Jump to content

Iso Dosyasından Xp/2003 Kurulum Projesi

Share

Recommended Posts

Pakete usb için anlatım videosu eklenmiştir arkadaşlar...
Tabi tekrar hatırlatmak istiyorum. Burdaki windows xp/2003 kurulum yöntemi sadece usb ortamı için deyil!
Burdaki yöntem ile normal bir diskinizden windows xp/2003 ü kurmanız mümkün...

[color="#0000FF"][u]http://bluelife.zxq.net/Nt5SetupFromIso/2011_09_06_Nt5SetupFromIso.zip[/u][/color]

@olcayto41

Başarmana sevindim :good:

Selam çalışmalarınızın yakın takipçisiyim.
En son verdiğiniz dosyayla yeni bir deneme yaptım kurulumda bir sorun yok. Şöyle bir sorunla karşılaştım.

Xp çalışması Windows XP SP3 Black Edition CD-v2 (Yeniceri) serisiydi.
Kurulum bitip xp açılırken sisteme kurulan programlar vardı.
Program diye bir klasör var. Normalde Xp ilk açılırken bu klasördeki birkaç katılımsız program kuruluyor.
Sorun şuki sistem hazırlanırken Program Klasörü root dizininde olarak ayarlanmış .
ISO dan XP projesini kullanarak xp yi kurdum.(MULTIBOTT\XP01\XP01.ISO) Kurulum bittiğinde program klasörünü bulamadığı için hata uyarısı veriyo.
Hataları kapattığımda sistem çalışıyo ancak programlar haliyle kurulmamış oluyor.

"Program" klasörünü Root dizinine koysam sanırım sorun çözülür gibi ancak sizin program bu sorunu algılayıp düzeltebilirmi.

Diğer bir sorunum ( burası yeri değil belki ama cevabın kısa olursa diye burda sormak istedim.)

by köylü ye ait çalışan win7 ISO dosyası var aşağıdaki komutlar USB de çalışıyor ancak CD-DVD de denediğimde dosya bulunamıyor diyor.

title - Windows 7 - Live
ls /MULTIBOOT/W7PE/W7PE.iso || find --set-root --ignore-floppies /MULTIBOOT/W7PE/W7PE.iso
ls /MULTIBOOT/W7PE/W7PE.iso || pause --wait=5 MULTIBOOT/W7PE/W7PE.iso bulunamadi!
map /MULTIBOOT/W7PE/W7PE.iso (0xff) || map --mem /MULTIBOOT/W7PE/W7PE.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)
chainloader (0xff) || chainloader ()

(sanal pc de deneme yaptım cd ye cekip denemedim. ondan olabilirmi )

Selam çalışmalarınızın yakın takipçisiyim.
En son verdiğiniz dosyayla yeni bir deneme yaptım kurulumda bir sorun yok. Şöyle bir sorunla karşılaştım.

Xp çalışması Windows XP SP3 Black Edition CD-v2 (Yeniceri) serisiydi.
Kurulum bitip xp açılırken sisteme kurulan programlar vardı.
Program diye bir klasör var. Normalde Xp ilk açılırken bu klasördeki birkaç katılımsız program kuruluyor.
Sorun şuki sistem hazırlanırken Program Klasörü root dizininde olarak ayarlanmış .
ISO dan XP projesini kullanarak xp yi kurdum.(MULTIBOTT\XP01\XP01.ISO) Kurulum bittiğinde program klasörünü bulamadığı için hata uyarısı veriyo.
Hataları kapattığımda sistem çalışıyo ancak programlar haliyle kurulmamış oluyor.

"Program" klasörünü Root dizinine koysam sanırım sorun çözülür gibi ancak sizin program bu sorunu algılayıp düzeltebilirmi.

