Jump to content

Altay Grub2fm + Ventoyfm + G4d_uefi V7.4.63 - Tr & En 2021

serhat100
 Share

Recommended Posts

Theogus45, 56 dakika önce yazdı:

usb ventoy ıcındekı dosyaları nasıll gorebılırız

mini tool ıle oluyor sanırım

ventoyun içindeki dosyalar derken hangi dosyayı görmek istiyorsunuz? Fat32 bölümündeki ventoyu görmek istiyorsanız bootice ile de görebilirsiniz.

UZUNLAR, 2 dakika önce yazdı:

@serhat100 Üstad,  birde Legacy'de Ventoy'a düştüğümüzde  F7 ile  GrubFM geçiş kodu...

grub/grubfm.cfg   satır  21  bi bakar mısın ..... ben mi yanılıyorum :) 

:))))))))))))))))) nasıl da yakaladın abi kendi sistemim biraz farklı onun grubfm.cfg sini koymuşum demekki :rofl:

• Haha 1

serhat100, 33 dakika önce yazdı:

ventoyun içindeki dosyalar derken hangi dosyayı görmek istiyorsunuz? Fat32 bölümündeki ventoyu görmek istiyorsanız bootice ile de görebilirsiniz.

evt fat32 ıcındekı uc dosyayı degıstırın demıssını ya onu yapmaya calısıyorum ama beceremedım sanırım 

Theogus45, 2 dakika önce yazdı:

evt fat32 ıcındekı uc dosyayı degıstırın demıssını ya onu yapmaya calısıyorum ama beceremedım sanırım 

manuel kurulum da bootice ile ilgili görsellerden yararlanabilirsin. ilk sayfadan da bakabilirsin.

serhat100, 17 dakika önce yazdı:

manuel kurulum da bootice ile ilgili görsellerden yararlanabilirsin. ilk sayfadan da bakabilirsin.

Theogus45, 1 saat önce yazdı:

usb ventoy ıcındekı dosyaları nasıll gorebılırız

3. Metod  :  Linkde ki dosyayı indir.

Kullanma Talimatı  : İçinde ki UnHide.cmd yi çalıştır. USB FDD ni seç.   Ver coşkuyu gitsin 

Tüm Bölümler  gün ışığına çıksın  :)

https://dosya.co/exeynwdwwpl7/UnHide.7z.html

• Like 1

serhat100, 4 saat önce yazdı:

Arkadaşlar @köylüÜstadımızın hazırladığı modifiye ventoy 1.0.35 versiyonu yükledim. yeni versiyonu paylaşıyorum indirip ventoy u güncelleyip test edelim umarım ventoy da bazı hata alan arkadaşların sorununa çözüm olur.

Please register to see this content.

Hocam hem siz hem de @köylü hocama gayretleriniz için teşekkür ediyorum. İşlem yaptığım UEFİ bilgisayarımda tıkır tıkır çalışıyor.

Edited by 654
  • Like 2

mustafakarasan, 32 dakika önce yazdı:

bu dosya ile bana yaptığımız multibotdaki gizli bölümü aktif ettim.şimdi hata vermiyor aktif iken.bunu kur.cmdye eklersek bu tür durumlarda ayrı dosya çalıştırmadan sorunu çözerim.

Mustafa bu yazının başına    @UZUNLAR    koyarsan bir kaç gün sona bile Siteye girdiğimde yazdığından haberim olur, ve bana yazdığını da  anlamış olurum.

HARİCİ BİLGİ : Ben hiç bir MultiBoot'a  gizli bölüm komutu koymam ,  yapmam . Bana ters düşüyor. 

Biliyorum sen bir takım şeyler ilaveler yapıyor, ya da çıkartmalar yapıyosun. Buraya kadar her şey normal.

Fakat sonrasında Sistemin çalıştığın da ne tepki vereceğinin hesabını da yapacaksın !

Cevabına gelince :  Kur.cmd  ye  UnHide.cmd  eklersem  ne olur ?

