyor) depolama amaçlı kullanabilirsiniz. Pandemiden dolayı artan bilgisayar fiyatları nedeniyle insanlar artık yeni pc alamıyor, "ben bunu hayatta almam" dediğimiz pcler 5.000 tl civarında geziyor. Eski sisteminize SSD takarak ve gerek görürseniz ram ekleyerek yeni sistemler kadar hızlı çalışan pcler yapabilirsiniz, performansı daha da arttırayım diyorsanız eski pcler için yapılmış işletim sistemleri de performansta baya farkediyor. Eski pclere en çok kurduğum sistem tablet pcler için tasarlanmış olan win7 starterden bile daha hızlı çalışan Windows 8.1 with Bing sistemidir, tavsiye ederim.

Kısacası SSD artık lüks değil şart oldu.

Evt katılıyorum benim netbook 2gb ram atom işlemcili birkaç sene evvel 2.el almıştım 1gb rami 2 yükselttm..netbook orijinalinde win7 starter ile geliyor ama ben de win8. 1 embedded veya bing bunların hangisini kurarsanız kurun çok seri sistemler oluyor gerçekten bariz fark ortaya çıkıyor tavsiye ederim eski bilgisayarlar için 

• Like 1

ByKayseriLi, 18.02.2021 - 23:50 yazdı:

Konu açılalı biraz olmuş keşke erken görseymişim. SSD takın tabiki de eğer hala takmadı iseniz. SSD şuan sistemlerin can suyu. İsterse 15 senelik sistem olsun SSD'ye windows kurulduğu vakit çok hızlı çalışmaya başlıyor. Alacağınız SSD marka ve modeli önemli bu arada SSD'dir diyip önünüze gelen ilk markayı alıp takmayın sakın. Bir çoğu kronik sorunlu yada hız sorunu oluyor.

Bence ram'i 8GB yapın bir de bütçenize göre 240GB ve üstü bir SSD alın uzun süre idare eder sizi. Anakartınıza bakmadım bu arada maksimum kaç GB ram desteği var?

Tahminime göre destekler8 GB RAMi ssd olarak ne almalıyım Samsung pahalı gelir şuan için 

Arkadaşlar bende ssd ye geçeyim diyorum, geçmişken m2 adaptör ile m2 ssd'ye geçmeyi düşünüyorum fakat m-key ve b-key soketi var alacağım çevirici'de iki sokete de m-key m2 ssd takabilir miyim?, link :

Edited by gangstarap