Diğer bir sorunum ( burası yeri değil belki ama cevabın kısa olursa diye burda sormak istedim.)

by köylü ye ait çalışan win7 ISO dosyası var aşağıdaki komutlar USB de çalışıyor ancak CD-DVD de denediğimde dosya bulunamıyor diyor.

title - Windows 7 - Live
ls /MULTIBOOT/W7PE/W7PE.iso || find --set-root --ignore-floppies /MULTIBOOT/W7PE/W7PE.iso
ls /MULTIBOOT/W7PE/W7PE.iso || pause --wait=5 MULTIBOOT/W7PE/W7PE.iso bulunamadi!
map /MULTIBOOT/W7PE/W7PE.iso (0xff) || map --mem /MULTIBOOT/W7PE/W7PE.iso (0xff)
map --hook
root (0xff)

(sanal pc de deneme yaptım cd ye cekip denemedim. ondan olabilirmi )

@freea

Sanalpc de deneyip, ilgili hata mesajını buraya tam olarak yazarsan ve ayrıca isonun içindeki Program klasörünün tam konumunu buraya yazarsan sorunu daha iyi anlayabilirim.

Kurulum bittiken sonra sitem tekrar açılırken, ilgili iso dosyası (eğer boot.gz oluştururken ayarları kurcalamadıysan) tekrar sanal sürücüye takılıyor.
Bu sayede wpi ve benzeri programlar sorunsuz çalışmaktaydı... Neyse ilgili bilgileri verirsen sorunu daha iyi anlayabilirim.

Dier soruna gelirsek; grub4dos komutundaki dosya konumunda hata olabilir. Bu nedenle bu sorunu yaşıyorsundur!
W7PE.iso dosysını cd/dvd nin rootunda olsun ve ismi W7PE.ISO olsun. Eğer imsi W7PE.iso olursa hata yaşarsın.
Gurub4dosta küçük ve büyük harfler farklıdır! Aşağıdaki komutu deneyip sonuca yaz...
[codebox]title - Windows 7 - Live
ls /W7PE.ISO || find --set-root --ignore-floppies /W7PE.ISO
ls /W7PE.ISO || pause --wait=5 /W7PE.ISO bulunamadi!
map /W7PE.ISO (0xff) || map --mem /W7PE.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
boot[/codebox]

mrb benimde yaşadıgım sorun zaten oydu.oluştrgumuz xp/xp.iso dosyalarını flashın direk içine atmamız gerekiyor eger içinde başka bir klasör açıp içine atarsak iso muzu görmuyor...

ör:e:/xp/xp.iso dogrusu...
e:/multiboot/xp/xp.iso yanlış olan...

istediğin kadar grup4dos komutarıyla yolunu göster yine bulamıyor...gerekte yok buyuk ihtimal grup4dos ile alakalı..

ben sorunu bu şekilde aştım..

dediğini yaptım

title - Windows 7 - Live
ls /W7PE.ISO || find --set-root --ignore-floppies /W7PE.ISO
ls /W7PE.ISO || pause --wait=5 /W7PE.ISO bulunamadi!
map /W7PE.ISO (0xff) || map --mem /W7PE.ISO (0xff)
map --hook
root (0xff)
boot

şeklinde düzenleme yaptım sanalda çalıştı

Xp yi henüz tekrar denemedim
Ama Program klasörü Iso kalıbını acınca gzüküyo yani root dizininde

olcayto41

aslında ISO kalıplı Xp yi istediğim klasörde çalıştırıyorum

/MULTIBOOT/XP01/MENU.LST dizininde çalışıyor önemli olan ISO dan xp yükleme programında (blue_life) adresi o şekide tanımlamak gerekiyor

benim sıkıntım xp yi kurup ilk açılışta bazı otomatik kurulan programların adresini görmüyo dolayısıyla programlar kurulamıyo

@freea

Ilgili XP kuru cd/dvd den çalıştırdığında ilgili program yüklemesi çalışıyorsa bunda da çalışması lazım.
Yükleme bittikten sonra bilgisayar ilk açılırken, RunOnceEx de birinci ekli olan uygulama ilgili iso dosyasını sürücülerde arayıp sanal sürüyüce takıyor.
Sen bu özelliği boot.gz oluştururken kaldırdıysan ilgili sorunu yaşarsın.

Nt5SetupFromIso programını açınca, Setting tuşuna basacaksın.
Burdaki GuiRunOnceMountIso seçili olmalı. Eğer seçili deyilse haliyle ilgili dosyalar sürücülerde bulunamaz.

