Jump to content

Windows 7 Bu Muydu...

ysf_09

Recommended Posts

Daha çıkmadan kurtarıcı olarak nitelendirilen windows7 nin rtm yani final sürümünü çift çekirdekli, 2 gb ram olan pc me bu sabah kurdum... Yaklaşık 4 saattirde kurcalıyorum ve kendi kendime bumuydu diyorum... Ya arkadaşlar Allah aşkına bumuydu windows7... ortalama 500mb civarında ram harcıyor e vistada 600 mb civarında harcıyodu... bu mudur yani windows 7 yi yeni işletim sistemi yapan... geri kalan herşey nerdeyse vista ile aynı hatta bana göre hala görsellikte vistanın eline su dökemez zaten görsellik diye birşey göremedim açıkçası... oysaki bugune kadar microsoft her yeni işletim sisteminde eskiye göre baya farklılıkları açıkça gösteriyodu... ama nedense windows 7 yi kullanırken hiç zorluk çekmedim çünkü gerçekten vistadan pek fazla pek farkı yok... ya az geçmişe gidersek xp ile vista arasındaki farklar nerdeyse dağ gibiydi... vistaya ilk geçen afallıyodu... ve en az bir kaç gün içerisinde tam hakim olabiliyodu... çünkü bir çok yeni şey vardı... açıkçası bunlar bir yana bizim windows7 den asıl beklediğimiz performanstı... üzülerek vistadan öyle ahım şahım denilecek kadar pek birşeyi yok... hatta nerdeyse aynısı... windows 7 500mb civarı, vista ise 600 mb civarında sistemi kullanıyordu... birde şunu söylemessem patlıcam çünkü en sinir oldugum şey... bu win7 yenilik getirceğine dahada ******ürmüş... bir işletim sisteminde nasıl hızlı başlat çubugu ile klasik başlat menüsü olmazya... yok arkadaşlar yok bu işletim sistemide şu microsoftta bir işe yaramaz... ve sanırım xp gibi bir işetim sistemi bir daha gelmez dünyaya... açıkçası bu saatten sonrada xp de kullanmak istemiyorum çünkü çok eski bir işletim sistemi... diğer işletim sistemlerindede programramlar ile uyum sorunu vb. sorunlar var... kısacası ben vistaya devam diyorum...

• Replies 146
  • Created
  • Last Reply

Vistaya devam et. Sana zorla Windows 7 kullan diyen olmamıştır sanırım..

Hiç yenilik göremedin demek ? Ne gözle baktın acaba sisteme ?

http://wmismail.org/wm/Post/Category/Microsoft-Windows-7.aspx[/CODE]

Şurayı biras incele istersen..

Bir işletim sisteminde hızlı başlat nasıl olmaz diye sormuşsun.

Adamlar cevabı güzelce vermişler Windows7'de. Aha da böyle olmadan da oluyor diye :lazy:

Performans olarak Vista ile kıyaslanmaz. Her halukarda Vista'dan daha stabil bir sistem. Vista dediğiniz sp2'si çıkmış onlarca güncellemesi olan bir sistem. Windows7 daha yeni çıktı sabır.. Güncellemelerle daha da stabil olabilir.

Bu kadar önyargı ile Windows7 kurduysan farkı görememen normal.

senin makine zaten güçlü oldugu için farkı görememişsin bence :lazy: daha düşük bir sistemde windows 7 deneseydin ne kadar performanslı calıstıgını görürdür.. düşük bir sistemde vista ne zulümdür bilenler bilir ama win 7 de kesinlikle öyle birsey yok.. şuanda notebook ta win 7 kullanıyorum ve gayet stabil calısıyor, vistayı ise 2 saatten fazla kullanamadım bu makinede xp kullanıyordum ama windows 7den sonra xp ye döneceğimi sanmiyorum. gerci vista sp2 ile epey düzelmiş diyorlar ama yinede vistaya tövbe..

