Jump to content

Windows 7'mi Yoksa Windows 8.1'mi

Cezer01
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar herkese iyi forumlar  10'yılı aşkın bilgisayar ile uğraşmaktayım. İşletim sistemleri konusunda çok tedirgin olmaya başladım Windows xp'den sonra en çok kullanılan işletim sistemi Windows 7 benim bildiğim kadarıyla. Yeni bir bilgisayar aldığımda Windows 8 core single language kurulu olarak geldi ancak beklentilerimi tam olarak karşılıyamadı arkadaşlara soruyorum Neden Windows 8.1. SSD olan bilgisayarda açılış ve kapanış 2 saniye sürüyor olmayanlardada aynı durum mevcut Sizler ne düşünüyorsunuz ? , Ben sizlere Windows 8.1 ve Windows 7 arasındaki farkları kendi bildiklerimi söyliyeceğim yanlışım varsa Affola

1- Windows 8.1 provl: Güncelleştirmeleri yaptıktan sonra veya herhangi bir optimize ayarı (programsız Asc ve ccleaner) kullandığım zaman sorunlar meydana geliyor :(

iki saniyede açılan bilgisayarım. süresi 10 saniyeye çıkıyor (AHCİ mode ve UEFİ kurulum aktif )

2-Windows 7'de güncelleştirmeleri yaptıktan sonra veya optimize ayarı ( asc,auslogics, ccleaner gibi ) programları kullandıktan sonra herhangi bir sıkıntı olmadan stabil bir şekilde çalışıyor. hızlı bir şekilde açılıyor kapanıyor

3-Windows 8.1'de CPU konusunda şu kadarını söylim acayip derecede kasmalar meydana geliyor ctr-alt-del komutuna bastığımda ( Wmi provider host ) tüm programlar açıkken %50 lere fırladığını biliyorum. bu arada protokollerin bu kadar cpu yemesi hiçte hoş bir durum değil.

4-Windows 7'de ise CPU ctrl-alt-del tuşuna bastığımda performans'ta hiç bir sıkıntı çıkmıyor 6 gb ram pc'de google chrome ve tüm programları çalıştırdığımda en az 2gb ram yiyor.

Arada biraz saçmalamış olabilirim bilgisi olan vardır olmayan vardır, Herkesin eleştirilerini bekliyorum sizde söyleyin microsoft neden ard arda işletim sistemi çıkarıyor anlamış değilim. sizde sorunlarınızı yazarsanız sevinirim Windows 7 bence dünyanın en iyi işletim sistemi :)

Sistem özelliklerim üst seviyede ..

Edited by Cezer01

uzun süre win7 kullandıkdan sonra win 8.1 kuruvereyim dedim dahada vazgeçemedim biraz performans testlerine baktımda özelikle ekran kartı teslerinde win 8.1 max fps çok yüksek olmasada min fps yüksek buda oyunlarda daha az kasma demek yani win 7 de oynadığım oyun 15 fps düşerken win 8.1 de 25 fps o yüzden win 8.1 daha mantıklı geldi tabi testlerde gördüm kadarıyla ama şunu kesin olarak söyliyebilirim ram optimazsayonu win8in daha iyi buna bizzat tanık ve test ettim win 7 x64 sistem boşdayken 1200 ram harcarken win 8 x64 de 800 900 harcıo benim pc uzun lafın kısası eğer driverların  uyumluysa win8, win7 den daha iyi bence

