Jump to content

Pc Geç Açılıyor Ve Kasıyor?

juvanpix
 Share

Recommended Posts

Windows 10 laptopum son iki gündür çok geç açılıyor. Pc logosu çok geç geliyor. Power tuşuna bastığımda ışıklar geç yanıyor. Hoş geldiniz ekranında uzun süre bekliyor ardından siyah ekranda bekliyor 1-2 dakika sonra açılıyor. Açıldıktan sonra da stabil değil kasıyor. 3dp ile sürücüleri güncelledim on gün önce ondan kaynaklı olabilir mi?

Edited by juvanpix

shaolin, 28 dakika önce yazdı:

Format vakti gelmiş olabilir. SSD harddisk yoksa genel yavaşlık kaçınılmaz.

Olabilir. Pc aldığımda 8 yüklüydü hep yükseltmelerle 10 a geldim. Harici hdd olmadığı için dosyalarımı alıp format atamıyorum. D sililinir ya da format sonrası dosyalar çalışmaz diye hiç girişmedim

3dp programıyla sürücü güncellemesi yaptım ondan olabilir mi acaba?

muski, 57 dakika önce yazdı:

Büyük ihtimalle ondandır. Eğer sistem geri yükleme çalışıyorsa oradan sürücü güncellemeden önceki hale geri çevirmeyi deneyin.

Maalesef yüklemeden önceki hali aktif değil. Pc de bir dosya dahi zor açılıyor. Hiçbir şey yapamıyorum 

Haricinizin olmadigini bilgisayar icinde onemli dosyalarinizin kaybolacagini belirtmissiniz bunu bilmek iyi hos lakin bir harici olmasa bile en azindan 64 gb lik bir USB isinizi gormesi lazim cunku olduya PC hic acilmadi coktu vs ne yapacaksiniz. 

PC icinden dahiliyi cikartip tanidik bir arkadasinizin PC sine yada tasinabilir haricilerin takilabildigi aparat ile icindekileri alabiulirsiniz. Cep tel keza oyle cok kisi yillarca icine cok sey koyar tel kirilir kaybolur onemli ne varsa cope gider kesinlikle icinde ne varsa ozelinizi alip kenara koymalisiniz.

Bunlari size degil sizin nezninizde olan cok arkadasimiz var onlarada soyluyorum. 

Edited by tomyblack
  • Like 1

tomyblack, 1 saat önce yazdı:

Haricinizin olmadigini bilgisayar icinde onemli dosyalarinizin kaybolacagini belirtmissiniz bunu bilmek iyi hos lakin bir harici olmasa bile en azindan 64 gb lik bir USB isinizi gormesi lazim cunku olduya PC hic acilmadi coktu vs ne yapacaksiniz. 

PC icinden dahiliyi cikartip tanidik bir arkadasinizin PC sine yada tasinabilir haricilerin takilabildigi aparat ile icindekileri alabiulirsiniz. Cep tel keza oyle cok kisi yillarca icine cok sey koyar tel kirilir kaybolur onemli ne varsa cope gider kesinlikle icinde ne varsa ozelinizi alip kenara koymalisiniz.

Bunlari size degil sizin nezninizde olan cok arkadasimiz var onlarada soyluyorum. 

Dediklerinize katılıyorum. Lakin USB ya da harici diskim olmadığı için ve hdd yi söküp başkasının PC’sine takma imkanım olmadığı için zor durumdayım. Taşınacaklat 200 gb a yakın maalesef 

Edited by juvanpix

cmlacla, 15 saat önce yazdı:

Görev yöneticisinin ayrıntılar bölümünün  bir resmini atabilir misin?

