Jump to content

Dism++ Kısaca Kullanımı Hakkında Detaylar

MrRush
 Share

Recommended Posts

• Editor

Dism++ mükemmel bir uygulamadır...

Dism++ ın en sevdiğim özelliği komple sistem yedeği almasıdır, ayrıca çoğu kullanıcı tarafından bilinmez ama daha da güzeli bu alınan sistem yedeğini farklı donanımlara yükleyebiliyor...

İşyerinde bilgisayar laboratuarlarında tüm bilgisayarlara aynı imajı ağ üzerinden yükleyebilmek için Macrimum kullanıyorum ancak tek bilgisayara daha öceden Dism++ ile almış olduğum imajı yüklüyorum.

Maalesef ağ üzerinden birden çok pc'ye imaj yüklemeyi desteklemiyor, bunu yapımcısına belirttim ama şu ana kadar bir değişiklik yapmadı...

• Like 6

Sistem editleme konusunu detaylı şekilde başından sonuna kadar paylaşıp forumu canlandırsak iyi olur. Forum son dönemlerde aşırı ölü. Birkaç kişi dışında paylaşım yapan yok. Yabancı forumlara bakıyorum, hemen her  gün yeni bir paylaşım var. Eline sağlık bir de sesli anlatım olursa süper olur...

• Dism++ varken bence diğer uygulamalar gerek yok kanaaetimce. "All in one"  mantığında sisteme her türlü müdehalede bulunan, real sistemlerde de etkili olup,iso/wim/esd dosya ve  kalıplarınıda video'daki gibi düzenlemeler yaparak backup wim image'larını  oluşturması her açıdan uygulamayı eşsiz kılmakta. Özetle; komutlarla doslarla uğraştırmıyor hiç.
  • Wintoolkit'ten sonra en çok keyif aldığım programların başında olmaya hak kazandı.Türkçe dil desteklemeside, anlaşılırlık kullanılabilirlik bakımından da, ayrı bir kolaylık herkes için.
  • İsabetli ve yeni adım atacaklar için, yararlı bir konu ve anlatım olmuş doğrusu ellerinize sağlık. :) 

• Like 5

MrRush, 14.04.2020 - 21:52 yazdı:

Dism++ Kullanımı...

Dism++ kullanımı hakkında kabaca bir video hazırladım, umarım açıklayıcı olur. Program türkçe dili destekler. Özelleştirmeler tamamen size kalmış. Genelde sık kullandığım ayarları kabaca gösterdim.

Extra olarak varsayılan masaüstü arkaplan resmi değiştirileilir. Sisteminize Unlocker kurun kurulu değilse. Masaütünde bulunan 10 klasörünü açın Windows\Web\Wallpaper\Windows yoluna gidin.

img0.jpg dosyasını masaüstüne alın Web\Windows klasöründe bulunan resmi Unlocker ile silin. Masaüstüne aldığınız arkaplan resmin özelliklerden boyutlarını ve dosya biçimini not alın. Başka bir resim kullanarak aynı biçimde boyutlarını ayarlayıp aynı dosya türünde kaydedin ve gerekli kısıma aynı isimle(img0.jpg) ekleyin Web klasörüne.

İkon değişimleri içinde aynı olay geçerli. .dll veya .mun dosyalarını düzenleyin ve takas edin.

Reg kaydı ekleme kısmı atlamışım resimli ekliyorum. Windows 10 da bazı kayıtlarda hernekadar sıkıntı yaşatsada  kullanılabilir.

Süresi geçen güncelleme kaldırma.

Güncellemeleri yükledikten sonra süresi geçen güncellemeleri kontrol edip kaldırabilirsiniz.

Videonun sonunda gösterildiği  gibi düzenlenen install.wim dosyasını kaydedin ve iso dosyasında bulunan ile değiştirip kullanın.

Kullanıma hazırdır.

