Jump to content

Ssd Diskim Resmen Kilitlendi.

naturel
 Share

Recommended Posts

Ssd alacaksanız illaki samsung eğer nvme modeli ise üzerine güzel bir aktif soğutucu :). Longline crucial gigabyte sandisk hp pioneer hilevel adını hatırlamadığım sayısız ssd geldi geçti atölyemden, bazıları sattıklarım bazıları da gelen arızalı bilgisayarların içinde hazır vardı. Ssd konusunda kesinlikle samsung diyorum. Diğer markalarda  vaadedilen yazma / okuma değerleri çok değişkenlik gösteriyor. Samsung nokta atışı olmasada yakın değerlerde sonuçlanıyor.

Edited by Senkron2
  • Like 3

Senkron2, 4 dakika önce yazdı:

Ssd alacaksanız illaki samsung eğer nvme modeli ise üzerine güzel bir aktif soğutucu :). Longline crucial gigabyte sandisk hp pioneer hilevel adını hatırlamadığım sayısız ssd geldi geçti atölyemden, bazıları sattıklarım bazıları da gelen arızalı bilgisayarların içinde hazır vardı. Ssd konusunda kesinlikle samsung diyorum. Diğer markalarda  vaadedilen yazma / okuma değerleri çok değişkenlik gösteriyor. Samsung nokta atışı olmasada yakın değerlerde sonuçlanıyor.

Samsung ile ksıtlı kalmayın. Vaadedilen okuma yazma hızları sadece ssdler için değil. Sistem donanımınıza uygun ssd alınca e yüksek hızda veri aktarımı yapılabiliyor. Anakartlarınızın sitesinde hangi ssd veya hangi markaya uyumlu olduğu yazıyor. Eski bir anakart bile olsa, ssd değilde hdd markasına bakarak aynı makra ssd alınca gözle görürlür dercede hız artışı olmaktadır. Ve ssd yi kendi hızında kullanabiliyorsunuz.

• Like 1

Django, 4 saat önce yazdı:

samsung 850 evo 250gb ssdme 7 yıldır format atarım. ilk 3yıl içerisinde çoğu zaman günde 3kez format atmışlığım da var. sonraki 3 yılda ayda 4-5 kez format. son 1 yılda ise emre üstat ve tr üstatın yeni sistemleri çıktıkça formatı basıyorum. eski hızı yok ancak takır takır çalışıyor meret.

burdan da çıkan sonuç şudur ki taaa o zamanlar da söyleniyordu: "ssdler 2ye ayrılır. samsung ve diğerleri...."

Senkron2, 1 saat önce yazdı:

Ben dizüstünde Samsung 250 GB 860 EVO takılı. 5-6 yılda attığım formatlar 1000+ olabilir. Bir gün içerisinde 10 farklı sistem değiştirdiğim oldu. FM oyunları değişik oyunlar yüklenip silinmesi vs sayısız haddi hesabı yok. Maşallah hala taş gibi. Samsung dışındakiler SSD diye alınmaz alınıyorsa fiyat olarak en fazla Samsung SSD'lerin yarı fiyatında olmalı. Sadece 170 TBW yazım yapmışım.

Edited by SENTENZA
  • Like 2

SENTENZA, 9 dakika önce yazdı:

Ben dizüstünde Samsung 250 GB 860 EVO takılı. 5-6 yılda attığım formatlar 1000+ olabilir. Bir gün içerisinde 10 farklı sistem değiştirdiğim oldu. FM oyunları değişik oyunlar yüklenip silinmesi vs sayısız haddi hesabı yok. Maşallah hala taş gibi. Samsung dışındakiler SSD diye alınmaz alınıyorsa fiyat olarak en fazla Samsung SSD'lerin yarı fiyatında olmalı. Sadece 17TBW yazım yapmışım.

Vaadedilen r/w yi genellikle geçiyor. Diğer markaların çoğunada samsung ve hynix satıyor yongaları fakat içerisindeki firmware ve bdk tasarımından kaynaklı olarak kağıt üzerindeki vaatlerin genellikle çok altında kalıyor bazıları absürt şekilde fazla veri yazıp okuyarak devam ediyor :) 

• Like 1

Alphonso_Elric, 10 saat önce yazdı:

