Jump to content
Son zamanlarda artan kullanıcı hesap hırsızlıkları sebebiyle tüm kullanıcılara şifre sıfırlama maili gönderilmiştir. Lütfen güveli şifreler seçiniz. Mevcut e-mail adresinize erişemiyorsanız, en aşağıdaki destek linkinden bize ulaşınız. ×

forjest
 Share

Recommended Posts

Pisi Linux 2.2/2.1.2 KDE-Minimal ISO Final Türkçe

Güncellenme tarihi: 15 Nisan 2021

Türkçe ve Çoklu dilli açık kaynak linux işletim sistemidir!

2146471149_2021-4-1519-54-7.thumb.png.829c573e196b77ecf740c20a237d37e6.png

Hakkında ?

Ünlü PiSi paket yönetim sistemi ile eski Pardus Linux’un bir çatallaması olarak kotarılan Pisi Linux‘un 2.2 sürümü çıktı. Henüz resmi duyurusu yapılmamış olan sürüme ait, yalnızca minimal.iso kullanılmak üzere yansılarda yerini aldı. Bu nedenle başlığı “Pisi Linux 2.2 çıktı mı?” şeklinde belirledik. Kullanıcıya, daha iyi ve kararlı bir Pisi Linux sunabilmek üzere bir çok hatanın giderildiği belirtilirken, tüm paketlerin en yeni sürümlerine geçirildiği bildiriliyor. Ancak, resmi duyurusu yapılmamış olduğu için teknik özellikleri hakkında bilgi edinilemeyen sistem; bilindiği gibi, modern ve göz alıcı KDE masaüstü ortamı tarafından destekleniyor. Pisi Linux’un şu anda Almanca, Amerika İngilizcesi, Brezilya Portekizcesi, Fransızca, Hollandaca, Hırvatça, İspanyolca, İsveççe, İtalyanca, Lehçe, Macarca, Rusça, Türkçe, Ukraynaca  dahil olmak üzere 14 dile çevrildiği belirtiliyor. Sistemin; Chromium ve Mozilla Firefox, LibreOffice, Amarok ve Clementine, ayrıca GIMP ve K3b gibi pek çok yazılımın güncel paketleriyle geldiği tahmin ediliyor.

İNDİRME LİNKİ

Alıntı

PİSİ LİNUX MİNİMAL ISO BOYUTLU OLAN SÜRÜMÜ VERSİYON 2.2 EN SON SÜRÜM!

https://sourceforge.net/projects/pisilinux/files/2.2/Pisi-Linux-2.2-Minimal-x86_64.iso/download

KDE UEFi / LEGACY DESTEKLİ OLAN SON SÜRÜMÜ 2.1.2 Final Versiyonudur!

https://drive.google.com/file/d/1_h-_b_vAkYNXGrLeyKnFSmeZwM_cMvTO/view

Kaynak: https://pisilinux.org/download

PİSİ LİNUX İŞLETİM SİSTEMİNİ NASIL KURARIM RESİMLİ ANLATIMDIR!

Spoiler

Pisi Linux Kurulum

Bu belgede Pisi Linux 2.0 sürümünü bilgisayarınıza usb çubuğu ile nasıl kurabileceğiniz anlatılmaktadır.

1- İso Dosyasının İndirilmesi

Buradan  Pisi Linux'u bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu belge hazılanırken Pisi Linux 2.0 sürümü yayınlanmış olup anlatımlar bu sürüm üzerinden yapılacaktır. Her hangi bir değişiklik durumunda belgede güncellenecektir.

