Jump to content
TNC-TR
karadurak

K.m.10 Pe 1703 (x86_x64) / 04.07.2017

Recommended Posts

Anladım üstad aynen öyle istiyorum özellikle explorerın yeniden başlatılması halinde kopyalama iptal olabilir o yüzden istedim. Saygılarımla kolay gelsin.

Edited by BOMBOM07
  • Like 1

Multiboot için benim usbdeki yolum şu şekilde: WIN10LIVE\WIN10LIVE.ISO kodları çalıştıramadım bir türlü yardımcı olur musunuz lütfen geçmiş konulardaki kodları denedim olmadı.

karadurak, 07.06.2017 - 19:14 yazdı:

Hocam sistem 10 numara wifiyide tanıdı tam istediğim gibi sadece bir sorum olacak sana,  bu sistem kendine toplamda 1 gb x diye bir sistem bölgesi ayırıyor onu artırma nın bir yolu varmı ?  atıyorum 4gb olsa çok daha güzel olacak.

Sisteme göre kendimi belirliyor o büküklüğü toplamda netbookta 1 gb ram 16 gb da flash bellek var.

beyaz_01, 39 dakika önce yazdı:

Hocam sistem 10 numara wifiyide tanıdı tam istediğim gibi sadece bir sorum olacak sana,  bu sistem kendine toplamda 1 gb x diye bir sistem bölgesi ayırıyor onu artırma nın bir yolu varmı ?  atıyorum 4gb olsa çok daha güzel olacak.

Sisteme göre kendimi belirliyor o büküklüğü toplamda netbookta 1 gb ram 16 gb da flash bellek var.

X maksimum 4 gb minumum 1 gb olacak şekilde sistem RAM miktarına göre kendi ayarlıyor. Mesela bende 16 gb var 4 gb olarak alan ayırıyor.

red_d, 30.06.2017 - 18:37 yazdı:

Benim multiboot winsetupfrom usb ile yapıldı, grub4dos komutlarını kullandığı için düzenlemesi kolay ve grub4dos üzerinde çalışabilecek her şeyi ekleyebiliyorum ama senin multiboot nasıl yapıldı bilgim olmadığı için kesin bir şey söyleyemiyorum. Eğer grub4dos olarak multiboot yapılmışsa ve menu.lst varsa kodlar pek değişmez.Şu kodu kullanabilirsin:

title Win10 Pe x64x86 Karadurak MultiCD
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /kmpe/bootmgr || rootnoverify (hd0) && chainloader +1 && boot
map () (hd0) && map (hd0) () && map --rehook
find --set-root --devices=h /kmpe/bootmgr
chainloader /kmpe/bootmgr

Usb ye hangi klasörleri atacağını resimli bir şemayla anlatmaya çalıştım, umarım faydalı olur.

Ekran Alıntısı.JPG

isoyu ana dizine değilde bir klasorde toplasam, kodu nasıl düzenlemem lazım

ozanaus, 26 dakika önce yazdı:

isoyu ana dizine değilde bir klasorde toplasam, kodu nasıl düzenlemem lazım

Emin değilim ama sanırım çalışmaz.Mantık şöyle sanırım, sen kodla bootmgr yi başlatıyorsun, bootmgr de anadizindeki başlangıç dosyalarını bularak sistemi başlatıyor. Söylediğinin yapılabilmesi için bootmgr nin editlenmesi lazım, yani başlangıç dosyalarını anadizinde değilde senin oluşturduğun klasörde araması gerek. Yanlış biliyorsam karadurak usta düzeltsin, kurulum klasörleri de olsa live sistem klasörleri de olsa anadizinde bulunması gerekiyor,  alt klasörlerden sistem başlamıyor diye biliyorum. 

• Like 1
  • Thanks 1

red_d, 2 saat önce yazdı:

Emin değilim ama sanırım çalışmaz.Mantık şöyle sanırım, sen kodla bootmgr yi başlatıyorsun, bootmgr de anadizindeki başlangıç dosyalarını bularak sistemi başlatıyor. Söylediğinin yapılabilmesi için bootmgr nin editlenmesi lazım, yani başlangıç dosyalarını anadizinde değilde senin oluşturduğun klasörde araması gerek. Yanlış biliyorsam karadurak usta düzeltsin, kurulum klasörleri de olsa live sistem klasörleri de olsa anadizinde bulunması gerekiyor,  alt klasörlerden sistem başlamıyor diye biliyorum. 

bootmgr ve BCD  nin edilemesi lazım. Ayrıca mytools dosyalarının yolunu ve içerigini  oluşturulan klasöre göre tekrar düzenlemek gerekir.  

