Jump to content

Ssd Sonrası Performans Sorunu

TimeShift
 Share

Recommended Posts

Samsung Evo 850 aldım fakat SSD yi takmadan önce Pc daha hızlı ve verimli stabil çalışıyordu. Driver yüklemeden bile ekran geçişlerinde takılma yoktu. SSD yi taktıktan sonra ONBUKA hocanın yeni yayınladığı WİN 10 TS sürümünü yükledim fakat eskisinden kötü oldu oldu iyi olmasını beklerken... Ne yapmam lazım?

Sistem Özellikleri :

AMD FX 8300
MSI 970 Gaming Anakart
8GB Ram
Samsung Evo 850
Seagate 2TB 7200 RPM

Bu arada ilk defa UEFI kurulum yaptım ve onuda SSD ye yaptım. Acaba Anakart 'tan yanlış bir ayar mı yaptım ya da eksik ?

valaha hocam ilginc bende gecen ocz aldım 120 gb sabah gerı iade ettim vatan pc  zar zor seninkınden aldım sonuc iyi oldu senin sistem aktarımında bir sınkıntı olablir hocam deneyimlı bir arkdaş varsa bi bakması iyi olacktır

Edited by XXX90

Achi modu Bios'dan ayarlıyoruz sanırım.Bu arada benim aklıma şu takıldı.UEFI kurulum yaptım SSD GPT olarak 2 TB HDD ise MBR olarak devam ediyor bu yüzden sıkıntı olmaz dimi ?

Evet biosdan ayarlanıyor (Eski ayarlarda) ide de kalmışsa sıkıntı olur.... Benimde SSD gpt hdd mbr  sıkıntısız kullanıyorum....

uefi kurulumun çok bi artısı yok ben de mbr ye geçtim. Bilgisayar uçuyo haci :D

aynen kardeşim uefi sistem yerine guzel oturtulursa iyi oluyorda bendede 128 gb lık toshiba 500 gb hdd var ikiside normal gpt kurulum on numara calısıyor bence birde böyle gpt dene düzelmesi lazım tabi başka bir sıkıntı yoksa..

uefi kurulumun çok bi artısı yok ben de mbr ye geçtim. Bilgisayar uçuyo haci :D

Bende uçsun diye zaten UEFI kurulum yapmak istedim.Hep içimde de ukte kalmıştı birazda :)

bios da sata mode ahcı olarakmı seçili birde ssd sata3 portunamı takılı.

Bios'ta ACHI modunda ayarlı fakat Sata3 portunamı takılı bilmiyorum.İşten pek fazla vakit bulamadığım için bakamıyorum şuanda bile dükkandayım.

aynen kardeşim uefi sistem yerine guzel oturtulursa iyi oluyorda bendede 128 gb lık toshiba 500 gb hdd var ikiside normal gpt kurulum on numara calısıyor bence birde böyle gpt dene düzelmesi lazım tabi başka bir sıkıntı yoksa..

Okuduğum bilgiye göre GPT, MBR'den daha iyiymiş ama niye böyle yaptı anlamadım SSD'di sıkıntılımı yoksa diye düşünüyorum 7gün de geçti alalı ne olucak bilemedim.

Forumda onbukanın sitemlerini @köylü önermiyor diye bir yazı okumuştum. Şimdi ise @timeshit; sistem ağır çalışıyor diyor. Ne iş  :)

SSD almadan da önce Onbuka hocanın sistemi vardı MSDN mi şayet onu hatırlamıyorum fakat gayet mükemmel çalışıyordu.Şimdi yeni paylaştığı TH2 sistem kurulu.

Samsung Evo 850 250GB SSD kullanıyorum ve tek kelimeyle muhteşem. İşletim sisteminde sıkıntı olabilir. Şayet modifiye işletim sistemi kullanacaksanız motun, forjest, köylü, ulubey'in sistemlerini tercih edin. Ama benim esas tavsiyem oynanmamış orjinal msdn sürümlerdir güncelemeler ve gerekli programları kurduktan sonra acronis ile imajınızı alın ve keyfinize bakın. 

Bende genelde MSDN sistem atmayı düşündüm hep hatta çoğu zamanda öyle yaptım ama ne biliyim modifiyeli sistem biraz daha iyi oluyor diye düşünüyorum sonuçta gereksiz programlar vs işime yaramadığı için fazladan bellek işgal ediyor.

@timeshift;

th2 de hangi programlar kurulu? Şayet ben de sata 6 bağlantısına sahip anakartta performans alıyorum. Ama tabii 3. parti program pek kullanmıyorum haliyle ağıır olanlardan.

Şimdi şöyle diyim.Daha önce kasmadan oynadığım oyunları şimdi kasarak oynuyorum.Ayrıca ekrandaki pencereler bile kapanırken kasılarak kapanıyor.Anlamadım bu durumu.En azından performans az da olsa artar diye bekledik ama tam tersine düştü bu daha çok sinirimizi bozdu.