2 - İso Dosyasını Usb Çubuğuna Yazma

A – Windows Üzerinde Yazma İşlemi

Windowsta indirdiğimiz iso dsoyasını usb belleğe yazdırırken Win32 Disk Imager kullanacağız programı buradan  indirebilirsiniz. Program indikten sonra programın basit bir kurulum aşaması var (burayı size bırakıyorum) programımızı kurup çalıştıralım.
Resim 1
Kurulum
Program bizi Resim 1 deki gibi karşılayacaktır. Usb belleğimiz bilgisayarımıza takılı olsun ve sağda gösterilen listeden usb belleğimizin yolunu (harfini) seçelim. Daha sonra soldaki butona tıklayarak iso dosyamızı bulmaya çalışacağız.
Resim - 2
Kurulum
Resim 1 de solda bulunan tuşa bastığınızda sizi yukarıdaki gibi bir ekran karşılayacak. İlk olarak sağ alttaki listeden iso uzantılı dosyaları göre bilmek için “.” yı seçelim. Daha sonra Pisi Linux iso dosyasını nereye indirdiysek o dizine giderek iso dosyamızı seçelim ve Aç diyelim.
Resim - 3
Kurulum
Resim3tekigibi İso dosyamız yazmaya hazır hale gelmiş olmalı. Write butonuna basarak yazdırmayı başlatalım.
Resim - 4
Kurulum
size emin olup olmadığınızı soracak bana güvene bilirsiniz... Not : Usb çubuğunuzda hiç bir veriniz kalmayacak aklınızda bulunsun.
Resim - 5
Kurulum
Yazma işlemi sonlandığında Resim – 5 teki ekranla karşılaşacağız. İşlem başarıyla tamamlanmıştır.

B – Linux Üzerinde Yazma İşlemi

Linuxta da Usb çubuğuna yazma işlemini yapabilecek çeşitli programlar olsada ben size konsol üzerinden bu işi nasıl yapabileceğimizi anlatacağım. Konsolu açalım.Yapacağımız işlemler için root yetkisine ihtiyacımız var bunun için su yazalım.root paralasını girelim.Daha sonra fdisk -l ile USB çubuğumuzun yolunu görebiliriz.dd if=isodosyasının yolu of=diskinyolu bs=4M te uygulanmış bir örneğini görebiliriz. Resim 6 da uygulanmış bir örneğini görebilirsiniz.Resimdeki iso dosyasının yerine indirdiğiniz iso dosyasının ismini yazın.Komut satırı bu komuttan sonra tekrar yazılabilir hale gelince işlem tamam demektir.
Resim - 6
Kurulum

3 - Usb Çubuğunu Başlatılabilir Yapma(Bios ayarları)

Bilgisayarımızın başlangıçta işletim sistemlerinin bulunduğu diskten önce usb çubuğumuzu okumasını sağlamamız gerekli çünkü sistemleri açmak yerine usb çubuğumuz çalışsın ve yeni sistemimizi kurabilelim. Bunun için bilgisayarınızın bios ayarlarında bir değişiklik yapmamız gerekli. Biosun yapısı anakarttan anakarta değiştiği için ben kendi biosuma göre neler yapacağımızı anlatacağım kendi biosunuza uyarlamak size kalmış. Biosuta değişiklik yapabilmemiz için önce biosa girmemiz gerekli. Bilgisayarımız açılırken Esc, F2, F1, F10, F11, F12, DEL tuşlarından birisiyle biosunuza giriş yapabilirsiniz.
Resim - 7
Kurulum
Eski bir anakartınız varsa genelde bu tarz bir görüntüyle karşılaşırsınız. Yukarıda Boot sekmesini görüyorsunuz. Hemen tıklayalım bakalım neler varmış.
Resim - 8
Kurulum
Boot Device Prioritye enterleyerek girelim bakalım bilgisayaramız önce hangi bileşeni kontrol ediyor.
Resim - 9
Kurulum
Bu bilgisayarın açılışta 1. den başlayarak baktığı bileşenleri görüyorsunuz. Burada 1. sırada Usb sürücünüz olduğundan emin olun.
Resim - 10
Kurulum
Çıkarken kaydetmeyi unutmayalım.

4 - Kurulum(Resimler Üzerinden İlerlenecek)

Resim-11
Kurulum
Eğer buraya kadar ki herşeyi doğru yaptıysanız Resim 11 deki ekranla karşılaşmış olmalısınız. En üstteki seçeneğimizi seçerek devam ediyoruz.
Resim-12
Kurulum
Arkamıza yaslanıp çekirdeğin yüklenmesini bekleyelim.
Resim-13
Kurulum
Resim-14
Kurulum
Resim-15
Kurulum
Sonraki diyelim
Resim-16
Kurulum
Sonraki diyelim
Resim-17
Kurulum
Sonraki diyelim

Diskleri ayarlama yöntem – A Yanına Kurma

Resim-18
Kurulum

Diskleri ayarlama yöntem – B Var Olan Bölüme Kurma

Resim-19
Kurulum

Diskleri ayarlama yöntem – C Diski Silip Tüm Diske Kurma

Resim-20
Kurulum

Diskleri ayarlama yöntem – D El İle Bölümlendirme

El ile bölümlendire tıklayıp sonraki demelisiniz
Resim-21
Kurulum
Resim-22
Kurulum