Hocam 3dp ile sürücü güncellemesi demiştiniz geçen.  Yaptım bi on gün sorun çıkmadı ama son üç gündür Pc sürünüyorr. Ondan mı belli değil o da ayrı tabi. Hatta güncellemeleri yapıyorum hala sarı ünlem çıkıyordu programda 

Driver güncellemesiyle, genelde sorun çıkmaz. Ondansa anakart üreticinizin driver destek sayfasında kullanıcı yorumlarını okuyun. Orda aynı şikayetler olur, çözüm de olur. Belkide firma hatalı sürücüyü güncellemiştir, oralardan öğrenebilirsiniz. Kurulan driverın çalışan parçaları görev yöneticisinden görünür. Eğer çok parça çalışıyorsa ram sorun olur. Birçoğunun hafızada devamlı çalışmasına gerek yok zaten. O yüzden görev yöneticinizin ayrıntılar sekmesine bakın. Gerekmeyenleri kapatın açılıştan da kaldırın. Servis çalıştırıyorsa servisini de kapatın. Örneğin intel bir kaç tane uygulamayı sürekli hafızada tutuyor ve başlangıçta başlatıyor. Ben hepsini kapatıyorum başlangıçtan da kaldırıyorum ram kazanmak için. Hiçte sorun çıkmadı şimdiye dek. Asusta smart gesture idi sanırım adı bir sürü bir şey çalıştırır mesela, kullanan da pek görmedim o özellikleri. Elan touchpad driver var mesela. Çok gereksiz bulurum driverini kurarsa hemen kaldırırım gerek yok ona zaten windows touchpadi çalıştırıyor. O özellikleri de kullanmıyorum zaten, kullanan açık bırakır.

081957.png.8b2ef424e54f1dca49e076713f568f0b.png

Edited by cmlacla

Bilgisayarınızın donanım özelliklerinide konuya eklerseniz eğer ona göre sistem kurmanız önerilir. windows 8.1 sistemini kurmuşsunuz daha evvel isterseniz geri dönüş yaparsanız eğer daha hızlı çalışacaktır. Windows 10 sisteminizde anlaşılan oki, rahat çalışmamakta olduğunu düşündürmekte. Ya da temiz bir format atarak sonuç anlaşılır. Denemek gerekli deneme yanılma yapmadan sonucu kestirme mümkün değildir.  Saygılarımla.

• Like 1

forjest, 5 dakika önce yazdı:

Bilgisayarınızın donanım özelliklerinide konuya eklerseniz eğer ona göre sistem kurmanız önerilir. windows 8.1 sistemini kurmuşsunuz daha evvel isterseniz geri dönüş yaparsanız eğer daha hızlı çalışacaktır. Windows 10 sisteminizde anlaşılan oki, rahat çalışmamakta olduğunu düşündürmekte. Ya da temiz bir format atarak sonuç anlaşılır. Denemek gerekli deneme yanılma yapmadan sonucu kestirme mümkün değildir.  Saygılarımla.

Pc im Asus s551lb vivobook i7 4500u aldığımda 8.1 yüklüydü. Sonra yükseltmelerle win10 a kadar geldim. Çalışmasında herhangi bir sorun yoktu. Akşam dosyalar harici sıfırlama yaptım ani bir düzelme oldu fakat sonrası yine aynı. Açılışta disk hataları onarım vs yaptı birkaç kez. Ardından açıldı, yaklaşık 10 dk gibi sürede açılıyor. Açıldıktan sonra da herhangi bir komutu 3-4 dakikada algılıyor. 24gb sdd var format atmakta sıkıntı nereye ne yükleneceği belli değil bu da ayrı bir sorun

juvanpix, 4 saat önce yazdı:

İndirdikleri silmeme rağmen hala pc on dakikada açılıp komutlara beş dakikada yanıt veriyor. 

Silinse de fayda etmez. Temiz bir format atılması şart. Donanımsal değilse ki sürücü yüklemelerinden hele hele 3. parti yazılımlarla sürücü güncellemesi sonra olduğu için donanımsal olma ihtimali de yok denecek kadar az.

Edited by SENTENZA

juvanpix, 30.01.2024 - 19:14 yazdı:

Windows 10 laptopum son iki gündür çok geç açılıyor. Pc logosu çok geç geliyor. Power tuşuna bastığımda ışıklar geç yanıyor. Hoş geldiniz ekranında uzun süre bekliyor ardından siyah ekranda bekliyor 1-2 dakika sonra açılıyor. Açıldıktan sonra da stabil değil kasıyor. 3dp ile sürücüleri güncelledim on gün önce ondan kaynaklı olabilir mi?

