Jump to content

Usb Multiboot 2015 Uefi Acronis Recoveryedition 2

köylü
 Share

Recommended Posts

• Editor

köylü hocam bcd bcd0 gibi dosyaları bcdedit ile mi editliyorsunuz başka program var mı kullandığınız, dün gece epey uğraştım sadeleştirdim biraz, öğretmenler için; birçok defa baştan yapmak zorunda kaldım farklı bcdedit versiyonları ile. benmi karıştırdım yoksa; boot/bc0 da acronis.wim winload.exe olması gerekirken winload.efi den başlıyo??? çok kurcaladım ben mi karıştırıyorum yoksa ufak bir hata mı var :)

bootice ile editleniyor winload.efi de sorun yok acronis wim hem mbr hem gpt diskte çalısıyor winload.efi olan uefi gpt diskler için normalmbr ler için winload.exe

bootice ile editleniyor winload.efi de sorun yok acronis wim hem mbr hem gpt diskte çalısıyor winload.efi olan uefi gpt diskler için normalmbr ler için winload.exe

mustafa abi legacy kurulumda sıkıntı yok bugun testini yaptım. ama kullandığım laptop uefi olarak test etmek istedim. uefi den başlamayıp şöyle bir uyarı veriyor.

''selected boot image did not authenticate. press enter to continue''

• Editor

Sayın Mustafa hocam;

Siteye resim eklemeyi bilmediğim için sormak istediğim soruları Yandex.Disk e yükleyerek yazabildim. sorular.docx dosyasında sormak istediğim sorular mevcut. Sorularım konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Cevabınızı sabırsızlıkla bekliyorum.

https://yadi.sk/d/rWQDymvtkpzwi

sources klasörüne koyduğun tüm wimler hem legacy hem uefi kurulur uefi için x64 şartı var bunu biliyorsunuz zaten ama x64 uefi kurulumlu bir wim dosyası ile legacy biosta normal kurulumda yapabilirsiniz

isolara gelirsek linkte verdiğiniz kodlar doğrudur fakat ben nt6 dan gecirilmiş boot.wim dosyalarıda ekledim o kadar çok klasör oluşturmaya gerek yok ayrıca iso ile uefi kurulumda yapabiliyoruz tüm işletim sistemleri install.wim dosyasını 1 iso içine birleştirip iso/win klasörüne win86 veyahutta win64 iso olarak eklerseniz menülerde değişiklik yapmanıza gerek kalmaz hiren için direk iso dosyasını çalıstırmak pek mantıklı değil benim sistem içindeki hbcd klasörünü silerek eklemek istediğiniz hiren isosu içindeki hbcd klasörünü kullanabilirsiniz

pre_1448830312__dsc_0052.jpg

legacy alınca bu cıkıyor. uefi alınca ilk verdiğim hatayı veriyor abi. 

bir sorun var kullandığın makinada olabilir secure boot felan varsa biosta disable ederek yenden dene uefi kurulumundada verdiğim capstaki menü cıkması lazım

Ayrıca ilk mesaja eklenecek wim ve iso dosyalarının isim ve yollarını verdim dosyaları atmakta sorun yasayan arkadaşlar incelesin

Edited by köylü
  • Like 3

bir sorun var kullandığın makinada olabilir secure boot felan varsa biosta disable ederek yenden dene uefi kurulumundada verdiğim capstaki menü cıkması lazım

Ayrıca ilk mesaja eklenecek wim ve iso dosyalarının isim ve yollarını verdim dosyaları atmakta sorun yasayan arkadaşlar incelesin

şimdi abi normal de tek flashda win 10 var. uefi kurulum yapmak için tek tutuyorum onu . ondan başlatınca sıkıntı yok uefi kuruluma başlıyor. aynı bios ayarlarında multiboot u başlatınca o uyarıyı veriyor. legacy disable. secure boot enable oluyor. legacy enable yapınca secure boot disable oluyor otomatikman.

Mustafa hocam;

"Tüm işletim sistemleri install.wim dosyasını 1 iso içine birleştirip iso/win klasörüne win86 veyahutta win64 iso olarak eklerseniz menülerde değişiklik yapmanıza gerek kalmaz" demişsiniz. Hocam bu sözden şunu anladım.

Win7-Win8.1-Win10 x86 install.wim  leri bir araya getir --> Win86.iso  olarak tek bir iso da topla

Win7-Win8.1-Win10 x64 install.wim  leri bir araya getir --> Win64.iso  olarak tek bir iso da topla

Bu mantıklı ve güzel olur Mustafa hocam...Ancak sistem yayınlayan arkadaşlar genelde ISO olarak tek bir işletim sisteminin tüm versiyonlarını yayınlıyorlar

Örneğin ;

Win10 AIO 16IN1 byKoylu Kasım2015(sizin yeni sisteminiz mesela) yada  Win8.1 AIO 8In1 ,Win7 AIO 8In1 şeklinde yayınlıyorlar.

Bu sistemlerdeki install.wimler tek bir ISO haline nasıl yapılıyor ?Bu konuda bilgi verebilirmisiniz? 

Yanı tüm işletim sistemleri bir arada (Win7-Win8.1-Win10 ) x86 yı ISO şeklinde sistem yapan  yada ( Win7-Win8.1-Win10) x64 şeklinde sistem yapan genelde yok hocam.

