Jump to content
TNC-TR
crasadure

Aio(all-in-one) Bootable Multiboot | Multiboot Usb Creator

Recommended Posts

Benim usb çöktü, nazar değdi :) ekran kartı değişikliği yaptığım legacy pc imde grub error: attempt to read or write outside of disk hd0 hatası alıyorum, hdd de manjaro ve win 10 mevcut,

Bana göre sorunlu sistem en son dün O&O BlueCon Tech Edition v15.0 Build 4073 x86/x64 yazılımını kurdum bu ikinci çöküşü ! 

caprice77, 37 dakika önce yazdı:

Bana göre sorunlu sistem en son dün O&O BlueCon Tech Edition v15.0 Build 4073 x86/x64 yazılımını kurdum bu ikinci çöküşü ! 

AIOCreator.exe yi çalıştırın ve Bootloaders kısmından Grub2 önyükleyiciyi yeniden kurun

grub2_bootloader_yukle.JPG.dfea660ba66e528ed40e4de9d0329d09.JPG

Edited by crasadure

caprice77, 25 dakika önce yazdı:

Bana göre sistem çok iyi fakat iki bölümlü diskte veya ntfs de(2.sinden pek eemin değilim) sorunlu. Zaten flash diske ilk yükleme sırasında tek bölüm fat32 için recommended diyor . Fen tek bölümlü flashta anlatılan herşeyin üzerine bir kaç bileşen daha kurdum  ( O&O BlueCon Tech Edition v15.0  dahil) en son az önce easyrew10 kurdum . İki flash disk bir harici HDD de hiç sorun yok.

Teşekkürler @crasadure hocam

Edited by efe34

mephistooo2, 22 saat önce yazdı:

@crasadure Üstat bu çalışmadaki PXE Server özelliğini MultiBoot Toolkit v2.2.0 a uyarlamanın bir yolu var mı? Ben birkaç denemede bulundum ama pek beceremedim...

MultiBoot Toolkit in bence tek eksiği ağdan boot özelliği ...

Bana hala MultiBoot Toolkit v2.2.0 daha çekici ve daha çok özelleştirilebilir geliyor  :)

Multiboot.JPG.8fb2b614360b491ff6e6fa4bf9f7949a.JPG

Emeklerin için çok teşekkürler, sayende ben dahil birçok kişi multiboot olayında pekçok şey öğrendik :)

@mephistooo2

Multiboot Toolkit'in ağdan boot özelliği için;

Aşağıdaki ekteki dosyları Multiboot Toolkit'in kök(root) dizinine kopyala

Dosyalar = AIO.rar

ag_destegi.JPG.78f22fd188f320e92a00b35b9897481d.JPG

Sonra pxesrv.exe ve FreeNFS.exe dosyalarını çalıştır...Artık bundan sonra ağ desteği çalışacak ve Client makine çalıştığı an Client makineyi algılayacaktır

AIO Boot ile PXE Server ile Ağ üzerinden İşletim Sistemi Kurulumu

How to install OS through Network boot (step by step) 

Ayrıca yukarıdaki videoları izleyerek olayı çözümleyebilrsin :) 

Burada dikkat etmen gereken şey hesabın şifre korumalı OLMAMALI ...Eğer hesapta şifre varsa önce hesabındaki şifreyi kaldır...Sonra videolara bakarak uygumayı dene lütfen!

• Thanks 2

crasadure, 14 dakika önce yazdı:

AIOCreator.exe yi çalıştırın ve Bootloaders kısmından Grub2 önyükleyiciyi yeniden kurun

grub2_bootloader_yukle.JPG.dfea660ba66e528ed40e4de9d0329d09.JPG

easy_recovery_w10.JPG

yaptım faydası olmadı, Grup4dos yaptım açtı sonra usb rawa döndü yarımsaatten fazladır usb ile uğraşmaktayım anca kurtardım, usb offline düştü. anlamadığım manuel hiç bir oynama yapmadığım halde neden çöküyor, usb yapısı neden bozuluyor ! usb taktığım pc lerden virüsmü alıyor ? 

