Jump to content

Windows Defender Iptal Etme- Ntlite Registry Ile

Go to solution Solved by tomyblack,

Recommended Posts

Posted (edited)

Aşağıda 2 farklı reg dosyası vereceğim. Minimal ve Kapsamlı Windows defender devre dışı bırakır. 

Defender devre dışı bırakmak için ntlite ile eklemeniz gerekiyor

Minimal devre dışı bırakma : https://pixeldrain.com/u/hrMhwJio  ( önerdiğim )

Minimal devre dışı bırakma scripti: https://pixeldrain.com/u/5n78GQA2   / not : önce elle defender korumayı devre dışı bırakınız. sonra scripti çalıştırın. )

Kapsamlı devre dışı bırakma : https://pixeldrain.com/u/Kdrdivy8 

(masaüstünde çalışan script indir ) : https://pixeldrain.com/u/3hpdatv1 )

alternatif link: https://dosya.co/mg1rdcmg5043/script.7z.html

not: talep ve istek olursa batch scripti geliştireceğim.  Şuan minimal devre dışı bırakan scriptimi tamamladım ama paylaşmadım. Açık sistemde sorunsuz devre dışı bırakabiliyorum-24h2 dahil. Ayrıca herhangi 3. Parti bir uygulamada gerekmiyor

364534873_Windows11x64-2024-05-09-23-27-43.png.ba95467e7d09b2b725cdb2c9b48d7539.png1140235551_Windows11x64-2024-05-10-00-11-39.png.e2f530bceca6244b86c22428bea7e339.png

1932793162_Windows11x64-2024-05-10-00-11-55.png.fc2230a4245bc813e586510e38ca11de.png

Reg içeriği ve anlamları

Spoiler

Bu Windows Kayıt Defteri düzenlemesi, Windows Defender ayarlarını değiştirmek için kullanılır. İşte bu kayıt defteri girdilerinin anlamları:

1. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender]

• “DisableAntiSpyware”=dword:00000001: Bu, Windows Defender’ın casus yazılım taramasını devre dışı bırakır.
    • “DisableAntiVirus”=dword:00000001: Bu, Windows Defender’ın virüs taramasını devre dışı bırakır.
  2. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender\Real-Time Protection]

• “DisableBehaviorMonitoring”=dword:00000001: Bu, Windows Defender’ın davranış izleme özelliğini devre dışı bırakır.
    • “DisableOnAccessProtection”=dword:00000001: Bu, Windows Defender’ın erişim korumasını devre dışı bırakır.
    • “DisableScanOnRealtimeEnable”=dword:00000001: Bu, Windows Defender’ın gerçek zamanlı taramasını devre dışı bırakır.
    • “DisableRealtimeMonitoring”=dword:00000001: Bu, Windows Defender’ın gerçek zamanlı izlemesini devre dışı bırakır.
    • “DisableIOAVProtection”=dword:00000001: Bu, Windows Defender’ın giriş/çıkış korumasını devre dışı bırakır.
  3. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender\Reporting]

• “DisableEnhancedNotifications”=dword:00000001: Bu, Windows Defender’ın gelişmiş bildirimlerini devre dışı bırakır.
    • “DisableGenericRePorts”=dword:00000001: Bu, Windows Defender’ın genel raporlarını devre dışı bırakır.
    • “WppTracingLevel”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın izleme düzeyini sıfıra ayarlar.
    • “WppTracingComponents”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın izleme bileşenlerini devre dışı bırakır.
  4. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows Defender\SpyNet]

• “DisableBlockAtFirstSeen”=dword:00000001: Bu, Windows Defender’ın ilk görüldüğünde engellemeyi devre dışı bırakır.
    • “SpynetReporting”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın SpyNet raporlamasını devre dışı bırakır.
    • “SubmitSamplesConsent”=dword:00000002: Bu, Windows Defender’ın örnek gönderme onayını ayarlar (2, otomatik onay).
  5.  
  6. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\SecurityHealthService]

• “Start”=dword:00000004: Bu, Windows Güvenlik Hizmeti’nin başlangıç türünü belirler. Değer 4, otomatik başlatmayı temsil eder.
  7. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\wscsvc]

