Jump to content

Google Chrome'dan, Ftp Ve Flash Player'a Elveda!

forjest
 Share

Recommended Posts

Google Chrome 88 yayınlandı: FTP ve Flash Player’a elveda!

Google Chrome tarayıcının bu hafta yayınlanan 88. sürümüyle beraber, tarayıcıya önemli iyileştirmeler ve değişiklikler eklendi. Yeni sürümde Google, Chrome’dan Adobe Flash Player ve FTP desteğini kaldırdı, bununla birlikte de karanlık modun kapsama alanını genişletti.

Google

Detaylı Açıklamalar:

Google Chrome tarayıcının bu hafta yayınlanan 88. sürümüyle beraber, tarayıcıya önemli iyileştirmeler ve değişiklikler eklendi. Yeni sürümde Google, Chrome’dan Adobe Flash Player ve FTP desteğini kaldırdı, bununla birlikte de karanlık modun kapsama alanını genişletti.

Hepimizin bilgisayarında var olan ve hayatımızın vazgeçilmez parçası haline gelen Chrome tarayıcı, yeni özelliklerle güvenliğini ve işlevselliğini artırmaya devam ediyor. Tarayıcının geliştiricisi Google, bu hafta Chrome’un 88. sürümünü yayınladı. 88. sürümüyle beraber Adobe Flash Player desteği resmen bitirilen Google Chrome, FTP teknolojisini de artık desteklemeyecek.

İşte 88. sürümüyle Chrome tarayıcıda yapılan önemli değişiklikler:

Karanlık mod desteği geliştirildi
Bildiğiniz gibi Google Chrome, epey bir süredir Windows 10’da bulunan karanlık mod özelliğini varsayılan olarak destekliyor. Yani siz Windows 10’un Ayarlar kısmından sistem temanızı karanlık mod yaptığınızda Chrome da otomatikman siyah ağırlık renk tonlarına bürünüyor. Google Chrome tarayıcının 88. sürümündeyse bu karanlık mod desteğinin kapsama alanı genişledi.

Bundan böyle Google Chrome’un yerleşik Ayarlar, Yer İşaretleri, Geçmiş, Yeni Sekme gibi kendi içindeki sayfalarındaki kaydırma çubuğuna varana kadar, önceden karanlık modu desteklemeyen birçok yer karanlık modla uyumlu olacak. Web siteleri ise şimdilik Chrome’un 88. sürümündeki karanlık mod iyileştirmesinden etkilenmeyecek.

Adobe Flash Player’a veda!

Adobe Flash

Adobe’nin 31 Aralık 2020’den itibaren desteklemeyi resmen bıraktığı Flash Player, Google Chrome 88. sürüm güncellemesiyle beraber tarayıcıdan tamamen kaldırıldı. Artık Flash ile yazılan web siteleri Chrome tarayıcıyla uyumlu çalışmayacak ve tarayıcıda desteklenmeyecek.

Bu ayın sonlarında Microsoft da benzer bir hamle yaparak Flash’a darbe vuracak ve böyleliklebir dönemin sonu resmen gelmiş olacak.

FTP desteği kaldırıldı
Google Chrome tarayıcının 88. sürümünde FTP (File Transfer Protocol) desteği kaldırıldı. Bu, artık ftp:// ile başlayan URL’lerin Chrome’da desteklenmeyeceği anlamına geliyor. Doğrusunu isterseniz FTP, bilgisayar ile sunucu arası veri aktarımını şifrelemediği için Chrome’dan kaldırılması çok da sürpriz olmadı. Google, esasında uzun bir süredir FTP desteğini kaldırmak için çeşitli çalışmalar yapıyordu, en azından böyle bir planı olduğunun sinyallerini vermişti.

Bu hafta yayınlanan 88. sürüm güncellemesiyle beraber Google’ın çalışmaları hayata geçmiş oldu. Dolayısıyla bilgisayarınızda FTP kullanmak istiyorsanız mecburen harici bir FTP istemcisi kullanmanız gerekiyor.

Alıntıdır! | Kaynak: https://hwp.com.tr/google-chrome-88-yayinlandi-ftp-ve-flash-playera-elveda-174419

[ Tarih: 21 OCAK 2021 ]

• Like 4
  • Sad 2

Bilgi için teşşekürler üstad . Lakin Chrome ile anlamsız bi problem yaşıyorum 1 haftadır bazen tıkladığımda hemen açılıyor bazen defalarca denememe rağmen açılmıyor.