Dism++ kaynağından indirdiğinizde Windows güncelleme hatası verebilir. Verdiğim paket içinden Config klasöründe wsusscn3.cab dosyası olacak hata halinde bu .cab dosyası Config klasöründe bulunulmalı.

Dism++ 10.1.1001.10

Please register to see this content.

Gelsin lite performans sistemler gitsin ham ağır detaysız sistemler  eline sağlık üstadım emeğin için teşekkürler

Arkadaşlar bu dism ++ programıyla elimizde bulunan katılımsız programları nasıl ekleyebiliyoruz? Uygulamalar ve özellikler bölümünden ekle dediğimde "Genel kurulum betikleri *.sut" şeklinde dosya istiyor. Normal *.exe  dosyalarını atamıyor muyuz bununla?

gonulce, 6 saat önce yazdı:

Arkadaşlar bu dism ++ programıyla elimizde bulunan katılımsız programları nasıl ekleyebiliyoruz? Uygulamalar ve özellikler bölümünden ekle dediğimde "Genel kurulum betikleri *.sut" şeklinde dosya istiyor. Normal *.exe  dosyalarını atamıyor muyuz bununla?

Böyle bir seçenek yok. O betik olayını bende anlamış değilim.

Katılımsızlar için bir OEM klasörü oluşturup kulanıllanmalısın.

peki MrRush, OEM klasörü oluşturup nasıl kullanabilirim acaba? Forumda bunla ilgili bir klavuz felan var mı? NTlite programı kendisi o OEM klasörünü oluşturuyordu. Ancak ben onda da katılımsız programlarımı kurduramadım. exe'leri sürükle bırak yapınca iso içine dosyaları kopyalıyor ama windows kurulumu sonunda bu programları yüklemiyordu. Dism'de de demek ki böyle bi seçenek bile yok. Bi de Dism'in eksilerinden biri de (belki de ben becerememişimdir) Windows app (mağaza) uygulamasını kaldıramamak. Ben kaldıramadım. Bazı mağaza uygulamaları vardı içinde. onları tıklayıp kaldır dediğimde de böyle bir komut desteklenmiyor diye hata vermişti. Ama bunun haricindeki ayarların hepsini kusursuz yaptı ve hatasız bir win8.1 kurulumu yaptım. 

Burası belki yeri değil ama nette cevabını bulamadığımdan soruyorum. Microsoft'un kendi sitesinden win8.1 pro ya da win8.1 emb. ind. iso'su indirdiğimizde bunların içinde en son güncellemeler, netframework, visial cc felan yüklü mü geliyor, yoksa biz onları ayrı indirip dism gibi programla entegre mi ediyoruz?

gonulce, 56 dakika önce yazdı:

peki MrRush, OEM klasörü oluşturup nasıl kullanabilirim acaba? Forumda bunla ilgili bir klavuz felan var mı? NTlite programı kendisi o OEM klasörünü oluşturuyordu. Ancak ben onda da katılımsız programlarımı kurduramadım. exe'leri sürükle bırak yapınca iso içine dosyaları kopyalıyor ama windows kurulumu sonunda bu programları yüklemiyordu. Dism'de de demek ki böyle bi seçenek bile yok. Bi de Dism'in eksilerinden biri de (belki de ben becerememişimdir) Windows app (mağaza) uygulamasını kaldıramamak. Ben kaldıramadım. Bazı mağaza uygulamaları vardı içinde. onları tıklayıp kaldır dediğimde de böyle bir komut desteklenmiyor diye hata vermişti. Ama bunun haricindeki ayarların hepsini kusursuz yaptı ve hatasız bir win8.1 kurulumu yaptım. 

Burası belki yeri değil ama nette cevabını bulamadığımdan soruyorum. Microsoft'un kendi sitesinden win8.1 pro ya da win8.1 emb. ind. iso'su indirdiğimizde bunların içinde en son güncellemeler, netframework, visial cc felan yüklü mü geliyor, yoksa biz onları ayrı indirip dism gibi programla entegre mi ediyoruz?