Edited by ryujinjakka

Bence Windows 8.1 Gayet performaslı ve ram kullanımı oldukça güzel.Su ansistemimde 8 kurulu.Yarın insallah windows 8.1 i kurucam.Bundan önce 3 laptop ve 2 masaüstüne kurdum.8.1 i gayet hızlı ve stabil calısıyor. 7 de kasan makina 8.1 de kasmıyor.Tamam 7 den daha iyi bu 8 ama neden 8 değilde 8.1 diye soracak olursanız ; 8.1 windows 8 den sonra cıktı ve onun sp1 hali gibi bir sey. kanımca güncel sistem herzaman iyidir.Sonucta sistemi güncelleyince ram kullanımı kernel işlemci kullanımı falan güncelleniyor ve giderek azalıyor.Bununla birlikte performansta yükseliyor.Birde nedense microsoftun güncellemelerine gıcık oluyorum.Hem win 7 de hemde 8 de güncelleme sonradan yapılınca makina yavaslıyor.Her ne kadar asc vb.pro kullanılsada düzelmiyor.Yani Sonuç olarak ben 8.1 kur derim hatta Sunu kurmanda fayda var İnce ayarlı editli falan forjest üstad yapmıs ben bu imajı kullanıyorum gayet güzel.Kur kullan hicbir ayar mayar yapmana gerek yok. LİNK: http://www.tnctr.com/topic/234385-windows-81-pro-vl-x86x64-turkce/

Edited by xmyk

Arkadaşlar herkese iyi forumlar  10'yılı aşkın bilgisayar ile uğraşmaktayım. İşletim sistemleri konusunda çok tedirgin olmaya başladım Windows xp'den sonra en çok kullanılan işletim sistemi Windows 7 benim bildiğim kadarıyla. Yeni bir bilgisayar aldığımda Windows 8 core single language kurulu olarak geldi ancak beklentilerimi tam olarak karşılıyamadı arkadaşlara soruyorum Neden Windows 8.1. SSD olan bilgisayarda açılış ve kapanış 2 saniye sürüyor olmayanlardada aynı durum mevcut Sizler ne düşünüyorsunuz ? , Ben sizlere Windows 8.1 ve Windows 7 arasındaki farkları kendi bildiklerimi söyliyeceğim yanlışım varsa Affola

1- Windows 8.1 provl: Güncelleştirmeleri yaptıktan sonra veya herhangi bir optimize ayarı (programsız Asc ve ccleaner) kullandığım zaman sorunlar meydana geliyor :(

iki saniyede açılan bilgisayarım. süresi 10 saniyeye çıkıyor (AHCİ mode ve UEFİ kurulum aktif )

2-Windows 7'de güncelleştirmeleri yaptıktan sonra veya optimize ayarı ( asc,auslogics, ccleaner gibi ) programları kullandıktan sonra herhangi bir sıkıntı olmadan stabil bir şekilde çalışıyor. hızlı bir şekilde açılıyor kapanıyor

3-Windows 8.1'de CPU konusunda şu kadarını söylim acayip derecede kasmalar meydana geliyor ctr-alt-del komutuna bastığımda ( Wmi provider host ) tüm programlar açıkken %50 lere fırladığını biliyorum. bu arada protokollerin bu kadar cpu yemesi hiçte hoş bir durum değil.

4-Windows 7'de ise CPU ctrl-alt-del tuşuna bastığımda performans'ta hiç bir sıkıntı çıkmıyor 6 gb ram pc'de google chrome ve tüm programları çalıştırdığımda en az 2gb ram yiyor.

Arada biraz saçmalamış olabilirim bilgisi olan vardır olmayan vardır, Herkesin eleştirilerini bekliyorum sizde söyleyin microsoft neden ard arda işletim sistemi çıkarıyor anlamış değilim. sizde sorunlarınızı yazarsanız sevinirim Windows 7 bence dünyanın en iyi işletim sistemi :)

Sistem özelliklerim üst seviyede ..