Uefili Kurulum

i - Windows Kuruluysa

Windows kurulu ise bilgisayarımızda resimdeki gibi uefi için ayrılmış bir alan olması gerekli
Resim-23
Kurulum
Resim-24
Kurulum

ii - Windows Kurulu Değilse

Windows kurulu değilse uygun bir diske tıklayarak düzenle dedikten sonra uefi için 100 MB lık bir alan oluşturacağız
Resim - 25
Kurulum

Kurulumu Tamamlamaya Doğru

Resim-26
Kurulum
Sonraki Dediğimizde
Resim-27
Kurulum
Sonraki Dediğimizde
Resim-28
Kurulum
Resim-29
Kurulum
Sistem tekrar başlarken
Resim-30
Kurulum
Kurulum işlemleri başarıyla tamamlanmıştır. Güle güle kullanmanız dileğiyle...

Edited by forjest
  • Like 9

• 2 ay sonra...

pisi linux 1.0 kde 86_64 kurdum firefox mozali internet tarayıcısı ingilizce  türkce deyil sistem tam türkçe deyil  biraz yavas

Firefox advanced ayarları üzerinden tr dil eklenebiliyor sistem dili için ise güncelleme yapmanız gerekir yavaşlık konusu donanıma ve yapılandırmaya göre değişiklik gösterebilir sürücülerinizin güncelliğide önemlidir hız konusunda forumunda her türlü detay var inceleyiniz.kolay gelsin.

• Like 1

Pisi gelişmek istiyorsa önce zırtbırt zorla kapat mesajları ileten KDE ısrarından vazgeçmesi, varsayılan olarak Cinnamon vb masaüstü uygulamalarıyla yola devam etmesi lazım.

Onun dışında yüzdeyüz Türkçe sloganıyla ortaya çıkan bir sistemin herhangibiryerine sonradan ben dil eklemek zorunda kalmamalıyım. örn Firefox

Normal düzeyde değil daha üst seviye bilgisayar bilgisi olan insanların kullanabileceği bir sistem.

Bunun dışında yeni geliştiricilerinin üslupları beni Pisi den soğuttu. Pisi forumu okursanız kullanıcıların her yeni önerisi için sen yap ben koyim gibi boş boş cevaplar yazıyorlar geliştiriciler.

Herkes yazılımcı tasarımcı olmak zorunda değil. Sen bir sistem yayınlıyorsan forumuna da öneriler diye bir başlık koyuyorsan insan gibi okuyup insan gibi yanıtlayacaksın.

• 2 hafta sonra ...

Pisi gelişmek istiyorsa önce zırtbırt zorla kapat mesajları ileten KDE ısrarından vazgeçmesi, varsayılan olarak Cinnamon vb masaüstü uygulamalarıyla yola devam etmesi lazım.

Onun dışında yüzdeyüz Türkçe sloganıyla ortaya çıkan bir sistemin herhangibiryerine sonradan ben dil eklemek zorunda kalmamalıyım. örn Firefox

Normal düzeyde değil daha üst seviye bilgisayar bilgisi olan insanların kullanabileceği bir sistem.

Bunun dışında yeni geliştiricilerinin üslupları beni Pisi den soğuttu. Pisi forumu okursanız kullanıcıların her yeni önerisi için sen yap ben koyim gibi boş boş cevaplar yazıyorlar geliştiriciler.

Herkes yazılımcı tasarımcı olmak zorunda değil. Sen bir sistem yayınlıyorsan forumuna da öneriler diye bir başlık koyuyorsan insan gibi okuyup insan gibi yanıtlayacaksın.

1-2 sene kadar önce facebookta pisi yazılımcılarının açık gurubu vardı.O zaman ben yola ne şekilde devam edeceklerini.pisi paket sistemiylemi yoksa deb paketiylemi ilerleyeceklerini,piysada çok bilgi kirliliği olduğunu ve geliştiricilerden açıklama gelmesinin karışıklığı gşidereceğini yazdım.Yazmaz olsaydım.....Yazılarından alkollü olduğu belli olan avukat bir pisi destekçisi ağıza alınmayacak laflar söyledi.Ben gibi badem bıyıklılar(!) yüzünden pardusun yarım kaldığından başladı...ne hayvanlığım kaldı ne adiliğim.....Yetmedi o adi züppeyi değil beni guruptan attılar.Gurubuda kapalıya çevirdiler.Yöneticilere mesaj attım kendi arkadaşları olduğu için kollamak zorundalarmış bu küfürbazı.altın tepside sunsalar kullanmam.Önce o iğrenç kafadan kurtulacaklar.