Yaptıklarım :

1-Kaldırdım tekrar kurdum.
2-Pc yi bilinen hemen hemen tüm Virüs programlarıyla baştan sona taradım anti malware ler dahil.
3-Net de gördüğüm chrome kapandığında arkaplanda çalışsın vs. ayarlarını da kapattım.

4-88 sürümünede güncelledim.

Yine aynı sıkıntı , Edge ve Firefox var onlarda böyle bi sıkıntı yok anlamadım gitti.

Fikri olanlar cevap verirse şimdiden teşşekürler.

• Like 2

Arama kısmına chrome://flags yazıp enterlayıp Override software rendering list ayarını Enable yaparak denemekte fayda var.Sorun hallolmazsa eğer, farklı bir ayar gerekebilir ya da , büyük ihtimal v.88 sürümüylede alakalı olabilir. Bu versiyonda  yapılan değişikliklerle alakalı bir durumdur.

Spoiler

I7aeZG

Türkçe meali: Yerleşik yazılım oluşturma listesini geçersiz kılar ve desteklenmeyen sistem yapılandırmalarında GPU hızlandırmayı etkinleştirir.

• Like 2

forjest, 13 saat önce yazdı:

Arama kısmına chrome://flags yazıp enterlayıp Override software rendering list ayarını Enable yaparak denemekte fayda var.Sorun hallolmazsa eğer, farklı bir ayar gerekebilir ya da , büyük ihtimal v.88 sürümüylede alakalı olabilir. Bu versiyonda  yapılan değişikliklerle alakalı bir durumdur.

İçeriği Gizle

Please register to see this content.

Türkçe meali: Yerleşik yazılım oluşturma listesini geçersiz kılar ve desteklenmeyen sistem yapılandırmalarında GPU hızlandırmayı etkinleştirir.

Çok teşşekür ederim üstad cevabın için, lakin değişen bişey olmadı şimdi denedim. 88 sürümünden bi önceki sürümde başladı son 1 haftadır bu sıkıntım 88 e 2 gün önce felan güncelledim çıktığında değişen bişey olmadı malesef.
Enteresan enteresan sorunlar hep bana denk geliyor nedense normal sıradan herkesin yaşadığı sorunları hiç yaşayamadım malesef :D 

Edited by neskali
  • Like 1

neskali, Bir saat önce yazdı:

Çok teşşekür ederim üstad cevabın için, lakin değişen bişey olmadı şimdi denedim. 88 sürümünden bi önceki sürümde başladı son 1 haftadır bu sıkıntım 88 e 2 gün önce felan güncelledim çıktığında değişen bişey olmadı malesef.
Enteresan enteresan sorunlar hep bana denk geliyor nedense normal sıradan herkesin yaşadığı sorunları hiç yaşayamadım malesef :D 

Chrome yerine, chromium u kur gitsin daha stabil ve saf hali en azından tavsiye ederim sorun yapmazsa devam edilir.

Ya da temiz bir formattan sonra denemek gerekli.🙂

• Like 1

@forjestüstadım konu ile pek ilgisi yok lakin benim bir sorum olucak google bazı eklentileri mağazasından kaldırınca aynı zamanda engelliyor bu eklentileri biz paketi açarak yükleyebiliyoruz buraya kadar sorun yok fakat bu seferde eklentiler tarayıcı her açıldığında sağ üstte bildirim çıkıyor uyumsuzluk algılandı diyor bu uyarı mesajını nasıl yok edebiliriz gelişmiş ayarlarda edgede bu ayarı bulabilirmiyiz 

neskali, 18 saat önce yazdı:

Bilgi için teşşekürler üstad . Lakin Chrome ile anlamsız bi problem yaşıyorum 1 haftadır bazen tıkladığımda hemen açılıyor bazen defalarca denememe rağmen açılmıyor.

Yaptıklarım :

1-Kaldırdım tekrar kurdum.
2-Pc yi bilinen hemen hemen tüm Virüs programlarıyla baştan sona taradım anti malware ler dahil.
3-Net de gördüğüm chrome kapandığında arkaplanda çalışsın vs. ayarlarını da kapattım.