Vista'yla win7 arasında galaksiler kadar fark var zaten, win7 vistanın harbi adam olmuş halidir 8P şu rtm elimize geçsin sağlam bi modifiye yaparız uçar :lazy:

xp ile vista arasındaki uçurumun sebebi çekirdek sürümünün değişmesidir (xpnin 5.1 vistanınsa 6.0)

windows 7 nin çekirdek sürümü 6.1 dir o yüzden vistanın özellikleri geliştirilerek windows 7 yapılmıştır

ayrıca hızlı başlata artık gerek yok çünkü simgeleri başlat çubuğuna sabitleyebiliyorsunuz

eski başlat menüsündemisiniz hala?

dostum eğer ön yargılı davranmayıp kullanırsan aradaki farkı belki görebilirsin. 1. cisi 7 de hızlı başlata gerek yok süper bar o kadar kullanışlıki ama biraz kurcalayıp çözmen gerekir. 2.cisi simgelere başlat menüsünden sağ tıklayıp masaüstünde göster seçeneği varki bu vistadada vardı buda klasik görünüme gerek bırakmıyo kanımca. tabi bu benim fikrim ve çoğu kişinin fikri senin fikrin farklı olabilir saygı duyarım.

ayrıca bende şunu belirtmeden geçemiyeceğimki senin arada pek fark yok dediğin vista yı iş yerindeki eski bilgisayarlara kurup denedim sonuç kullanılamaz bir windows. 7 yi yükledim aero felan cıvıl cıvıl ve xp kadar rahat çalışıyo senin laptopun özellikleri düşükse aero yu kapatmış olabilir o yüzden sana görsel gelmemiştir istersen biraz araştır nasıl açıcağını. çünkü görsel olarak vistadan fazlası var eksiği yok

Adamlar cevabı güzelce vermişler Windows7'de. Aha da böyle olmadan da oluyor diye :lazy:

Performans olarak Vista ile kıyaslanmaz. Her halukarda Vista'dan daha stabil bir sistem. Vista dediğiniz sp2'si çıkmış onlarca güncellemesi olan bir sistem. Windows7 daha yeni çıktı sabır.. Güncellemelerle daha da stabil olabilir.

pardon microsoft'un hangi bünyesinde çalışıyosunuz yada kaç yıldır windows 7 yi kullanıyorsunuz...

diğer arkadaşlarda çogunuz karşı çıkmışsınız ve alaycı bir şekilde sen hala oralardamısınız diye laf etmişsiniz peki bende size diyorumki sizde hala 10 sene önceki sistemleri kullanmak zorundamısınız...

ve Allah aşkına bana gösterin şu farkları ya bizde görelim... şu değişti deyin bak bu vistada yoktu şu ne güzel olmuş falan filan... tek görebildiğim uac cin biraz zayıflatılması herşeyde önümüze çıkmaması...

pardon microsoft'un hangi bünyesinde çalışıyosunuz yada kaç yıldır windows 7 yi kullanıyorsunuz...

diğer arkadaşlarda çogunuz karşı çıkmışsınız ve alaycı bir şekilde sen hala oralardamısınız diye laf etmişsiniz peki bende size diyorumki sizde hala 10 sene önceki sistemleri kullanmak zorundamısınız...

ve Allah aşkına bana gösterin şu farkları ya bizde görelim... şu değişti deyin bak bu vistada yoktu şu ne güzel olmuş falan filan... tek görebildiğim uac cin biraz zayıflatılması herşeyde önümüze çıkmaması...

Hangi bünyesinde çalıştığımı boşver ama çalışıyorum bunu bilmen yeterli.

Ve çıktığı andan beri Windows 7 kullanıyorum..

Arkadaşlar karşı çıkıyor çünkü yazdıklarını dönüp okumuyorsun heralde.

Sana link vermişiz, 35-40 tane Vista'dan ayıran özelliği var gözle görülür.

Sen hala diyorsun ki gösterin görelim..

10 Sene önceki sistemi kullanmak derken ne demek istediğini de anlamadım ?

sen taktın vistadan farkına, sistem daha performanslı vistadan şikayetçi olan bundan olmaz diyoruz yetmiyor mu?

windows 7 bence oldukça başarılı vistayla kıyaslamamak lazım benzeyebilir ama aynı değil kesinlikle bende ilk gördüğümde öyle sandım ama wmismail in istesindeki bölümü inceledim oldukça farklı ve daha düzenli performansı başarılı boşuna dil uzatmayın derim windows 7 başarılı bi sistem ki daha beta yani :=)

capturergk.jpg ram kullanımı budur, vistada da bu kadar düşürebiliyordum rami ama windows 7 kadar hızlılık performanslılık, takılmadan çalışma ortamı hiç görmedim..