Edited by triyak72
  • Like 1

Linux'ü kullanmak için illa pisi,pardus vs.. kullanmak gerekmiyor,türkiyede ubuntu,mint,arch dağıtımlarına ait en ufak detayına kadar bilgi veren ve cevaplayan forum ve site potansiyellerine sahip:Dolayısı ile hala debian tabanını kullanarak arayüzü değiştirerek farklı isimlerde linux dağıtımları yapan dünya genelinde bir çok farklı isimde linux'ler mevcut pisi,pardus değişimi ancak yeni çekirdek yazdıklarında ve uygun olan yazılımları geliştirip depoları sürekli güncel ve sistemin arkasında duran bilgin kişilerin oluşturulduğu sürekli destek veren kadrolar ile yola devam etmeliki anlam kazansın ama maalesef bahsettiğiniz durumların olması üzücü ve itibar kaybına yol açmakta sistem açısından.Umarız ileriki zamanlar iyi geliştirmeler yaparlarda güzel yerlere gelinir.

Edited by forjest
  • Like 1

• 7 ay sonra...

2009 dan bu yana linux kullanırım görürüm okurum yahu zerre ilerlemez mi bu işletim sistemleri

5 yıl sonra nihayet kde 5 çıktı hatalarından dolayı kullanan yok.arayüzler aynı paket sistemleri aynı

mint 13 kde ile mint 18 kde arasında fark yok.açıklamalarına bakıyoruz hata düzeltmesi yıllardır ne bitmez tükenmez hataları varmış bir türlü düzeltilmiyor hibrit kartlı makinalar hala oturtulamadı.970 amd çipset çıkalı yıllar olmasına rağmen hala uyumluluk sorunları giderilememiş usb.3.0 hak getire misal

hele ubuntu unitly her sene ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyorlar ya arkada en azından duvar kağıdını değiştir.10 yıldır font sorunu var bari onu düzeltin oda yok.peki ne var eleştirileri sıralayınca hakaret var küfür var guruplardan ve forumlardan atma var yazık gerçekten.o kadar insanın emeğine yazık

Edited by kacaksevgilim
  • Like 1

2.0 a adim adim ilerlemeye calisiyor ve bu kisiler o dagatimi yaparken bir bedel ödenmiyor yani kendi islerinden ayirdiklari zamanda yapiliyor bu sistemler  

isterim ki linux bir koca dünya olsun ama malesef dedigim gibi maddi bir gelir olmadan yavas yavas gelismeye calisiliyor ve emek veriliyor

linux la güzel günler dilerim saygilar sevgiler 

Kurdum 10 gündür kullanıyorum memnunum, linuxta yeniyim ama sistemin hızlı olduğunu düşünüyorum.

Daha önce(1.5 yıl) ubuntu kurmuştum(deneme amaçlı) donanımdan kapalı wifi yımı açmak için epeyi ter dökmüştüm.pisi linuxta fn f2 ile hemen açıldı bu beğendiğim bir artıyıdı tüm emekleriniz için teşekkürler.

• Like 1

Kullanıcı ve geliştirici kitlesi ne kadar çoğalıp yayılırsa memnuniyet,kullanım deneyimleride bir o kadar artacaktır her ülkenin başka ingiltere,abd ve diğerlerinin kendine özgü linux dağıtımları var.(Ubuntu,mint,redhat,centos,fedora vb.) Pisilinux'te türkiye'de de daha fazla hak ettiği yeri bulması açısından kesinlikle kurup kullanmak gerekli.Windows ile yan yana kullanılma özelliğide var her iki sistemide sistem açılışında isteğe bağlı olarak seçmeli menüsünden seçerek kullanılma şansıda ayrıca mevcut.Paket yönetimi,programsal olarak yelpazesi geniş ofis,multimedia,internet tarayıcısı ve donanımları otomatik olarak kuruluyor ve kurulu geliyor iyi iş çıkartmışlar gerçekten saygılarımla. :)

