Jump to content

Tüm Makinalarda çalışan Kişiye özel Windows İmajı Oluşturma (sysprep)

bilirsinya
 Share

Recommended Posts

recsin, 1 saat önce yazdı:

hocam bir makineye kurulumu ve istediğmiz programları yükleyip imajını alıp diğer makinelere kurmak için en uygun imaj programı ve metodu hangisidir?

Bu söylemiş olduğun işte sysprep. Ama driver program dahil etmek mantıklı değil 

Benim nacizane tavsiyem ;
Gerekli ayarlamaları yap ntlite veya reg ile sonradan yaptır. 
Geri kalanı katılımsız kurulum ile çöz. kurulum bitince önce driverack çalıştır. daha sonra ile katilimsiz programlarını kurdur.

Güncellemeler o kadar hızlı çıkıyor ki internte bağlı sistemlerde güvenlik için güncelleme çok önemli.

exploit atakları genelde güncel olmayan sistemleri vuruyor.

Edited by rulman
  • Thanks 1

rulman, 15 dakika önce yazdı:

Bu söylemiş olduğun işte sysprep. Ama driver program dahil etmek mantıklı değil 

Benim nacizane tavsiyem ;
Gerekli ayarlamaları yap ntlite veya reg ile sonradan yaptır. 
Geri kalanı katılımsız kurulum ile çöz. kurulum bitince önce driverack çalıştır. daha sonra ile katilimsiz programlarını kurdur.

Güncellemeler o kadar hızlı çıkıyor ki internte bağlı sistemlerde güvenlik için güncelleme çok önemli.

exploit atakları genelde güncel olmayan sistemleri vuruyor.

hocam anlattıkların için yeni bir konu acsanda bizi aydınlatsan

recsin, 2 saat önce yazdı:

hocam bir makineye kurulumu ve istediğmiz programları yükleyip imajını alıp diğer makinelere kurmak için en uygun imaj programı ve metodu hangisidir?

Sistemi sanal makineye kurun, vmware workstation programı veya Virtualbox ile, daha sonra Map virtual disk yönetimini kullanarak kurulmuş ve özelleştirilmiş olan sistemin yedeğini install.wim'ini , Dism ++ programını çalıştırarak kurulmuş olan sistemin yedeğini otomatik olarak install.wim olarak ayrı bir yere kaydedip image'ın yedeğini alın. Alınan install.wim image yedeğini daha sonra elinizde bulunan, işletim sistemi iso dosyasına sources dizinine copy past edin daha sonra iso image'ını, kaydet yoluyla poweriso veya ultraiso yardımıyla kaydedip sisteminizi bu şekilde hızlı ve kolay şekilde alabilirsiniz. Uzun süredir kendimde bu yöntemlerle işlemler yapmaktayım hem hızlı oluyor hemde alınan sistemleri sanal makineler testler vs. yapılmakta hata varmı yokmu diye.

Özetleyecek olursam eğer:

1. Sanal makine aracı kurulur Vmware veya virtualbox vs. 2. sistem kurulur özelleştirilir. 3.Sanal makine programı üzerinden Map virtual disk kullanılarak kurulmuş sistem için sanal disk oluşturulur 4. Dism++ çalıştırılır ve bu sayede kurulmuş sistemin yedeği alınır install.wim olarak. geriye sadece iso dosyasına install.wim'i eklemek kalıyor. Bu işlemler defalarca tarafımdan denenmiş ve çok doğru ve net sonuçlar alınmıştır hatasız olarak.

Saygılarımla iyi Forumlar.

• Thanks 1

recsin, 24 dakika önce yazdı:

hocam anlattıkların için yeni bir konu acsanda bizi aydınlatsan

Bunu kendin yaparsan sen bir konu başlığı altında anlatabilirsin herkes içinde faydalı olur.

@echo off
Title Program Kurulumu
for %%I in (D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) do if exist "%%I:\\PRGM\Kur1.exe" set setupdrv=%%I

Buna benzer örnekler elbette var. @köylü hocamın bunun için bir exe dosyası var. Onu kullanabilirsin. Artık SystemDeployment benden çok uzak. Basit şeyler sadece aklımda kaldı.

Edited by rulman
  • Thanks 1

forjest, 25.02.2022 - 23:20 yazdı:

Sistemi sanal makineye kurun, vmware workstation programı veya Virtualbox ile, daha sonra Map virtual disk yönetimini kullanarak kurulmuş ve özelleştirilmiş olan sistemin yedeğini install.wim'ini , Dism ++ programını çalıştırarak kurulmuş olan sistemin yedeğini otomatik olarak install.wim olarak ayrı bir yere kaydedip image'ın yedeğini alın. Alınan install.wim image yedeğini daha sonra elinizde bulunan, işletim sistemi iso dosyasına sources dizinine copy past edin daha sonra iso image'ını, kaydet yoluyla poweriso veya ultraiso yardımıyla kaydedip sisteminizi bu şekilde hızlı ve kolay şekilde alabilirsiniz. Uzun süredir kendimde bu yöntemlerle işlemler yapmaktayım hem hızlı oluyor hemde alınan sistemleri sanal makineler testler vs. yapılmakta hata varmı yokmu diye.

