Jump to content

Unix Işletim Sistemi

barracks58
 Share

Recommended Posts

Bak sen şu Apple'a. Sanırım chipte ki iddia doğru. Benzerliğe bakın.

Bakın en önemli detayı yazmayı unutmuşum; Mac OS denen işletim sistemi aslında FreeBSD'nin ta kendisidir... Ücretsiz, açık kaynak BSD çekirdeğine Aqua kullanıcı arayüzünü ekleyip satarak köşeyi dönmüştür Apple...

Linux ve MacOS unix tabanlıdır, bu gizli bir şey değil ki? Öyle bir anlatmış ki sanırsın unix'i almış üzerine bir tema çakıp yayınlamışlar. Çok enteresansınız beyler.

Öncelikle konuyu araştırıp yorumlarla destekleyen arkadaşlara tsk.

Aradığım Dennis Ritchie tarafından c ile yazılan unix sistemi.
Ya da en kötü olasılıkla şuan unix lisansının bulunduğu The Open Group un çıkardığı son sürüm.
Bunlardan birinin kurulum dosyası olan veya nasıl indirebileceğimi bilen  var mı? Araştırdım ama bulamadım.

Öncelikle konuyu araştırıp yorumlarla destekleyen arkadaşlara tsk.

Aradığım Dennis Ritchie tarafından c ile yazılan unix sistemi.
Ya da en kötü olasılıkla şuan unix lisansının bulunduğu The Open Group un çıkardığı son sürüm.
Bunlardan birinin kurulum dosyası olan veya nasıl indirebileceğimi bilen  var mı? Araştırdım ama bulamadım.

Kişisel sayfasında Plan 9 adında bir sistem mevcut.

http://www.cs.bell-labs.com/

• 3 hafta sonra ...

Arkadaşlar bana usb ye yükleyip live olarak kurmadan usb üzerinden çalıştırabileceğim bir linux önerebilir misiniz? 

http://www.tnctr.com/topic/212137-linux-mint-173-rosa-beta-cinnamon-mate/&sa=U&ved=0ahUKEwjHws2Js8fJAhVG-A4KHVZTDJYQFggIMAI&client=internal-uds-cse&usg=AFQjCNH-EnmZlWW51F2mkcCSlfADeDzZQw

• 2 ay sonra...

Android Unix tabanlı değildir Linux tabanlıdır, Linux de Unix tabanlı değildir fakat mimarileri oldukça benzemektedir. Unix, Bell Labortatuvarında Dennis Ritchie, Ken Thompson ve AT&A çalışanları tarafından 1960'larda geliştirilmeye başlandı. Geliştirilmesindeki amaç, o zamana kadar her bilgisayar konfigürasyonu için ayrı ayrı kod geliştirmek ve onun için bir işletim sistemi yazmak gerekiyordu (Tabiki bu işletim sistemlerini şimdiki kadar gelişmiş olarak düşünmeyin). Dennis Ritchie, bu işi daha kolaylaştırmak ve her makinede kullanılabilecek modüler bir sistem geliştirmeye karar verir ve Unix ortaya çıkar. Kabaca böyle diyebiliriz. Bu işletim sistemi açık kaynak kodlu değildi fakat öğrencilere öğretmek için belli bir kısmı açık kaynak kodlu yapıldı. 1991 yılında Linus Torvald bu kodun yardımıyla kendi kerneli geliştirmeye başladı ve hocası bu sisteme unix'e benzerliğinden Linux adı verdi. Linux tamamen açık kaynak kodlu olup orjinal Unix ile ortak kodu yoktur (yani o projeden fork edilmemiştir). Linux'e Unix derived (unix'ten türetilmiş) değil Unix-like (Unix benzeri) sistem denir. Terminal yapısı (Bash, Shell), aygıtların yönetimi (aygıt(device)lar iki sistemde de dosya akıntısı (file stream) olarak ele alınır), işlemlerin (process) ele alınması (handle) Unix ile Linux'ün benzer yanları denebilir. Daha birçok şey yazılabilir bu konu hakkında, kafa karıştırıcı da gelebilir, en güzeli aşağıdaki görsel Unix'ten türetilmiş ve Unix benzer sistemleri gösteriyor.

[spoiler]MLz022.png[/spoiler]

Edited by MostWanted