Jump to content

750 Hdd Kafa Değişirmi ?

mosfet35
 Share

Recommended Posts

Selam arkadaşlar

benim elime 750 gb seagate büyük tip hdd geçti...

hdd bağladığım zaman  bilgisayarımda f disk olarak görünüyor

açmak için tıkladığım zaman ise biçimlendirmek gerekli diyor

hızlı biçimledndirmeyi başlat diyorum normal bir şekilde başlıyor

sonlara doğru, tık tık diye iki üç defa ses geliyor ve biçimlendirme duruyor

1-2 dakika sonra ise biçimlendirme kapatılamadı yeniden denemek için tamamı iptal için falan filan yani...

bunun sıkıntısı nedir acaba ?????

ilk önce sorum şu olacak;

hdd nin içi açılırmı ?

bende 80 gb aynı şekilde hdd var eğer uyarsa kafa dediğimiz olay değişirmi ?

bunları bilmediğim için soruyorum beni yadırgamayın lütfen...

şimdiden teşekkürederim

Saygılarımla...

ilk olarak bunu bir okuyalım=www.chip.com.tr/.../f-disk-nedir-nasil-yapilir.-resimli-anlatim_t154173.h...(ikinci olarak= diskleri biçimlendirirken kendi şahsıma her zaman( low level format tool) kullanıyorum.çünkü windows'un yapmadığı bazı şeyleri yapmaya kadir olduğu için.üçüncüsü'de diskler biçimlendirmenin başında,ortasında,veya sonunda su koyvermeye başlayıp diskler kafa atmaya başlıyorsa evet hhd'nin açılıp içindeki bazı parçaların harddisk (repaırıng tool's) -tamir paketi- ile yani parça değişimleriyle bakımının yapılması gerekiyor eğerki harddiskin içinde önemli veya pahalı bir veriniz yoksa hiç uğraşmayın derim.İllaki'de tamir ettirmeniz gerekiyorsada emaneti ehline teslim etmek lazım çünkü harddisk tamiri dediğim boyutta olacaksa işin erbabı olması lazım.kolay gelsin .

diskte %99 ihtimalle bad sektor dediğimiz hata varki "tıkır tıkır" ses çıkartıyor.Sorun okuma-yazma kafasında değilki zaten içini açtığınız anda disk bir daha çalışmaz hale gelecektir

Edited by kacaksevgilim

Anladim arkadaslar
Yanliz dikkatimi ceken bisiy var...
Hdd nin icini actigim anda birdaha kullanilamaz hale gelecektir demisiz...
Hdd nin icinde ampul icindeki gaz Misali sıvı tarzinda biseymi var...diyelimki vidalarini söktüm hic ellemedden müdahale etmeden bakıp tekrar vidalarini kapattım...simdi hdd bozuldumu yani...gazımı kaçtı?
Bunu bilmedigim icin soruyorum arkadaslar yanlis anlamayin sakın...
Daha önce bozuk bir hddyi söktüm dagityim..içini gördüm biliyorum. Gözüm kesiyor yani...

Bu konuda bana bilgi verirmisiniz lütfen...

Edited by mosfet35

Hayır içinde herhangi bir gaz veya benzeri şeyler içermez,ayrıca şunuda özellikle belirtmekte fayda var 1.olarak açtıktan sonra ne yapacağınızı bilmiyorsanız hiç dokunmayın,2. olarak elinizde ihtiyacınız olacak tamir için yedek parça disk,kadran v.s gibi malzemeler yoksa keza.İnternette harddisk tamiri nasıl yapılır diye bakabilirsiniz.sizi yanlış yönlendirmemek babında şunuda söylemeden geçmeyelim maalesefki harddiskin kafa atmaya başlaması her zaman bad sector anlamına gelmiyor keşke öyle olsaydı işimiz daha kolay olurdu.daha dün uğraşmış olduğum bir harddisk'de 64 bad sector buldum kafa falan atmıyordu hdd regenaretor programıyla 64'ünüde recover yaptım.Velhasıl sizin bu konuda daha detaylı aydınlamanız için internette konuyla alakalı videolara bir göz atmanızı tavsiye ederim.kolay gelsin.