1. Sanal makine aracı kurulur Vmware veya virtualbox vs. 2. sistem kurulur özelleştirilir. 3.Sanal makine programı üzerinden Map virtual disk kullanılarak kurulmuş sistem için sanal disk oluşturulur 4. Dism++ çalıştırılır ve bu sayede kurulmuş sistemin yedeği alınır install.wim olarak. geriye sadece iso dosyasına install.wim'i eklemek kalıyor. Bu işlemler defalarca tarafımdan denenmiş ve çok doğru ve net sonuçlar alınmıştır hatasız olarak.

başkanım  vmware ile sistemi kurdum

windows explorerda  vmdk dosyasına sağ tıkladım map virtual disk yaptım ve Z diye yerel disk oluşturdu

dism++ Z bölümünü görmedi install.wim i oluşturamadım

ben nerde yanlış yaptım?

recsin, Bir saat önce yazdı:

başkanım  vmware ile sistemi kurdum

windows explorerda  vmdk dosyasına sağ tıkladım map virtual disk yaptım ve Z diye yerel disk oluşturdu

dism++ Z bölümünü görmedi install.wim i oluşturamadım

ben nerde yanlış yaptım?

Şimdi baktım programa herhangi bir sorun görünmemekte. Sistemde yönetici olarak işlem yapmak gerekebilir.

Windows 7 Kurulu sanal sistemden dism++'de ekran görüntüsü. 

Spoiler

Please register to see this content.

• Thanks 1

forjest, 2 dakika önce yazdı:

Şimdi baktım programa herhangi bir sorun görünmemekte. Sistemde yönetici olarak işlem yapmak gerekebilir.

Windows 7 Kurulu sanal sistemden dism++'de ekran görüntüsü. 

İçeriği Gizle

bu dosyayı indir. vhd olarak çevir. çevirdiğin vhd doyasını tıkla ve sisteme disk olarak göster

• Thanks 1

forjest, 25.02.2022 - 23:20 yazdı:

oluşturduğum install.wim dosyasını

poweriso ile açtığım herhangi bir isonun içinde source klasorunun altındaki install.wim ile değiştirsem ve kaydetsem doğru işlemmi olur?

recsin, Bir saat önce yazdı:

oluşturduğum install.wim dosyasını

poweriso ile açtığım herhangi bir isonun içinde source klasorunun altındaki install.wim ile değiştirsem ve kaydetsem doğru işlemmi olur?

Kullandığın temiz iso kalıbını kullanırsan bu işlem için sorunsuz olur.

64bit imaj ise 64bit temiz iso 32bit imaj ise 32bit temiz iso ile dosya değişikliğini yapabilirsin. PowerIso veya UltraIso farketmez. 

• Like 1
  • Thanks 1

bir çalışma yaptım ama o çalışmadı😆

resimlerini baştan sona 38 adet ekran goruntusu aldım belki başarılı olurum başkaları da faydalanır diye.

gerçi çalışmadı ama diğer arkadaslara fikir olur hem de ustalar nerde hata yapmışım görürler amacıyla mesaja yüklemek istedim onu da yükleyemedim. nasıl yüklücem?

yoksa bu pc işlerini bırakıp çim sulama yaşım mı geldi acep ustalar🙄

Edited by recsin

recsin, 4 dakika önce yazdı:

bir çalışma yaptım ama o çalışmadı😆

resimlerini baştan sona 38 adet ekran goruntusu aldım belki başarılı olurum başkaları da faydalanır diye.

gerçi çalışmadı ama diğer arkadaslara fikir olur hem de ustalar nerde hata yapmışım görürler amacıyla mesaja yüklemek istedim onu da yükleyemedim. nasıl yüklücem?

yoksa bu pc işlerini bırakıp çim sulama yaşım mı geldi acep ustalar🙄

Kimse anasının karnında öğrenmedi.

İyi bilenler bile hata yapabiliyor.

Ortalama zekaya sahip ve gayretli herkes sistem hazırlayabilir.

Resimlerin hepsini tek klasöre at, zip ile sıkıştır ve yandex/google a upload et. Uygun anımda bakabilirim 

• Like 1
  • Thanks 1

eyvallah usta teşekkurler

3.9 mb lık bir zip yandexe yukledim

vmware ile flatlite win10 u ve ek progamları kurdum.

vhd dosyasına cevirdim

diskm ile install.wime cevirdim

poweriso ile flatlite ın icindeki install.wimi cıkardım benim olusturdugumu ekledim ve iso olarak kaydettim.

tekrar vmware ile kurmak için denedim ama uefi seçenek sayfasında kaldı.

resimler arkadasların işine yarar belki...

recsin, 34 dakika önce yazdı:

eyvallah usta teşekkurler

3.9 mb lık bir zip yandexe yukledim

vmware ile flatlite win10 u ve ek progamları kurdum.

vhd dosyasına cevirdim

diskm ile install.wime cevirdim

poweriso ile flatlite ın icindeki install.wimi cıkardım benim olusturdugumu ekledim ve iso olarak kaydettim.

tekrar vmware ile kurmak için denedim ama uefi seçenek sayfasında kaldı.

resimler arkadasların işine yarar belki...

Makineniz uefi değilse eğer, vmware ayarlarından normal bios ve efi seçeneklerinden değiştirebilirsiniz elle manuel olarak. İnstall.wim dosyasını kurulacak sistemin iso dosyasıyla poweriso ultraiso programlarıyla değiştirebilirsiniz işlem sonunda kalıbı bozmadan kaydet yoluyla kaydedin iso dosyasını.

• Thanks 1

forjest, 17 dakika önce yazdı:

Makineniz uefi değilse eğer, vmware ayarlarından normal bios ve efi seçeneklerinden değiştirebilirsiniz elle manuel olarak. İnstall.wim dosyasını kurulacak sistemin iso dosyasıyla poweriso ultraiso programlarıyla değiştirebilirsiniz işlem sonunda kalıbı bozmadan kaydet yoluyla kaydedin iso dosyasını.

hocam  işlemde başarılı olabilirsem resimsel olarak konu anlatımı yapmak istiyorum.