Jump to content

Bilgisayara Iki Ayrı Harddiske Iki Ayrı Sistem Kurmak

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

Bilgisayara iki ayrı harddiske iki ayrı sistem kurmak

Bilgisayarım i7 işlemci, nividia geforcegt 630 2gb ekran kartı,8 gb ram.

şu andaki 240 gb lık SSD de 1809 uefi 64bit enterprise yüklü. 1tb ta eski toshiba hdd im var. bunada windows 7 64 bit uefi ultimate kurmayı düşünüyorum.

bilgisayarı açtığımda boot seçenekleri sayfasında herikisininde olup istediğimi seçerek başlatmak istiyorum. bu mümkünmü veya en iyi ne şekillerde nasıl olur?

abdulhey_, 13 dakika önce yazdı:

Bilgisayara iki ayrı harddiske iki ayrı sistem kurmak

Bilgisayarım i7 işlemci, nividia geforcegt 630 2gb ekran kartı,8 gb ram.

şu andaki 240 gb lık SSD de 1809 uefi 64bit enterprise yüklü. 1tb ta eski toshiba hdd im var. bunada windows 7 64 bit uefi ultimate kurmayı düşünüyorum.

bilgisayarı açtığımda boot seçenekleri sayfasında herikisininde olup istediğimi seçerek başlatmak istiyorum. bu mümkünmü veya en iyi ne şekillerde nasıl olur?

Bilgisayarına bağlı olan 2 HDD veya SSD ile (USB olmayacak) 2 ayrı sistem (her bir diske bir sistem) kurabilirsin.

Bilgisayarı başlatırken boot seçeneklerinde (F9, F10, F11 veya F12 ne ise)  buradan hangi diski seçersen o işletim sistemi le başlatırsın.

Bildiğim kadarıyla boot seçeneklerinde Windows 7 Windows 8.1 veya Windows 10 demez, sadece diskin orijinal adını gösterir.

Sen diski seçeceksin.

34ero, 5 dakika önce yazdı:

Bildiğim kadarıyla normal kuruluyor sadece dikkat edilmesi gereken son kurulan sistemin en son güncel sistem olması...

Örnek Windows 7 sonra Windows 10 kurulacak...

Bildiğim kadarıyla bu kurulum şekli tek HDD ye (veya SSDye) kurulumda geçerli.

2 ayrı diske 2 ayrı sistem  (aynı sistemde olabilir) kurulumunda böyle bir zorunluluk yoktur.

34ero, 5 dakika önce yazdı:

Bildiğim kadarıyla normal kuruluyor sadece dikkat edilmesi gereken son kurulan sistemin en son güncel sistem olması...

Örnek Windows 7 sonra Windows 10 kurulacak...

biriside kafasına göre yapmış bir şeyler oldu diyor. Diyorki; kurulu olan hdd leri böyle sıraya göre takıp çalıştırıyorum anakarta. kendiliğinden boot menüsü oluşuyor. olurmuki öyle? yani benim anladığım o.

Şöyle demiş: "ben size yaptığım uygulamayı anlatayım söyle ki iki hdd iki iki ayrı sistem kurdum ve Pc açılırken sistem seçebilirsiniz 
İlk önce yapmanız gereken bir hdd takip ona win7 yada 8 kurun 
Sonra kurulum yaptığınız hdd ana karttan sokun sonra ikinci hdd yi takın kurmak istediğiniz sistemi kurun xp yada linux size kalmış Pc kapatın ilk kurulum yaptığınız hdd yi takın Pc yi açın ilk açılırken belki sormaya bilir Pc yeniden başlatın ikinci kurduğunuz sistem söyle gözükecek (eski işletim sistemi )hemen altında da birinci kurduğunuz sistem win7 veya wim8 olarak çıkacaktır kolay gelsin."

