Jump to content

Dual Channel Mi, Single Cahannel Ram Mi ?

KenanK
 Share

Recommended Posts

Her zaman şu soruyu merak etmişimdir ve deneme fırsatım olmadı. Araştırdığım kadarı ile de arada çok ufak farklar olduğu söyleniyor. (%1 - %3 gibi)

Benim asıl sorum şudur;

Intel Core i5 4460 Soket 1150 3.2GHz işlemcili, Çift ram slotlu anakart üzerine alınacak ramler.

Alınması planlanan ramler ise;

1- Kingston 8GB Hyperx Genesis DDR3 1600MHz CL9 Kit PC Ram (4x4 dual kit) (85$ + KDV)

2- KINGSTON 8GB PC 1333 MHZ DDR3 RAM BELLEK (Single) (80$ + KDV)

Aradaki MHz farkı haricinde çok fark yaratır mı ? Anakart çift slot olduğundan kararsız kaldım.

Yorumlara gel. Ya dual cahannel her zaman daha iyi gorunur fakat nedense bana hep piyasa dayatması gibi geliyor. Soru bu yuzden. Birde anakart çift slot olunca kafa karıştı biraz. Malum piyasada oyunlar artık 6gb ram istediğinden. İleriye dönük olması açısından düşündüm.

Anakart 1600MHz desteklemekte.

Birde not duseyim HyperX ile diğer ramin farkı elbet var. Ama hyperx olarak goz onune almayın ;)

İnternette araştırdığımda dual ramlarin daha iyi çalışacağını öğrenmiştim.Sistem toplarken ekonomi için midir bilmem hatırlamıyorum  4 gb ram aldım ileride bir 4 gb daha alırım diye.Hatta 1600 mhz olarak aldım sistemde ise 1333 mhz 2x2 vardı.4gb rami tek olarak taktığımda sistemin yavaşladığını gördüm ve hemen ram i iade edip 2x2 gb ramlari tekrar taktım.Hala da aynı ram leri kullanıyorum.Benim tecrübem böyle.

İnternette araştırdığımda dual ramlarin daha iyi çalışacağını öğrenmiştim.Sistem toplarken ekonomi için midir bilmem hatırlamıyorum  4 gb ram aldım ileride bir 4 gb daha alırım diye.Hatta 1600 mhz olarak aldım sistemde ise 1333 mhz 2x2 vardı.4gb rami tek olarak taktığımda sistemin yavaşladığını gördüm ve hemen ram i iade edip 2x2 gb ramlari tekrar taktım.Hala da aynı ram leri kullanıyorum.Benim tecrübem böyle.

ilginçmiş :) benimde araştırdığım kadarı ve yapılan testlere göre %1 ile %3 fark var gibi gibi.

Slotların bile fark yarattığını söyleyebilirim.İşlemciye yakın slottan başladığımda daha da hızlandığını fark ettim.Ama senin dediğin kadar bir fark,çok büyük değil.Ancak dual olanın kesin daha hızlı çalıştığı benim tecrübemde sabit.Nedenini ben bilemiyorum.

Bilgisayardan hard core derecede anlamam ama bence her zaman çift daha iyi çünkü tek ramde oluşan veri yükü ve transfer sıklığı ile çift modülde ki bir değil yani çiftte yük azalırsa hız artar tek modülde yük artarsa hız azalır.İşlmeci cache belleği gibi düşünmek lazım bence :D

Slotların bile fark yarattığını söyleyebilirim.İşlemciye yakın slottan başladığımda daha da hızlandığını fark ettim.Ama senin dediğin kadar bir fark,çok büyük değil.Ancak dual olanın kesin daha hızlı çalıştığı benim tecrübemde sabit.Nedenini ben bilemiyorum.

Yaklaşık 1 senedir bu sitede çok seyrek yorum yapıyorum ama, bu yorum efsane olmalı bence. Bi efsane yorumlar-konular başlığı vardı sanki...

"işlemciye yakın slottan başladığımda daha daha hızlandığını farkettim" Bu cümle beni benden aldı  :D

Yaklaşık 1 senedir bu sitede çok seyrek yorum yapıyorum ama, bu yorum efsane olmalı bence. Bi efsane yorumlar-konular başlığı vardı sanki...