CEVAP  :  Un Hide.cmd ye ihtiyaç duyup çalıştırdığın da  FDD ne format atıp yeniden sistem kurmaya başlamış olursun.  Ayrı menü  OLUŞTURMAM lazım bunu da şimdi yapamam, sonra da yapamam. Çünkü onun peşinden de sadece bölüme kur da olsun isteyeceksin... bu isteklerin sonu gelmez....

Senin yapacağın şey  SADECE UNHIDE.CMD yi  KUR.CMD  nin yanına koy ihtiyacın olunca sadece UnHide.cmd yi çalıştır.  Hepsi bu . 

• Like 2
  • Haha 1

UZUNLAR, 3 dakika önce yazdı:

Mustafa bu yazının başına    @UZUNLAR    koyarsan bir kaç gün sona bile Siteye girdiğimde yazdığından haberim olur, ve bana yazdığını da  anlamış olurum.

HARİCİ BİLGİ : Ben hiç bir MultiBoot'a  gizli bölüm komutu koymam ,  yapmam . Bana ters düşüyor. 

Biliyorum sen bir takım şeyler ilaveler yapıyor, ya da çıkartmalar yapıyosun. Buraya kadar her şey normal.

Fakat sonrasında Sistemin çalıştığın da ne tepki vereceğinin hesabını da yapacaksın !

Cevabına gelince :  Kur.cmd  ye  UnHide.cmd  eklersem  ne olur ?

CEVAP  :  Un Hide.cmd ye ihtiyaç duyup çalıştırdığın da  FDD ne format atıp yeniden sistem kurmaya başlamış olursun.  Ayrı menü  OLUŞTURMAM lazım bunu da şimdi yapamam, sonra da yapamam. Çünkü onun peşinden de sadece bölüme kur da olsun isteyeceksin... bu isteklerin sonu gelmez....

Senin yapacağın şey  SADECE UNHIDE.CMD yi  KUR.CMD  nin yanına koy ihtiyacın olunca sadece UnHide.cmd yi çalıştır.  Hepsi bu . 

ebn unhide cmd yı calıstırdım ventoy kuruluy olan usb sectım ıslemlerı yaptı gosterdı fakat usb gırıp baktıgımda dosyalar yıne gorunmuyor

Theogus45, 41 dakika önce yazdı:

ebn unhide cmd yı calıstırdım ventoy kuruluy olan usb sectım ıslemlerı yaptı gosterdı fakat usb gırıp baktıgımda dosyalar yıne gorunmuyor

1.Adım : Sıfırdan boş bir FDD ye Üstadın MultiBootunu kur. Önce kurulu halini çalıştır ki içi boş mu ? dolu mu? Kurulmuş mu ? kurulmamış mı ?  Çalışıyorsa zaten  FAT32 bölüm gizli olarak gelecek. 

2.Adım UnHide.cmd yi çalıştır. Gizli bölüm görünüp için de dosyalar var mı ?

3.Adım : Şayet bahsettiğin gibi Gizli bölüm göründü ama içinde dosya falan yok ise. Tek yapacaın şey UnHide  ye  Shift+Delete  çekmek.  

• Like 1
  • Thanks 1

@serhat100 Üstad, Mesai saati bitmeden sana bir soru, bir fikir teatisinde bulunmak istedim. 

KONU : Gr4DOS.EFI  hakkında.

İlk kez bugün şu ucube yazılımı K.H.K ile  (Kanun Hükmünde Kararname) ile yürürlüğe koymak istedim.  :D 

Şimdi Adım Adım yazıyorum :  menu.lst dosyasını tetikledi bu menu.lst dosyası Legacy'de ki menu.lst dosyalarının tetikleyip çalıştırdığı dosyaları  dolayısı ile de programları çalıştırmıyor.

Ya neyi çalıştırıyor :  Yine EFI ortamında ki çalışan *.cfg ya da  *.efi dosyalarını tetikleyip  bu dosyalar da ilgili programları çalıştırıyor.  Buraya kadar anlaştıysak....