@köylü üstadın konısundan devam edebilirsin OEM klasörü için.

Microsoftan indirdiğin isoların tarihi güncel olmaz. Bu yüzden 3.parti bir araçla veya dism komutları ile o güne kadar çıkan güncellemeleri entegre edilmeli. İsteğe bağlı tabii.

Dism++ ile bir iso dosyası açtıktan sonra masaüstünde dosya kopyalama, indirme v.s gibi durumlarda yetkiniz yoktur hatası veriyor. Bu konuda ne yapabiliriz acaba? Nette birkaç yere baktım cmd komutları ile diski tarattım, sadece çöp kutusunu boşalt aktif oldu. Kopyalama v.s gibi konularda yetki hatası veriyor. Bu tip durumlarda ne yapıyorsunuz?

deli_petro06, Bir saat önce yazdı:

Dism++ ile bir iso dosyası açtıktan sonra masaüstünde dosya kopyalama, indirme v.s gibi durumlarda yetkiniz yoktur hatası veriyor. Bu konuda ne yapabiliriz acaba? Nette birkaç yere baktım cmd komutları ile diski tarattım, sadece çöp kutusunu boşalt aktif oldu. Kopyalama v.s gibi konularda yetki hatası veriyor. Bu tip durumlarda ne yapıyorsunuz?

Durum kullandığın Windows için mi geçerli?

MrRush, 31 dakika önce yazdı:

Durum kullandığın Windows için mi geçerli?

Evet. Düzenlediğim değil de normal kullandığım windows için hata veriyordu. Bayağı bir yöntem denedim. Hiçbirisi olmamıştı. Şimdi bir sitede çözümünü buldum. Doğru başlığı bulabilirsem, benim gibi aynı hatayı yaşayan arkadaşlar için resimli anlatım ekleyeceğim...

deli_petro06, 8 saat önce yazdı:

Evet. Düzenlediğim değil de normal kullandığım windows için hata veriyordu. Bayağı bir yöntem denedim. Hiçbirisi olmamıştı. Şimdi bir sitede çözümünü buldum. Doğru başlığı bulabilirsem, benim gibi aynı hatayı yaşayan arkadaşlar için resimli anlatım ekleyeceğim...

Uzun süredir bu uygulamanın kullanıcısıyıym, böyle bir hata ile karşılaşmadım. 

Çözüm bulduğuna sevindim. Kaynağını merak ettim bende.

MrRush, 10 saat önce yazdı:

Uzun süredir bu uygulamanın kullanıcısıyıym, böyle bir hata ile karşılaşmadım. 

Çözüm bulduğuna sevindim. Kaynağını merak ettim bende.

Dism++ ile isoyu masaüstüne açtım. Dosyaları masaüstüne çıkardı. Tüm işlemleri yaptım. Gereksiz dosyaları önce sildirmedi. Sonra bir şekilde sildim. Bu sefer çöp kutusuna taşıdığım dosyaları sağ tık çöp kutusunu boşalt deaktif oldu. Çöp Kutusuna girip dosyaları seçerek sil dediğimde silmeye başladı. Ardından Masaüstüne dosya indirme, kopyalama yapmaya izin vermedi. Masaüstüne dosya kopyalamak veya indirmek istediğimde yönetici izni istiyordu. Tamam dediğimde de hiçbir işlem yapmıyordu. Ardından aynı işlemi yapmak istediğimde istemci hatası diye bir hata verdi. Kullandığım hesabıma administrator yetkisi vermeme rağmen hata aldım. En son bulduğum çözümle kurtuldum.  

Arkadaşlar, dism++ programıyla win8.1'de windows mağaza (app store) tamamen nasıl silinir acaba? Bazı uygulamaları veriyor, tik koyarak "kaldır" dediğimde "bu komut desteklenmiyor" gibi bi hata verdi. NTlite'ta windows mağaza uygulamasını tamamen kaldırabilmiştim. Fakat NTlitela oluşturduğum sistem kurulumda çok hatalar vermişti. 

arkadaşlar proğramda reg kayıtları ve güncellemeleri nasıl ekleyebilriiz proğramda tara dediğim zaman hatalı çıkıyor

regedit dosyaları nerden bulacağım

hasan abi nerden bulacağım regedit dosyalarını indirme linki varmı sistem editleme yapıyorum

• 1 ay sonra...

