karadurak

Km Boot Vol 1 2017 Legacy/ Uefi ( Secure Boot )

722 posts in this topic

On 20.01.2017 at 22:12, crasadure yazdı:

Km Boot Vol 1 2017 Multiboot ile İşletim Sistemlerinin

ISO/WIM/NT6/FIRADISK Yötemleri ile Kurulması 

Arkadaşlar ;

Bu konu başlığı altında aşağıdaki konularda video çekimleri yapmayı düşünüyorum ve ilk video yu bugün acilen çektim...sistemi herkes yükleyebilsin diye...diğer video konuları :

VIDEO 1:Km Boot Vol 1 2017 Multiboot'un Flash Belleğe Yüklenmesi & Kurulması ve Test Edilmesi 

VIDEO1 LINKI =https://drive.google.com/open?id=0Bzo3jOl6oKiyWmpMcldoSjEtYkU

VIDEO 2: ISO ile İşletim Sistemi kurulumu

VIDEO 2 LINKI=https://drive.google.com/open?id=0Bzo3jOl6oKiySnJ3MUdaREZ3Sms

Video2.2 (Vm Ware Kurulum ve Ayarları USB Boot Olayı) = https://drive.google.com/open?id=0Bzo3jOl6oKiydzJZblhnMDBwR1E
            https://www.tnctr.com/topic/349624-aio-sistemler-ve-elle-yükseltme-dosyaları/

VIDEO 3: WIM ile İşletim Sistemi Kurulumu

VIDEO3 LINKI = https://drive.google.com/open?id=0Bzo3jOl6oKiyaHdsanZwc2tlLWM 
VIDEO 4: Windows işletim sistemi ISO larının NT6 işlemi ile multiboot sisteme eklenmesi

VIDEO 5: FIRADISK yöntemi ile İşletim sistemlerinin ISO üzerinden kurulması

Hocam anlatımlarınız için çok teşekkür ederiz güzel anlatım olmuş eğitimci olduğunuzu belli etmişsiniz hocam sizden bir ricam olacak, dlc boot 2016 ve sergei setrelec winpe sistemlerinin nasıl ekleneceği konusunda da bir video hazırlayabilir misiniz? bu konularda da malumunuz çok soru soruluyor böylelikle videolu olarak bu konuya da bir açıklık getirilmiş olur kmboot 2017 çalışmasının büyük bir bölümünün kullanımı ve ayarları bu eğitim setiyle tamamlanmış olur.tekrardan emeğinize sağlık.

45 dakika önce, mondschein yazdı:

çok sağolun hocam evet videonun son kısmını üstün körü dinlemiştim. özür dilerim.

son bir sey daha sorayım. portable (flashtan çalışan ) win 7, 8.1 ve 10 var bunları nasıl ekleyebilirm. ilk sayfadaki 6 gb lık dosyada gerekli kısımlar var. içinde neler var 32 gb lık fash var çok öenmli olmayan yerleri silip yer açmak istiyorum

Gereklilik gereksizlik sana kalmış birşey bana göre hepsi önemli sana göre biçogu önemsiz veya kullanılmaz olabilir. Mesela Linux türevlerini kullanmıyorsan Linux menüyü aç içindeki kodların klasör yolunu bularak silebilirsin. 

1 person likes this

karadurak hocam benim sorunumu bir halletsek şu wim dosyalarını efi alanına alma hakkında sayfa 28 de cevap yazmıştım

efi alanını nasıl genişleteceğiz ? ve hem data hem efi bölümünü açık olmasını istiyorum biri gizli kalmasın

Edited by kralturk02

1 saat önce, vlk4n yazdı:

karadurak hocam benim sorunumu bir halletsek şu wim dosyalarını efi alanına alma hakkında sayfa 28 de cevap yazmıştım

Senin sorununu farklı bir yoldan çözecez. ama şuan degil. prrojesini çizdim. EFI alanı gizli iken wimden kurulum dosyaları okuyamıyor. bu yüzden boot.wim dosyalarını ayrı atacaz. 

Tabloda da göründügü gibi alt kalsörler oluşturup içini dolduracaz. grub2 ve grub4 kodları ekleyip. direk menü.lst den kurulum yapabilecegiz.