Öncelikli olarak, geçmiş olsun. Yapılan hiç bir şey maalesef işe yaramayacaktır. Alınan hata kısaca şu sanırım anlattığınız üzere format vs. işe yaramaz attığınızı sanırsınız ama dosyalar yerinde duruyordur, partition programları ile işlem yapanız da işlemi tamamlarsınız fakat sonuç yine aynıdır fark etmeyecektir. Aynı sorun benim (2) flash ve (1) TB SSD başına gelmişti düzeltmiştim. Özü maalesef CONTROLLER VENDOR da (Biz Chip Diyelim) bir sorunun meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır. Genelde yaygın olarak Alcor , Innostor , Phison ve SMI Controller Vendorları yaygın olarak kullanılır bu flashlar içinde geçerlidir. Öncelikli olarak SSDnizin vendorlardan hangisi ve chipsetini bulmalı ve ona göre onarma işleminize yön vermelisiniz. Bu işlem için ChipGenius (İşe yaramazsa sitede alternatifleri mevcut fakat en yaygın olanıdır, nettende alternatiflerini bulabilirsiniz.) kullanmalısınız son versiyonunu, kaynak web sitesini ve Benim KingStone Flash için yaptığım incelemeyi aşağı ekliyorum. FLASH için de aynı işlem yapılabilir. Netten zaten ayrıntılı bilgilere de ulaşabilirsin, seni biraz uğraştıracak ama olur inşallah.

Kaynak site:

CHİPGENİUS

Please register to see this content.

BU ARADA: Hala duruyorsa senden isteğim benim adıma ATA FIRINDAN (1) simit, Birde küçük yaş pasta ye lütfen. Aptipaşa'da çorap fabrikası vardı duruyor mu? :):) 

ChipGenius yıllar önce 3-4 tane flash pert etmiştim. Başarısızlıktan değil meraktan Bir flaşa 50 tane firmware atmışlığım vardı o zamanlar. Bakayım bir araştırayım. 

Ata fırını duruyor leziz kurabiyeleri var. Çorap fabrikasını gerçekten bilmiyorum

• Like 1

AdnanGumus, 4 saat önce yazdı:

harddisk lerim sağlam yere düşmedi hepsini bir yere toplayayım diyorum ben ölünce kim ne yaparsa yapsın bende bundan harici yapım diyorum ne dersiniz??

ssdnin başında sonunda ortasında vs Q yazıyorsa o ssdden samsung da olsa uzak durun derim.

• Like 1

Django, 5 saat önce yazdı:

ssdnin başında sonunda ortasında vs Q yazıyorsa o ssdden samsung da olsa uzak durun derim.

internette hep bunlar çıkıyor  kullandığım 1 tb q ibaresi var neden bunu dedin bir açıklaman varmı ? harici olacak kenara koyacağım  yılda en az 100 kere pc tv kullanırım şimdi benim aklıma şüphe düşürdün kardeşim.

Django, 11.04.2023 - 07:51 yazdı:

samsung 850 evo 250gb ssdme 7 yıldır format atarım. ilk 3yıl içerisinde çoğu zaman günde 3kez format atmışlığım da var. sonraki 3 yılda ayda 4-5 kez format. son 1 yılda ise emre üstat ve tr üstatın yeni sistemleri çıktıkça formatı basıyorum. eski hızı yok ancak takır takır çalışıyor meret.

burdan da çıkan sonuç şudur ki taaa o zamanlar da söyleniyordu: "ssdler 2ye ayrılır. samsung ve diğerleri...."

DRAMli olan diskler ile dramsiz kontrolcüsü olmayan çok az ömürlü diskler arasında dağlar kadar fark var.
Crucial marka dramli disktede aynı verim sğalanıyor veya x bi firmadada
Mesele kontrolcüde bitiyor dram varsa kontrolcü varsa performans düşse bile öyle kitlenme donma kasma takılma hiç olmuyor.
Kalite asla tesadüf değildir.

vedatorkun, 2 saat önce yazdı:

Q ne anlama geliyor? Kısaca bilgi verebilir misiniz?

qlc, tlc, mlc, slc... bunlar şimdiye kadar üretilmiş nand (hücre) teknolojileridir ve günümüzde en ucuz ve en performanslı olarak kullanılan en son bildiğim kadarı ile 232 katmanlı olarak piyasaya çıkan tlc nand yongalarıdır

• Like 2
  • Thanks 1

Diğer SSD'leri bu kadar gömmeseydiniz ya. :D

image.png.62af8fa2e74f581ea8a9e4ebde41a64a.png

Kingston A400 240GB diskini 3 yıldır Windows/Linux kurulu ana diskim olarak kullanıyorum. Birkaç defa Secure Erase gerçekleştirdim ve henüz durumu gayet iyi.

Ben de belli başlı kaliteli markalardan başka SSD alınmamasını tavsiye ediyorum. Bu markalar:
Samsung (QVO ve düz 980 gibi modeller hariç)
Crucial - Micron (BX500 hariç)
Kingston (UV300 hariç)
Transcend - Tayvan üretimi kaliteli marka
Toshiba - Kioxia (TR200 ve eski serileri hariç)
Sandisk (SSD Plus modelleri hariç)
PNY - NAND'larını iyi markalar ürettiği sürece ürünleri iyi oluyor.

