Jump to content

İlk Savaş Helikopterimiz Olan "atak" Havalanıyor

osmanlifatihi
 Share

Recommended Posts

[center] [size="5"][b]Milli helikopterimiz “ATAK”[/b][/size]

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1312966085__ak-atak-606x249.jpg[/img]

[img]http://www.lockontr.com/haberler/t129.jpg[/img]

[img]http://resim.samanyoluhaber.com/resim/t129_13.jpg[/img]

[img]http://www.lockontr.com/haberler/t129_2.jpg[/img]

[b]Emniyet'in 75 adet sipariş verdiği ilk milli helikopterimiz 2012 yılında havalanıyor..[/b][left]Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın 4,5 milyar dolar maliyet çıkardığı proje, yerli üretimle 2 milyar dolara mal olacak

[b][i]Bugün Gazetesi'nden Kamil Elibol'un haberine göre,[/i][/b] Türkiye ilk "milli helikopterini" uçurmak için için kolları sıvadı. Üretim maliyetleri için fizibilite çalışmaları tamamlanan "Türkiye'ye özgü helikopter projesi" bu yılın sonu veya en geç 2012'de hayata geçiriliyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında 23 Mart 2011'de toplanan Savunma Sanayi Müsteşarlığıİcra Kurulu'nda, projenin biran önce başlatılması için karar alınmıştı.

[b]ÜRETİM TAİ TESİSLERİNDE[/b]
Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Havacılık Okulu ve ]Emniyet Genel Müdürlüğü'nce ortaklaşa yürütülen proje için kaynak maliyeti çıkartıldı. SSM, proje için ilk etepta 4 milyar dolara ihtiyaç olduğunu rapor etti. Ancak Emniyet Genel Müdürlüğü çeşitli kurumlardan aldığı fiyatlar ileproje için 2 milyar dolar kaynağın yeterli olacağına dair kapsamlı bir rapor hazırladı. Raporun önümüzdeki günlerde Başbakanlık ve SSM İcra Kurulu'nu sunulacağı öğrenildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAİ) projenin hayata geçirilmesiyle "milli" helikopterlerimizi üretecek.Proje, TSK, Emniyet, Sağlık ve Orman Bakanlığı'nın ihtiyaç duyduğu helikopter satın alma maliyetlerini de düşürecek. Türkiye, genel maksat, keşif-gözetleme, ambulans, orman yangını gibi çok amaçlı helikopterler için yurtdışına aktardığı milyarlarca dolardan kurtulmuş olacak.

[b]MALİYET ÜÇ KATINA ÇIKIYOR[/b]
Projede görev alan bir yetkili yaptığı açıklamada, bir helikopterin satın alma maliyetinin uçuş saatine göre üç katına çıktığını belirterek, "10 milyon dolara aldığımız bir helikopter rutin bakımı, yedek parça, işçilik gibi maliyetlerle 30 milyon dolara mal oluyor. Yedek parçayı kendimiz üreteceğimiz için bakım maliyeti leri düşecek, işçilik ücreti de ödemeyeceğiz" dedi.

[b]EMNİYET 75 SİPARİŞ VERDİ[/b]
Emniyet Genel Müdürlüğü, projenin hayata geçmesinden sonra 75 adet helikopter siparişi vereceğini deklare etti. Projeden sorumlu yetkililer, TSK'nın elinde 200 adet helikopter bulunduğunu kaydederek, "Bu helikopterlerin 10 yıllık ekonomik ömrü var. Böylece bu helikopterler de ucuza yenilemiş olacak. TSK ve emniyet dışında Sağlık ve Orman bakanlıkları da helikopter ihtiyacını TAİ'den karşılayacak" dedi.

