Jump to content

En İyi Ve En Kaliteli Harddisk Hangisi (anket)

tuninqq

En İyi ve En Kaliteli Harddisk Hangisi  

178 members have voted

1. 1. En İyi Hdd ler

• Seagate
      84
    • Western Digital
      42
    • Samsung
      45
    • Hıtachı
      3
    • Smartdısk
      0
    • Maxtor
      3
    • Bıgg
      1
    • Fujitsu
      0

Recommended Posts

• Replies 55
  • Created
  • Last Reply
Arkadaşlar Aneket Sonucu SEAGATE Marka HDD Aldı Basını Gitti..:) Western Dijital Cok Gerilerde Kaldı.. Genel Olarak Herkes Western Dijital Önerdi Ama Anket Sonuclarında Hep Geri Planda Kaldı Western Dijital Bende Anket Sonucuna Uyarak SEAGATE nin Asagıda Verdiğim Linkteki 1 TB 32 MB 7200.12 Rpm 3,5 Chace HDD yi Alıcam Gibi Görünüyor.. SEAGTEYİ Tercih Etmeminse bir Diyer Yanı GARANTİ Süresi 5 YIL - Western Dijitalin İse 2 YIL ile Sınırlı..

http://www.eksenbilgisayar.com/pinfo.asp?pid=21332[/CODE]

Ankete Katılımlarınız İcin Tesekkürler Arkadaşlar..!!

Şunuda Göz Önünde Bulundur.Seagate in En son problemi fireware problemi idi.

buda disk kullanıcıları baya bi etkiledi.kiminlerin diskleri bir daha açılmadı vs vs.

Ama yinede alıcak olan sensin karar senin.

98 yılında teknik servis elemanı olarak çalışırken müşterilere Western Digital haricinde harddisk satmazdım.Her zaman favorimdi.Belki hiç hata almayışım buna sebepti.

Olabilir.. Cünki Benim Tanıdıgm Bi Kac Pc Ciye Western Dijital Spariş Etmiş Müşterilere Genelde Hep Hatalı Mal Gemiş Adama O Yüzden Genel Olarak Pc Ler Hep SEAGATE tercih Ediyor Bulundugum Bölgede..

sorun çıkaracağını sanmıyorum kullanırsın rahatlıkla ama sistemi yenileyince dahada performansını anlarsın

İnsallahh Bir Sorun Yasamam Western Dijital de.. İlk Defa Kullanıcam Cünki Western Dijitali.. Şimdiden Hayırlı Olsun Bana..:) Su Dolar ($) Düşse Biraz Daha Cok İyi Olucak..:)

Tamam Onuda Hemen Ekliyorum.. Fujitsu iyi İlk Defa Duyuyorum acıksıı..:)

Neden SEAGATE Tercihin Senin..?

Neden Seagate? Çünkü Seagate sadece hdd ile uğraşır. Adamların tek uzmanlık alanları depolama birimleridir. Western Digital de aynı şekilde. Bu yüzden bugüne kadar hdd alırken tercihim her zaman Seagate olmuştur benimde. bundan önceki 3 bilgisayarımda her zaman Seagate kullandım, şimdi ise bir adet 3.5" Seagate 1Tb ve bir adet 2.5" WD 320Gb harici diskim var. Belki yardımcı olur diye söylüyorum bunları. Seagate i yaklaşık 1.5 metre yükseklikten 2 kez yere düşürdüm. Ne bad sector ne başka bişey. Hiç bişey olmadı. Western Digital i arkadaşım yarım metreden düşürdü. Bilgisayara bağladım ve hemen test yaptım. Bad sector oluşmuştu. Verilerim uçtu gitti :)

