Jump to content

Bilgisayarla Nasıl Tanıştınız?

berce

Recommended Posts

s.a arkadaşlar

Herkesin Bilgisayara bakışı farklıdır birileri oyun, gündelik iş için bazıları içinde işinden dolayı önemlidir

bilgisayarla tanıştığınız günden bugüne neler değişti şu andaki duruma gelmek için neler yaptınız ve bilgisayarı ciddi olarak öğrenmek istiyenlere öneriniz nedir? paylaşalım paylaştıralım

ben 9 yaşındayken tanıştım bilgisayarla o zmnlar bi açamyı bilirdim şimdi ise bilmediğim bi kaç bişey varıdr belkide merak ettiğim herşeyi araştırdım bazı zaman bozdumm ama öğrendimm yeni öğrenenlere tavsiyem merak ettiğiniz şeyleri araştırın bozun yapın ama korkmayın ;)

Bilgisayarla ilk olarak 9 yaşında tanıştım windows 98 ile.Babamın işyerinde vardı bilgisayar. Yaptığım tek şey, skip98 diye bir kart oyununu oynamaktı ;)

Bilgisayar 2000 yılında bozulunca ve o an için lazım olmayınca tekrar almamıştık.

Daha sonra 2002 yılında Windows XP ile birlikte yeni PC gelmişti.

PC çok iyiydi, ilklerin PC'siydi resmen. Neyse,detaylara girmeyelim.

Hala çalışıyor o bilgisayar.O bilgisayarda neler yapmadım ki?

4 sene boyunca, PC'nin donanımı dışında, yazılımsal anlamda mantığını kavramıştım.Bunda özellikle 2004 yılında almaya başladığım bilgisayar dergilerinin katkısı var.Hatta bir keresinde, regeditten bilmediğim bir girdiyi değiştirip sistemi bozmuştum.

Daha sonra 2006 senesinde,eve bilgisayar alındı ve şu anda halen o pcyi kullanmaktayım.Şu anda o PC'den yazıyorum.

Bununla denemediğim şey kalmamıştır herhalde. Overclock yapıp aşırı overclock ve aşırı ısınmadan sistemi bozmaktan tutun, güç kaynağı kablosunu kızartmaya ;) kadar. Sistemin anasını ağlattım. Kasa kapağı çıkık,takılmıyor mesela :)

Ama, açıkça söylüyorum, bilgisayar anlamında gerçekten bir şeyler öğrendiğim yer burasıdır.Bu siteye girmeden önce öğrendiğim teknik bilgi hiç bir şey değilmiş.

XP modifiye etmekle başladığım işe, artık anlatım ve paylaşım yaparak devam ediyorum.Öğrenirken öğretiyorum.Böylece hem başkalarına faydalı oluyorum,hem de kendimi geliştiriyorum.Bİlgisayar başında oyun oynayıp,msne,facebooka girip vakit öldürmek yerine vaktimi insanlara yararlı (olduğunu düşündüğüm) şeyler sunarak değerlendiriyorum.

7 yıl önce alacagıma karşılık mecburen ilk bilgisayarı aldıgımda 33 yasındaydım ve getiren arkadaşa açma kapama dügmesini sormuştum ;) .çünkü o güne kadar hiç bilgisayarla işim olmamıştı.

daha sonra ise toplam 6 pc degiştirdim bunların 4 tanesini kendim topladım. şimdi kendi modifiye ettigim xp yi orta derecede de photoshop kullanıyorum.

bende bilgisayarla 6 sınıfdan itibaren kullandım hep istemiştim önceleri sağolsun dayım bana pc yolladı ilk pcm oldu biraz kötü maniyadı ama neler yaptım onla neler şimdi yeni makinadan yazıyorum şimdi 11.sınıfa gidiyorum o arada neler öğrendim neler hepsi kendi kendime Allaha şükür öğreniyorum inşallah hep öğreneceğim bende insanlara yardım ediyorum pc hakkında ben pek oyun oynamam facebook falan yok sadece msn var onada çok aşırı derecede değil.saygılar

Bizim evde 97 den berdi bilgisayar var..İlk bilgisayarımda Win95 kuruluydu.Sürekli bilgisayarı yerle bir ettiğimden haftada en az bir defa bilgisayarcıya giderdi.Bide evde kocaman bir tane noktalı yazıcı vardı.O bilgisayar şimdi Xp ile çalışıyor.Ne güzeldi o günler.