1. Ne Windows 7 nede Windows 8 / 8.1  boot süresi olarak 2 saniye gibi bir rakama ulaşamaz. Anlayacağınız şekilde anlatmam gerekir ise Windows 7/8/8.1 işletim sistemleri boot süreci içerisinde ortalama olarak 2.4 Gb veri okur. Üst seviye SSD bile saniyede 500 Mb okuduğuna göre 4 sn sadece veriyi okumak için geçirecek, buna okunan verilerin işlemci üzerinden gerekli işlemlerin yürütülmesi için geçecek süreyide eklersen, minimum 9 saniye gibi bir boot süreci geçirecektir. Bu konuda yanlış bilgi vermektesiniz.
  2. Windows 8 Pro VL üzerinde güncelleştirmeleri yaptıktan yada sistemi sıfır olarak kurduktan sonra ne gibi optimize ayarları yaptığınızı, ASC ve CCleaner programlarının hangi sürümlerini hangi ayarlamalar ile kullandığınızı söylememişsiniz. Biz nereden bilelim yanlış bir ayarlama yapıp yapmadığınızı veyahut eski sürüm program kullanıp kullanmadığınızı ! Windows 7 altında yapılabilecek performans ayarları ile Windows 8/8.1 altında yapılabilecek performans ayarları birbirlerinden farklıdırlar. Nedeni ise, kullanılan kernel ve bağlantılı servislerin birbirlerinden farklı olmalarıdır.
  3. Windows Yönetim Araçları Sağlayıcısı (WMI Provider Host Instrumentation, WMI Provider Host, WMIPrvSE.exe) Windows Yönetim Yardımcısı ve Windows kernel yapısı ile servislerin ve işletim sisteminin düzgün çalışması için gerekli düzenleme ve yapılandırmayı sağlamak amacı ile çalışır. WMI Provider Host servisi %50 gibi işlemci kullanımına sahip ise, bu durumun 2 farklı açıklaması olabilir. Ya kullanmakta olduğunuz sistem üzerinde virüs/trojan tarzı bir işlem gerçekleşmekte, yada kullanmakta olduğunuz sistem üzerinde sistemin stabil çalışmasını etkileyecek derecede gerçersiz/yanlış/hatalı yapılandırma mevcuttur.
  4. Windows tarafından kullanılan RAM miktarı, sisteme, sistem yapılandırmasına, o anda açık olan servis ve bu servislerin ek dosyalarına, kullanılmakta olan programların içerik ve boyutlarına göre değişiklik gösterir. Yani Windows 7 altında göreceğiniz kullanılan RAM miktarı ile Windows 8/8.1 altında göreceğiniz kullanılan RAM miktarı değişiklik gösterecektir.

Microsoft'un peş peşe işletim sistemi çıkartmasının nedenini kısaca şu şekilde açıklayabiliriz. Yeni metro arayüzü ve bu arayüz ile değişen işletim sistemine kullanıcıların alışamaması. En basit örnek ile Not defterini açmak için halen 5 tıklama ile ulaşıyor millet, oysaki metro arayüzünde iken klavye ile NO yazıklarında bile arayüz Not defteri uygulamasını gösteriyor. Daha birçok kullanım kolaylığı, erişilebilirlik, performans vs vs gibi etmenleri şimdi söylemeye gerek yok.

Herkes sistem kaynaklarının kullanım miktarları, performans, kullanım şekli vs vs gibi konularda Windows 7 ve Windows 8/8.1 için kendi fikrini söyleyecektir ancak, kullandıkları işletim sistemi sürümlerini, kullandıkları donanım ve donanımlara ait sürücü sürümlerini eklerler ise konu daha anlaşılır şekle gelecektir. Kimse kusura bakmasın ama üretici firma AMD 4xxx serisi için 13.1 sürücüsünün en son sürüm olduğu, Nvidia'nın halen güncel sürücü çıkartmasına rağmen kullanılan kernel sürücüsünün aynı kaldığı veya kullanılan diğer donanımlara ait sürücülerin Windows 7 için olmasına rağmen Windows 8/8.1 işletim sisteminde kullanıyor ise kusura bakmasınlar ama o işletim sisteminden performans beklemesinler !!! Böyle bir şeyin olma olasılığı bile yok. Eski sürücü, eski donanım ile performans sağlayabilecek bir işletim sistemi maalesef henüz YAPILMADI, bu saatten sonrada yapılmayacak. Bu demek olmuyor ki Windows 7 yüklü bir bilgisayarda Windows 8/8.1 yüklendiğinde performans artışı veya düşüşü olmayacak. Elbette olacak ancak % 5 - %10 performans artışı kimseyi tatmin etmeyecektir. 

Benden şimdilik bu kadar, konulara yazılan iletileri takip ederek, gerekli noktalarda görüşlerimi paylaşmaya devam edeceğim.