• Sad 1

crasadure, 8 dakika önce yazdı:

@mephistooo2

Multiboot Toolkit'in ağdan boot özelliği için;

Aşağıdaki ekteki dosyları Multiboot Toolkit'in kök(root) dizinine kopyala

Dosyalar = AIO.rar

AIO klasörünü mü yoksa içindekilerimi kopyalıyoruz mbtoolkit kök dizine hocam.

caprice77, 6 dakika önce yazdı:

yaptım faydası olmadı, Grup4dos yaptım açtı sonra usb rawa döndü yarımsaatten fazladır usb ile uğraşmaktayım anca kurtardım, usb offline düştü. anlamadığım manuel hiç bir oynama yapmadığım halde neden çöküyor, usb yapısı neden bozuluyor ! usb taktığım pc lerden virüsmü alıyor ? 

usb yi bilgisayarın ön panelindeki USB portlarına takmayın...bizim okulda da bazen ön port lara taktığımda flash bellek RAW oluyordu...o yuzden ben genelde kasanın arkasındaki portlara bağlıyorum..ön portlar flash  bellek için gereken gücü vermediğinden dolayı flash disk in yapısını bozuyor ve RAW oluyor

efe34, 2 dakika önce yazdı:

AIO klasörünü mü yoksa içindekilerimi kopyalıyoruz mbtoolkit kök dizine hocam.

AIO klasörünü komple atın Multiboot Toolkit içine

• Thanks 1

kopyalama hızlı olsun diye usb 3.0 portuna takıyorum, eski pc lerde her zaman arka portlara takarım zamanın birinde flash yakınca her zaman anakart üzerine takıyorum.

Multi toolkit v2.2.0 da da hata verdi ? usb ye low format atıyorum, 

Ekran Alıntısı.PNG

Şu an formatta usb yavaş yapıyor gece biter yarın inşallah sıkıntı çıkmaz, problem ile karşılaşırsam yazarım özelden size, teşekkürler ilginize.

Kafayı yedirtecek bu sistem, sıfırdan kurulum yaptım legacy de denedim açılıyor, sonra kurulumları gerçekleştirdim açmıyor, bölümlerin ayrı ayrı image lerini almıştım teker teker orjinalleri ile değiştirdim olmadı, bunları yapmadan önce aio kalsörünü files hariç rarlayıp almıştım ne yaptıysam olmadı sonunda aio klasörünün içerisini files hariç komple sildim rar dan gerisini yükledim açıldı tek sıkıntı reactos ta veriyor acaba hatayı bu mu verdiriyor deneyip sonucu yazabilirmisiniz. Reactos u şu an silmeye çalıştığımda aio boot creator kilitleniyor

@caprice77 diski tek bölüm yaptığımdan beri sorun yaşamıyorum. Aynı sorunlar bende de vardı. Reactosu indirip deneyeceğim.

Reactos şimdi ekledim sorun yok.

Edited by efe34

dlc ekledikten sonra hata verdi yine dlc komple sildim taktım açmadı yine AIO\grub\main.cfg yi kontrol etmek istediğimde içerisi boştu denemek için yedek aldığım main.cfg yi yüklediğimde boot etti, sıkıntı main.cfg de...

Edited by caprice77
çift

efe34, 25 dakika önce yazdı:

@caprice77 diski tek bölüm yaptığımdan beri sorun yaşamıyorum. Aynı sorunlar bende de vardı. Reactosu indirip deneyeceğim.

Reactos hangi menüden yükleniyor bir de 2 tane var biri bootable diğeri live cd

Tek partition ile ilgili açıklama varmı ? 

Sildim tekrar usb yi tek partition yapıp deneyeceğim.

caprice77, 31 dakika önce yazdı:

Tek partition ile ilgili açıklama varmı ? 