99 da ortaokuldayken tanıştım bilgisayarla.motoracer di herhalde ismi.motor yarışı ama yanından geçen adama tekme,yumruk sopa vurup düşürebiliyorsun,polise de yakalanmayacaksın,yayaları ezebiliyorsun :)

yağmurlu günlerde çarşıya internet kafeye sırf o oyunu oynamak için giderdik.abi şu oyunu açarmısın diye ekrana parmağımızı değdirir iz bırakırdık.

lise 1 de bilgisayar dersi vardı.sınıfın ödevlerini biz yapardık.anlıyoruz ya :)

o günlerde hep şunu hayal ederdim.bir disket alıp içine bilgisayarım olduğunda okuyacağım

bir mektup yazardım ;)

o zaman bilgisayar benim için hayaldi.arkadaşların bilgisayarlarına format atardım.ama benim yoktu.diğerleri

oyun oynar chat yaparken ben öğrenme peşinde koşardım.kafeci abilerle sohbet eder soru sorar yeni şeyler öğrenirdim.lise 3 te dershane mi bilgisayar mı dediler bende bilgisayar dedim.o yıl kazanamadım zaten :)

sonraki yıl 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümü okumaya başladım.asp mi php mi derken php de karar kıldım.ayrıca okulun sadece temel verdiğini para kazanmak için kendini geliştimek zorunda olduğunu.mezun olduktan sonra hayata 2 yıl geriden başladığımı öğrendim.ve ticaret denen şeyin iyice bilinmesi gerektiğini.ekmeğin 10/9 u orada çünkü.

bir baktım ki xhtml,css,javascript,flash,mysql olmazsa olmuyormuş.bunlarla uğraşırken bi baktım okul bitmiş.

ucuz hosting aldım 2 ay sonra hakkınızı helal edin dedi adam.kazık yedim vs vs. yani.otogaleri-emlak scriptinde açık bulup yönetimi ele geçirecek kadar birşeyler öğrenmişimde haberim yok :)

webmaster mi deniyor işte ondan olma yolunda sağlam adımlarla ilerliyorum şu an.şu anda cms yazabilecek kapasitede olmasamda bunun için uğraşıyor olacağım.bilgisayara sosyal hayatımı,zamanımı verdim.ondan da para bekliyorum gani gani ;)

Ben de sanırım 8-9 yaşlarında tanıştım. O zaman bir yılan oyunu vardı onu oynardık. W ile başlıyordu sanırım.

oyunun ismi wolfied 15 leveldi 15 levedide bitirince kızı alıp gidiyodun babam öğretmişti bana bende 7-8 yaşlarında tanıştım babamın dairesinde...

Bende 6 yasında tanıstım :rofl: o Zamanlar 98 kullanıyordum bi savas oyunu wardı ucaktan adamlar iniyordu onları wuruordum:)....2000 mi neydi tam hatırlayamadım:) Bende 3-4 senedir ugrasıorum donanımla BU forum sayesinde birsürü sey ögrendim dahada ögreniyorum :lol: Pc yi ilk bozdugumda cok korkmustum ram yandı diye sürahi ile su dökmüştüm :D Cocuk aklı iste:D

ben bilgisayarı 4 yaşımda gördüm o günlerin bilgisayarları epey eskiydi 256 mb hdd 4mb -7mb ram vardı 1750 dolar a almışlardı bilgisayarda windows bile yoktu msdos vardı

mavi adamlar diye bir oyunü oynardım o günün şartlarında en güzel oyundu ve babamın dükkana gidişini gözlerdim oyunu oymak için

ilk bilgisayarım 2002 yılında alınmıştı ondan önce hep arkadaşların bilgisayarlarında oynardım bazıları hava atardı bende üzülürdüm tabiki babama giderdim bigisayarı ne zaman alacaksın diye hep sorardım işlerim düzelsin alıverecem değip geçiştirirdi bana casper bil. al derdim bilmiyoruz çünkü en iyi bilgisayar onu zannediyoruz

neyse toplama bilgisayarıma kavuştum o gün çok mutlu olmuştum hemen Microsoft Midtown Madness kurmuştum yine pek fazla bir şey bilmiyordum

