Jump to content

Tnctr Alternatif Kutusu (katılımlı)

Deprem.

Recommended Posts

bazen alternatifler asıl olanın verdiği zevki vermiyor...

ve

hadi programı geçtik oyunlar? onların alternatifi var mı? yok eee n'apacağız?

internette çok kaliteli sağlam oyunlar var, öyle basit kraloyun oyunlarından kat kat kat daha güçlü 3boyutlu oyun motoru olan ekran kartı zorlayan oyunlar var.. sitelerin sizden tek isteği üye olmanız.. online olarak adamlarla karşılıklı oynayabiliyorsunuz

• Replies 55
  • Created
  • Last Reply
winamp paralı değilki zaten arkadaşlar, free sürüm diye bir şey yapmış adamlar ücretsiz kullanmak için

Winamp'ın eksi yanı önceki yazımda dediğim gibi aşırı sistem kullanımı. Para ile pek ilgisi yok.

Benim kulllandığım programlar genelde free yapıya sahip.Diğerleride okul sağolsun birgün çatkapı girerlerse okulumun adını syleyip birde bölümümü söyleyip kurtulurum.

Microsoft Visual Studio 2005 Express Edition , Microsoft SQL Server 2005 Standart Edition

Macromedia Dreamweaver , Fireworks , Flash

Lisanssız kullanmıyorsanız Bu forumda Tonla gezen proğram işletim sistemleri vs.ler ne arıyor hepinizde çok iyi Lisansız proğram kullanıyorsunuz kullanmıyorum diyen zaten yalan söyler alternatifmiş alışkanlıklarınızdan geçtiğinizde kullanırsınız O proğramları Klişe olmuş bu konu çok gereksiz.

Warezin tanını alan biri kolay kolay lisanslı program kullanmaz kullanamaz. Benimde kullandığım windowslar orjinal ama onun haricinde pek lisanlı programım yok. Ama program manyğıda değilim. Makinemde 3-5 program kurulu.

Benim kulllandığım programlar genelde free yapıya sahip.Diğerleride okul sağolsun birgün çatkapı girerlerse okulumun adını syleyip birde bölümümü söyleyip kurtulurum.

Microsoft Visual Studio 2005 Express Edition , Microsoft SQL Server 2005 Standart Edition

Macromedia Dreamweaver , Fireworks , Flash

Gelsinler bakalım kanıtlasınlar onların lisansının sana ait olmadığını :)

Antivirüs : Kesinlikle Avira Antivir.

Winamp : AIMP (Aslında VLC veya MPC daha iyi,AIMP maalesef video oynatamıyor)

MS Office : Kesinlikle Open Office.

Müzik için radyo vb. dinleyebilirsiniz.

Diğer alternatifleri zaten arkadaşlar yazmış.

Windows en ucuzu Starter var.Ama kullanılacak gibi değil :)

Ubuntu işinizi görebilir ama oyun oynayacaksanız... Maalesef korsan Windows.

Benim anlamadığım şey şu.Canavar gibi PC'leri almak için binlerce lirayı veriyoruz (Durumu olanlar için söylüyorum tabii) ama iş Windowsa gelince 200-300 tl civarı parayı vermiyoruz.Nasıl olsa korsanı var niye para vereyim mantığıyla hareket ediyoruz.

Verebilecek param olsa ben orjinalden şaşmam.Ne Windowsta,ne programda ne müzikte ne de oyunda.

Ama bilgisayara yüklediğim her şeyi orjinal alsam en az 3000 lira civarı para ediyor.

bir de şu var.Orjinal yazılımda bazen size destek vermeyebiliyorlar.

Kuzenlerim SimCity 4'ü orjinal aldı. Yükledik.Oyun açılmıyor. Destek filan dedik. Kimse yok.

Gittiler korsanını aldılar, yükledik ve başarıyla çalıştırdık oyunu.

Tabii burdan orjinal almayın mesajı çıkmasın ama orjinal yazılım alınca da elinize fazla bir avantaj geçmiyor maalesef.

Tabii burdan orjinal almayın mesajı çıkmasın ama orjinal yazılım alınca da elinize fazla bir avantaj geçmiyor maalesef.