NOT : Sistem özelliklerim orta seviyede, işletim sistemim Windows 8.1 Pro x64 (Orjinal Lisans ile etkinleştirilmiştir)

Haydi kolay gele !

ben bilgisayar parçalarımı güncelledim ve parçalarım win8 destekliydi. Şu an sistemimde win8.1 var ve power tuşuna bastığımda 5 saniye sürmeden masaüstü geliyor. Bence mükemmel bir sistem. Bunda önce win7 vardı ve açılması 40 saniyeyi buluyordu.

Microsoft'un peş peşe işletim sistemi çıkartmasının nedenini kısaca şu şekilde açıklayabiliriz. Yeni metro arayüzü ve bu arayüz ile değişen işletim sistemine kullanıcıların alışamaması. En basit örnek ile Not defterini açmak için halen 5 tıklama ile ulaşıyor millet, oysaki metro arayüzünde iken klavye ile NO yazıklarında bile arayüz Not defteri uygulamasını gösteriyor. Daha birçok kullanım kolaylığı, erişilebilirlik, performans vs vs gibi etmenleri şimdi söylemeye gerek yok.

Herkes sistem kaynaklarının kullanım miktarları, performans, kullanım şekli vs vs gibi konularda Windows 7 ve Windows 8/8.1 için kendi fikrini söyleyecektir ancak, kullandıkları işletim sistemi sürümlerini, kullandıkları donanım ve donanımlara ait sürücü sürümlerini eklerler ise konu daha anlaşılır şekle gelecektir. Kimse kusura bakmasın ama üretici firma AMD 4xxx serisi için 13.1 sürücüsünün en son sürüm olduğu, Nvidia'nın halen güncel sürücü çıkartmasına rağmen kullanılan kernel sürücüsünün aynı kaldığı veya kullanılan diğer donanımlara ait sürücülerin Windows 7 için olmasına rağmen Windows 8/8.1 işletim sisteminde kullanıyor ise kusura bakmasınlar ama o işletim sisteminden performans beklemesinler !!! Böyle bir şeyin olma olasılığı bile yok. Eski sürücü, eski donanım ile performans sağlayabilecek bir işletim sistemi maalesef henüz YAPILMADI, bu saatten sonrada yapılmayacak. Bu demek olmuyor ki Windows 7 yüklü bir bilgisayarda Windows 8/8.1 yüklendiğinde performans artışı veya düşüşü olmayacak. Elbette olacak ancak % 5 - %10 performans artışı kimseyi tatmin etmeyecektir. 

Benden şimdilik bu kadar, konulara yazılan iletileri takip ederek, gerekli noktalarda görüşlerimi paylaşmaya devam edeceğim.

NOT : Sistem özelliklerim orta seviyede, işletim sistemim Windows 8.1 Pro x64 (Orjinal Lisans ile etkinleştirilmiştir)

Haydi kolay gele !

Ben dediklerine katılmıyorum. Windows 7 de başlatta NO yazınca notepad hemen geliyor. Kolaylıksa başlat menüsü de kolaydı. Windows 8 in arabirimi dokunmatik makineler için kolaylık sağlıyor ama normal pc ve laptoplar (dokunmatik olmayan) fazla bir getirisi yok. Windows 8 ile windows 7 arasında çok büyük bir performans farklılığı yok. Yapılan benchmark testleri de bunu ispatlıyor.  Ayrıca Windows 8 stabil değil bence. Yayınlanan yamaların boyutlarından farkedilebilir. Ama ileride güzel bir işletim sistemi olacak gibi geliyor.

"Eski sürücü, eski donanım ile performans sağlayabilecek bir işletim sistemi maalesef henüz YAPILMADI" diye yazmışsın. Sadece windows a bağlı olarak yazdığını düşünüyorum. Sana katılmıyorum. Bir örnek vermek gerekirse: Eşimin dizüstü bilgisayarına çift işletim sistemi yükledim, windows 7 ve Lubuntu. İlk önce linux ve türevlerinden kullanmamış olmasından dolayı lubuntuyu istemedi, işletim sistemini öğretince ve biraz kullanınca. windows açmaz oldu.  Şimdi sadece lubuntu kullanıyor. Neden diye sorduğumda Windows ta facebook flash oyunlarının çöktüğünü, performansının lubuntu kadar iyi olmadığını söyledi.