3 yaşındaki kardeşim bilgisayarın bios ayarlarına girip işlemcinin hızını yükseltmiş tabiki bilgisayar açılmıyor hemen gittik bilgisayarcıya gittik başladık derdimizi anlatmaya

onlarda işlemcinin ayarlarıyla oynandığı için açılmadığını söylediler ve nasıl yapılcağını açıkladıktan sonra evin yolunu tuttuk ve açıldı ilk bios maceram o zaman olmuştu ve bu bilgisayar 2 sene sonra satıldı babam daha iyisini alıvercem diye sözverdi ama 2007 temuz ayında kendi paramla alabildim ancak

ama ne öğrendiysem bu 1 senelik zaman içersinde öğrendim banada çok şey kattı soru sormaktan çekinmiyorum sormadan öncede araştırıyorum

ama artık her şey geride kaldı şu ana bakmalıyım

bilgisayarda en çok neyi seviyorsam onun üzerinde yoğunlaşmaya başlarım ben bilgisayarın genelini seviyorum en temelden iyice öğrenmeye çalışıyorum

bazı kişilerde oyunu seviyor ve gerçekten bilgisayar ile bir şey yapmak istiyorlarsa ve oyunu oynamayı öok seviyorsa oyun programcılığa el atsınlar

ve ben programcılığa adım atmak istiyorum deneyim kazanmış kişilerden programla dili nasıl öğrenilir ve öğrenmek için neler yapmışlar merak ediyorum

Okul aracılıgı ile tanıştım.2005 den önce pc kullanmayı bile bilmiyordum ama şimdi asp ile web tasarımı yapıyorum.

Allah bilgisayarcılara sabır verin.Hergün yeni teknoloji ile gelişen bir sistemle beraber hiç birşey aynı kalmıyor.Sağlıcakla

ben ilk defa bilgisayarla bizim bir fransızca öğretmeni sayesinde tanıştım...

ilkokulda iken bizi fransızca dersinde bilgisayar odasına ******ürür, 3 kişiyi bir bilgisayar'ın başına koyardı...

ne yaparsanız yapın derdi...oyun oynayanlardan kişi başıda ufak bi ücret alırdı...:) sanki internet kafe işletiyormuş gibi...

ama tabii ilk gerçek anlamdaki tanışıklığım, 2005 yılında üniversiteyi kazanıp ders kayıtlarını internet ortamından yaparken oldu...

zor bişey değildi ama bilmeyince olmuyo işte...:)

o sene laptop aldık (meb laptop kampanayasından)...

ben zannediyorum ki içinden word,powerpoint falan çıkacak,istediğim her oyunu yükleyince açacak...

ama nerdeee...sonradan sonradan öğrendim neyin ne olduğunu...

kurcalaya kurcalaya, düşe kalka çok şükür epey bilgi öğrendik....

93 yılıydı herhalde, okuldaki bilgisayar odasına ******ürmüştü hoca, hatırladığım kadarıyla adam asmaca oyunu vardı ingilizce, onu oynamıştık.15 sene geçmiş aradan. İnternetten söz etmek bile hayaldi o zamanlar,kimse bilmiyordu bile :)

bizim okulda bilgisayarlar vardı her bilgisayarda 3 kişi oturuyordu bir kişi arkadaşlarına hocanın öğrettiklerini arkadaşlarına gösterecekti arkadaş bilmeyince yanlış gösteriyordu bende öyle istek vardı ki hocanın yanına giderdim ben göstereyim söylerdim çocukluk işte

o zaman ilk bizim ilkokulda vardı fazla uzun sürmedi cumartesi okula ders görmeye gittiğimizde bil. lab kapsının balta ile parçalandığını gördük hemen içeri girdik birde ne görelik adamlar kasaların içindekileri almış polis geldi ilk bil. hocasını sorguya çekti sonra bütün bilgisayarcıların parmak izini aldı ama hırsızlar bulunamadı