Birinci diskte kurulu olan sistem üzerinden,alttaki araçları kullanarak,daha evvel'den ayrılmış harici partition'lara kurulu olan tüm işletim sistemlerini en başarılı olan grub yöneticileri ile yapılandıralabilmekte,Grub2win grub menü sorunsuzluğu ve hızı ile son zamanlarda oldukça yaygın olarak bir çok proje ve çalışmalarda yer almakta.Easybcd boot yöneticiside oldukça pratik ve işlevsel.Menüsü üzerinden yüklü olan işletim sistemini listeden seçerek örn: 1.diskte/partition'da <-> win10 yüklü 2. diskte mac,linux,windows vd. yüklü açılmıyor yada  farklı değişikliker yapılacak senaryosuyla yola çıkılırsa eğer,bu sistemlerin Easybcd üzerinden_boot kayıtlarını mevcut listesinden eklendiğinde,sistem açılışında bu sistemlerin başlamasını sağlamaktadır.Önemli olan.yüklü olan sistemin ilgili diskini,uygulamaya doğru gösterilip boot kaydının doğru tanımlaması ile başarılı şekilde eklenmesini sağlamak gerisi gelmekte zaten saygılarımla. :) abdulhey_

Uygulamalar | İndirme + Kaynak linkleri:

Grub2Win

Alıntı

Spoiler

The Main Configuration Screen

The Grub2Win Boot Menu - Saturn Theme

EasyBCD

Alıntı

Please register to see this content.

Spoiler

EasyBCD_4.png

• Like 3

Bilgisayarınızın 2 HDD  yeri olduğunu farzederek  yorum yapıyorum.

Benim daha önceki bilgisayarımda 2 HDD  yeri vardı ve ben  2 ayrı diske 2 ayrı işletim sistemini kurabiliyordum.

Hatta abartmış olmayayım her HDD kendi içerisinde çift partition a bölünmüştü. Yani her HDD de C ve D vardı.

Bilgisayarı açarken boot ekranında hangi HDD yi seçersen o işletim sistemi ile başlıyordu.

Sistem kurmak için diğer HDD yi çıkarttığımı hatırlamıyorum. Yani her 2 HDD bağlı iken istediğim HDD ye istediğim işletim sistemini kuruyordum.

Çift HDD yeri olan bilgisayarlarda sistemin nereye kurulacağını seçebiliyorsun. Ama tek HDD li bilgisayarlarda (ister DVD yerinden aparatla  takılan  HDD olsun ister harici USB olsun) kurulum yapamıyorsun.

Benim şimdiki bilgisayarım tek HDD.  Dolayısıyla fazla bir şey diyemiyorum.

• Like 1

Benim bilgisayarımda  orijinalde tek HDD var. Ayrıca DVD yerine takılan HDD aparatım var.

Oraya (DVD aparatındaki HDD ye) daha önce acronis ile aldığım yedeklerden birini  recovery yaptım.

Yani şimdi bilgisayarımda (Laptop) 2  HDD var ve her HDD de bir işletim sistemi toplam 2 işletim sistemi var.

1. si  Windows  Embedded 8.1  Industry  Pro ve 2. HDD de (DVD aparatlı olanda) Windows 10 Enterprise LTSC var.

Video ya aldım Yandexe yükledim.

Video kayıt 4 dk 48 sn 720p  (149 MB)

Edited by NAMIKABI
Video Linki eklendi
  • Like 2

DJ_Rush, 49 dakika önce yazdı:

Kurulur, performans düşer. O yönden dedim.

Bazı hizmetler diski tarar ve bu boyutta bir sistem diski Windows'u meşkul eder.

orjinali öyle idi. asus cm6870 kasa.en alt sürüm içinde biosa gömülü key var. ikinci el olarak almıştım. windows8 single language vardı. 1 tb lık hdd silip temiz format atmıştım. 200gb lık bölüme. SSD yi sonradan aldım şu an sistemin kurulu olduğu. HDD biçimlendirmedim bile bilgisayarımda görünmüyor.

windows 7 yi uefi ye uyarlayayım derken windows 10 un bootmanager i de gitti. :)  @forjest ustadan Allah razı olsun. onun sayesinde grub2win ile windows 10 u ve dolayısıyla tüm sistemi başlatabildim de windows 10 İş sistemime ulaşabildim.

Aslında iş sistemimi yarım yamalak kullanmayı sevmem ama mecbur artık böyle kullanıcam.  çünkü windows 10 bootmanager orjinali silindi. HDD soketlerini çıkarıp takıp deneyerek öğrenmeye çalışırken..