Cok tesekkurederim ustalarim ilgilendiginiz bilgi verdiğiniz icin
Sunuda anlamis oldum
Hddnin kapagini söküp takınca bozulmuyormus...
Internetten de videoları da izleyim bakalim...
Zaten ben hdd tsmir takımı diye bisry bilmiyordum bile,elimdeki saglam 80 gb lik hdd den söküp arizali olan hddye takiyim diyordum ama dediginiz uzre olmuyormus ugrasmama gerek kalmadı yani...
Cok sagolun arkadaslar...

içini açarsan anında bozulmaz ama 1-2 gün içinde bozulur. neden. hdd nin içindeki hava toz parçacıklarından arındırılmıştır. çünki hdd ile okuma kasındaki aralık milimetreden bile yakın olduğu için araya giren zerrecikler diski zamanla bozar. Bizzat denedim. bazılarının havası alınmışda oluyor açınca tıs sesi geliyor. ayrıca kafaların uyması için aynı marka aynı model hatta seri numaralarının yakın olması gerekiyor.

Edited by tutuklu8

ilk olarak bunu bir okuyalım=www.chip.com.tr/.../f-disk-nedir-nasil-yapilir.-resimli-anlatim_t154173.h...(ikinci olarak= diskleri biçimlendirirken kendi şahsıma her zaman( low level format tool) kullanıyorum.çünkü windows'un yapmadığı bazı şeyleri yapmaya kadir olduğu için.üçüncüsü'de diskler biçimlendirmenin başında,ortasında,veya sonunda su koyvermeye başlayıp diskler kafa atmaya başlıyorsa evet hhd'nin açılıp içindeki bazı parçaların harddisk (repaırıng tool's) -tamir paketi- ile yani parça değişimleriyle bakımının yapılması gerekiyor eğerki harddiskin içinde önemli veya pahalı bir veriniz yoksa hiç uğraşmayın derim.İllaki'de tamir ettirmeniz gerekiyorsada emaneti ehline teslim etmek lazım çünkü harddisk tamiri dediğim boyutta olacaksa işin erbabı olması lazım.kolay gelsin .

Anladim arkadasim
Fakat f disk teki kastım hani c d e olarak sürücü isimleri var ya bununda sürücü ismi f olarak atadı bilgisayar

içini açarsan anında bozulmaz ama 1-2 gün içinde bozulur. neden. hdd nin içindeki hava toz parçacıklarından arındırılmıştır. çünki hdd ile okuma kasındaki aralık milimetreden bile yakın olduğu için araya giren zerrecikler diski zamanla bozar. Bizzat denedim. bazılarının havası alınmışda oluyor açınca tıs sesi geliyor. ayrıca kafaların uyması için aynı marka aynı model hatta seri numaralarının yakın olması gerekiyor.

Bak şimdi iyice anladım kafamı kurcalayan tarafı...
Kapagi kapatinca haliyle icinde hava olacak ve metal disk cok hızlı döndüğü için nispeten az da olsa hava basıncı olusturacak ve disk e zarar verebilecek surtunmeler olusup kısa sürede sorunlar meydana gelcek...

Ustalar cok sagolun yaaa...

Hdd önemliyse açmadan evvel, tık tık sesler sadece kafa bozuk olunca değil SATA kablosu arızalı ise ondan da oluyor. Başıma geldi. Kablo değiştirince düzeldi. Bir dene.

Okadar önemli değil aslında
Kablo saglam çünki optik sürücünün aktif kullandığım sata kabloyu direk taktım

şuradaki konulara biraz derinlemesine bakabilirsek daha aydınlatıcı olabileceği kanaatindeyim=http://forum.donanimhaber.com/m_8147756/tm.htm  (niçin f olarak gödüğünüde anlatan makaleler var.

Hemen bakiyorum ustam...

şuradaki konulara biraz derinlemesine bakabilirsek daha aydınlatıcı olabileceği kanaatindeyim=http://forum.donanimhaber.com/m_8147756/tm.htm  (niçin f olarak gödüğünüde anlatan makaleler var.

Hemen bakiyorum ustam...

Okadar önemli değil aslında
Kablo saglam çünki optik sürücünün aktif kullandığım sata kabloyu direk taktım

Hemen bakiyorum ustam...

Hemen bakiyorum ustam...

Bu sayfayi telefondan acamadim ustam

telefondan değilde pc'den sayfa linkini koplayıp yine bilgisayardan üstteki arama çubuğuna yapıştırdığınız zaman gayet rahat açılıyor.

Saygılar

telefondan değilde pc'den sayfa linkini koplayıp yine bilgisayardan üstteki arama çubuğuna yapıştırdığınız zaman gayet rahat açılıyor.

Saygılar

evet haklısın ama şuan bilgisayara ulaşamadığım için bilgisayardan giriş yapamıyorum en kısa zamanda linki tıklayıp bilgi alıcam çok teşekkür ederim saygılarımla