8 yada 9 yaşındaydım önce arkadaşımda kullandım deneyim edindim.Bundan bir kaç ay sonra hemen evede aldı ailem ve kullanmaya başladım.Geri kalan aynı morning kine benziyor valla :) Tek farkı artık ne araştırabiliyorum ne öğretebiliyorum nede öğrenemiyorum.Ters evrim baş gösterdi bende :)

ben 1988 senesinde ankara yenimahallede büyük dersanede kursa gitmiştim basic cobol fortran pascal dı ögrendigimiz diller ne büyük gündü o uygulamaya gectigimiz gün amstrad pc 8256 bide ıbm varmı cdrom yok hdd yok disketler ne kadar kıymetliydi 26 dolar falandı galiba bi disket sonra baya bi bosluk verdim 98 kadar ozamanda mac geldi ingiltereden power book g3 bu ne dedim kendime hani vardır ya adamlar yapmışlar muhabbeti öyle bişey olduk arkadasla ilk oynadıgım oyun prince of percia idi tabiki dos versiyonu sabahlara kadar uyumazdık arkadasın calıstıgı poliklinikte ankarada sonra 98 2000 me xp vista tamamını kullandım teknik olarak en iyisi XP bos zamanlarımda arkadasımın magazada takılırım teknik eleman olarak bilgisayarları farklı kullanmayı severim

şimdi kullandıgım 2 makına laptop pocket pc

• 2 ay sonra...

arkadaşlar be bilgisayar la 3 yaşımda tanıştım inanmayacaksınız ama ben o zmandan bu yana o kdr bilgisayar deiştirdim ve babam bilgisayar mühendisi ama bana saadece acmayı ogretmisti bilgisayarı. ben gerisini öğrendim ve şimdi oyunlarda hack konusunda (online larda genel olarak yaparım) çok başarılıyım ve oyun benim hayatım. bide biz 2003 ten bu yana (yani bilgisayarcıyı kapatıktan sonra) 16 kez bilgisayar deiştirdim ve elimden saadece 30 gün içinde çıkan parçalar geçmedi... radeon HD4870 i yozgat ve çevresinde ilk ben denedim... alienware ler bile aldım ve şimdi (hava atmak gib i olmasında) 32 GB flash belleğim var... benden bu kadar

yanılmıyorsam 1992 93 yılıydı dayımın dukkanında 80486 vardı içinde msdos 6.22 windows 3.1 vardı mario oynuodum kadıkoy yazıcıoglunda dos oyunu alıodum o zamanlar winrar yokdu pkunzip diip acıodum:D

3.1 de başlat bile yokdu wirte solitiere tabi emektar paket programı profesyonel write (pw) onu kullanıoduk nokta vuruşlu yazıcıda sonra hp vectra geldi network kartlı 75mhz sonra 166mmx derken 95 cıkageldi 98 ve 98se we sonra vistanın torunu windows me kullandım ne arıza bi sistemdi ilk onda kurulum ekranlarını değiştiriodum sonra p2 solt geldi sonra p3 733 geldi ve kısa sure sonra xp service packsiz sonra universite bitti p4 ler cıktı işe girdim ordan doananımı ogrendim zaten ortaolukda radikal gazetesinin bi dergisini alıodum pcworld chip byte evde yıgınlaydı emaktar p75 ne cekti benden yap boz yapıodum:D ilk upgrade im 2*16 mb edoram di:D bi arad amd kullandım dramler rd ramle ve nihayer ddr ramler ilk cd surucum creative di 20x mi ne ilk ses kartım sb16 ilk işletim sistemim dos 6.22 autoexeclerle ne oynardım yaf:D xp sp2 den sonra baya gelişdi baktım doonanımda para yok ilk adsl cıkdıktan sonra network ogrenmeye başladım routerlar hublar ag topolojileri falan sonra 2003 server a başladım şimdi kısmetse 2008server ve hyper-v orenmek istiyorum ilk yonettiğim server 2003 neydi be 30 kullanıcı onlar buraya giremesin su sunu yapamasın bu bunu görsün değiştiremesin hey allahım ne kafa patlatmıştım:D

aa yukardaki arkadaş hava yapmış ben yazıcıoglundayken zengin elemanlar gelirdi herif bir anakrt getiriyor yok bole bişiy özel tasarım ilk biz deniorduk pc eskidi diodu abi bu yeni cıktı zaten dioduk gecen aldım diodu y.dısından parca getirirdi bizde takardık:D az dublecater yapmadık 1 dkkada 20cd kopyası hazır DMS sagolsun:D

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...