"işlemciye yakın slottan başladığımda daha daha hızlandığını farkettim" Bu cümle beni benden aldı  :D

İşlemciye yakın olan slotun veri yolu daha kısadır belki, daha çabuk veri akışı yapıyordur :D :D

RAM ile ilgili olarak konuşulması gereken çok nokta var aslında ama, Kenan'ın sorusuna cevap olarak söylenecek sadece bir kaç detay var.

Öncelikle Kenan'ın yapmış olduğu araştırma bir yere kadar doğru. Yani Hızı ve CL değeri aynı olan 1 x 8 Gb RAM ile 2 x 4 Gb RAM'in oyunlardaki performans farkı maksimum %5 civarıdır. Bunun nedeni oyunlar ve gündelik programların çoğunun RAM üzerinde single pass (tek geçiş) işlemlerden oluşması. Veri, diskten belleğe, bellekten işlemciye aktarılarak bu tek geçiş sağlanır. Bu durumda ek işlem olmadığı için performansta pek bir fark yaratmaz. Aralarındaki fark Kenan'ın söylediği gibi %5 civarı bir performans farkıdır. 

Çoklu işlemlerde (multi pass), veri bellek ile işlemci arasında birkaç kez aktarılarak yapılan işlemlerde, örneğin Photoshop, RAR5 RAR/UnRAR işlemleri, video decode/encode işlemleri, Office sunumları vs vs gibi programlarda bu fark bariz şekilde ortaya çıkar. Single pass işlemler ile arasındaki fark %25'lere varabilecek kadar artar. Bu nedenledir ki, üreticiler ve son kullanıcılar tarafından hep Dual Channel olarak kullanılması önerilir.

Son bir detay daha,

Kit halinde satılan RAM'ler ile tek modül halinde satılan RAM'lerin arasındaki en büyük fark, üretici firma tarafından yapılan testler esnasında kit halindeki RAM'lerin uyum testlerinin de yapılmış ve bu test sonuçlarına göre gruplanarak kit haline getirilmiş olmasıdır. Aynı seri 2 farklı tek modül RAM ile, kit halindeki 2 RAM arasında da oldukça fazla performans farkı ortaya çıkabilir. Ayrıca 1600 MHz RAM'lerin yaklaşık 25 Gb/sn gibi büyük veri akışı değerlerine sahip olduğu düşünülür ise, standart kullanımdaki veri boyutunun bu değer karşısındaki etkisi gözle görülür cinsten olmayacağı apaçık ortadadır. 

Dual chanel RAM kullanan kişiler istedikleri takdirde bu performans farklarını kendileride test edebilirler. Sadece yapmaları gereken RAM'lerin yerlerini değiştirmek ve PassMark, CineBench vs gibi programlar ile testi tekrarlamak. Bir Dual Channel RAM slotuna sahip anakart üzerindeki 2 adet RAM bağlantısı ve çalışma şekli aşağıdaki gibidir.

[table]

[tr][th] Çalışma şekli[td2] DIMM-A1[td] DIMM-A2[td2] DIMM-B1[td] DIMM-B2[/td][/td2][/td][/td2][/th][/tr]

[tr][th] Single Channel[td2] XXX[td] XXX[td2] -[td] -[/td][/td2][/td][/td2][/th][/tr]

[tr][th] Dual Channel[td2] XXX[td] -[td2] XXX[td] -[/td][/td2][/td][/td2][/th][/tr]

[/table]

Kısaca özetlemek gerekir ise, 1 x 8 Gb RAM ile 2 x 4 Gb RAM kullanımı arasında oyunlar için pek fark yoktur. Ancak gündelik kullanımda, her ihtiyaca cevap verebilmesi için yinede Dual Channel olarak kullanmak daha iyi olacaktır.

Haydi kolay gele !

İster işi bilsin ister bilmesin, her kullanıcı gündelik kullanımında birden fazla program kullanıyor. Buda bir yönden Dual Channel kullanılması daha iyi olur demek. Genelde tek modül olarak kurulumlar laptop'larda görülür. Nedeni ise yer ve ısı tasarrufudur. Normal PC'ler için tercihim hep Dual Channel olarak kullanılmasından yana.

Haydi kolay gele !