Belki sonuncu biraz zorlama oldu ama bu markaları tercih ederseniz SSD'leriniz gayet uzun süreler dayanır. Ama her markanın bazı sıkıntılı modelleri oluyor. Örneğin QLC SSD'ler ömür konusunda özellikle Windows vs kurarsanız çok vasat sonuç verirler. Ya da Crucial diskler güzel olmasına rağmen BX500 o kadar ısınıyor ki üzerine CPU soğutucusu takanları bile bulabilirsiniz. (

)

Konudaki SSD'nin sorunu SSD'deki sektörlerin ölmesi ve yedek sektörlerin onların yerine atanmasından kaynaklı. Yedek sektörler bittiğinde SSD'de mezara gidiyor doğal olarak. Kendini yazma koruması moduna alıp verilerin daha da bozulmasını engelliyor. Çoğu marka bu yedek sektörlerin izlenmesine olanak veriyor. Örneğin benim Kingston diskim 20TBW'ye rağmen sadece 9 blok bozularak değiştirilmiş. O sayı da diski aldığım hafta arttı. Binlerce/milyonlarca yedek blok var ama malesef kalitesiz olunca o da tükeniyor.

vedatorkun, 13.04.2023 - 00:32 yazdı:

Q ne anlama geliyor? Kısaca bilgi verebilir misiniz?

QLC Nedir?

Quad-level cell (QLC) flash bellek veya QLC SSD (katı hal sürücüsü), sabit disk sürücüleriyle (HDD’ler) eşleşen veya onlardan daha fazla terabayt başına maliyet sunan, kapasitesi optimize edilmiş bir NAND bellek teknolojisidir. Adından da anlaşılacağı gibi, QLC SSD’ler hücre başına dört bit depolayarak daha yüksek kapasitelerde NVMe performansı sunar.

QLC SSD’lerin Faydaları Nelerdir?

QLC flash belleğin ortak faydaları şunları içerir:

Okuma merkezli yükler için daha düşük toplam sahip olma maliyeti (TCO)

Daha az veri merkezi alan işgali

Tamamen flaş tabanlı depolamanın yaygınlaşmasıyla kapasitede üstel bir artış

Bununla birlikte, QLC SSD’ler benzer flash bellek türlerine göre daha az güvenilirdir. Bunun detayına yazının devamında değineceğiz.

QLC SSD’lerin Dezavantajları Nelerdir?

Dayanıklılık, QLC SSD’lerin başlıca dezavantajlarından biridir ve bunun nedeni, hücre başına daha fazla bit depolamanın, yazma döngüleri için çok zararlı olduğunun kanıtlanmasıdır.

Bir flaş hücreye istediğiniz kadar okuma yapabilmenize rağmen, ona her yazdığınızda, şarj tuzaklarının kayan kapı izolatörlerini biraz bozarsınız.

QLC SSD’ler güvenilir mi?

QLC SSD’ler daha düşük maliyetler ve artan kapasite ile elde ettiklerini, dayanıklılık ve güvenilirlikte kaybederler. Mevcut QLC SSD hücreleri, bozulmaya ve okunamaz hale gelmeden önce yalnızca yaklaşık 1.000 program silme döngüsüne dayanabilir. Öte yandan SLC SSD’ler bozulmaya başlamadan önce muhtemelen yüz binden fazla kez silinip yeniden yazılabilir.

• Like 3
  • Thanks 2

Gigabyte SSD 240GB 500 MB/s - 420 MB/s 2,5" SATA GP-GSTFS31240GNTD

Bu ssd'nin kronik bir sorunu varmı acaba ? 2 aydır kullanıyorum sağlığı %99'a düştüğü için sorayım dedim :)

AdnanGumus, 6 saat önce yazdı:

Django bu ürün için nedersin 4 tb fazla yapmamışlar galiba kendi sayfasın da göremedim

4tb için bu markaya bence çok. kasım ayında amazon ve hepsiburada da güzel kampanyalar oluyor. acelen yoksa kasım ayını bekle derim. amazon haziran ayında da kampanya yapabiliyor.

o marka bir işe yaramaz. samsunga yakın ssd 

ayrıca budur bunu tavsiye ederim 500gblığını kullanıyorum. taş gibidir ancak ssd plus kronik sorunludur arşiv yapıyorsan çöp olur.

seagete hddlerde en iyi. eskiden wd ile yarışıyorlardı. hdd alınırsa seagete ssd ise samsung , sandisk ultra beniç için tercih sebebi.