[/left][media]http://www.youtube.com/watch?v=l8-dtgKTDog[/media]

[media]http://www.youtube.com/watch?v=ytyU1SK4Qmk[/media]

kaynak
[quote]http://www.ensonhaber.com/milli-helikopterimiz-havalaniyor-2011-08-10.html[/quote]

havada takla bile atıyor :)
[/center]

Edited by osmanlifatihi

[quote name='osmanlifatihi' date='10 August 2011 - 12:18 ' timestamp='1312967880' post='1060076']
ABD 'nin olması lazım :)
[/quote]

İşte probelm orada zaten.Motor üretim engelimiz var bildiğim kadarıyla.
Hangi tarihte geçerliliğini kaybedecek bilmiyorum ama o ügne kadar üretilen mallar benim için tenekeden ibaret olacak.
Güzel ama eksik, hem de çok eksik.

[quote name='EKE58' date='10 August 2011 - 12:23 ' timestamp='1312968181' post='1060079']
İşte probelm orada zaten.Motor üretim engelimiz var bildiğim kadarıyla.
Hangi tarihte geçerliliğini kaybedecek bilmiyorum ama o ügne kadar üretilen mallar benim için tenekeden ibaret olacak.
Güzel ama eksik, hem de çok eksik.
[/quote]

sorun burda olabilir.
lozan antlaşmasına göre Türkiye yeraltı kaynaklarını 100 yıl boyunca kullanamaz..

peki o engel neden yani bir anlaşmamı var. bir ara lozanda imzalanmış demişlerdi. @eke bana görede teneke sayılır. sanırsam bir antlaşma 100 yıl sonra fes oluyor. yani 1923 yılında imzalanan bir antlaşma 2023 te fes olacak. HEDEF 2023 (;
not: motor italyaya ait.

Edited by shmd

@kedice

''MİLLİ NİTELİKTE BİR HELİKOPTER'
İtalyan, Agusta Westland firması ile ortak geliştirilecek olan T129, Türkiye'de ilk defa milli görev bilgisayarı ve yazılımları geliştirilen, Türkiye'ye ait aviyonik ve silah sistemleri entegre edilecek ve nihai üretim hattı TUSAŞ'da olacak bir taarruz helikopteri projesi unvanını taşıyacak.
Milli görev bilgisayarı ve yazılımları, 300'e yakın Türk mühendisinin üç sene içinde gerçekleştirdiği proje kapsamında geliştirildi ve bir taarruz helikopteri üzerinde uçuş ve atış testleri başarıyla gerçekleştirildi.
ATAK helikopteri projesinde dünyanın en büyük 3 helikopter firmasından birisi olarak kabul edilen Agusta Westland firması, dünyanın en büyük savunma şirketlerinden olan Finmeccanica grubuna bağlı olarak çalışıyor.
Türk sanayine en fazla katılım imkanı sağlayan (ASELSAN'ın proje kapsamındaki iş payı 700 milyon dolar, TUSAŞ'ın 556 milyon dolar) T-129, helikopterin tamamen milli yazılım ve görev bilgisayarıyla entegre edildiği, ROKETSAN tarafından imal edilen güdümlü füzelerle donatılacak ve en fazla off-set taahhüdü veren (yaklaşık 1 milyar dolar sanayiye ilave iş potansiyeli), helikopterin üçüncü ülkelere pazarlanması imkanları da bulunuyor.
Türkiye, T-129 helikopterlerinin tek üretici ülkesi konumunda olacak. T-129 helikopterleriyle, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Ürdün ve Pakistan gibi ülkeler ilgileniyorlar.

Evet motoru İtalya malıymış.Ama yazılımlarını gördüğün gibi Türkler yapmış.Ayrıca son zamanlarda f 35 mevzusunu hatırlarsanız Türkiye kaynak kodlarını almak için baya güç sarfediyor ki bence alamazsak uçaklarda iptal olacak.Lütfen ön yargıdan önce biraz kendi üzerimizdeki yapamayız ezikliğini atalım.

@MostWanted

O siparişler iptal olalı baya oldu o yüzden avrupadan birkaç firma teklif getirdi birlikte geliştirelim yazılımıda ortak yazalım diye ama sonrasında ne oldu bilmiyorum ihake aşamasında sanırsam..