4-88 sürümünede güncelledim.

Yine aynı sıkıntı , Edge ve Firefox var onlarda böyle bi sıkıntı yok anlamadım gitti.

Fikri olanlar cevap verirse şimdiden teşşekürler.

Windows sürümüyle alakalı olabilir benzer birşeyi bende yaşadım birkaç sürümde olmuştu edge'de veya chrome'da kapata basınca kapanmıyordu sürüm değiştirince düzeldi başka bir sürümdede açılınca otomatik kapanma sorunu olmuştu güncelleme yaptın mı pc ye? Yada otomatik yükledmi hangi sürümü yüklü

ozanbey86, 4 saat önce yazdı:

Windows sürümüyle alakalı olabilir benzer birşeyi bende yaşadım birkaç sürümde olmuştu edge'de veya chrome'da kapata basınca kapanmıyordu sürüm değiştirince düzeldi başka bir sürümdede açılınca otomatik kapanma sorunu olmuştu güncelleme yaptın mı pc ye? Yada otomatik yükledmi hangi sürümü yüklü

88 sürümü yüklüydü chrome nin windows en son sürümünde 20H2 ( 19042.746 ) , chrome canary kurdum onda bi sıkıntı yok. Teşşekürler cevabın için.

• Like 1

ozanbey86, 7 saat önce yazdı:

@forjestüstadım konu ile pek ilgisi yok lakin benim bir sorum olucak google bazı eklentileri mağazasından kaldırınca aynı zamanda engelliyor bu eklentileri biz paketi açarak yükleyebiliyoruz buraya kadar sorun yok fakat bu seferde eklentiler tarayıcı her açıldığında sağ üstte bildirim çıkıyor uyumsuzluk algılandı diyor bu uyarı mesajını nasıl yok edebiliriz gelişmiş ayarlarda edgede bu ayarı bulabilirmiyiz 

Edge kullanmadığım için bilgim yok muhtemelen oda chromium tabanlı olduğundan Chrome://flags yoluyla ilgili servislere bakarak iletiler kapatılabilir belki denemek gerekli.Extension support,advanced user ibarelerinden bakarak varsa ayarı , disable konuma alarak deaktif konuma alınabilir.

Sadece tahminle yazdım ben chrome'un değişikliğinden sonra, chromium tarayıcıya geçtim sorunsuz kullanıyorum su gibi akıcı seri çalışıyor.Operada iyi bence.edge ile ilgili geniş çaplı bilgi sahibi değilim iyice bakmak gerekli tabiki onunda bir püf noktası vardır.🙂

forjest, 23.01.2021 - 02:32 yazdı:

Edge kullanmadığım için bilgim yok muhtemelen oda chromium tabanlı olduğundan Chrome://flags yoluyla ilgili servislere bakarak iletiler kapatılabilir belki denemek gerekli.Extension support,advanced user ibarelerinden bakarak varsa ayarı , disable konuma alarak deaktif konuma alınabilir.

Sadece tahminle yazdım ben chrome'un değişikliğinden sonra, chromium tarayıcıya geçtim sorunsuz kullanıyorum su gibi akıcı seri çalışıyor.Operada iyi bence.edge ile ilgili geniş çaplı bilgi sahibi değilim iyice bakmak gerekli tabiki onunda bir püf noktası vardır.🙂

hocam güvenlik kaygılarımı bir kenera bıraktım ve  linkteki başlıktan yol aldım başka türlü çok uzun yolları var lakin bazı kullancılar güncellemelerden sonra işe yaramıyor yazmış o kadar kod ile uğraşmadım :)) ve bu küçük yazılımla hallettim 

Please register to see this content.
 linkte mevcut programın adı ChromeDevExtWarningPatcher github'tan bulduğum şeylerde sorun yaşamadım crash warirngler var seçip - re instal yapınca kaldırıyor hataları 2 tuş bitti çok şükür :)

EDİT : restart atınca çalışmıyor belki chrome'da işe yarıyordur ben edge kullandığım için windows açılırkende komut satırı ekrana geliyor hoşlanmadım amacı dışında çalışıyor gibi geldi denemek için bakılabilir tavsiye etmiyorum 

e4Y5g.png.6dea7731e91a40bd15f5bb045714cc0d.png

Edited by ozanbey86