kusura bakma arkadaşım ama sanırım hayatında hiç vistayı kullanmamışsın... bir çok yenilik dediğin zaten vistada vardı... zaten genelde vistayı kötüleyenler daha hiç kurmamış ve kullanmamış olanlardır... ha ben vistaya muhteşem demiyorum hatta bazen çıldırtıyor beni... 1997 de alınan pcde kurulmuş xp nin performancını şu an kullanmış oldugum pcde vista veremiyor... tamam sp2 ile baya hafiflefdi hatta yine bana sorarsanız windows 7 den bile stabil oldu ama yinede her kullanıcı tarafından beğenilcek bir işletim sistemi değil başka bir ifadeyle bir xp olamadı ve olamayacak...

neyse arkadaşlar dediğim gibi vista ile windows 7 arasında pek bir fark yok... son olarakta vistayı hayatında bir kaç saat bile kullanmamış yada 10 senelik sistemine kurmuş ama kullanamamış arkadaşlar bırakın artık şu vistayı eleştirmeyi...

Arkadaşlar kıyaslamayı ana kriterler üzerinde yapın..

1-Hızlı

2-Programlarla uyumlu

3-Sistem ve ram tüketimi az (Performans)

4-Pratik ve kolay kullanım

5-Harddiskte az yer kaplaması.

6-Görsellik

7-Güvenlik

Bunlar arasından kıyaslama yaparsak..

Vista ile win7

1-win7 az daha hızlı

2-İkiside aynı

3-win7 sadece %20 daha performanslı

4-vistayla hemen hemen aynı..

5-ikiside aynı

6-neredeyse aynı....

7-Aynı

Gönül isterdiki

1-Xp gibi hızlı

2-xp gibi programlarla uyumlu

3-xp gibi sistem ve ram tüketimi aynı olsun

4-xp ye alışıldığı için kullanımı kolay geliyor.

5-xp gibi hardiskte az yer kaplasın

6-xp de görsellik yama ve temalarla artırılabiliyor ama win 7 ve vista görsel olarak süper..

7-xp çok saldırıya maruz kaldığı için güvenliği en az sistem..Malesef..

evet arkadaşım vista kullananlar zaten bende vista kullanıyorum win 7 den vazla birşey beklemesinler zaten genel görüş bu yönde vista kullanıcıları win 7 ye biraz zor begenirler gibime geliyo ama arkadaşlarında dedigi gibi yeni bir sistem win 7 sabır biraz daha yeni çıkıyo vistayı ben ilk günden beri kullanırım sp1 den evvel beş kuruş etmezdi vista sp1 adam oldu sp2 le süper oldu yani beklemek lazım biraz bence enazından vistanın ilk çıkışından win 7 iyi ama seneye süper olur win 7 bence

kusura bakma arkadaşım ama sanırım hayatında hiç vistayı kullanmamışsın... bir çok yenilik dediğin zaten vistada vardı... zaten genelde vistayı kötüleyenler daha hiç kurmamış ve kullanmamış olanlardır... ha ben vistaya muhteşem demiyorum hatta bazen çıldırtıyor beni... 1997 de alınan pcde kurulmuş xp nin performancını şu an kullanmış oldugum pcde vista veremiyor... tamam sp2 ile baya hafiflefdi hatta yine bana sorarsanız windows 7 den bile stabil oldu ama yinede her kullanıcı tarafından beğenilcek bir işletim sistemi değil başka bir ifadeyle bir xp olamadı ve olamayacak...

neyse arkadaşlar dediğim gibi vista ile windows 7 arasında pek bir fark yok... son olarakta vistayı hayatında bir kaç saat bile kullanmamış yada 10 senelik sistemine kurmuş ama kullanamamış arkadaşlar bırakın artık şu vistayı eleştirmeyi...

ben aylarca kullandım vistayı sırf deneme amaçlı.. o kadar imkan sunuyor falan tamam da windows7 yi gördükten sonra vistanın o imkanları olmaz olsun windows 7 de aynılarından daha fazlasını sağlıyor ve muhteşem derecede performanslı.. microsoft vistayı batırdı ama windows7 de harika bir iş çıkardı..

capturergk.jpg ram kullanımı budur, vistada da bu kadar düşürebiliyordum rami ama windows 7 kadar hızlılık performanslılık, takılmadan çalışma ortamı hiç görmedim..

benim vistaya bakarsak;

1zzq1b9.jpg

yani vista,kaynakları çok daha hor kullanıyor ve donanım kullanımı konusunda maaşallah keyif kavurma kebap yapıyor...

yani win 7 türkçe elime geçsin,geçmesiyle kurmam bir olacak!

