Jump to content

Ventoy Grubfm Grub4dos Multiboot

köylü
 Share

Recommended Posts

köylü, 4 dakika önce yazdı:

güvenli önyükleme tikini kaldır partisyon yapısını mbr yapıp dene birde

Üstadım mbr seçili ilk denemem tık yokken idi yine olmamıştı sonradan güvenli önyükleme ve tüm cihazları göster tık koyarak denedim

Edited by fingerprint

Legacy Windows 10 64 bit bilgisayarda

Gerçek makinada denedim, çalışıyor.

32 GB USB Diskte kurdum. Bilgisayarda VNTOYEFI diye 64 MB 'lık bir sürücü oluşturdu. 

Geri kalan alan Bilgisayarımda görünmüyor. 

Grupfm bütün sürücüleri görüyor. Ventoy ise sadece USB Diski görüyor. 

USB Diskin içine Windows 10 iso dosyası koyacağım. Ancak USB Diskin geri kalan alanı görünmüyor

Görünmeyen alanı Bootice proğramı ile mi göstereceğiz. Veya Ventoy içindeki partition bölümünden mi yapacağız.

Bu konuda da bilgi verirseniz sevinirim.

• Editor
hakarakurt, 1 dakika önce yazdı:

32 GB USB Diskte kurdum. Bilgisayarda VNTOYEFI diye 64 MB 'lık bir sürücü oluşturdu. 

USB Diskin içine Windows 10 iso dosyası koyacağım. Ancak USB Diskin geri kalan alanı görünmüyor

Görünmeyen alanı Bootice proğramı ile mi göstereceğiz. Veya Ventoy içindeki partition bölümünden mi yapacağız.

bootice veya parttionwizart ile harf atayabilirsiniz

• Like 2

hakarakurt, 1 dakika önce yazdı:

Bootice den Parts manage den Aktıve edıyorsun Usb Veya Hdd cıkarıp Takınca Gelıyor Icıne atıyorsun..

• Like 1

hakarakurt, 6 dakika önce yazdı:
  İçeriği Görüntüle

Proğramı USB Diske kurdum. 

Tekrar Ventoy2Disk.exe dosyasına tıkladığımda aşağıdaki hatayı alıyorum

Please register to see this content.

ventoy efi bölümü olduğundan bu hatayı veriyor bu bölümü biçimlendirirsen veya başka usb bellek takarsan hata vermiyor

• Like 1

• Editor
fingerprint, Şimdi yazdı:

ventoy efi bölümü olduğundan bu hatayı veriyor bu bölümü biçimlendirirsen veya başka usb bellek takarsan hata vermiyor

çözümünü üst postlarda @34ero ya vermiştim grub.cfg 1616. satır düzenlenecek

• Like 1

@köylüüstadım usb flash belleğe yazdırıp denedim yazdırdıktan sonra iso ları atacağımız bölüm görünmüyor ancak sıkıntı yok Bilgisayarım sağ tık yönet kısmından sürücü harfi atadığımızda görünür oluyor ve boot ile ilgili sorun yok. Acronis denedim sıkıntısız çalıştırdı. Geri dönüş olarak yazdım.

Edited by fingerprint
  • Like 2

• Editor
hakarakurt, 11 dakika önce yazdı:
  İçeriği Görüntüle

Proğramı USB Diske kurdum. 

Tekrar Ventoy2Disk.exe dosyasına tıkladığımda aşağıdaki hatayı alıyorum

set VENTOY_VERSION="                                                                                              www.tnctr.com Ventoy 1.0.39"

grub.cfg içindeki bu satırı aşağıdaki şekilde düzenle işlemden sonra tekrar eski şekile getir

set VENTOY_VERSION=" 1.0.39"

şu anda 150gb lık harice diske uyguladım sorunsuz hem legacy hem uefi boot ediyor sadece efi bölümü gizli geldi

rKWQQx.png

Edited by köylü
  • Like 1

• Editor

düzenlenmiş dosyaları ekte veriyorum grub klasörünü ana dizine atıp değişiklikleri onaylıyoruz

değişiklikten sonra aşağıdaki şekilde gzükecek yapımcının reklamı grünecek yani bundan sonra bu şekilde yayınlayacağım sorun çıkmayacak

IhXEQV.png

Edited by köylü
  • Like 1

hakarakurt, Şimdi yazdı:

USB diskin VTOYEFI bölümü dışındaki diğer bölümü exfat biçiminde olarak görünüyor.