Neden Seagate? Çünkü Seagate sadece hdd ile uğraşır. Adamların tek uzmanlık alanları depolama birimleridir. Western Digital de aynı şekilde. Bu yüzden bugüne kadar hdd alırken tercihim her zaman Seagate olmuştur benimde. bundan önceki 3 bilgisayarımda her zaman Seagate kullandım, şimdi ise bir adet 3.5" Seagate 1Tb ve bir adet 2.5" WD 320Gb harici diskim var. Belki yardımcı olur diye söylüyorum bunları. Seagate i yaklaşık 1.5 metre yükseklikten 2 kez yere düşürdüm. Ne bad sector ne başka bişey. Hiç bişey olmadı. Western Digital i arkadaşım yarım metreden düşürdü. Bilgisayara bağladım ve hemen test yaptım. Bad sector oluşmuştu. Verilerim uçtu gitti :)

Senin Gibi Aynı Sorunu kuruerhan diye bir arkadaşta yasamıs oda buraya üye oda motorla giderken içinde 3 tane hadd bulunan kutuyu yere düsürmüşş.. hdd ler yerde paramaparca olmus bunlardan 2 si SEAGATE marka HDD diğeride WESTERN DİJİTAL.. Dükkana Gitmiş Parcaları Tek Tek Monte Etmiş HDD lere Tekrar Makınalara Takmıs HDD leri SEGEAT ları Cöpe ATmıs hama WESTERN DİJİTALE birşey Olmamıs ve Hala O Düsürdüğü Western Dijital Hdd Yi hala Kullanıyormus Oda Bunu Söylüyor ben Şimdi Hnagisine İnanayım.:D

Aslında Bu Tür Şeyler Birazda Sans Gerektiren Unsurlar.. Bizde Alıp Deniyce Bakalım Sansımıza ne Cıkıcak..:)

• 4 hafta sonra ...
ben WD kullanıcısıyım çokta memnunum gecenlerde arkadaşıma WD 500GB CAVIAR BLACK ALDIK CANAVAR GİBİ başka bi arkadaşımızda 320 samsung vardır ikisi arasında dosya aktırımı yaptık ve inanın 85 mb/s altına inmedi bazen 110 mb/s leri bile gördük tavsiyem WD CAVIAR BLACK serisidir

Normalde forumlarda mesaj yazmam ama arkadaşın mesajı grünce yazasım geldi ister istemez. Arkadaşın burda bi yanlış anlama olayı var. Yanlı anladığı şey şu ki o WD Caviar Black dediği HDD 85-110 Mb/s hızla okuma yapmadığıdır. Nedenine de gelince;

1. si WD den Samsung'a attığını söylemiş. Bu durumda WD'nin aktarım hızı 85-110 Mb/s arası söylemiş(ki bunu da açıklayacağım), Aslında o söylediği hız Samsung HDD nin YAZIM hızıdır. Bu durumda da Samsung HDD nin OKUMA hızı 85-110 Mb/s den çok daha yüksek olur. AÇıklayıcı olmuşsam geçelim.

2. si ise WD HDD nin okuma yaptığı dediğin(85-110 Mb/s) hız yanıltıcı hızdır. Burda şaşırman normaldir. Çünkü bu hız aslında aktarım sırasında Tek Parça Dosya atarsanız yani .exe .cab uzantılı ve film gibi paket dosyaları aktarırken bu hız görünür ama aslında böyle bir hız yoktur ortada. Neden derseniz de eğer öyle olsaydı; Benim 1 yıl önceki bir deneyimim var. OCZ nin O Zamanki En Kaliteli flash belleklerinden Okuma hızı 35 Mb/s Yazma hızı 20 Mb/s alan bir flash belleğim vardı. Test ediyordum ve çeşitli türlerden dosya aktarım hızlarına bakıyordum. Yukarda bahsettiğim .exe ve .cab uzantısı dışındaki parça dosyalarda Flash Belleğin garanti ettiği hızları buldum. Ancak söylediğim gibi o paket dosyalarını(.exe ve .cab ve film) aktarmaya başlayınca anında hız 35 Mb/s değil bir anda 250 Mb/s hıza çıkıp daha sonra yavaş yavaş hız iniyor ve son hız olarak 55 Mb/s i gördüm. Ama attığım dosyanın boyutuna göre de yaklaşık 28-33 Mb/s hızla yazdığını gördüm. Yani gördüğüm hız yanlıştı. Açıklayıcı olmuşsam HDD seçimime gelmek isterim.