Istersen sistem kurulduktan sonra, başlat -> çalıştıra -> cmd.exe yaz.
Cmd ekranında X: yazıp entera bas bakalım X: sürücüsü varmı?

Windows explorerde sanal sürücü görünmüyordu!

Edit:Tabi sistem yeniden başlarken, usb sürücünü sistemden çekersende ilgili sorunu yaşarsın.

Edited by blue_life

"Nt5SetupFromIso programını açınca, Setting tuşuna basacaksın.
Burdaki GuiRunOnceMountIso seçili olmalı. Eğer seçili deyilse haliyle ilgili dosyalar sürücülerde bulunamaz."

kontrol ettim seçili halde ISO oluşturdum.

Şuan projenizle ilgili benim tek sıkıntım bu durum kaldı. başka sorun yok.
aslında buda cok nemli sorun değil. ama otomatik yapsa tabiki daha iyi olur.

Bluelife ben bişi sormak istiyorum şuan bende olan kalıplı dosyaların uzantılarına baktım...

2 tür uzantı ile karşılaştım biri .iso diğeri .ISO .iso lu bir kalıbı grup4dos ta .ISO olarak çağırırsam sorun yaşarım heralde dimi...?
Yani bütün uzantıları .ISO olarak yazman sorun yaratır gibi geldi bana...

2.sorum senin multiboot pakaetinde win7 yi açılmış olarak kuruyoruz.Tabiki virüslere dawetiye bu...
iso kalıplı win7 yi direk çağırsak kurablrmıyız...ya da virüs girmesini dosyaları değişmeisni engellicek bişi yapılabilirmi...

teşekkurler..

Edited by olcayto41

@freea

Tekrar denediğinde daha önce söylediğim şeyleri kontrol et!
1 - Ilgili dosya bulunamadı vs gigi hataları not al ve buraya yaz.
2 - Sistem açılınca, başlat -> çalıştıra -> cmd.exe yaz ve komut istmini aç.
Burda X: yaz entera bas. Bakalım ilgili sanal sürücü varmı?

Bunları cevaplarsan, sorunun neden kaynaklandığını daha iyi anlayabilirim.
Programda bu tip programların sorunsuz çalışması için zaten ek mevcut. Yani bu tip çalışmalar otomatik başlıyordu!

@olcayto41

.ISO.iso şeklinde bir dosya isminde, dosyayı isimlendiren arkadaş hata yapmıştır.
Yani dosya uzantıları gizliyse, haliyle iso dosyasnın uzantısı görünmez.
Misal dosyamız TEST.ISO olsun. Dosya uzantıları kapalıysa explorer penceresinde bu dosya TEST olarak görünür.
Haliyle yeniden adlandıran arkadaş yeniden adlandırıp dosya ismini TEST.ISO yaparsa, haliyle dosya TEST.ISO.ISO olacaktır.
Tabi windows explorerde TEST.ISO olarak görünecektir.
Bu tip işlemleri yaparken, klasör seçeneklerinden dosya uzantılarını açmaya özen gösterin!

Diğer soruna gelirsek;
Vista & Win7 isolarınından kurulum yapabilmekteyiz. Imzamnda ilgili konuya ulaşabilirsin.
Vista & Win7 kurdaki dosyaların çoğunluğu, wim içinde olduğundan bu dosyalara virüs bulaşmaz.
Ama açıkta kalan dosyalar için bir şey söyleyemem...

Edited by blue_life

kardeşim bnm demek istediğim olay şu dosya uzantılırını açtım fotoya bakrsan anlıcaksın dediğim olayı...

bir .iso olanalr bir de .ISO olanlar ben .iso olan dosyayı .ISO olrak grup4dosta yazarsam bu hata oluşturur heralde...