Selamun Aleyküm,

Ben sadece grup4dos olarak  multiboot kullaniyorum bu çalışmanızı ıso olarak nasıl çalıştırabilirim

suskun123, 11 saat önce yazdı:

Selamun Aleyküm,

Ben sadece grup4dos olarak  multiboot kullaniyorum bu çalışmanızı ıso olarak nasıl çalıştırabilirim

Aleykümselam, üstte @red_d arkadaşımızın anlattığı gibi yapabilirsiniz 

alper520, 01.09.2017 - 12:42 yazdı:

fransızca denedim olmadı. bölge ayarları ile ilgili hata verip kuruluma geçmiyor.(win7)

uefi de sıkıntı eski uefi yani fat32 destekli lerde var. ntfs i görmüyor. bunun için flash ın ufak bir bölümünü fat32 olarak ayırıp sistem dosyalarını içine atınca eski tip uefilerde görmeye başladı.

ayırma işlemini nasıl yaptın

ozanaus, 07.11.2017 - 17:23 yazdı:

ayırma işlemini nasıl yaptın

win 10 pe içinde hdd programı ile mevcut partitionu küçültüp kalan kısmı ayırdım.

biraz daha detay verebılır mısın, burdakı sistemle mi açtin ve ne kadar ayırıp hangı dosyaları fat32ye attın?

tşkler

Edited by ozanaus

serhat100, 13.06.2017 - 16:18 yazdı:

ekran resmi değiştirilebilir bir de 4 gb sınırlaması diye bir şey yok multiboot da  grub2 ile grub4 dosyaları ve fat32 kısmnında olması diğer her şeyi ntfs kısma taşıyıp kurulum yapılabilir sıkıntı yok arkadaşlar

nasıl yapacaz, ben yapamadım, rufusla ntfs olarak yazdırdım, sonra yaklasık 2 gb ayırıp fat32 yaptım ve dosyaları ıcıne attım ama uefide gene gormedi

ozanaus, 2 saat önce yazdı:

nasıl yapacaz, ben yapamadım, rufusla ntfs olarak yazdırdım, sonra yaklasık 2 gb ayırıp fat32 yaptım ve dosyaları ıcıne attım ama uefide gene gormedi

Bootice ile yapıyorsan, bootice usb yi fiziksel anlamda 2 ye bölemediği için fat32 ve ntfs kısımlarını aynı anda kullanamazsın. Bir bölümü active  olarak işaretleyince boot edebilirsin,uefi için de o kısım fat32 olmalı. Rufus senin ntfs kısmını active yaptığı için ve birçok anakart ntfs üzerinden uefi desteklemediği için uefi olarak boot olmuyordur. Bence 2 tane usb al, biri küçük boyutlu ve fat32 formatlı olsun, bu usb ye km10pe yi at. Diğer usb büyük boyutlu ve ntfs olsun, buna da windows isolarını programlarını vs atarsın. Km10pe ile sistemi başlatıp diğer ntfs olan usb den de isoları gösterir hem uefi hem legacy format atarsın. Alternatif yöntem olarak söylüyorum. 

• Thanks 1

günlerdir uğraşıyordum en sonunda çözdüm,

ntfs olunca uefiden boot olmuyordu, fat32 olunca hem virüs bulaşma hem de 4gb sıkıntısı vardı

en son denediğim rufusla gene ntfs olarak yazıdırıp, Partassist_x64 programıyla 1.6 gb fat32 alan ayırdım sonra iso ve wim dosylarını ntfs kısmına kopyaladım 

test ettım gene uefiden boot olmadı

bu sefer rufusla fat32 olarak yazdırıp, Partassist_x64 ile tekrar ayırdım, 1,6 gb fat32 ve 27 gb ntsf oldu.

uefi destekli QemuBoot_USB ile test ettım sonuç başarılı. :)

karadurak hocama çok çok tşkler

Edited by ozanaus
  • Like 1

ozanaus, 1 saat önce yazdı:

günlerdir uğraşıyordum en sonunda çözdüm,

ntfs olunca uefiden boot olmuyordu, fat32 olunca hem virüs bulaşma hem de 4gb sıkıntısı vardı

en son denediğim rufusla gene ntfs olarak yazıdırıp, Partassist_x64 programıyla 1.6 gb fat32 alan ayırdım sonra iso ve wim dosylarını ntfs kısmına kopyaladım 

test ettım gene uefiden boot olmadı

bu sefer rufusla fat32 olarak yazdırıp, Partassist_x64 ile tekrar ayırdım, 1,6 gb fat32 ve 27 gb ntsf oldu.

uefi destekli QemuBoot_USB ile test ettım sonuç başarılı. :)

karadurak hocama çok çok tşkler

linkteki araç ile de basit bir şekilde ikiye bölebilirsiniz.  Please login or register to see this link.