Sildim tekrar usb yi tek partition yapıp deneyeceğim.

Ne açıklaması, kurulum yaparken tek partisyon için recommended yazıyor. Tek partisyonu Awengers üstad önermişti bana yanlış hatırlamıyorsam. İlk kurulumdan sonra ikinci bir ntfs bölümü oluşturdum bu arada diskte. Sorun yok şu ana kadar.

Edited by efe34

efe34, 24 dakika önce yazdı:

Ne açıklaması, kurulum yaparken tek partisyon için recommended yazıyor. Tek partisyonu Awengers üstad önermişti bana yanlış hatırlamıyorsam. İlk kurulumdan sonra ikinci bir ntfs bölümü oluşturdum bu arada diskte. Sorun yok şu ana kadar.

flas kaç gb sizin fat 32 yaptığınız

caprice77, 2 dakika önce yazdı:

flas kaç gb sizin fat 32 yaptığınız

256 128 lik 2 flash 320 lik HDD üçünde de kurulu

Edited by efe34

Arkadaşlar şöyle bir sorunum var. 128gb Super Duoduo flash bellek aldım. Ntfs-fat32 olarak bölmek istediğinde Ntfs yi oluşturuyor. Fat32 bölümünü oluşturmuyor. Fat32-ntfs yapınca oluşuyor. Ancak bu sistemi kurduğumda bellidir yere geldimi dosyaların içi siliniyor.. Bu sorunu nasıl çözebilirim. U Disk flash bellek

Arkadaşlar şöyle bir sorunum var. 128gb Super Duoduo flash bellek aldım. Ntfs-fat32 olarak bölmek istediğinde Ntfs yi oluşturuyor. Fat32 bölümünü oluşturmuyor. Fat32-ntfs yapınca oluşuyor. Ancak bu sistemi kurduğumda bellibir yere geldimi dosyaların içi siliniyor.. Bu sorunu nasıl çözebilirim. U Disk flash bellek

Arkadaşlar şöyle bir sorunum var. 128gb Super Duoduo flash bellek aldım. Ntfs-fat32 olarak bölmek istediğinde Ntfs yi oluşturuyor. Fat32 bölümünü oluşturmuyor. Fat32-ntfs yapınca oluşuyor. Ancak bu sistemi kurduğumda bellibir yere geldimi dosyaların içi siliniyor.. Bu sorunu nasıl çözebilirim. U Disk flash bellek

Terk part Fat32 yaptığımda da belli yere geldi mi gene dosyaların içi boş oluyor. Main.cfg nin içi siliniyor

Yaşadığım bu son sıkıntılar yazılımı güncelledikten sonra başladı 0.9.8.1 de sıkıntısız kullanıyordum...

çok sıkıntılı sistem her defasında 100 gb veriyi entegre etmek, önceki yazılımda çok güzel stabil çalışıyordu güncelleyince dikin tutmadı, 0.9.8.1 ile kurulum yaptım türkçe dil gelmiyor, arka plan değişmiyor nerden güncelledim başıma dert aldım

forjest, 15.03.2018 - 15:23 yazdı:

AIOBoot'un yanında,farklı bir deneyim sunan ve başarılı bulduğum,Easy2boot'uda alternatif çözüm olarak kullanmak isteyenler olabilir. :) 

Easy2Boot_v1.98 Final versiyonu: Directlink (.exe) | Directlink (.zip) Ya da: Download link: [OneDrive - Gdrive] Kaynak

İçeriği Görüntüle

E2Bv1.89Purple.JPG

Easy2Boot_v1.98 Final versiyonu: Directlink (.exe) | Directlink (.zip) Ya da: Download link: [OneDrive - GdriveKaynak

Dil değiştirme ve oluşturma için bilgi vermiş belki Türkçe olarakta düzenleme yapılabilir....

http://www.easy2boot.com/configuring-e2b/changing-the-e2b-preset-text/