Jump to content

Windows'u Cd / Dvd / Usb Olmadan Yeniden Kurmak

Shadowscape
 Share

Recommended Posts

Merhabalar benim bi sorum var. Windows isolarını her seferinde rufusla yazmak ya da ventoy vb. programlar kullanmak şeklinde yeniden windowsu kurmak sıkıcı ve  gelmeye başladı ve vakit kaybı olduğunu düşünüyorm.Sistemde Uefi disk var.  Windowsu bu programlar olmadan windows üzerinden windows sağklıklı şekilde modifiye isolarda kurulabilir mi. Kurulum sorun yaratır mı en sağlık yöntem nedir sizce ?. Geçen Enterprise vardı proyu kurdum enterprise yükledi.Bu işlem sadece orjinal windows isolarında mı oluyor.

Eğer yapılan ayarlar sistemden bileşen silmediyse sadece devre dışı bıraktıysa yükseltme olur sıkıntı çıktığını pek görmedim.

Eğer yapılan ayarlar sistemden bileşen sildiyse işler değişir yükseltme yaparken hatalar çıkar sistem çökebilir. Alınacak bir risk değil.

Edited by senyor3
  • Like 2
  • Thanks 1

Her zaman temiz kurulum en sağlıklısıdır.

Hele modifiye sistemlerde silinen bileşen olunca yukseltmede sorun oluşma ihtimali yüksek. Açılmayan bir sistemle karşı karşıya kalınabilir.

Riske girilmez. WinPe üzerinden temiz kurulum için 7/8setup tavsiye ederim. Usb ye yazdırma derdinden kurtulursun en azında.

Edited by MrRush
  • Like 2
  • Thanks 1

1. Mevcut windows'unuz < (disk yöneticisi) > üzerinden bu işlemler için bir disk alanı ayırın, sallıyorum 10 GB alan diyelim biçimlendiirin ntfs veya fat32 içerisine tüm iso veya wim dosyalarını copy / past edin. ( Uygulama üzerinden bu dosyalar ayrılan disk,iso - wim dosyaları gösterilecek. )
  2. Bitmedi bu programı kurun (EasyBCD) > Kaynak:  ya da, katılımsız kurulum: 
    Please register to see this content.
     winrar sfx ile paketledim parametreyle kurulur. katılımsız kurulum x86x64bit.
  3. afaak8.gif
  4. Üstte verilen yöntemlere alternatif olarak kullanılabilecek bir yöntem diye düşünülebilir. Bence deneyin derim bir kaç kez kullandım usbdisk,dvd vs. yoksa bu yöntemle kurulum işlemlerini rahat şekilde yapabilirsiniz yararlı olduysa ne mutlu bana saygılarımla. :) 

Edited by forjest
  • Thanks 1

Easy BCD ile beraber sordum'un kendi uygulaması olan 

bu uygulamayı kullanıp mevcut pcnizden ek bir usb/cd ihtiyaç duymadan iso kullanımı yapabiilirsiniz. 

Uygulamanın eksi yanı maalesef GPT-UEFI de çalışmıyor MBR-Legacy olması gerek.

forjest, 34 dakika önce yazdı:
  1. Mevcut windows'unuz < (disk yöneticisi) > üzerinden bu işlemler için bir disk alanı ayırın, sallıyorum 10 GB alan diyelim biçimlendiirin ntfs veya fat32 içerisine tüm iso veya wim dosyalarını copy / past edin. ( Uygulama üzerinden bu dosyalar ayrılan disk,iso - wim dosyaları gösterilecek. )
  2. Bitmedi bu programı kurun (EasyBCD) > Kaynak:  ya da, katılımsız kurulum:  winrar sfx ile paketledim parametreyle kurulur. sıkıştırma 7z.şifresiz! katılımsız kurulum x86x64bit.
  3. Üstte verilen yöntemlere alternatif olarak kullanılabilecek bir yöntem diye düşünülebilir. Bence deneyin derim bir kaç kez kullandım usbdisk,dvd vs. yoksa bu yöntemle kurulum işlemlerini rahat şekilde yapabilirsiniz yararlı olduysa ne mutlu bana saygılarımla. :) 

Forjest usta teşekkürler.

İso dosyasını seçince oluyormuş. 

forjest, 40 dakika önce yazdı:
  2. Bitmedi bu programı kurun (EasyBCD) > Kaynak:  ya da, katılımsız kurulum:  winrar sfx ile paketledim parametreyle kurulur. sıkıştırma 7z.şifresiz! katılımsız kurulum x86x64bit.
  3. Please register to see this content.
  4. Üstte verilen yöntemlere alternatif olarak kullanılabilecek bir yöntem diye düşünülebilir. Bence deneyin derim bir kaç kez kullandım usbdisk,dvd vs. yoksa bu yöntemle kurulum işlemlerini rahat şekilde yapabilirsiniz yararlı olduysa ne mutlu bana saygılarımla. :) 

dosyaı virüslü gösteriyor indirmiyor kırmızı gösteriyor :(. Easybcd katılımsız.

Edited by Shadowscape
Yazdığım yazıyı düzeltmek için.

Shadowscape, 37 dakika önce yazdı:

Forjest usta teşekkürler.