Easy BCD uefi bootmanager larda çalışmıyor diye uyarı verdi. daha öncede kullanmıştım o zaman böyle bir kısıtlama yoktu. ama o zaman tek HDD e düşük sürümden yükseğe doğru sistemleri kuruyordum. onunla ilgisi varmı bilmem..?

Edited by abdulhey_
  • Like 1

Estağfurullah işini gördüyse ne mutlu bizlere :) abdulhey

Eskiden yeniye doğru kurmak belirttiğin gibi çoklu win sistemlerde daha mantıklı olacaktır bende o şekilde uzun süre evvel denemiştim.Easybcd eski versiyonlarında kaldım keza,son versiyonlarında ne gibi bir geliştirme mevcut malumatım yok ne yazıkki.efi ile ilgili bios ayarları üzerinde engelleme vb.detay durumdan kaynaklı olabilirmi acaba? iyice gözden geçirmek gerekli.bazen ufak ayrıntılar gözden kaçabiliyor.efi,legacy vb.çoklu sistemlerin kurulumlarında,boot yönergeleri ile ilgili eski bilinenlerin yanısıra,farklı bir yol haritasımı izlemek gerekli bu hususlarda deneyimli arkadaşlarda fikir ve bilgilendirmelerini paylaşacaklardır.

forjest, 9 saat önce yazdı:

Estağfurullah işini gördüyse ne mutlu bizlere :) abdulhey

Eskiden yeniye doğru kurmak belirttiğin gibi çoklu win sistemlerde daha mantıklı olacaktır bende o şekilde uzun süre evvel denemiştim.Easybcd eski versiyonlarında kaldım keza,son versiyonlarında ne gibi bir geliştirme mevcut malumatım yok ne yazıkki.efi ile ilgili bios ayarları üzerinde engelleme vb.detay durumdan kaynaklı olabilirmi acaba? iyice gözden geçirmek gerekli.bazen ufak ayrıntılar gözden kaçabiliyor.efi,legacy vb.çoklu sistemlerin kurulumlarında,boot yönergeleri ile ilgili eski bilinenlerin yanısıra,farklı bir yol haritasımı izlemek gerekli bu hususlarda deneyimli arkadaşlarda fikir ve bilgilendirmelerini paylaşacaklardır.

Valla easybcd de sistemleri gösterince, sistem uefi boota sahip anlaşmalar gereği easybcd bu boot sistemleri nde çalışmamaktadır gibi bir uyarı veriyor.  Arada sırada da çalışıyor ama hatada veriyor; normalmi, safe moddanmı ilerlesin diye. 

O değilde Windows 7 nin mesele değil esas birinci iş sistemimin bootmanager ını bozmam kötü oldu. Temiz format atmadan geri gelmez değilmi?  Ancak grub2win ile açabiliyorum işte Windows 10 u.

Easybcd'nin,EasyUEFI olarak farklı bir uygulaması daha varmış ancak,sitesine baktığımda ücretli trial olarak sunduklarını gördüm tnctrde konusu var inceleyip bakabilirsin.

Windows,linux vb.sistemleri açılış boot sorunları onarımları için kendim bootrepair'i kullanıyorum,boot edip bir kaç saniyede sorunu gideriyorum işine yarayabilir. abdulhey

Alıntı

BOOT REPAIR: boot-repair-disk

ADgJDQ.png

+

Easyuefi tnctr konu linki <+>

forjest, 16 dakika önce yazdı:

Easybcd'nin,EasyUEFI olarak farklı bir uygulaması daha varmış ancak,sitesine baktığımda ücretli trial olarak sunduklarını gördüm tnctrde konusu var inceleyip bakabilirsin.

Windows,linux vb.sistemleri açılış boot sorunları onarımları için kendim bootrepair'i kullanıyorum,boot edip bir kaç saniyede sorunu gideriyorum işine yarayabilir. abdulhey

Sende de çare tükenmiyor maşallah.? Sağolasın. Ben orjinal bootmanager dan bahsetmiştim. Yoksa sonuçta hepsi üçüncü parti kurtarıcı niteliğinde olacak.