Django, 6 saat önce yazdı:

4tb için bu markaya bence çok. kasım ayında amazon ve hepsiburada da güzel kampanyalar oluyor. acelen yoksa kasım ayını bekle derim. amazon haziran ayında da kampanya yapabiliyor.

o marka bir işe yaramaz. samsunga yakın ssd 

ayrıca budur bunu tavsiye ederim 500gblığını kullanıyorum. taş gibidir ancak ssd plus kronik sorunludur arşiv yapıyorsan çöp olur.

seagete hddlerde en iyi. eskiden wd ile yarışıyorlardı. hdd alınırsa seagete ssd ise samsung , sandisk ultra beniç için tercih sebebi.

amd_turkey, 5 saat önce yazdı:

Django sence Kasım da kur kaç tl olur? İhtiyacı varsa alsın bence 

s.a arkadaşlar aslında 8 tb yeterli bütün veriyi koymak için Q harfi olanları tercih etmeyin deyince biraz geri durdum benim ssd Samsung 860 QVO 1TB indirme vs yaptığım için hor kullanıyorum bu amaçla aldım 8 tb samsung veri koyduktan sonra yılda 100 kere tv ve pc de film müzikleri dinleyeceğim üstüne devamlı yazma olmayacak 10 kere belki yeni film eklenir o marka işe yaramaz demişsin benim bütün disklerim seagate 2 adet 3.5 inç 1 adet 2.5 inç harddisk leri alalı 10 yıla yakın olucak ve 240 gb da ssd var ssd yedek kaldı birine güvenip alınca elde kaldı iyiki de kaldı deneyeceğim isoları deniyorum fiyat olarak hiç önemi yok seagate 8 tb olsaydı emin ol alacağım şu an araştırıyorum bayiliklerden bilgi alıp ona göre işlem yapacağım QLC bu bilgiler zaten nette yazıyor Q harfi deyince bir bilgin var veya eline çok hasarlı ürünler düştü sandım veriler çöp olur demişsin kırılmadığı ve yanmadığı sürece bence hiç bişi olmaz ben ölünce verilerde ölür zaten dünya bir daha gelmeyeceğiz zamanında 8 tb disk alıcaktım aman boş verdedim pişman oldum dememek için alıcağım seagate 8 tb yoksa veya ilerki süreçte derseler Samsung 8 tb alırım indirim olmaz bindirim olur onların yapacağı indirimle bize hiç lazım olmayan ürünle 500 tl telefon indirimi kuponu verinca baktım samsung iphone xiaomi modeller hariç indirim var yani o fırsatlar boş 100 tl lik elbise 500 tl den 220 tl indirimli gerisini sen anla kolay gelsin iyi forumlar

• Like 1

istedigin programı dene açılmaz. sıfırlanmaz. formatlanmaz. ben hepsini denedim. denemedigim hic bir program kalmadı. windows 11 atarken yarıda kaldı kitlendi yani yapacagın hic bir işlem yok tam 2 ay internetlerden arastırdım yüklemedigim program yöntem kalmadı. ama acılmadı. 

• 2 ay sonra...
Django, 14.04.2023 - 07:09 yazdı:

QLC Nedir?

Quad-level cell (QLC) flash bellek veya QLC SSD (katı hal sürücüsü), sabit disk sürücüleriyle (HDD’ler) eşleşen veya onlardan daha fazla terabayt başına maliyet sunan, kapasitesi optimize edilmiş bir NAND bellek teknolojisidir. Adından da anlaşılacağı gibi, QLC SSD’ler hücre başına dört bit depolayarak daha yüksek kapasitelerde NVMe performansı sunar.

QLC SSD’lerin Faydaları Nelerdir?

QLC flash belleğin ortak faydaları şunları içerir:

Okuma merkezli yükler için daha düşük toplam sahip olma maliyeti (TCO)

Daha az veri merkezi alan işgali

Tamamen flaş tabanlı depolamanın yaygınlaşmasıyla kapasitede üstel bir artış

Bununla birlikte, QLC SSD’ler benzer flash bellek türlerine göre daha az güvenilirdir. Bunun detayına yazının devamında değineceğiz.

QLC SSD’lerin Dezavantajları Nelerdir?

Dayanıklılık, QLC SSD’lerin başlıca dezavantajlarından biridir ve bunun nedeni, hücre başına daha fazla bit depolamanın, yazma döngüleri için çok zararlı olduğunun kanıtlanmasıdır.

Bir flaş hücreye istediğiniz kadar okuma yapabilmenize rağmen, ona her yazdığınızda, şarj tuzaklarının kayan kapı izolatörlerini biraz bozarsınız.

QLC SSD’ler güvenilir mi?

QLC SSD’ler daha düşük maliyetler ve artan kapasite ile elde ettiklerini, dayanıklılık ve güvenilirlikte kaybederler. Mevcut QLC SSD hücreleri, bozulmaya ve okunamaz hale gelmeden önce yalnızca yaklaşık 1.000 program silme döngüsüne dayanabilir. Öte yandan SLC SSD’ler bozulmaya başlamadan önce muhtemelen yüz binden fazla kez silinip yeniden yazılabilir.

yani bu durumda hala tlc nand yongaları qlc olanlara göre daha verimli ve daha hızlı