Ben 4 yıllık aşırıcı bilgisayar deneyimim sırasında 2 tane Samsung 160 GB HDD(Sabit) 1 Tane Seagate 120 GB(External) ve Bir adette iOMEGA 500 GB(External) HDD Kullandım. Hangisi daha iyi performanla çalıştı derseniz. Bunların içinde 160 GB lık Samsunglarımın biri(içinde 500 Küsür Bad Sector oluştu[elektrik kesintisinden]) Gayet iyi çalışıyor. Bir diğer Samsung HDD de çok iyi performanla çalıışıyor.

External HDD lerimden(İkisini de Hepsiburada.com dan aldım) 120 GB Seagate (2 Yıllık elektrik kesintisinden etkilenmiyor) çok iyi performans aldım.

Diğer External HDD dem olan iOMEGA 500 GB(1 yıllık) iyi ve sessiz çalışıyordu ancak elektrik kesintisine dayanamadı(yanlış anlaşılmasın durup dururken değil veri aktarımı sırasında elektrik gidişinden dolayı bozulmaya başladı) Yaklaşık 163 Bad Sektor oluştu. Ve geri Garantiye göndereceğim.

Ve Sonuç Olarak Tavsiye Edeceğim HDD;

1. sırada Maxtor(1982)(Yeni Adıyla Seagate(1979)[2005'te Maxtor u satın aldı]) Çünkü Sınıfın En İyi(Bunu derken araştırmalarıma dayanıyorum[byte ve Chip Şirketlerini de kapsıyor]) ve Kaliteli ve Deneyimi En Yüksek Olan HDD(Deneyimi yılla oranlamayın).

1.1. sırada Western Digital(1970) Çünkü Seagate(Maxtor) ile Aynı Performansta Bazı Konularda Üst çıksada(Bazı modellerde çift kafa yazım hızı gibi) Ve de Yüksek Teknoloji Kullanıyorlar. Çok gelişmiş bir firma Tahmin edersiniz ki bu firma 23 yılda tam 100.000 kat büyüdü. Mükemmel bir tercih. Bundan sonra alacağım ilk HDD WD ama para bulamıyorum tabiki.

2. sırada ise iOMEGA(Bir EMC Alt Ürünü, Geniş Kapsamlı bir firma.) Tercih edebileceğiniz bir ürün(Elektrik kesintisi sık sık oluyorsa(Bizdeki gibi günde ortlama 3) UPS ile Beraber kullanın).

3. sırada Samsung(1938 Resmi) Ancak Ülkesi Dışına 1990 lardan sonra çıkımştır. Şirketin Çalışanlarla arası iyi değildir. Ve de bir çok suç ve dava sicil dosyasında mevcuttur. HDD Kalitesi O Kadarda iyi değil. Dünyanın Büyük bir bölümü bu HDD yi kullansalarda(ucuzluğundan alırlar genellikle) iyi bir Marka değil.

İşte benim söyleyecekerim bunlar. Araştırma yapma yetiniz yüksekse sizde eminim iyi bir tercih yapabileceksiniz.

Bu arada anketin açan arkadaşı burdan kınıyorum. Sadece TNCTR.Com forumunda böyle böyle bir konu açarak alacağı HDD yi seçmesi konusunda. Arkadaşın Daha Resmi Sitelerde Üretici firma ve Bağımsız araştırma sitelerinde(Byte CHip PCworld PCnet vs. Degilerinden de faydalanabilir. Araştırma yapamıyorsa) biraz gezmesi gerekir. Nihayetinde Benim Tavsiyem Yazmış olduğum gibi sıradıyla 1., 1.1., ve 2.. sıra. Ancak Western Digital'e Güvenebileceğinizi Temin Ederim.

