Jump to content

Tasarruf Ampullerine Dikkat !

69sihirbaz69

Recommended Posts

Tasarruf ampullerine dikkat !

Evde televizyon seyrederken birden bire kanal mı değişiyor. Üstelik sizin müdahaleniz olmadan. Nedeni bulundu...

126981.jpg

İngiltere’de televizyonlarının hiçbir müdahale olmadığı halde kendi kendine kanal değiştirmesinden yakınanların artması üzerine yapılan araştırmadan “az enerji harcayan tasarruf ampulleri” çıktı.

Daily Mail’in haberine göre, özellikle son yıllarda televizyonlarının “meçhul güçler tarafından kontrol edildiğini” düşünenlerin sayısı arttı. İmalatçı firmalara yapılan şikayetlerin yoğunlaşması üzerine yapılan araştırmalar, meçhul failin evlerde kullanılan tasarruf ampulleri olduğunu ortaya çıkardı.

Buna göre, az enerji harcayan tasarruf ampulleri kızıl ötesi ışın yayarak uzaktan kumanda aleti gibi etki yaratıyor. Televizyon alıcısı, gelen ışını uzaktan kumanda cihazından gelmiş gibi algılıyor.

Geçtiğimiz yıldan itibaren Avrupa Birliği’nde eski tip ampullerin yasaklanıp tasarruf ampulü kullanma zorunluluğu getirilmesiyle de bu tip şikayetler artış gösterdi.

Uzmanlar aslında eski tip ampullerin de kızıl ötesi ışın yaydığını belirtiyor. Ancak eskisinden farklı olarak yeni tip tasarruf ampuller yanarken titreşiyor. Titreşimli ışık da uzaktan kumanda gibi etki yaratıyor.

Daily Mail, televizyon kullanıcılarının yazıştığı cableforum.co.uk internet sitesine gelen şikayetlerden yola çıkarak, özellikle belli marka ampullerin diğerlerine göre daha fazla “uzaktan kumanda etkisi” yarattığını yazdı.

Kaynak: internethaber.com

İlginç değil saçma bir kere kanal değiştirebilmesi için kızılötesi ışınlar göndermesi gerekiyor ki lamba bunu yapacak kadar akıllı değil ve gerekli donanıma sahip değil.

İlginç değil saçma bir kere kanal değiştirebilmesi için kızılötesi ışınlar göndermesi gerekiyor ki lamba bunu yapacak kadar akıllı değil ve gerekli donanıma sahip değil.

Haberin içeriğinde kızılötesi ışınlar gönderdiği yazıyor ama bana da biraz saçma geldi

demek bundan oluyormuş bende diyorum tv nin kumandasımı bozuldu

arasıra kendi kendine kanal degişiyor valla ilginç hiç aklıma gelmezdi

Tasarruf Ampullerinden olacagı

Hayda saçma falan derken birden gerçek oldu :D

demek bundan oluyormuş bende diyorum tv nin kumandasımı bozuldu

arasıra kendi kendine kanal degişiyor valla ilginç hiç aklıma gelmezdi

Tasarruf Ampullerinden olacagı

yanlız anlamadığım nokta benim tv nin yanında akvaryum var ve tasarruf lambası takılı genelde açık durur ama hiç kanal değiştiğini görmedim :)

dokumacı abi gelim sizede o lambadan bana bir tane ver deneyeyim br :)

yanlız anlamadığım nokta benim tv nin yanında akvaryum var ve tasarruf lambası takılı genelde açık durur ama hiç kanal değiştiğini görmedim :)

dokumacı abi gelim sizede o lambadan bana bir tane ver deneyeyim br :)

bilmiyorum valla ya tv kumandası kafayı yiyik yada lambadan bilmem valla bende ara sıra oluyor hatta kim degiştirdi kanalı diye çocuklara soruyorum kumanda yerde duruyor kafasına göre takılıyor

bana çok normal geliyor.

Demek ki tasarruflu ampullerin yaydığı manyetik alan çok yüksek bu sebeble kumandayla şase oluyor.

bu sebeblede kanal değişiyor.

Birde kanal değişimi neye göre oluyor.

hep sonraki kanalamı yoksa önceki mi?

sanırım bu değişmede kumandanın devre yapısına göre.

bana çok normal geliyor.

Demek ki tasarruflu ampullerin yaydığı manyetik alan çok yüksek bu sebeble kumandayla şase oluyor.

Haber birdenbire değişti mi? Televizyonları etkiliyordu şimdi kumandalarımı şase ettiriyormuş?

En çok manyetik alan yayan aletler buzdolapları , çamaşır makineleri vs vs kısacası motorlu cihazlar. Onlar ne yapıyormuş dışardan zile basıpta mı kaçıyorlarmış.

Manyetik alanı nerden çıkardınız ki kızılötesi farklı birşey.

bencede saçma kızıl ötesi ışın yayabilmesi için foto fiyot benzeri bir eleman olması lazım bildiğim kadarıyla tasarruf ampulleri yüksek frekansla çalışıyor eğer kumanda radyo frekansı ile çalışıyor olsa mantıklı gelebilirdi bu benim düşüncem tabiki tecrübelerime dayanarak

Tamamen bir fiyasko bu.Madem tasarruflu ampüller kızılötesi ışın yayıyodu bu zamana kadar evlerde floresan ampüller kullanıldı sistem aynı sistem neden kimsenin tv'leri kanal değiştirmedi.Ayrıca ampul neden sadece kanal değiştiriyor.Tv'yide kapatsın onu neden yapmıyor.Düşüncelerim konu hakkında;1-)Kumandalı saatler ilk çıktığında kahvelerde millet maç seyrederken en heyecanlı yerinde kanal değiştirirdik Buna benzer bi olay olabilir.2-)Etrafta uydu vericisi var ise bu verici çanak antenleri veya anten dalgalarını karıştırıp frekans değişikliğine neden olabilir.Buda kanal değiştirir

Valla benım televızyon kanal degıstırmıyor ama kendı kendıne sesı acıyor durduramıyorumda onu. en son televizyonu kapatıyorum. scart kablosundan oldugunu dusunuyordum. bıraz oynayınca gecıyordu ama sımdı bu haber benı bıraz gıcıklandırdı. bakalım bır daha kı sefere lambayı kapatır anlarız durumu :)

evet bazı arkadaşlar kızıl ötesi ışın yaymaz demiş ve haklılar ama tvkanal değiştirmesi saçma değil çok norma tadarruflu bir ampul bir mikrodalga fırından daha çok eletromanyetik dalga yayar buda belli başlı titrşimlerin olmasına sebep oluyor böylece kumandaya sinyaller gidiyor manyetik alan tvnin bütün çevresinede yayıldığı için direk kumandayı algılıyor kumandadan sinyal geliyormuş gibi kanal değiştirir yada ses ayarını değiştirebilir... normal yani...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...