pardus dan sonra pisi linux türklerin medarı iftihari   olmali bence genellikle linux sever birisiyim ortalam 1 sene linux isletim sistemlerinde deneyim yasadim hatalar zorlanmalar codeler vs vs ama bir gün anliyorsunuz neden bu kadar cok code ezberlediginizi ezberlemeden anladim desem yeridir cünkü saygim ve sevgim var 

cogu zaman linux platforum da konularla sorularla ve bazi cevaplar dogrultusunda ögrendim  bunlar benim gercek deneyimlerimdi cünkü cabalayarak birseyleri ögrenmek bana daha cok kendime öz güven sagliyordu diyebilirim bence cocuklara yada cocuklariniza win degil linux ögretin ki herseyin özgürlügünü ve herseyin nasil bir emekle yapildigini anlasin 

linux  ile iyi günler dilerim

• Like 1

bu linux kurulumları sonrası çıldırtma olmasa keşke..

donanım ları driverleri tanıtma windows gibi olsa keşke,driver programı falan ..

windows neden çok kullanılıyor bu gibi kolaylıklardan,linux epey yol katetti ama belirli kullanıcılara

hitap ediyor hala.(windows 10 kuruyorsun tüm donanım ve driverleri kuruyor yani)

Multiboot iso dan çalıştırılabilir mi?

Multiboot üzerinden mint,ubuntu kullanıyorum,pisilinux'ü multiboot üzerinden denemedim henüz,direct dvd'e yazdırdım denemek lazım çalışmaması için problem yok tabii,fakat konuya usbdisk'lerden boot ve yazdırma işlemleri için pisilinux forumunda adı geçen 2 uygulamayı konu altına ilave ettim.

bu linux kurulumları sonrası çıldırtma olmasa keşke..

donanım ları driverleri tanıtma windows gibi olsa keşke,driver programı falan ..

windows neden çok kullanılıyor bu gibi kolaylıklardan,linux epey yol katetti ama belirli kullanıcılara

hitap ediyor hala.(windows 10 kuruyorsun tüm donanım ve driverleri kuruyor yani)

Şirketlerin k@r amaçlı olarak daha çok windows'a yönelik donanım geliştirmesinden ötürü,ücretsiz açık kaynak oluşundan ötürü linux bu yönde biraz geride kalıyor fakat uygulamalar açısından ve açık kaynak ücretsiz oluşu üzerinden bakıldığında daha zengin olduğunu düşünüyorum fakat live çalışma özelliği ve düşük donanıma sahip eski,yeni pc'ler üzerinde de açık kaynak donanım sürücülerininde sistemi çalıştırması ayrıca güzel.windows daha çok kullanılmasının sebebi elbette kolay olması ve kullanılan programlara alışkan olunması,arayüz görseli vs.bunlara göz aşinalığıda ilave edilince tabiiki linux'e alışmak windows'tan vazgeçmek zor olacaktır 2.sistem olarak kurulup arada kullanarak windows+linux'ü istifade edilebilir windows10'u kullanıcıyı takip edilme durumundan ötürü beğenmeyenlerin 7/8 ve 8.1' e dönüş yaptığı tercih edildiği görülmekte hatta bu vesile ile de Linux kullanıcı kitlelerinin çoğaldığı son zamanlarda gözlemlenmekte. :)

bazilari is amacli bazilari okul amacli bazilari dil ögrenme amacli win silip linux kuruyor silmeyen ise grup sayesinde 2. bir sistem yaratiyor  

bende bir win kullanicisi olamama ragmen cogu isimi linux üzerinden yapiyorum ve linux u desteklemeyede calisiyorum ama desteklemem tartisilir :)

https://pisilinux2.wordpress.com/videos-around-pisi-linux-2-0/pisi-linux-2-0-alpha5-development-video/

Edited by firtina_limani
  • Like 1

• 4 years yıl...
  • forjest changed the title to Pisi Linux 2.2/2.1.2 Kde-minimal ISO Final Türkçe

Pisi Linux 2.2/2.1.2 KDE-Minimal ISO Final Türkçe sürümlerine güncellenmiştir. Ayrıca sayfanın 1.bölümüne pisi linux işletim sisteminin kurulumu ile ilgili olarak resimli anlatım içeriğide , spoiler içerisine, dahil edilmiştir.(Konu altına bakınız!) Bilgilerinize sunulur saygılarımla.

Güncellenme tarihi: 15 Nisan 2021

• Like 1