Edited by kaosem

İlk yapılan helikopterde düdük gibiydi şimdi sanat eseri gibiler

Bi yerden başlıycan gerisi gelir cumhuriyetin ilanından bu güne geçen onca zamandan sonra aradaki açığı kapatmak kolay değil tabi

Her seferinde kendi ülkemizi yerme huyundan vazgeçme vakti memleketin o kadar düşmanı varki insan kimi zaman Allah'ın hikmetinden sual olunmaz demekten başka çıkış bulamıyor

Kardeşler! Bir ve beraber olacağız inşallah.

Hep iyiliklerin yanında kötülüklerin karşısındayız müslümanlar olarak.

Güçlenmeli, birleşmeli düşmana karşı caydırıcı güç olmalıyız.

Bunu avrupa yapmış, bizde yapmalıyız...

Yoksa bugün yaşanan zulümleri görüyoruz, açlıktan ölen çocukları görüyoruz. Bunlar hep zalimler yüzünden değilmi?

Tekrar söylüyorum; Bütün iyiliklere evet, kötülüklere hayır!

İlk Milli Türk Taarruz Helikopteri Atak (T129) projesinin özellikleri şu şekildedir:

- Toplam 1.9 milyar euro
- 2013 senesınde kadar 50 adet ortak üretim yapılacaktır. Daha sonra TUSAS 41 adet daha Milli Türk Saldırı Helikopteri Atak'i kendi imkanlarımız ile üretebilecektir
- Üretim konsorsiyumunda bulunan şirketler: TAI(Turkish Aerospace Industries), TUSAS, Aselsan ve İtalyan AgustaWesland
- Projenin toplam süresi 114 aydır. İlk helikopter 60 ay sonunda teslim edilecektir
- Helikopterin ana modeli İtalyan AgustaWesland Mangusta A129 modelinin benzeri olacaktır
- Bu ihalenin son aşamasında geçerli teklif şirketler Güney Afrika Denel , Avrupa Birliği Eurocopter ve Rus Rosoboronexport şirketleridir
- Proje sonunda TUSAS bütün bilgi ve üretim haklarına sahip olacak ve Türkiye yurtdışına milyonlarca dolarlık helikopter ihrac edebilecektir
- Fransız ve Güney Afrika Şirketleri'nin kazanama sebebi Fransa ile olan ilişkilerimiz olduğu tahmin edilmektedir. Güney Afrika Rooivalk helikopterierinde Fransız motorları kullanılmaktadır
- Gene Amerkan Bell Helikopter Şirketinin King Cobra helikopterleri 2003 senesinde Amerika Türkiye ilişkilerinin sorunlu olmasında ötürü ve Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni şartlar koyup fiyatları arttırmasından ötürü gerçekleşmemiştir

Ben Gölcük tersahane komutanlığından emekli olarak şunu belirtmek isterim,ülkemizde üretilen tüm askeri araçların gerek gemi ve gerekse hava araçların tüm ekipman ve malzemeler yurt dışından gelmekte ve onları toplama ve modifikasyonlarını bu sanayide çalışan mühendisinden tutun alt kategorisinde çalışan işcilerimiz türktür.Gerek fırkateyin,gerek ay sınıfı denizaltı ve gerekse atak serisi hava savunma araçların temel malzemelerin her kategorisinin içeriği yurt dışına bağımlığından kurtulmak için gerekli yan sanayinin yüzde yüz türk mühendisliği ile ülkemiz genelinde kurulmasını içimizden gecen tek isteğimizdir.Herşeyi a dan z ye kadar kendimiz üretmek ülkemizin tek hedefi olmasını dilerim.

Siyasi irade ordu tiz yerli kullana ikiletmiye diye ferman verdimiydi tamamdır bence

Bu güne kadar bu konularda bir adım atmayanlar utansın cumhuriyetin ilk yıllarından sonra memlekete bi çivi çakmadılar haliyle o açık zor kapanıyor

Öte yandan Çin yere göğe sığdırılamıyor mesela ama apple mağazaları bile sahte bırakın ürünü o derece şu an avrupalı çok ünlü firmalarda üretimi çin de yapıyor kimse çinde toplatıp bize iteliyorlar demiyo orda bi sorun yok herhalde :kut: