Jump to content

Windows Ssd Kurulmuyor.

BerealTy
 Share

Recommended Posts

MrRush, 2 dakika önce yazdı:

Ssd sağlığı ve sata bağlantılarını kontrol et. Varsa başka bir boş sata girişine bağla.Sata Kablosu değiştirilebilir.

İso dosyası olarak msdn sürüm ile test edin. Daha doğru sonuç verecektir.

sağlık %77 diğer önerileride deneyeceğim teşekkürler.

Win11 ile win10 arasında dosyalama farklılıkları bulunmakta. Bios ayarlarını önce default yapıp yeniden başlatıp tekrar bios a girip flash ı boot edecek şekilde ayarlayıp fastboot kapalı uefi, ahci ayarlarını açın. Ssd dosya tipi gpt olmalı mutlaka, ona göre formatlayın.

Flasha attığınız win iso da hatalı kopyalama olmuş olmasına karşın tekrar kopyalayın gerekirse farklı iso deneyin. Flash ı usb 3.0 girişi varsa oraya takın.

Ssd ömründe, kablosunda, manyetik korumasında sorun yoksa üstteki seçeneklerden biri ile çözüme kavuşur zannımca..

Edited by selokan
  • Like 1

BerealTy, 22.12.2023 - 23:31 yazdı:

Please register to see this content.
bu ekranda kalıyor. 

Ekstra bilgi olsun diye yazıyorum. Çözüm üretmek için değil. Resmini bıraktığınız yer, normalde install.swm diye adlandırılan, install yükleme dosyasının farklı bir uzantısıyla o kısım uzar.

Normalde o kısım, install.esd veya install.wim 'de 5 saniye bile sürmüyorken. İSO içeriğinde sources klasöründe yer alan, install ile başlaytıp uzantısı .swm olarak biten, yani totalde adlandırma şöyle olur; install.swm

Bu dosya varsa, ÖNCE PC'ye kopyala işlemi yaptığından, o kısım uzun sürer ve bittikten sonra bir alt kısım içinde uzun bekleme gerektirir.

Bu konuda, bu uzantıya ait yabancı sistemler var. Sizin sistemde yabancı sanırım. Fakat ssd olduğu için dediğimiz alan ve uzantı, çabuk bitmesi lazım.

Sözün özü, sizin sorun neden kaynaklanıyor bilmiyorum. Bildiğim tek şey resimde olan kısmı etkilyen yer install.swm olduğudur.

Saygılarımla...

Edited by va7eyla
  • Thanks 1

MrRush, 23.12.2023 - 13:19 yazdı:

Ssd sağlığı ve sata bağlantılarını kontrol et. Varsa başka bir boş sata girişine bağla.Sata Kablosu değiştirilebilir.

İso dosyası olarak msdn sürüm ile test edin. Daha doğru sonuç verecektir.

Mr.Rush üstadım, bir önceki yazdığım bilgiyi siz de biliyorsunuzdur ama kimse yorum olarak yazmadı. Ben belirtmek istedim :) :) Saygılarımla...

• Like 1

va7eyla, 5 saat önce yazdı:

Mr.Rush üstadım, bir önceki yazdığım bilgiyi siz de biliyorsunuzdur ama kimse yorum olarak yazmadı. Ben belirtmek istedim :) :) Saygılarımla...

.swm uzantılı install imajı kullanıyorsa muhtemelen imaj da eskidir. O zamanlar 4gb ve üzeri dosya yazdıramıyorduk fat32 izin vermediği için ama artık çözümü sunuldu. Ntfs olarak usb belleği kullanabiliyoruz güncel Rufus sayesinde.

Kendi kurulumlarımda .swm uzantılı kurulumlarda bu kadar beklemeye denk gelmedim.

• Like 2
  • Thanks 1

MrRush, 27.12.2023 - 01:14 yazdı:

.swm uzantılı install imajı kullanıyorsa muhtemelen imaj da eskidir. O zamanlar 4gb ve üzeri dosya yazdıramıyorduk fat32 izin vermediği için ama artık çözümü sunuldu. Ntfs olarak usb belleği kullanabiliyoruz güncel Rufus sayesinde.

Kendi kurulumlarımda .swm uzantılı kurulumlarda bu kadar beklemeye denk gelmedim.

Kurulum konusunda, beklenilenden daha fazla olduğu konusunda hemfikiriz, onu ben de belirttim. Sadece .swm hakkında küçük bir bilgi vermek istedim. Uzun süredir kullanılmayan bir format türü olduğu için, sitede çoğu kişi bu formattan habersiz ve ne olduğunu bilmiyorlardır. O kısmı etkileyen tek şey .swm uzantısıdır. Fakat dediğiniz gibi, bu kadar bekletmesi normal olmayan bir durum sergiliyor. Not = Çok uzattım konuyu ama, daha açıklayıcı olmak için biraz daha detaya girdim. :) :)Saygılarımla...

kalıbı yazdırırken gbt mi mrb mı yazdırıyorsun donanımına göre bakmalısın ve bazı sistemlerin içerikleri faklılık yaratabiliyor ön yuklemede kasa uzerınde ses sıstemıne aıt yada ethernet vs fazla kablo bulundurma bu sebeple askıyada alabılır sıstemı ve farklı boot ları dene 

• Thanks 1

casper0007, 10 saat önce yazdı:

kalıbı yazdırırken gbt mi mrb mı yazdırıyorsun donanımına göre bakmalısın ve bazı sistemlerin içerikleri faklılık yaratabiliyor ön yuklemede kasa uzerınde ses sıstemıne aıt yada ethernet vs fazla kablo bulundurma bu sebeple askıyada alabılır sıstemı ve farklı boot ları dene 

Öyle olsaydu bu kısma hiç gelmezdi diye düşünüyorum. Genelde MBR veya GPT olayında, format ekranına girilmeden askıda kalıyor. Fakat her PC için böyle midir bu durum emin değilim.

Kurulum ekranında iken disk seçme biçimlendirme hiç yapmadan Shift+F10 ile cmd açıp sırayla

diskpart

list disk

select disk 1 (ssd disk nosu)

clean

convert gpt

create part efi size 512

format fs fat32 quick

assign letter w

create part msr size 16

create part primarry

format quick label Windows

assign letter C

exit

sonra usb sürücü içinde sources klasörü olan yere geçilir. Örnek benim usb G de olduğu için G:  ve sonrasında cd sources yazarak sources klasörüne geçiş yapılır.

dism /get-wiminfo /wimfile:G:\sources\install.wim (eğer wim değilde esd sıkıştırma olan bir dosya ise install.esd sonu değiştirilir install içinde windows sürümlerinden hangisini istiyorsanınz onun numarası bir yere not edin)

dism /apply-image /imagefile:install.wim /index:1 /applydir:C:

bcdboot c:\windows  (komutu ilede bcd yazılmış olur)

işlem bittikten sonra cmd ekranını kapatıp kurulum ekranına geri dönünce  bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekli. 

• Like 1
  • Thanks 1