├─bootwin
│   │  
│   ├─w10
│   │      boot.wim    ==>  winsetup\w10\x86\install.wim (install.esd veya install.swm + install2.swm.....)
│   │      boot64.wim  ==>  winsetup\w10\x64\install.wim (install.esd veya install.swm + install2.swm.....)
│   ├─w70
│   │      boot.wim    ==>  winsetup\w70\x86\install.wim (install.swm + install2.swm.....)
│   │      boot64.wim  ==>  winsetup\w70\x64\install.wim (install.swm + install2.swm.....)
│   └─w81
│          boot.wim    ==>  winsetup\w81\x86\install.wim (install.esd veya install.swm + install2.swm.....)
│          boot64.wim  ==>  winsetup\w81\x64\install.wim (install.esd veya install.swm + install2.swm.....)
│          
├──winsetup
│   │
│   ├─w10
│   │  ├─x64
│   │  │      install.wim (install.esd veya install.swm + install2.swm.....)  
│   │  └─x86
│   │         install.wim (install.esd veyainstall.swm + install2.swm.....)
│   ├─w70
│   │  ├─x64
│   │  │      install.wim (install.swm + install2.swm.....)
│   │  └─x86
│   │         install.wim (install.swm + install2.swm.....)
│   └─w81
│       ├─x64
│       │     install.wim (install.esd veya install.swm + install2.swm.....)
│       └─x86
│             install.wim (install.esd veya install.swm + install2.swm.....) 
│            
------------------------------------------------------------------------------

1 person likes this

3.Grub2'ye dosya yönetici eklendi. Dosya yöneticisinin desteklediği sistemler:

Acronis True Image

MESELA tib uzantılı bir dosyayı direk çalıştıracakmı?

grub2 ile ilgili biraz bilgi verseniz çok makbule geçerdi.

5 dakika önce, karadurak yazdı:

Senin sorununu farklı bir yoldan çözecez. ama şuan degil. prrojesini çizdim. EFI alanı gizli iken wimden kurulum dosyaları okuyamıyor. bu yüzden boot.wim dosyalarını ayrı atacaz. 

Tabloda da göründügü gibi alt kalsörler oluşturup içini dolduracaz. grub2 ve grub4 kodları ekleyip. direk menü.lst den kurulum yapabilecegiz.

├─bootwin
│   │  
│   ├─w10
│   │      boot.wim    ==>  winsetup\w10\x86\install.wim (install.esd veya install.swm + install2.swm.....)
│   │      boot64.wim  ==>  winsetup\w10\x64\install.wim (install.esd veya install.swm + install2.swm.....)
│   ├─w70
│   │      boot.wim    ==>  winsetup\w70\x86\install.wim (install.swm + install2.swm.....)
│   │      boot64.wim  ==>  winsetup\w70\x64\install.wim (install.swm + install2.swm.....)
│   └─w81
│          boot.wim    ==>  winsetup\w81\x86\install.wim (install.esd veya install.swm + install2.swm.....)
│          boot64.wim  ==>  winsetup\w81\x64\install.wim (install.esd veya install.swm + install2.swm.....)
│          
├──winsetup
│   │
│   ├─w10
│   │  ├─x64
│   │  └─x86
│   ├─w70
│   │  ├─x64
│   │  └─x86
│   └─w81
│       ├─x64
│       └─x86
│            

patch olarak paylaşma şansınız varsa bu bize de ihtiyaç aslında.

On 20.01.2017 at 23:28, crasadure yazdı:

Firadisk DATA kısmında ,WIM ile alakalı gerekli sistem dosyaları ise EFI kısmında...haliyle EFI kısmından boot edip FIRADISK'ı nasıl görür anlamadım...Ancak o sorunun çözümü bende mevcut...ben de Adem Hoca Multiboot 2016 sistemini kullanırken WIM ile kurulumu seçtiğimde Firadisk ve WIM boot aynı partition da olduğundan FIRADISK devreye girip WIM kuruluma engel oluyordu. Bende WIM ile kurulumda o olayı şöyle çözdüm...

Şu anda bu multiboot'ta DATA kısmında iken ;

1-gizli dosya ve klasörleri gösteri seçin

2-AutoUnattend.xml  dosyasını FIRADISK klasörü içine TAŞIYIN

Bu kadar..Tekrar WIM ile kurulum yaptığınızda FIRADISK devreye girmeyecek WIM kurulum düzgün şekilde olacaktır. Kuruluma müdahale eden tek şey kök dizindeki AutoUnattend.xml dosyası...FIRADISK yalan olmadı üstad :)

Firadisk yöntemini tekrar kullanılacak ise yukarıdaki dosyayı tekrar kök dizine koyması yeterli olacaktır

Birde gördümki NT6 ile kurulumu da eklemişsin...valla video da onu eklediğini bilemediğimden onuda ayrıyeten milletin bilgisi olsun diye anlatacaktım ama zaruret oldu artık :)

firadisk için başka bir çözüm bulmak lazım o şekilde her seferinde uğraşırız ben şahsen herşeyi hazırladıktan sonra virüse karşı korumak için  kitliyorum her seferinde aç kapa uğraştıracak.