1. Ne Windows 7 nede Windows 8 / 8.1  boot süresi olarak 2 saniye gibi bir rakama ulaşamaz. Anlayacağınız şekilde anlatmam gerekir ise Windows 7/8/8.1 işletim sistemleri boot süreci içerisinde ortalama olarak 2.4 Gb veri okur. Üst seviye SSD bile saniyede 500 Mb okuduğuna göre 4 sn sadece veriyi okumak için geçirecek, buna okunan verilerin işlemci üzerinden gerekli işlemlerin yürütülmesi için geçecek süreyide eklersen, minimum 9 saniye gibi bir boot süreci geçirecektir. Bu konuda yanlış bilgi vermektesiniz.
  2. Windows 8 Pro VL üzerinde güncelleştirmeleri yaptıktan yada sistemi sıfır olarak kurduktan sonra ne gibi optimize ayarları yaptığınızı, ASC ve CCleaner programlarının hangi sürümlerini hangi ayarlamalar ile kullandığınızı söylememişsiniz. Biz nereden bilelim yanlış bir ayarlama yapıp yapmadığınızı veyahut eski sürüm program kullanıp kullanmadığınızı ! Windows 7 altında yapılabilecek performans ayarları ile Windows 8/8.1 altında yapılabilecek performans ayarları birbirlerinden farklıdırlar. Nedeni ise, kullanılan kernel ve bağlantılı servislerin birbirlerinden farklı olmalarıdır.
  3. Windows Yönetim Araçları Sağlayıcısı (WMI Provider Host Instrumentation, WMI Provider Host, WMIPrvSE.exe) Windows Yönetim Yardımcısı ve Windows kernel yapısı ile servislerin ve işletim sisteminin düzgün çalışması için gerekli düzenleme ve yapılandırmayı sağlamak amacı ile çalışır. WMI Provider Host servisi %50 gibi işlemci kullanımına sahip ise, bu durumun 2 farklı açıklaması olabilir. Ya kullanmakta olduğunuz sistem üzerinde virüs/trojan tarzı bir işlem gerçekleşmekte, yada kullanmakta olduğunuz sistem üzerinde sistemin stabil çalışmasını etkileyecek derecede gerçersiz/yanlış/hatalı yapılandırma mevcuttur.
  4. Windows tarafından kullanılan RAM miktarı, sisteme, sistem yapılandırmasına, o anda açık olan servis ve bu servislerin ek dosyalarına, kullanılmakta olan programların içerik ve boyutlarına göre değişiklik gösterir. Yani Windows 7 altında göreceğiniz kullanılan RAM miktarı ile Windows 8/8.1 altında göreceğiniz kullanılan RAM miktarı değişiklik gösterecektir.

Haydi kolay gele !

Hocam Çok güzel anlattınız ellerinize sağlık ama bu kadar kendinizi yormanıza gerek yok bunlar benim düşüncem ben Windows 7'yi daha sağlam daha yapıcı bir işletim sistemi olarak görüyorum kendi bildiklerim başkaları için doğruda olabilir, yanlışta olabilir yani sözün kısası Windows 8.1 beta bir işletim sistemi anlatabildimmi

1- Geçen bir siteye girdim  adamın biri mavi ekran veya ona benzer bir hata almış ve işletim sistemi Windows 7 home premium arkadaşlar yardımcı olabilirmisiniz

Yöneticinin cevabı: Windows 7 artık miladını doldurmuş bir işletim sistemi Windows 8.1 kur geçer 1.saçmalık bu

2-Hocam ses kartı driver yükledim ama ses gelmiyor işletim sistemim Windows 7 starter

Yöneticinin cevabı: Windows 8.1 kur ve driverlerini güncelle 2.saçmalık bu sormazlar bu adamın özelleri ne olacak

3- Ekran kartım r270x yeni aldım işletim sistemim Windows 7 ultimate 64 bit crysis 3 ultra ayarlarda fps 20'ye kadar düşüyor ne yapmam lazım

Cevap: Windows 8.1 kur geçer

Ne demek istediğimi anladınızmı şimdi anlamayan olursa ö.m ile ulaşsın bana sitenin adresini yollucam size haydi kolay gelsin size

