Jump to content

Mppq Virüsü!!!

bkrydn68
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar hayırlı akşamlar..Öncelikle konuyu nereye açacağımı bilemedim. Yanlış yere açtım ise özür dilerim. Sorunum şu: benim kızım Mimarlık okuyor. Bilgisayarında c ve d deki tüm dosyalara virüs bulaşmış.exe dosyalarının dwg dosyalarının sonunda mppq uzantısı var.Kaspersky ve loaris tojan remover ile tarattım.Virüsleri buldum ve temizledim. Ama uzantılar duruyor ve u örneğn pptx.mppq uzantısından mppq yu kaldırıp yeniden adlandırıyorum .Dosya düzeliyor fakat içerik açılmıyor. Sonuç:Hem C ye Hem de D ye format atmak galiba.. Ama tüm veriler kaybolacak. Ne yapmamı önerirsiniz. Lütfen yardım edin. Allah razı olsun

kesinlikle dosya uzantısını değiştirerek işlem yapmayın. kalıcı olarak dosyayı kaybetme ihtimaliniz var. fidye virüsü yemiş ve muhtemelen fidye notu da olması lazım onları .txt olarak onları da sakın silmeyin. daha önce bende maruz kaldım bu duruma biraz araştırma ile 3-4 ay gibi bir süre de çözüldü. 

ilk yapmanız gereken iş tüm dosyalarınızın yedeğini alıp pc ye temiz format atmanız gerekiyor. buna virüs bulaşan tüm dosyalarınız ve fidye notu da dahil. sonrasında virüsü hangi program ile bulaştırdı ise o dosyayı silip format atın. yedek alıp temiz kurulum yapmanız şart.

unutmadan geriye yükleme ihtimaliniz de var ama kesin sonuç vermeyebilir. 

Edited by miwok

Ilk önce gecmis olsun,eger kurtarilmasi gerekenler sadece ders dosyalari ise bir boot dvd si ile dvd üzerinden bagimsiz bir sisteme ulasirsiniz,temiz sistemde dosyalarinizi bir hafiza kartina atin,daha sonra formatlayip tekrar kurabilirsiniz,ayrica sabit diske formatta atsaniz eger üzerine bir sey kayit

etmezseniz,bir recovery progamiyla hepsini geri getirebilirsiniz.Yani normal format atmak bir seyi silmiyor,

Spoiler

ben Bogdan ile iletişime geçmiştim. sizden .txt dosyasını istiyorlar onda şifreleme kodu bulunuyor. o kod üzerinde çözüm için çalışıyorlar. ama hemen sonuç vermeyebilir. sanırım yeni bir varyant. 

Spoiler

Please register to see this content.

ayrıcı burayı da inceleyebilirsiniz. geçmiş olsun. sınav ve teslim zamanıdır muhtemelen 😢😢

Ransomware için bir koruma tedbiriniz yoksa dosyaları geri getirmeniz çok zor görünüyor. Virüsü bulaştıran programın bir çözümü varsa internette bulabilirsiniz. Anti Ransomware yazılımları da bazen dosyaların şifrelemesini kaldırabilir. Şu an yapacağınız en mantıklı hareket arkadaşın da dediği gibi sadece virüslü dökümanlarınızı ve virüsün notunu yedekleyip bilgisayarı formatlamak. Sonra Ransomware Decrypter veya Anti Ransomware araçlar ile dosyaların kilidini kırmayı denemek. Ücretini ödemek de ihtimal dahilinde ama BTC türünden ödeme kabul ettiklerinden çok yüksek meblalar isterler.

Ne yapabilir ki diyerek arkadaşından MEMO virüsü yemiş birisi olarak bundan sonra dökümanlarınızı haftalık veya günlük olarak cloud hizmetlerine yedekleyeceğini düşünüyorum. Geçmiş olsun, umarım sorununuzu çözersiniz.

• Virüs bulaşmış olan adları ve uzantıları değişendosyalarınızı ayrı bir diske, zip formatında sıkıştırarak yedek almanızı öneririm açık şekilde yedek almayın kesinlikle.
  • Bilgisayarınıza sıfır format atın. Mümkünse tüm diskleri silin  tek parça halinde olsun.
  • Combo Cleaner veya Bitdefender tarzı ransomware fidye virüslerini etkisiz hale getiren, bu koruma uygulamalarını kullanarak zip'li dosyaları açmadan direkt göstererek tarama yapın. Açık olan dosyalar üzerinden virüs tekrar'dan atak yapabilir, temiz olan sıfır sistemede.
  • Kaspersky rescue disk iso dosyasını kullanarak sistemi tamamen taramak ve ilgili dosyaları,gösterip tarama işlemi yapmak.
  • Kaynak: 
  • Like 1
  • Thanks 1

• semsibey changed the title to Mppq Virüsü!!!

Kızınızın .dwg dosyları ve diğer ofis dökümanlarını temiz olarak bulabileceği arkadaşları varsa bulabildiklerini ve yeniden yazıp oluşturabiceği dosyalar kolaylıkla halledilebilecek gibiyse, virüslü dosyaların yedeğinin asla alınmamasını tavsiye ederim. O tip yedek onunla baş edebileceklerin alacağı bir yedektir.

Basın temiz formatı hepsine. Dosyalarınızı yeniden temin edin veya oluşturun. Böyle şeylerle uğraşmamak için şiddetle linux sürümleri kullanmanızı öneririm. Cindows ve avenesinde içeriğini bilemeyeceğimiz şeylere asla tıklamamanızı tavsiye ederim. İlla cindows diyorsanız sağlam antivirüslerden biriyle kullanın. Usb portundan taktığınız herşeyi taratın. Temiz onayı almayan hiç birşeyi önemli dosylarınızın bulunduğu bilgisayarınıza depolamayın.

• Like 2

miwok, 21 saat önce yazdı:
  İçeriği Gizle

ben Bogdan ile iletişime geçmiştim. sizden .txt dosyasını istiyorlar onda şifreleme kodu bulunuyor. o kod üzerinde çözüm için çalışıyorlar. ama hemen sonuç vermeyebilir. sanırım yeni bir varyant. 

İçeriği Gizle

ayrıcı burayı da inceleyebilirsiniz. geçmiş olsun. sınav ve teslim zamanıdır muhtemelen 😢😢

aynen sınav ve teslim zamanı..

bkrydn68, 1 saat önce yazdı:

aynen sınav ve teslim zamanı..

çok geçmiş olsun zor bir zamanda olmuş.

kısa zaman içerisinde çözüm bulmak zor bilginiz olsun. maalesef sıfırdan başlamak zorunda kalacak projeye herhangi bir yerde yedek yok ise eğer.

miwok, 13.06.2021 - 20:29 yazdı:

çok geçmiş olsun zor bir zamanda olmuş.

kısa zaman içerisinde çözüm bulmak zor bilginiz olsun. maalesef sıfırdan başlamak zorunda kalacak projeye herhangi bir yerde yedek yok ise eğer.

Çok teşekkür ederim Allah razı  olsun

format  atarken bölümleri silmem yeterli mi.. yoksa biçimlendirme yapayım mı

bkrydn68, 34 dakika önce yazdı:

Çok teşekkür ederim Allah razı  olsun

format  atarken bölümleri silmem yeterli mi.. yoksa biçimlendirme yapayım mı

bölümleri silip yeniden oluşturabilirsiniz. bir kere biçimlendirin yeterli olur. format flash ını başka pc de hazırlayın ama mutlaka. sorun olan programı sildiğinizden emin olun sadece. yoksa flash a bulaşma ihtimalide oluşabilir.