Hibit uninstaller indirin kurun, detaylarına bakın araştırın. Gereksizleri silin başlangıçta çalıştırılanların devre dışı bırakın ya da silin. Hi bit ile hepsini yapabilirsiniz. Ücretli ve saçma programlara gerek yok. Asc, advenced gibi şeylere gerek yok. Hibit işinizi çözer. Eğer format gerekirse de, formattan sonra kesin kurun hibiti, pc yi normal düzeyde tutmanızı sağlar.

juvanpix, 30.01.2024 - 19:14 yazdı:

Temiz format atmama rağmen ( d yedekler hariç) değişen hiçbir şey olmadı maalesef. Halen geç açılma, kasma vs devam ediyor. Aynı sürüm yükledim. Sorunun nee olduğunu çözemiyorum. 

juvanpix, 43 dakika önce yazdı:

Temiz format atmama rağmen ( d yedekler hariç) değişen hiçbir şey olmadı maalesef. Halen geç açılma, kasma vs devam ediyor. Aynı sürüm yükledim. Sorunun nee olduğunu çözemiyorum. 

Donanımsal sıkıntı olabilir. HDD, RAM, Power vs arızalı olabilir.

Şimdilik yapabilecekleriniz  defender control programı ile defender'ı devre dışı bırakın. Performansı çok düşürüyor çünkü.

Please register to see this content.
 ile gereksiz şeyleri temizleyin. Başlayınca Start'a basın. Yedek işine Hayır deyin tamamdır.

Bu iki programı da çalıştırmadan önce mutlaka defender antivirüsü devre dışı bırakın.

Edited by shaolin

shaolin, 9 saat önce yazdı:

Şimdilik yapabilecekleriniz  defender control programı ile defender'ı devre dışı bırakın. Performansı çok düşürüyor çünkü.

ile gereksiz şeyleri temizleyin. Başlayınca Start'a basın. Yedek işine Hayır deyin tamamdır.

Bu iki programı da çalıştırmadan önce mutlaka defender antivirüsü devre dışı bırakın.

Hocam harici hdd aldım taktım direkt çalıştırdım yedekleri almak için alamıyorum. Pc den kaynaklı olabilir mi. Kopyalarken hız düşük zikzak çiziyor duraksıyor, 20 mb dosyayı bile 4-5 dk kopyalıyor. Pc den mi kaynaklı, hdd mi sıkıntılı nasıl anlarız?

shaolin, 13 saat önce yazdı:

hocam CrystalDiskInfo baktığımda 8 değerden: yeniden konumlandıran kesim sayısı sarı değer:5, geçerli bekleyen kesim sayısı sarı değer:553. Diğer değerler mavi çıkıyor. Bundan kaynaklanır mı?

juvanpix, 1 saat önce yazdı:

hocam CrystalDiskInfo baktığımda 8 değerden: yeniden konumlandıran kesim sayısı sarı değer:5, geçerli bekleyen kesim sayısı sarı değer:553. Diğer değerler mavi çıkıyor. Bundan kaynaklanır mı?

Bilemeyiz ama hdd varsa Ssd artık şart.

shaolin, 5 dakika önce yazdı:

Bilemeyiz ama hdd varsa Ssd artık şart.

hdd var hocam 1 tb. şimdi hdd mi değişmesi lazım. hangisi iyidir ne kadarlık alınmalı nasıl takılır vs bunları hiç bilmiyorum

juvanpix, 8 saat önce yazdı:

hdd var hocam 1 tb. şimdi hdd mi değişmesi lazım. hangisi iyidir ne kadarlık alınmalı nasıl takılır vs bunları hiç bilmiyorum

Hocam senin cihaz sanırım bu. 01.54 süresine bak HDD söküm kısmı onu söküp aldığın SSD'yi takacaksın. Elin tornavida tutuyorsa kasanın açımı kolay gözüküyor senin model. Sandisk Samsung SSD gibi markalar alabilirsin.

Senin sıkıntılarında biri şu. Sana ne kadar yetecek yeni alacağın SSD. Çünkü pahalı SSD'ler. Ya harici bir HDD alıp oraya yedek alacaksın. Daha düşük boyutlu SSD alıp içine takacaksın.

Edited by shaolin