1 saat önce, karadurak yazdı:

├─bootwin
│   │  
│   ├─w10
│   ├─w70
│   └─w81
│          
├──winsetup
│   │
│   ├─w10
│   │  ├─x64
│   │  └─x86
│   ├─w70
│   │  ├─x64
│   │  └─x86
│   └─w81
│       ├─x64
│       └─x86
│            

efi alanını nasıl genişleteceğiz ? açıklayabilirmisin ?  ben resimli anlatımı inceledim fakat yapamadım ve hem data hem efi bölümünü açık olmasını istiyorum biri gizli kalmasın

Edited by kralturk02

Hocam öncelikle kolay gelsin,

herhangi bir sistemsel hata almıyor oluşuma rağmen, karşılaştığım problem şu ki; bootice ile aktive etme kısmına geldiğimde ilk başta videoda efi kısmı görünmesi gerekirken bende data kısmı görünür halde. videoda ''set accessable'' butonu ile ulaşılabilir kılmam gerektiği belirtiliyor fakat zaten açık geldiği için kılamıyorum haliyle.

bu bir sorun mu bilmiyorum lakin karşılaştığım sorun şu, gerek qemu gerek kasadan başlattığımda sorunsuz olarak bilgisayarım kısmına kadar ulaşabiliyorum fakat burada sadece efi kısmı görünür halde çıkıyor karşıma. ne yaptıysam, reboottan sonra data kısmı görünür hale gelmiyor dolayısıyla isolara ulaşamıyorum, bir öneriniz olursa çok memnun olurum.

teşekkür ederim.

3 saat önce, goldfather1 yazdı:

Hocam öncelikle kolay gelsin,

herhangi bir sistemsel hata almıyor oluşuma rağmen, karşılaştığım problem şu ki; bootice ile aktive etme kısmına geldiğimde ilk başta videoda efi kısmı görünmesi gerekirken bende data kısmı görünür halde. videoda ''set accessable'' butonu ile ulaşılabilir kılmam gerektiği belirtiliyor fakat zaten açık geldiği için kılamıyorum haliyle.

bu bir sorun mu bilmiyorum lakin karşılaştığım sorun şu, gerek qemu gerek kasadan başlattığımda sorunsuz olarak bilgisayarım kısmına kadar ulaşabiliyorum fakat burada sadece efi kısmı görünür halde çıkıyor karşıma. ne yaptıysam, reboottan sonra data kısmı görünür hale gelmiyor dolayısıyla isolara ulaşamıyorum, bir öneriniz olursa çok memnun olurum.

teşekkür ederim.

lütfen video yu izleyin!

efi-data_aktifetme.wmv

2 people like this

43 dakika önce, crasadure yazdı:

lütfen video yu izleyin!

efi-data_aktifetme.wmv

efi alanını genişletemiyorum. efi bölümüne atmam gereken dosyalar var KMBoot'ta yeni boyutunu yazıyorum güncelle diyorum çalışıyor bitiriyor ama boyut aynı genişlemiyor. ne yapmam lazım? sıfırdan yapmakta istemiyorum baya doldurdum data bölümünü. Sergei_Strelec'i çalıştırmayı deniycem

1 saat önce, iomerg yazdı:

efi alanını genişletemiyorum. efi bölümüne atmam gereken dosyalar var KMBoot'ta yeni boyutunu yazıyorum güncelle diyorum çalışıyor bitiriyor ama boyut aynı genişlemiyor. ne yapmam lazım? sıfırdan yapmakta istemiyorum baya doldurdum data bölümünü. Sergei_Strelec'i çalıştırmayı deniycem

önce data alanını küçültmeyi dene sonra efiyi büyült ben bu işler için minitool partiton kullanıyorum 

2 people like this

firadisk ile windows kurmayı deneyen oldu mu bende çalışmadı?