Not: Adana bilim ve teknoloji üniversitesi okumaktayım ve benim pc'im ssd'siz 4 saniyede masaüstü ekranım geliyor SSD yok, 1500 tb hdd var sadece allah izin verirse 120 gb alacam

Edited by Cezer01

X sitesinin yaptığı saçma yorumlar ne beni nede bu sitedelileri ilgilendirmiyor. O onların ayıbı ve kendini bilmezliği. Biz burda doğru olan şeyleri tartışabiliyor veya paylaşabiliyor isek bu bizim kazancımızdır. Herkesin kullandığı işletim sistemi kendisine iyi gelebilir. Bir sistem üzerinde, her Windows sürümü değişik performans sonucu verebilir. Windows sürümü, sonradan yapılmış modifiye sistem, sistem yapılandırması, kullanılan sürücülerin uyumu, kullanılan programlar vs vs bir çok etmen sistem performansını etkilemekte. Bu neden ile aşağıdaki Quote tagı içerisindeki yazıyı yazdım. Değişik sistemler üzerinde yüklü Windows sürümlerini, donanım, sürücü bilgilerini vede neden dolayı bu sistemi tercih ettiklerini yazan olur ise, işte o zaman bu konu daha açıklayıcı ve bu konuyu okuyan kişiler için örnek teşkil edebilecek bir konu haline gelecektir. Yoksa bana göre Windows 8.1, sana göre Windows 7 diğer kullanıcıya göre Windows XP en iyi sistem olabilir. 

Herkes sistem kaynaklarının kullanım miktarları, performans, kullanım şekli vs vs gibi konularda Windows 7 ve Windows 8/8.1 için kendi fikrini söyleyecektir ancak, kullandıkları işletim sistemi sürümlerini, kullandıkları donanım ve donanımlara ait sürücü sürümlerini eklerler ise konu daha anlaşılır şekle gelecektir. 

Dipnot: Bu konu içerisindeki açıklamaları beğenmedi iseniz, Windows 8.1 kurun geçer :D

Haydi kolay gele !

Windows 8.1 Benim için daha kullanışlı..Eskiden masaüstünde tuttuğum tüm uygulamalar şimdi startup'ta. Aradığımı kolayca bulabiliyorum ki. bu en önemlisi. İstediğim herşeyi kendime göre düzenleyebiliyorum.. Ayrıca akıllı tahtada kullanırken de çok fazla kolaylık sağlıyor.

Windows 8.1 in 2 saniyede açılması imkansızdır.. Sadece onundeğil hiç bir işletim sisteminin 2 saniyede açılması imkansızdır.. Öyle ise bile uyku modundadır ve uyanıyordur. 2-3 saniyede 2 küsür gb veriyi okuyup bunları işleyebilecek bir sistem şimdilik yok bildiğim kadarıyla..

Bunların yanında yeni nesil uygulamalar da oldukça kullanışlı.. Herşey son kullanıcı için hazırlanmış ve bu normal bir kullanıcı için çok iyi. Bence bundan sonra kullanılabilecek en kullanışlı Windows sürümü  Win 8.1'dir.

Bunların yanında kaynak kullanımı gayet yerinde. Diğer sistemlerde olan sistem tıkanmaları 8.1 de olmuyor.

Windows 8.1 Pro Lisanslı kullanıcısıyım.

Core i7 3632qm, 8GB ram, AMD 7670HD Graphic Card. 1 TB HDD üzerine kurulu bir laptop..

Diğer Bİlgisayarımda da Windows Embedded 8.1 Industry pro kullanıyorum. O da gayet stabil çalışıyor.

Core i3, 2 gb ram 512 mb geforce graphic var onda da

Edited by Bitmap

her zaman güncel sürüm. Tabi ki de 8.1

alışkanlıklarınızı eksilerle karıştırmazsanız, Windows 8 in Windows 7 den fazlası var, eksiği ise yok denecek kadar azdır kanaatimce.Yeni sistemlerin uyumluluk sorunlarını da saymıyorum:)

• 1 ay sonra...