Bu UCUBE yazılımın  kime ne faydası var ?  ben normal şartlarda EFI ortamında  *.cfg ya da *.efi dosyasını çalıştırıyorsam  niçin  *.lst dosyaları ile   *.cfg ya da *.efi dosyalarını çalıştırma ihtiyacı niçin duyayım ...

Cevap olarak diyeceksin ki  örnek :  ghost.iso  dos ortamında çalışan ( 1,44 Mb falan olması lazım  ) işte  sadece bunları çalıştırmak için dersen buna diyecek lafım yok. 

Ben de MultiBootlarıma entegre  etmekten vaz geçtim  :) 

1. Legacy deki menu.lst deki komutları henüz çalıştırmıyor ama kısa zaman da destek sağlanacağı konusunda çalışıyorlar çekik gözlüler.

2. efi deki cfg leri çalıştırmıyor ama efi leri çalıştırıyor.  menu.lst yolu EFI/grub

3. birinci madde ile ilgili grub4dos geniş yelpazeye hitap ediyor  destek gelirse çok grub2 yi geçer diye tahmin ediyorum çünkü avantajları grub2 göre çok fazla.

bence sen şuan için ekle gelişmeler oldukça dönüşümün kolay olur. ;) 

serhat100, 54 dakika önce yazdı:

1. Legacy deki menu.lst deki komutları henüz çalıştırmıyor ama kısa zaman da destek sağlanacağı konusunda çalışıyorlar çekik gözlüler.

2. efi deki cfg leri çalıştırmıyor ama efi leri çalıştırıyor.  menu.lst yolu EFI/grub

3. birinci madde ile ilgili grub4dos geniş yelpazeye hitap ediyor  destek gelirse çok grub2 yi geçer diye tahmin ediyorum çünkü avantajları grub2 göre çok fazla.

bence sen şuan için ekle gelişmeler oldukça dönüşümün kolay olur. ;) 

Teşekkürler Üstad,  nihayet okuduğumu anladığım adım adım bir cevap.  ( Kendimden şüphe etmeye başlamıştım son zamanlarda )  :)

1. Legacy de ki menu.lst dosyalarını bir gün çalıştırırlarsa  yeryüzünde 7,5 şiddetinde deprem olur anlamına gelir. 

2. Evet EFI/grub/menu.lst  zorunlu yolu.  Bizde oradan menü.lst ye tek menü ekler  timeout 0 default 1 çeker istediğimiz lst  dosyasına yönlendirip dallandırıp alt menüler yaparız olur biter  :) 

3. Evet hazır edip içini boş vaziyette entegre etmek lazım. 

• Like 1

• 3 hafta sonra ...

@serhat100 üstadım geceniz mübarek olsun, taşınabilir disk'e kurulum yapıyorum ama boot menüsünde belirmiyor. Bilginiz var mı yardımcı olabilir misiniz acaba?

Not: Dahili 2.5"  hdd'yi harici kutuya bağlayarak kullandım.

Edited by 654

Berat gecesi mübarek olsun. Uefi/legacy? Fat32 bölüm 2.sırada olmalı ve aktif mi diye bootice ile bakın sonra tekrar deneyiniz. 

Bilgisayarı yeniden başlatırken boot menüden hdd nizi secip boot edip etmediğine tekrar bakınız. 

• Like 1
  • Thanks 1

hakarakurt, 11 dakika önce yazdı:

serhat100 ;

usb diske multibootu oluşturdum. 

windows10 kurulum başlıyor.  Daha sonra sürücüleri görmüyor.

Acaba hata sürücülerde mi veya multiboot ayarlarında mı bir hata var anlamadım 

bende de benzer sorun oldu.

hdd yi görüyor bçimlendiriyor ama kurmuyor.

• serhat100 changed the title to Altay Grub2fm + Ventoyfm + G4d_uefi V7.4.63 - Tr & En 2021
  • mephistooo2 locked this topic
  • köylü unlocked this topic
  • sk8er_boi unpinned this topic