30 dakika önce, oguzhan43 yazdı:

önce data alanını küçültmeyi dene sonra efiyi büyült ben bu işler için minitool partiton kullanıyorum 

şuan aynısıyla o işi yapmayı deniyordum bende sende olmuşsa bende de olur teşekkür ederim :)

genişledi evet :)

Edited by iomerg
2 people like this

kasper antivirüs programı çalışmadı ilk çalışmanızda uefi sistemlerde secure boot ekranı kapatmak gerekmiyordu

51 dakika önce, can3767 yazdı:

kasper antivirüs programı çalışmadı ilk çalışmanızda uefi sistemlerde secure boot ekranı kapatmak gerekmiyordu

Çalışmanın bu versiyonunda artık Secure Boot u BIOS tan kapatmaya gerek kalmadı,ayrıca ben sanal makinede Kaspersky i denedim ve çalıştı,sorun yok yani

Konudan biraz uzak kaldım bir şey soracaktım,

ilk sayfadaki hata düzeltme zip onu tam anlayamadım üzerinemi ekliyeceğiz kurduktan sonra?

birde yeni güncelleme olacakmı şu aralar bir düzeltme falan bekliyelim mi biraz daha?

11 saat önce, can3767 yazdı:

Eger secure boot hatası veriyorsa kapatmanız gerekir. Normalde secure boot aktif iken multiboot açılır ve windows kurulumu yapabilirsiniz. Fakat yine de  bazı uygulamalar secure boot açık iken çalışmaya izin vermiyor. mesela grub 2 dosya yöneticisi bunlardan biri. ama kaspersky'ı denemedim. 

Legacy moddaykende grub 2 deki uygulamaların bazıları çalışmaz. Bilginiz olsun. Yani kısaca efi uzantılı olan uygulamalar legacy modda açılmaz. Secure boot'u desteklemeyen bazı uygulamalarda secure boot açık iken açılmaz. (örnegin; grub2 dosya yöneticisi açılmaz. çünkü secure boot hdd listelemesine izin vermez.)

2 saat önce, italyano43 yazdı:

Konudan biraz uzak kaldım bir şey soracaktım,

ilk sayfadaki hata düzeltme zip onu tam anlayamadım üzerinemi ekliyeceğiz kurduktan sonra?

birde yeni güncelleme olacakmı şu aralar bir düzeltme falan bekliyelim mi biraz daha?

Sürekli güncelleme yayınlayamam ek olarak veriyorum. Şuan herhangi bir güncelleme yok zaten. ufak tefek gözden kaçan hatalar için düzeltme eki yayınladım onu da indirip zipden çıkarın. efi alanını aktifleştirip. içine kopyala degiştir yapın ok kadar...

1 person likes this

14 saat önce, crasadure yazdı:

firadisk ile kurulum video su yayınlanmıştır

https://drive.google.com/open?id=0Bzo3jOl6oKiyUmVlOENFOE9PaTQ

Hocam anlatımlarınız için çok teşekkür ederiz güzel anlatım olmuş eğitimci olduğunuzu belli etmişsiniz hocam sizden bir ricam olacak, dlc boot 2016 ve sergei setrelec winpe sistemlerinin nasıl ekleneceği konusunda da bir video hazırlayabilir misiniz? bu konularda da malumunuz çok soru soruluyor böylelikle videolu olarak bu konuya da bir açıklık getirilmiş olur kmboot 2017 çalışmasının büyük bir bölümünün kullanımı ve ayarları bu eğitim setiyle tamamlanmış olur.tekrardan emeğinize sağlık.

tib dosyasını flashla başka bir pcye taşıdım..acronis dosyayı bozuk olarak görüyor... böyle bir şey olabilir mi...çözümü var mıdır

Unattend yanıt dosyası geçersiz ürün anahtarı içeriyor. Windows yükleme işlemi, geçerli bir ürün anahtarı olmadan devam edemez.

WİN7 kurulumunda böyle bir hata aldım(farklı iki iso da da)..problem iso larda mı .pc de mi bende mi:)

1 saat önce, goldfather1 yazdı:

Unattend yanıt dosyası geçersiz ürün anahtarı içeriyor. Windows yükleme işlemi, geçerli bir ürün anahtarı olmadan devam edemez.

WİN7 kurulumunda böyle bir hata aldım(farklı iki iso da da)..problem iso larda mı .pc de mi bende mi:)

data daki AutoUnattend.xml dosyasını herhangi bir klasör içine atarak deneyin