Teşekkür ederim bu yöntem ile bi "install wim" kalıbı düzenledim. Fakat duvar kağıdını değiştiremedim birde esd sıkıştırmayı başaramadım sonrasında "NTLite" ile esd sıkıştırma ve kurulum sonrası program kurmayı başardım birde duvar kağıdını, icon pack vd., fare, sağ tık shell menüsü, format sonrası script, reg kaydı, cmd çalıştırmayı nasıl başarabilirim şimdidden teşekkür ederim.

kaandxxd, 2 saat önce yazdı:

Teşekkür ederim bu yöntem ile bi "install wim" kalıbı düzenledim. Fakat duvar kağıdını değiştiremedim birde esd sıkıştırmayı başaramadım sonrasında "NTLite" ile esd sıkıştırma ve kurulum sonrası program kurmayı başardım birde duvar kağıdını, icon pack vd., fare, sağ tık shell menüsü, format sonrası script, reg kaydı, cmd çalıştırmayı nasıl başarabilirim şimdidden teşekkür ederim.

Bu istediğin daha detaylı bir anlatım. 

Bunu sysprep ile yapabilirsin. Sistemini düzenlersin ve imajını alırsın.

• Like 1

Konuda belirttiğiniz gibi img0.jpg fotoğrafını editliyorum aynı boyuttaki ile acaba isoyu unmount ederken bir yerde mı hata yapıyorum makınede denedıgımde ıse orıjınal wındows wallpaper'i oluyor isoyu toparlerken hata yapıyorum sanırım orayı nasıl yapabilirim detaylı yazar mısınız teşekkür ederim.

kaandxxd, 1 saat önce yazdı:

Konuda belirttiğiniz gibi img0.jpg fotoğrafını editliyorum aynı boyuttaki ile acaba isoyu unmount ederken bir yerde mı hata yapıyorum makınede denedıgımde ıse orıjınal wındows wallpaper'i oluyor isoyu toparlerken hata yapıyorum sanırım orayı nasıl yapabilirim detaylı yazar mısınız teşekkür ederim.

Bazen ekran kartı driver' ı kurulana kadar bu tarz durumlar olabiliyor. Genelde de Windows/Web/Wallpaper/Windows klasöründeki img0 dosyası değiştirildiğinde Windows/web/4k klasöründeki orjinal windows görselini kullanıyor. Ben bu tarz sorunlar yaşadığım da Web/4k klasöründeki resimleri de değiştiriyorum. 4k klasöründeki görselleri de değiştirdiğim de yüksek ihtimalle sorun olmuyor. Bu arada farklı klasörler de de orjinal windows masaüstü resmi yedeği mevcut. Tavsiyem, Windows klasöründeki img0 resmini değiştirirken 4k klasöründeki resmi de aynı görsele göre düzenle, yüksek ihtimalle sorunsuz olacaktır. 

• Like 2

kaandxxd, 2 saat önce yazdı:

Tüm görselleri silip sadece img0.jpg bırakırsan sorun olmaz. Sanalda çözünürlükte dolayı silmedğin görseller kullanır. Gerçek makinada fark eder. 

• Like 2

İkinizede teşekkür ediyorum iyi ki varsınız şu an için oyuncu sistemi hazırlamaya çalışacağım küçük bir göz atma ile 1909 / Codename 19H2
BUILD: 18363.476 üzerinde çalışma yapacağım var mı başka önerisi olan oyun vb alanlarda işlemci kullanımı az olan sürüm bir de mağaza önemli benim için yeni nesil oyuncu bilgisayarında kullanacağım da teşekkürler.

• Like 1