Bu arada yeni aldığınız bir HDD yi bozuk çıktı diye hemen o Markayı kötülemeyin. Elektronik Araçlarda Hata Pay Oranı Vardır. Bu Yüzden sabırlı olmalısınız. Benim Gibi Çok Büyük Yıllarca Biriktirilmiş Arşivleri Silmek veya Kaybetmek zorunda kalmış olanlar anlarlar.

Saygılarımla. Daha Detaylı Bilgi Almak İsterseniz De Bana Buradan Ulaşabilirsiniz:"[email protected]"

Arkadaşlar Aneket Sonucu SEAGATE Marka HDD Aldı Basını Gitti..:) Western Dijital Cok Gerilerde Kaldı.. Genel Olarak Herkes Western Dijital Önerdi Ama Anket Sonuclarında Hep Geri Planda Kaldı Western Dijital Bende Anket Sonucuna Uyarak SEAGATE nin Asagıda Verdiğim Linkteki 1 TB 32 MB 7200.12 Rpm 3,5 Chace HDD yi Alıcam Gibi Görünüyor.. SEAGTEYİ Tercih Etmeminse bir Diyer Yanı GARANTİ Süresi 5 YIL - Western Dijitalin İse 2 YIL ile Sınırlı..

http://www.eksenbilgisayar.com/pinfo.asp?pid=21332[/CODE]

Ankete Katılımlarınız İcin Tesekkürler Arkadaşlar..!!

aynısını bende 2 hafta önce 155 liraya aldım :D ancak ses çok fazla ve sürekli duruyo çok kötü olduğunu söleyemem ancak ben şimdiye kadar 4 farklı markada 4 tane HDD kkullandım en sessizi ve en hızlısı WD onun 1tb ı nı alcaktım ama çok pahalı geldi ucuz olduğu için Segate aldım ben yinede WD öneririm birde şunu belirtim Samsung vardı 80GB lık biraz eski :D geçen ay sizlere ömür :sorry:

ARKADAŞLAR BEN PHILIPS KULLANIYORUM YILLARDIR ÇOK HIZLI VERİ AKTARIMI YAPIYOR ÇOK TA SAĞLAM ALLAH NAZARDAN BELADAN SAKLASIN ÇOK MEMNUNUM BURDA ANKETE BİLE KOYMAMIŞLAR YAZIK ETMİŞLER ANKETİ OLUŞTURAN ARKADAŞ KEŞKE PHILIPS İ DE KOYSAYDIN ANKETE DAHA İYİ OLURMUŞ DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Bence en iyi hardisk markası kesinlikle seagate. Ama son bir senedir western digital in black serisi ses, performans ve ısınma konularında seagateden daha iyi.

Yani genel anlamda en iyi harddisk firması hangisidir dediğinizde cevabım seagate olacaktır ancak şu anda hangisini almalıyım diye sorarsanız western digital black serisi derim.

Arkadaslar bir bilgisayarci ve teknik servis elemanı olarak konustugumu belirtmek isterim yazdiklarimin hicbir baglayicili yoktur ve tamamen sahsi goruslerime dayanmaktardir.

Harddisk olarak sahsi tercihim ve sattigim ürün Seagate dir zira kime sorarsaniz sorun (bilgisayarcilara) ellerinde bozuk seagate hdd olmadığını soyleceklerdir. (Hatta diyin ki bana Seagate devre plakasi lazim) ancak ayni bilgisayarciya Samsung yahut WD disk devre plakasi istediginizde size kac gb lik plaket istediginiz soracaklardir. Bilgisayar firmalarinda bozuk seagate hdd olmadigina olan inancim her halükarda ürünü sorunsuz bir sekilde garantiye gonderebilmenizinde etkisi var yani ürünü hangi firmadan alirsaniz alin ürünü direkt Seagate Türkiye ye gonderebilirsiniz ve ürün nerden alirsaniz alin 5 Sene garantilidir.