2016-12-26_204454.png.c898755276bc2b258065a0ad917949a5.png

• Thanks 2

hocam 4 gblık bir flashta test ettim, ayırma yaptım ama flashtaki verileri sıldı,

yani flash 2ye bolundu ama verıler gıttı, km isoyu tekrar yazdırınca flashı bırlestırıp yazdırıyor

neyse bı sorum olacak  

ben _win klasorundekı 10aio klsorune 2 tane wim dosyası atabılir miyım?

biri uefi install.wim olarak attım

digeri normal aio 32+64 bit bunun wim dosyasını nasıl atabılrım

ornek olarak install2.wim diye atsam , kurulumda halıyle uefili install.wim'i seçiyor.

Edited by ozanaus

ozanaus, 48 dakika önce yazdı:

hocam 4 gblık bir flashta test ettim, ayırma yaptım ama flashtaki verileri sıldı,

yani flash 2ye bolundu ama verıler gıttı, km isoyu tekrar yazdırınca flashı bırlestırıp yazdırıyor

neyse bı sorum olacak  

ben _win klasorundekı 10aio klsorune 2 tane wim dosyası atabılir miyım?

biri uefi install.wim olarak attım

digeri normal aio 32+64 bit bunun wim dosyasını nasıl atabılrım

ornek olarak install2.wim diye atsam , kurulumda halıyle uefili install.wim'i seçiyor.

programlar iki ye böldükten sonra iso dosyasının içindekileri manuel olarak EFİ böümüne kopyalayacaksın.

install.wim dışında farklı bir win dosyası yükleyeceksen 78setup'dan wim dosyasını seçerek kurabilirsin.

• Like 1

Bu etkili ve güçlü sistemin yapımcısı @karadurak arkadaşımızı can-ı gönülden tebrik ederim. 64 GB flash bellek içerisine yazdırdıktan sonra içerisine Windows ISO'larını kurulacak gerekli programları Snappy Driver Installer'ı Microsoft Office paketlerini lafın kısacası bir format için gerekli olan herşeyi formattan sonraki gerekli tüm yazılımları ekledim. Şimdi tek bir flash bellekte tabiri caizse dünyayı yönetiyorum. Tekrar can-ı gönülden tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. Uzun yıllar kaliteli paylaşımlar yapman dileğiyle.. 

Edited by Emre028
..
  • Like 1

Emre028, 2 saat önce yazdı:

Bu etkili ve güçlü sistemin yapımcısı @karadurak arkadaşımızı can-ı gönülden tebrik ederim. 64 GB flash bellek içerisine yazdırdıktan sonra içerisine Windows ISO'larını kurulacak gerekli programları Snappy Driver Installer'ı Microsoft Office paketlerini lafın kısacası bir format için gerekli olan herşeyi formattan sonraki gerekli tüm yazılımları ekledim. Şimdi tek bir flash bellekte tabiri caizse dünyayı yönetiyorum. Tekrar can-ı gönülden tebrik eder, başarılarının devamını dilerim. Uzun yıllar kaliteli paylaşımlar yapman dileğiyle.. 

Teşşekkür ederim kardeşim iyi günlerde kullan. Çalışmayı ara sıra takipte kalın gücellemeler ile daha güçlü bir hale getirilecektir.

• Like 2
  • Thanks 2

karadurak, 16.11.2017 - 11:25 yazdı:

Teşşekkür ederim kardeşim iyi günlerde kullan. Çalışmayı ara sıra takipte kalın gücellemeler ile daha güçlü bir hale getirilecektir.

Takipteyim kardeşim çalışmanı, artık XP desteğinin gelmesi Windows 7 için USB 3.0 desteğinin ve Net Framewok 4.7 TR'nin eklenmesi bekliyorum sistem içerisine. Şimdiden kolay gelsin iyi çalışmalar.. @karadurak

• Like 1

karadurak, 16.11.2017 - 11:25 yazdı:

@karadurak hocam bu programla ilgili güncelleme işlemi ne aşamada acaba?