[img]http://s7.directupload.net/images/110907/kyylmj8d.jpg[/img]

@olcayto41

Ilgili *.lst uzantılı dosyaya, ilgili dosya isimlerini düzgün yazarsan herangi bir sorun oluştrumaz.
Benim tavsiyem tüm dosya isimlerini büyük harli yazmanız ve öyle kullanmanız yönündedir.
Misal ordaki acronis.iso dosyasının ismini ACRONIS.ISO olarak değiştirip, ilgili grub4dos komutunda da haliyle ACRONIS.ISO olarak kullanman bence daha avantajlıdır.
Hata payını daha aza çeker. Zaten dosya konum ve isminde hata yaparsanız, grub4dos hata verecektir.

Bu arda dosya isimlerinde ve konumlarında Türkçe karakterler kullanmayınız!

teşekkurler işte bazen netten indirilen kalıplar .iso olabiliyor grup4dostada biz bunu .ISO olrak sangmz için sorun yaşıyoruz.

title NT6BOOT.ISO
errorcheck off
map (hd1) (hd0)
map (hd0) (hd1)
map --hook
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WIN7/NT6BOOT.ISO
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WIN7/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WIN7/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

bu komutla normal WIN7.ISO dan sorunsuz kurulum yapabilirim heralde...daha önce bir kere denemştım (yuminin grup4dosunda) biçmlendime ekranında hdd yi görmuyordu...

@olcayto41

Ilgili NT6BOOT.ISO da sorun yoksa, haliyle sorunsuz kurulum yapabilirsin.
Yumi hakkında bilgim yok malesef!

Komutlarda sorun görünmüyor ama biraz güncelleyelim... Haliyle grub4dos devamlı gelişmekte!
[codebox]title NT6BOOT.ISO
errorcheck off
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map () (hd1) && map (hd1) () && map --hook
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WIN7/NT6BOOT.ISO
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WIN7/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WIN7/NT6BOOT.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot[/codebox]

@olcayto41

Ilgili iso dosyalarını istediğin yere koyup çalıştıra bilirsin.
Lakin ilgili grub4dos komutunu buna göre düzenlemelisin.

Misal sen bu dosyayı anadizinde WIN7\WIN.ISO konumuna koyduysan;
[codebox]title NT6BOOT.ISO
errorcheck off
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map () (hd1) && map (hd1) () && map --hook
ls /WIN7/WIN.ISO || find --set-root /WIN7/WIN.ISO
ls /WIN7/WIN.ISO || pause --wait=5 /WIN7/WIN.ISO bulunamadi!
map /WIN7/WIN.ISO (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot[/codebox]

flsımın içinde WIN diye dosyam war içinde WIN.iso war (uzantım .iso)

title Windows 7 Ultimate Otomatik Active...
errorcheck off
ls /WIN/WIN.iso || find --set-root /WIN/WIN.iso
ls /WIN/WIN.iso || pause --wait=5 /WIN/WIN.iso bulunamadi!
map /WIN/WIN.iso (0xFF)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

bulunamadı hatası alıyorum...

Edited by olcayto41

@olcayto41

Ne deyebilirim ki! Zaten gerekli bigiliyi verdim.
Dosya bulunamadıysa komuttaki kullandığın dosya konumunda hata yapmıştırsın.
Diyelim usb sürücünün harfi E:\
E:\WIN\WIN.iso dosyası olduğundan emin misin?
Dosya konumunda hata var ise yani;
E:\Win\WIN.iso
E:\WİN\WIN.iso
E:\WIN\WiN.iso
E:\WIN\WIN.Iso
E:\WIN\WIN.isO
E:\wIN\WIN.iso

haliyle hata alırsın. Bak senin için bir sürü hatalı kombinasyon verdim.
Ayrıca bu konu grub4dos konusu sayılmaz.
Bu konuda yardımı diğer grub4dos multiboot konusunda sorman daha doğru.
Neyse kolay gelsin...

Edit: Dosya konumu derken, kullandığın dosya ismindeki büyük/küçük harfleri kastetmek istemiştim.

Edited by blue_life

selam

XP yi tekrar kurdum . hatalar ve multiboot içeriğimle ilgili dosyaları ekte gönderiyorum

http://hotfile.com/dl/129241590/8cadd41/ISO_dan_XP.rar.html

incelerseniz sevinirim.

Not : deneme olarak Program klasörünü root dizininede kopyaladım ama yine aynı hata oluştu.

Edited by freea