Yalniz yukarda sakin ha diger markalari kötüledigim anlasilmasin ve veri aktarim hizi vs. tarafimca çok önemli ayrintilar degil onemli olan saglikli depolama ve saklama. Sunu da belirtmek isterim ki Seagate harici disklerde bahsi gecen hdd lerde sistem kurulumu sirasinda hdd den kaynaklanan bir sorun olursa farketmesi zor olabilir ancak Seagate ya calisir yahut calismaz. Kisacasi 3.5" Hdd lerde Seagate bence en iyisi Ancak 2.5" Hdd konusunda ayni tavsiyeyi veremem zira 2.5" lerde zannimca Siralama Fujitsu (bulabiliseniz IBM) ve Samsung ilk sirada yer alir en kötüsü ise Toshiba disklerdir. Seagate 2.5" lerde zannımca daha calismasi lazim. Yukarda yazdiklarima kimse alinmasin ama en basta dedigim testi denerseniz az cok fikir sahibi olursunuz.

Bilgisayarcılar genelde ucuz ve daha fazla bulunuyo die samsung kullanır ve topladıkları bilgisayarlara da samsung çakarlar.

Ama yıllardır 10-15 tane harddisk bozdum nedense hepsinin markası samsung du.

Şu anda bilgisayarım kullandığım 2 tane Seagate Barracuda 7200.10 ve 7200.11 serisi, 1 tane Samsung Spinpoint serisi sata disklerim var.

Seagate, Samsung'a her şekilde takar hatta katlar :p

Western Digital da bariz hızlıdır fakat ısı problemi oldukça büyük problem. Bi çok serisinde iyilişetirmeye gitmiş ve başarılı olmuştur ama piyasada uygun fiyata pek sık rastlayamıyoruz.

Benim oyum Seagate ten yana.

Terebyte harddisklerinim namı illaki herkes duymuştur.

ARKADAŞLAR BEN PHILIPS KULLANIYORUM YILLARDIR ÇOK HIZLI VERİ AKTARIMI YAPIYOR ÇOK TA SAĞLAM ALLAH NAZARDAN BELADAN SAKLASIN ÇOK MEMNUNUM BURDA ANKETE BİLE KOYMAMIŞLAR YAZIK ETMİŞLER ANKETİ OLUŞTURAN ARKADAŞ KEŞKE PHILIPS İ DE KOYSAYDIN ANKETE DAHA İYİ OLURMUŞ DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Arkadaşım yanlışın var. Philips HDD üretmiyor bir çok Çin markası gibi içini Seagate ya da Samsung HDD ile doldurup piyasaya sürüyor. Genelde kasa farkı olur. Philips de bildiğim kadarıyla içinde Seagate HDD barındırıyor. Yani ankette Seagate seçebilirsin.

Segate almayın derim çünkü 1.5 yılda birden bire bozuldu.. kartı yanmış dediler ..

Arkadaşım insanları yanlış bilgilendirmeye çalışma. Seagate dediğin Hdd 1.5 yılda hata üretmeye başlamışsa. Bunda Segate ile ilgili problem yoktur. Neden diyeceksen bir HDD yi ilk aldığın zaman onda hata yoksa sonrasında da NORMAL kullanımda o Hard diskte hiç bir hata olmaz(En azından 10 yıl veri koruma süresi içinde).

Sendeki Hdd nin problemi de yüksek bir ihtimalle elektriktendir(Gerilimlerde oynama-aniyükselme ve alçalma gibi nedenler). Zaten belirtmişsin devresi yanmış diye.

Yani Seagate seçecekler seçebilirler sanırım u açıklamadan sonra.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...