• Like 1

abdulhey

Donanım sağlamsa en iyisi  vmware workstation ile tek elden sistemleri kullanmak kanaatimce,diğer taraftanda muhtemel gelişen risklerde kontrol altında olacaktır artık eskisi gibi değil çok fazla geliştirilmişler deyim yerindeyse gerçekle aynı gibi oldular.Tüm sistemleri kur en son linux kur hepsi açar yeni eski farketmez.:D   abdulhey 

forjest, 19 dakika önce yazdı:

abdulhey

Donanım sağlamsa en iyisi  vmware workstation ile tek elden sistemleri kullanmak kanaatimce,diğer taraftanda muhtemel gelişen risklerde kontrol altında olacaktır artık eskisi gibi değil çok fazla geliştirilmişler deyim yerindeyse gerçekle aynı gibi oldular.Tüm sistemleri kur en son linux kur hepsi açar yeni eski farketmez.:D   abdulhey 

vmware windows un içine kurulmuyormu? linux u epeyden beri biri tavsiye edip duruyordu senmişsindir muhtemelen. :) hiç bir fikrim yok Linux hakkında. aslında sade kullanmaktan yanaydım 1 tb lık disk aklıma geldi boş durmasın diye  windows 7 belasını sardık başına :)  windows 10 iyi aslında hele gelecek önümüzdeki sürümde görsellikte gelişecekmiş tam bir sistem olur.

Kullanılan cihazın,donanımsal olarak belli sistemi kullanma zorunluğu uyumluluk sınırlamaları olmadığı sürece belli bir sistemde kalmanın pek  mantığı yok gibi böylesi zengin sistem seçeneklerinin olduğu bir ortamda özetle herkeze her göze zevke uygun kullanım amaçlarına vb.sistemler olduğunu görmekteyiz artık.

Ancak şu varki herkezin sistem kullanım alanları farklı olması daha çok oyun,multimedia seçeneklerini baz aldığımızda windows ön plana çıkıyor donanım şirketlerinin microsoft'la sürekli iş birliği içinde olmalarından gelişimleri ve desteklerinide buralarda sürdürdüklerinden marka,reklam,yaygınlık,piyasada ön planda kalma,sürdürülebilirlik vd.bir çok nedenlerden ötürü bu geleneklerini her daim işin içinde çıkarlar söz konusu olduğundan doğal olarak korumayı pazarda ve bu tekellerde kalmaya devam etmekteler.

Çoğumuzun zamanında  ağır çalışıyor deyip beğenmediği sistem olan windows vista'yı,windows10 ile karşılaştırmalı kullanıcılarda deneylere soksak sanıyorum kullanım ve beğenilme olarak vista önde olacağının düşüncesini taşıyorum.explorer sayfa kullanımları,menü ulaşımları,anlaşılabilirlik vb.bir çok ayarın daha pratik şekilde olduğu bariz vista,7/8 sistemlerde daha belirgin.Yeni çıkan haberlerdeki (fake değilse eğer) "windows10 lite çalışmaları ne kadar doğru fikrim yok ancak,konsept geliştirmeleriyle büyük ses getireceğide aşik@r. :) 

Son yıllarda farklı dallarda süratla gelişen teknolojilerin başında gelen mobile android yazılımların ve Unix sistemlerinin ön planda olması yaygınlık kullanılabilirlik artışı günlük iş ve sosyal hayatlar olmasıda bu bağlamda çoğu ezberleride bozduğu kanaatindeyim ilk ve son kullanıcıların son yıllarda unix sistemlere kaydığı tercih ettiğide aşağı yukarı hepimizcede bilinmekte.Bunun içerisinde elbette güvenlik seviyeleri,sosyal ağların zenginliği ve kullanıcıların başında daha fazla vakit geçirmeleri beraberinde de,eski desteklenmeyen donanımlar,farklı istisnaalarında bulunduğu anlayışlarda sistem,uygulama vb.seçimlerde kalmayı alışkanların değişmemesinde etken olmayıda hakim kılmakta.

Linux işletim sistemini İlk kez kullanacaksan eğer Linux mint cinnamon olanını tavsiye ederim . :)   abdulhey

Spoiler