Bu bölümü NTFS olarak biçimlendirsek bir sıkıntı olur mu ? Veya Exfat olarak durması mı daha iyi ?

NTFS olarak biçimlendirsen birşey olmaz. exfat olarak durursa yazma ve kopyalama hızı düşer ancak virüs bulaşma ihtimali ortadan kalkıyor. ancak ntfs için ntfs drive protect kullanırsan herhangi bir sorun kalmaz.

• Like 1

Oldukça yararlı bir konu.çalışmanız için teşekkürler.kaspersky rescue disk,winbuntu gibi linux isoları çok güzel boot ediyor.wimboot plugin ile programları içine gömülü dosyaları boot edebiliyor.Ama köylü üstada ait Win10XPE_x86_x64_2.ISO dosyasındaki programs.wim dosyasını isodan okuyamıyor.isoyu açtım sources klasörüne boot.wim ve programs.wim dosyalarını kopyaladım,yine de programs.wim yüklenmedi.hata da vermiyor.

İki ayrı laptopta denedim biri mini laptoplardan.Mbr güzel çalışıyor ama uefi'den boot etmedi.Standart windows isodaki efi boot ediyor bcd içindeki menüler geliyor.Ventoy uefi boot etmedi.imleç yanıp sönüyor birsüre sonra kayboluyor.birkaç kez denedim sonuç değişmedi,fat kısmı fat32 formatladım sonuç başarısız

Windows isolarını denedim.kaynak bulunamadı gözat ekranı geliyor.install.wim'i arıyor.

Flash bellek kingston 32 gb usb 3.0

F_s_M, 8 dakika önce yazdı:

Oldukça yararlı bir konu.çalışmanız için teşekkürler.kaspersky rescue disk,winbuntu gibi linux isoları çok güzel boot ediyor.wimboot plugin ile programları içine gömülü dosyaları boot edebiliyor.Ama köylü üstada ait Win10XPE_x86_x64_2.ISO dosyasındaki programs.wim dosyasını isodan okuyamıyor.isoyu açtım sources klasörüne boot.wim ve programs.wim dosyalarını kopyaladım,yine de programs.wim yüklenmedi.hata da vermiyor.

İki ayrı laptopta denedim biri mini laptoplardan.Mbr güzel çalışıyor ama uefi'den boot etmedi.Standart windows isodaki efi boot ediyor bcd içindeki menüler geliyor.Ventoy uefi boot etmedi.imleç yanıp sönüyor birsüre sonra kayboluyor.birkaç kez denedim sonuç değişmedi,fat kısmı fat32 formatladım sonuç başarısız

Windows isolarını denedim.kaynak bulunamadı gözat ekranı geliyor.install.wim'i arıyor.

Flash bellek kingston 32 gb usb 3.0

QLlfns.png

A1ANz2.png

MRKczt.png

Ulm4Pc.png

Tüm modlar sorunsuz çalışıyor, disk yapısını da paylaştım :)

Edited by Emre028
  • Like 2

• Editor
Emre028, 45 dakika önce yazdı:

@köylü Hocam sadece legacy modda boot edip ventoydan f7 ile g2fm e geçtim f5 e basıp ventoya geçmek istediğimde makine reset atıyor bilginize. menüler arası geçişi test ediyordum. efi86-64 te sorun yok :)

Harici disk ve usb de denedim aynen reset atıyor fakat qemu deki testimde sorun yok f5 le ventoy açııyor

• Like 1

köylü, 13 dakika önce yazdı:

Harici disk ve usb de denedim aynen reset atıyor fakat qemu deki testimde sorun yok f5 le ventoy açııyor

Önemli bir sorun teşkil etmiyor aslında bakarsan hocam. Ama çözüm bulabilirsek ne mutlu bize :)

köylü, 20 dakika önce yazdı:

Hocam projenizi test etmedim fakat yorumlardan anladığım kadarıyla harici hddlerde sıkıntı oluyor.
Aynı durum Altay'da da geçerli usb ile UEFİ de sıkıntı olmazken harici hdd de legacy ye alıp ordan boot edebiliyorum.
UEFI de diski "windows boot manager" olarak görüyor tıklasam bile mavi bir arkaplanda donuyor.

Serhat hocamın birkaç önerisi olmuştu onları da bugun deneyeceğim. Bir çözüm bulabilirsek gerçekten güzel olacak.

Edited by 654

• köylü unpinned and pinned this topic