Telif haklarına saygı yüzünden kaynaklanıyor bu istekler bence, şimdi sen düşün çok sağlam bir program yapıyorsun bunu parayla şirketlere satıyorsun telif haklarına sahipsin, bir bakıyorsun iki gün sonra bu program warez sitelerine düşmüş herkes bedavadan crack yapıp sahte serial girip kullanıyor.. üzülür müsün, sevinir misin, verdiğin emeklere mi yanarsın? Ha şimdi diyebilirsin sen korsan kullanmıyor musun diye, kullanıyorum tabiiki elimin altındaki tüm programlar oyunlar müzikler filmler resimler, hepsi internetten ordan burdan korsan olarak indirilmiş durumda.. İlerde kendi paramı kazanıp maddi durumum iyi olduğu zaman orjinal şeyler alacağım ama, zaten müzikleri,filmleri vs. orjinal kutusunda almanın ayrı bir zevki vardır :)

Nero Burning Rom--->CdBurnerXP

Adobe Reader---->Foxit Reader

Tune Up Utilites---->CCleaner,Revo Uninstaller

Winamp Pro---->Winamp Free

CuteFTP Pro--->FileZilla

WinRAR--->7-Zip

Maalesef Vista Ultimate SP2 Lisanslı değil ama Windows 7 çıkınca lisanslısını almayı düşünüyorum.

Bazı kullandığım yazılımlar kaçak ama ne yaparsınız mecburen kullanıyoruz.Müşterilerimede olabildiğince ücretsiz yazılım kuruyorum.Nero,Adobe Reader gibi yazılımlar artık servis cdlerine sığmamaya başladı.Bu yüzden alternatiflerine yöneldim.Daha iyi oluyor böylece.

Düşünüyorum da yazılım fiyatları makul bir düzeyde olmuş olsaydı korsana gerek duyar mıydık ?

Şöyle düşünmek lazım, adamlar bu programları milyonlarca kişiye satıyor, büyük şirketler kurumlar bunları satın alıyorlar hemde düzinelerce, bu yüzden adamın fiyat yüksek diye bir derdi yok, bizim gibi ev kullanıcılarına yönelik değilki bu programlar hep kurumsal yerler için.. Yani fiyatı düşürmek için bir sebepleri yok

Tamam da bugün bütün devlet dairelerinde korsan yazılım kullanılıyor. En basitinden bizim okuldaki bütün pclere ben bakıyorum. Kurduğum programlar hep Made İn Tnc yani korsan.

Tamam da bugün bütün devlet dairelerinde korsan yazılım kullanılıyor. En basitinden bizim okuldaki bütün pclere ben bakıyorum. Kurduğum programlar hep Made İn Tnc yani korsan.

Benim anlamadığım BSA ( Business Software Alliance ) ne .. yiyor ??

İş yerlerinde de bir sürü korsan Visual Studio gördüm ki programın zaten orjinal fiyatı sanırım 2.000 $ 'ın üstünde..

BSA nerelerde geziyor ? Her taraf korsan program dolu ?

BSA'ya attığım mailin haddi hesabı yok. Ama cevap var çözüm yok..

Sonra diyoruz ki adamlar neden programlarda&oyunlarda TR dil desteği vermiyor.

Windows'un TR desteği verdiğine şükredin. Şurda Win7 çıkalı ne kadar oldu. Hala bir Allahın kulu kalkıp TR yapabilmiş değil.

Microsoft'u bekliyoruz. Ağzımız açık bir şekilde... TR Dil desteği vermese kalcak çoğu kişi ortada.. Korsana da izin vermeyebilir.

Toptan kalcaz ortada..

Anlatmak istediğim şey şu,

Herşeyin bir alternatifi varken onu kullanalım. Paramız varsa lisans alalım. Yoksa alternatif.. OS dahil herşeyin alternatifi vardır.

Sözlerim meclisten dışarı..

İş yerlerinde de bir sürü korsan Visual Studio gördüm ki programın zaten orjinal fiyatı sanırım 2.000 $ 'ın üstünde..

Windows'un TR desteği verdiğine şükredin. Şurda Win7 çıkalı ne kadar oldu. Hala bir Allahın kulu kalkıp TR yapabilmiş değil.

Microsoft'u bekliyoruz. Ağzımız açık bir şekilde... TR Dil desteği vermese kalcak çoğu kişi ortada.. Korsana da izin vermeyebilir.

Toptan kalcaz ortada..

Herşeyin bir alternatifi varken onu kullanalım. Paramız varsa lisans alalım. Yoksa alternatif.. OS dahil herşeyin alternatifi vardır.

ismail çok güzel yazmiş.iyi hoş.bende vs 2008 var free sürüm olani.Kurmadim diğer parali sürümlerini.

anti-virüs olayina gelince avira free kurulabilir.

Ancak olay işletim sistemine gelince elden bişey gelmiyor.

Bildiğiniz gibi bir çok yazilimin free sürümleri mevcut.Ancak Os nin free sürümü yok.

mesela linux tamam bedava ancak oyun oynucaksin program kurucaksin herşey sorun oluyor.

bu durumdan dolayi işletim sistemin fiyati düşmedikçe Türkiye'nin alım gücüne erişmedikçe windows ülkemizde devlet dairesinde bile korsan kullanılır.