Bu sekilde sistemler paylaşılmışsa linkini verebilirseniz sevinirim

Edited by crasadure
  • Like 1

sources klasörüne koyduğun tüm wimler hem legacy hem uefi kurulur uefi için x64 şartı var bunu biliyorsunuz zaten ama x64 uefi kurulumlu bir wim dosyası ile legacy biosta normal kurulumda yapabilirsiniz

isolara gelirsek linkte verdiğiniz kodlar doğrudur fakat ben nt6 dan gecirilmiş boot.wim dosyalarıda ekledim o kadar çok klasör oluşturmaya gerek yok ayrıca iso ile uefi kurulumda yapabiliyoruz tüm işletim sistemleri install.wim dosyasını 1 iso içine birleştirip iso/win klasörüne win86 veyahutta win64 iso olarak eklerseniz menülerde değişiklik yapmanıza gerek kalmaz hiren için direk iso dosyasını çalıstırmak pek mantıklı değil benim sistem içindeki hbcd klasörünü silerek eklemek istediğiniz hiren isosu içindeki hbcd klasörünü kullanabilirsiniz

hocam tüm işletim sistemlerinin toplu olduğu instal.wim varsa upload etme şansınız varmı acaba?

Mustafa hocam;

"Tüm işletim sistemleri install.wim dosyasını 1 iso içine birleştirip iso/win klasörüne win86 veyahutta win64 iso olarak eklerseniz menülerde değişiklik yapmanıza gerek kalmaz" demişsiniz. Hocam bu sözden şunu anladım.

Win7-Win8.1-Win10 x86 install.wim  leri bir araya getir --> Win86.iso  olarak tek bir iso da topla

Win7-Win8.1-Win10 x64 install.wim  leri bir araya getir --> Win64.iso  olarak tek bir iso da topla

Bu mantıklı ve güzel olur Mustafa hocam...Ancak sistem yayınlayan arkadaşlar genelde ISO olarak tek bir işletim sisteminin tüm versiyonlarını yayınlıyorlar

Örneğin ;

Win10 AIO 16IN1 byKoylu Kasım2015(sizin yeni sisteminiz mesela) yada  Win8.1 AIO 8In1 ,Win7 AIO 8In1 şeklinde yayınlıyorlar.

Bu sistemlerdeki install.wimler tek bir ISO haline nasıl yapılıyor ?Bu konuda bilgi verebilirmisiniz? 

Yanı tüm işletim sistemleri bir arada (Win7-Win8.1-Win10 ) x86 yı ISO şeklinde sistem yapan  yada ( Win7-Win8.1-Win10) x64 şeklinde sistem yapan genelde yok hocam.

http://www.tnctr.com/topic/243702-wim-sykythtyrma-teknidhi/

http://freshdragon.blogspot.de/2013/08/gimagex-ile-aio-yapm.html

bu iki başlık altından fikir edinebilirsiniz.

iso xp kurmak için \ISO\XP klasörü içerisine xp.iso isimli iso dosyası gerekli

hocam, eskiden her XP isosu için ayrı bir boot.gz oluşturuyorduk. burdan anladığım kadarıyla sizinki evrensel boot.gz :) istediğimiz bir versiyon xp isoyu ekleyebiliriz, doğru mudur

• Editor

Mustafa hocam;

Örneğin ;

evet aynen öyle illa 86 ları bi ayrı wime 64 leri bir ayrı wime atmaya gerek yok 86 64 tüm sürümleri bir wimde birleştirerek uefi kurulum için 64 iso içerisine win64.iso olarak normal mbr kurulumlar için x86 iso içine atarak win86.iso ismiyle çalıştırabilirsiniz

hocam tüm işletim sistemlerinin toplu olduğu instal.wim varsa upload etme şansınız varmı acaba?

şu an upload sansım yok ilerleyen zaman içinde net bağlantım düzelirse vakit bulursam yaparım

http://www.tnctr.com/topic/243702-wim-sykythtyrma-teknidhi/

http://freshdragon.blogspot.de/2013/08/gimagex-ile-aio-yapm.html

bu iki başlık altından fikir edinebilirsiniz.

hocam, eskiden her XP isosu için ayrı bir boot.gz oluşturuyorduk. burdan anladığım kadarıyla sizinki evrensel boot.gz :) istediğimiz bir versiyon xp isoyu ekleyebiliriz, doğru mudur

evet Ademhocam ben boot gz yi oluşturdum isim ve yolu ayarladım hangi xp isosu olursa olsun ismi değiştirdikten sonra direk çalısır

• Like 2

Mustafa abi mrb

Bende 1 tb lık disk var. Bu diski 3 e bölsem, 2 sini senin sistem için, diğer bölümü kendi bilgllerim için kullanabilir miyim?

Senin tib dosyasını Partition seçeneği ile yapmak istesem resimdeki şekilde diskin bölümlerini seçsem olur mu?

pre_1448911447__td.png

direk disk olarak recovery yap recovery den sonra ntfs bölümünden istediğin kadar yer bölebilirsin

Abi tamamdır bu dediğinide anladım.

Birşey daha sormak istiyorum. Bu diskimi daha önceden ayırmıştım. İçinde yaklaşık 800 gb lık bilgi mevcut.

Diski komple seçersem hepsini başka yere kopyalamam gerekecek.

Bu işlemi manuel olarak yapsam, bölümleri senin Multiboot USB exe n ile biçimlendirerek yapsam ve acronisten partition bölümü ile yapsam olur mu?

Ya açıkçası o kadar büyük dosyaları (800 gb civarı ) başka yere kopyalayıp tekrar diske kopyalamak biraz uğraştıracak.

O yüzden soruyorum. -_-