DAHA HAFİF SİSTEM İSTEYRUK!!!!!

Windows 7 yi gözünüzde o kadar büyültmeyin.Vistadan iyi mi evet iyi.Ama göklere çıkarıldığı kadar değil.Windows 7 sıfır kurdum ve 560-600 mb arası ram yediğini gözlemledim.Görünüm olarak pekte farklılık yok gibi.şu anda vista, operaikaspersky,hotkey kontrol xp,acronis programları doğrudan açıkken yediği ram 600 mb..Kısacası Windows7 ye geçerim ama beni cidden ikna etmesi gerekecek.Saygılarımla

hala eski makinalardan bahsediyorsunuz anlamadım gitti..

elbette düşük özelliklere sahip makinalarda xp daha performanslı çalışır çünkü ihtiyacı o kadardır

ama o makina win98 kur bakalım hangisi daha hızlı elbette win98 olacak çünkü onun ihtiyacı xpden de az

ama kalkıp da 2-4 gb ramli 2-4 çekirdekli işlemciye sahip makinaya windows xp kurarsan o zaman makinanın yarısını kullanmıyorsun demektir

chip windows 7 rc test etmişti

test 1. siydi

1.windows 7 rc

2.windows xp sp3

3.vista sp1

hiç sp olmadan rc sürümde bile önceki işletim sistemlerini geçiliyorsa birde kararlı sürümü çıkınca görün

chip temmuz dergisinde test etmişlerdi

Vistayı da ilk çıktığından beri kullanıyorum, bir ay sp2 de kullandım.

Boş konuşmuyoruz, biliyoruz, kullandık ki konuşuyoruz..

Xp devrini bir kenara bırak, XP bitti.

Vistayı eleştirmesek Windows7'yi bulamazdık emin ol.

Ama windows 7 'nin eleştirilecek pek yanı yok.

Özellik konusuna gelince, hepsi var demişsin de, en basitinden

1. ISO yazabiliyor muydu ?
  2. BitLock desteği var mıydı ?
  3. İstediğin klasörden cmd ye girebiliyor muydun ?
  4. Ekran seçimi bu kadar kolay mıydı ?
  5. Tema desteği böyle miydi ?
  6. Cmd üzerinden logon resmi değiştirebiliyor muydun ?
  7. Açılış bu kadar hızlı mıydı ?
  8. Gereksiz balonları yönetebiliyor muydun ?
  9. Bilgisayarındaki yazıcı vs tek noktadan yönetebiliyor muydun ?
  10. Kurtarma DVD si oluşturabiliyor muydun ?
  11. Taskbarda sık kullanılan programları görebiliyor muydun ?
  12. Otomatik pencere yerleştirme var mıydı ?
  13. Monitörlere kısayolla ulaşabiliyor muydun ?
  14. Firewall bu kadar muazzam mıydı ?
  15. Kısayolla klasör oluşturabiliyor muydun ?
  16. Easy Transfer var mıydı ?
  17. ReadyBoost var mıydı ?
  18. Bilgisayar üzerinden webde arama yapabiliyor muydun ? Tarayıcısız ?
  19. Taskbar üzerinden mail yönetebiliyor muydun ?
  20. Touch Pack kısmına girmeye gerek yok sanırım ?
  21. Aynı anda çoklu disk birleştirme yapabiliyor muydun ?
  22. AppLocker ile Uygulama Kısıtlama var mıydı ?
  23. XP Mode bu kadar gelişmiş miydi ?
  24. sanal hard disk (VHD) desteği var mıydı ?

...

Daha fark mı istiyorsun ? Aynı mı Vista ile ?

Araştırmadan konulşmayalım lütfen..

Kolay gelsin, saygılarımla wmismail..

chip windows 7 rc test etmişti

test 1. siydi

1.windows 7 rc

2.windows xp sp3

3.vista sp1

hiç sp olmadan rc sürümde bile önceki işletim sistemlerini geçiliyorsa birde kararlı sürümü çıkınca görün

task manager resmini zaten verdim...

vista nın çok harcadığı belli...

vista sistem kaynağı hırsızlığı suçundan aranıyor...eğer bulursanız 155 polis imdat a haber veriniz :lazy:

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...