Bir duyuma göre Tubitak ın devlet kurumlarinda Linux sürümlerini kullanılmasini çabaliyormuş.

Sanırım onlarda bu durumdan rahatsiz.Ki devlet dairelerinde pardus kullanılırsa devletin bütçesinde büyük bir tasarruf olur.ancak durum kullanıcı için bişey söyleyemem.

Ben sistemimdeki bazi programlar free sürüm.

Flv,notepad++,aimp2,avira free,firefox,VS 2008 ve 2005 free sürümleri,Hatta işletim sistemi Windows Vista sp2 Ve şuan ne aktifleştirme nede bişey yaptim.

Öyle duruyor.

ekranalntsrgq.jpg

Toptan kalcaz ortada..

Ağzına sağlık ismail konuyu o kadar güzel özetlemişsin ki ağzım açık kaldı. Bu korsan yazılımla uğraşan bilişim polislerini bir gün olsun görevde görmüş değilim gören var mı hiç ?

• Administrator

Toptan kalcaz ortada..

He iki tane program aldın diye yazılım hakları savunucusu çıktın karşımıza. Film, müzik, oyun, bunların hepsini orjinal mi alıyorsun. Elindeki 2 tane lisanslı programla ahkam kesmeye kalkma bence.

OS'nin alternatifi var demek kolay. Linux kullanmak kolay değil ama bir çok kişi için.

Microsoft işini bilir. Para kazanmayacağı yere yatırım yapmaz. Bir iş yerinin kaçak yazılım kullanması zaten onun kalitesini gösterir.

Bsa gelince bilgisayarları camdan aşağı atması tembihlenen tanıdıklarım var. Eğer size para kazandırıyorsa yazılım satın alınmalı.

Ama okul daha doğrusu devlet okullarında lisanslı program aramaya gerek yok. Çünkü BSA diş geçirebildiğine bulaşıyor.

Özel okullarda genellikle lisanslı oluyor zaten.

He iki tane program aldın diye yazılım hakları savunucusu çıktın karşımıza. Film, müzik, oyun, bunların hepsini orjinal mi alıyorsun. Elindeki 2 tane lisanslı programla ahkam kesmeye kalkma bence.

OS'nin alternatifi var demek kolay. Linux kullanmak kolay değil ama bir çok kişi için.

Microsoft işini bilir. Para kazanmayacağı yere yatırım yapmaz. Bir iş yerinin kaçak yazılım kullanması zaten onun kalitesini gösterir.

Bsa gelince bilgisayarları camdan aşağı atması tembihlenen tanıdıklarım var. Eğer size para kazandırıyorsa yazılım satın alınmalı.

Ama okul daha doğrusu devlet okullarında lisanslı program aramaya gerek yok. Çünkü BSA diş geçirebildiğine bulaşıyor.

Özel okullarda genellikle lisanslı oluyor zaten.

Bakınız ben yaklaşık 20 yıldır eğitimle ilgili resmi bir kurumda çalışıyorum. 1997 yılından bu yana bilgisayarlarla iç içeyiz ve ben bugüne kadar devletin bilgisayar alımlarında yasal lisans alabilmek için ödenek gönderdiğini hiç görmedim. Devlet bile kendi kurumlarını illegal yazılım kullanmaya mecbur bırakıyor. Bilgisayar almak için gönderilen ödeneklerin yayında ayrıca bir de lisans almak için ödenek gönderilse, hiçbir yönetici kendini riske atmaz ve yasal olarak lisansını alır.

sanırım devlet bu konudan haberi varki tubitak devlet dairelerinde pardus kullanılmasi için çabalıyor.

böyle bir bilgi almiştim.Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemem.

ancak şubir gerçek.Windows un bir alternatifi yok.

Ha benim programlarim benim oyunlarim başka bir işletim sisteminde çalişir deyin geçelim.

Kim işini yapıyor ki bu ülkede. Hiçbir şey nizami yapılmıyor. Mutlaka bir eksiklik veya yanlışlık var.

Sayın admin sk8oer_boi abim galiba bir yazılım şirketinde çalışıyorsun bu konuda bayağı bilgi birikimine sahipsin belki de hepimizden fazla. Belki de bilmemiz gereken daha çok şey var. Bu konuda bizi aydınlatırsan sevinirizi

Devlet okullarının denetleneceğini hiç sanmıyorum açıkcası. Meb yeni açılan okullara bilgisayarın yanında lisanlı vista da gönderiyor, fakat sadece vista. Office, anti virüs vs. başka hiç bir lisans yok. Kim ne derse desin ülkenin gelir düzeyi belli insanlar mecbur korsan kullanmak zorunda kalıyor. Yoksa kim istemez gidip lisansıyla satın almayı.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...