İso dosyasını seçince oluyormuş. 

dosyaı virüslü gösteriyor indirmiyor kırmızı gösteriyor :(. Easybcd katılımsız.

Dosya orijinal setup'ı kendi sitesinden indirmeyi dene. ya da 

katılımsız sorunsuz!

forjest, Şimdi yazdı:

Dosya orijinal setup'ı kendi sitesinden indirmeyi dene. ya da 

katılımsız sorunsuz!

Uefi de olmuyor forjest baba. Bu uefiden nefret etmeye başladım.Bu hatayı veriyor.Başka bi program bakacam. Mr Rush dediği program hangisi sen biliyormusun 

image.png.849bbebd04a263acfce5ed93819df618.png

AdemYakups, 9 dakika önce yazdı:

Saatlerce yeni oyun bilgisayarına sistem kurmaya çalıştım nasıl oldu hatırlamıyorum ama çalışan win10pe açtım daha sonra setupa tıkladım ve  normal kuruluma geçti.Bayağı şaşırmıştım.

Setup'a nerden tıkladınız ? . Harddiskten mi 

Shadowscape, 2 saat önce yazdı:

Değerli cevaplarınız için teşekkür ediyorum. 

@MrRush Mr Rush hocam program uefi kurulum destekliyormu. İsmini verebilirmisiniz tam ismini teşekkürler.

WinPe Sergei Strelec kullanıyorum. İçinde olan 7/8Setup aracıyla format atıyorum.Usb den açıyorum bilgisayarı. 7/8Setup uygılamasını açıp Depo bölümünde bulunan iso dosyasını gösteriyorum ve ardından format.

Uefi ve Legacy destekli.

• Thanks 1

WinPe ile Çoklu İşletim Sistemi kullananlar için avantajlı. Neden derseniz. 2 adet SSD kullanıyorum. Birinde Windows diğerinde macOs. İkisininde Efi bölümleri ayrı. Her diskte kendi Efi bölümü var. Windows kurulum esnasında macOs kurulu diski Aygıt Yöneticisinden pasif yapıyorum ve öyle kurulum sağlıyorum. Amaç macOs Efi zarar görmesin.

MrRush, 25 dakika önce yazdı:

WinPe ile Çoklu İşletim Sistemi kullananlar için avantajlı. Neden derseniz. 2 adet SSD kullanıyorum. Birinde Windows diğerinde macOs. İkisininde Efi bölümleri ayrı. Her diskte kendi Efi bölümü var. Windows kurulum esnasında macOs kurulu diski Aygıt Yöneticisinden pasif yapıyorum ve öyle kurulum sağlıyorum. Amaç macOs Efi zarar görmesin.

Bunun boyutu 3.9 gb galiba . Usbye nasıl yazdın ? : ( .Teşekkürler

Shadowscape, 7 saat önce yazdı:

Uefi de olmuyor forjest baba. Bu uefiden nefret etmeye başladım.Bu hatayı veriyor.Başka bi program bakacam. Mr Rush dediği program hangisi sen biliyormusun 

image.png.849bbebd04a263acfce5ed93819df618.png

• Normal şartlarda bios üzerinden mbr moduna alarak , secure boot vb. fonksiyonları devredışı bırakarak kurulum yapılabileceği
  • UEFI kurulumlar için EasyUEFI adındaki uygulama kullanılarak efi boot sıralamaları, WinPE başlatma vb. özelliklere sahip uygulama kullanılarakda denenebilir. Daha evvel kullanmadım hiç. Efili cihazım olmadığından ötürü. Ancak iş göreceği kanısındayım.
  • Not: Program Trial,ücretli veya crackli olan paketleri kullanmak gerekebilir.Uygulamanın işlerliği ile ilgili geri bildirim olursa herkes için yararlı olabilir bu kapsamda. :) 
  • EasyUEFİ Kaynak
  • Thanks 1

forjest, 18 dakika önce yazdı:
  • Normal şartlarda bios üzerinden mbr moduna alarak , secure boot vb. fonksiyonları devredışı bırakarak kurulum yapılabileceği
  • UEFI kurulumlar için EasyUEFI adındaki uygulama kullanılarak efi boot sıralamaları, WinPE başlatma vb. özelliklere sahip uygulama kullanılarakda denenebilir. Daha evvel kullanmadım hiç. Efili cihazım olmadığından ötürü. Ancak iş göreceği kanısındayım.
  • Not: Program Trial,ücretli veya crackli olan paketleri kullanmak gerekebilir.Uygulamanın işlerliği ile ilgili geri bildirim olursa herkes için yararlı olabilir bu kapsamda. :) 
  • EasyUEFİ Kaynak

Cevabın için teşekkürler. Mr Rush'ın dediği sergei programı işime yaradı. İndirip usbye rufusla yazdım. Harddiskteki isoları kurmayı sağlıyor. Bu sayede kurtuldum rufusla yazmaktan veya kopyalama yapmaktan :) .Easyuefiyi de bir inceliyim . 

• Like 2

Shadowscape, 16 saat önce yazdı:

Setup'a nerden tıkladınız ? . Harddiskten mi 

sanırım hatırladım normal win boot etmiyordu bi sıkıntı vardı.

WinPE den açtım usb içindeki setupu ordan çalıştırıp kurdum hdd içinde de olabilir ama flash bellek diye hatılırum