• “Start”=dword:00000004: Bu, Windows Güvenlik Merkezi Hizmeti’nin başlangıç türünü belirler. Değer 4, otomatik başlatmayı temsil eder.
  8. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WinDefend]

• “Start”=dword:00000004: Bu, Windows Defender Hizmeti’nin başlangıç türünü belirler. Değer 4, otomatik başlatmayı temsil eder.
  9. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\MsSecCore]

• “Start”=dword:00000004: Bu, Microsoft Güvenlik İçeriği Hizmeti’nin başlangıç türünü belirler. Değer 4, otomatik başlatmayı temsil eder.
  10. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\AllowArchiveScanning]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın arşiv taramasını devre dışı bırakır.
  11. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\AllowBehaviorMonitoring]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın davranış izleme özelliğini devre dışı bırakır.
  12. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\AllowCloudProtection]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın bulut korumasını devre dışı bırakır.
  13. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\AllowEmailScanning]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın e-posta taramasını devre dışı bırakır.
  14. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\AllowFullScanOnMappedNetworkDrives]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın ağ sürücülerinde tam taramayı devre dışı bırakır.
  15. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\AllowFullScanRemovableDriveScanning]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın taşınabilir sürücü taramasını devre dışı bırakır.
  16. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\AllowIntrusionPreventionSystem]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın sızma önleme sistemini devre dışı bırakır.
  17. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\AllowIOAVProtection]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın giriş/çıkış korumasını devre dışı bırakır.
  18. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\AllowOnAccessProtection]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın erişim korumasını devre dışı bırakır.
  19. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\AllowRealtimeMonitoring]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın gerçek zamanlı izlemesini devre dışı bırakır.
  20.  
  21. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\AllowScanningNetworkFiles]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın ağ dosyalarını taramasını devre dışı bırakır.
  22. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\AllowScriptScanning]

• “value”=dword:00000001: Bu, Windows Defender’ın komut dosyası taramasını etkinleştirir.
  23. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\AllowUserUIAccess]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın kullanıcı arayüzü erişimini devre dışı bırakır.
  24. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\AvgCPULoadFactor]

• “value”=dword:00000032: Bu, Windows Defender’ın ortalama CPU yük faktörünü ayarlar. Değer 32, CPU kullanımını sınırlar.
  25. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\CheckForSignaturesBeforeRunningScan]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın tarama başlamadan önce imza kontrolü yapmasını devre dışı bırakır.
  26. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\CloudBlockLevel]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın bulut engelleme seviyesini devre dışı bırakır.
  27. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\CloudExtendedTimeout]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın bulut uzatılmış zaman aşımını devre dışı bırakır.
  28. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\DaysToRetainCleanedMalware]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın temizlenen kötü amaçlı yazılımları kaç gün boyunca saklayacağını belirler.
  29. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\DisableCatchupFullScan]

• “value”=dword:00000001: Bu, Windows Defender’ın yakalama tam taramasını devre dışı bırakır.
  30. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\DisableCatchupQuickScan]

• “value”=dword:00000001: Bu, Windows Defender’ın yakalama hızlı taramasını devre dışı bırakır.
  31. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\EnableControlledFolderAccess]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın Kontrollü Klasör Erişimini etkinleştirip devre dışı bırakmasını sağlar.
  32. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\EnableLowCPUPriority]

• “value”=dword:00000001: Bu, Windows Defender’ın düşük CPU önceliğini etkinleştirir.
  33. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\EnableNetworkProtection]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın ağ korumasını devre dışı bırakır.
  34. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\PUAProtection]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın potansiyel istenmeyen yazılım korumasını devre dışı bırakır.
  35.  
  36. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\PUAProtection]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın potansiyel istenmeyen yazılım korumasını devre dışı bırakır.
  37. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\RealTimeScanDirection]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın gerçek zamanlı tarama yönünü belirler. Değer 0, taramanın her iki yönde yapılmasını sağlar.
  38. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\ScanParameter]

• “value”=dword:00000002: Bu, Windows Defender’ın tarama parametresini ayarlar. Değer 2, hızlı taramayı temsil eder.
  39. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\ScheduleScanDay]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın zamanlanmış tarama gününü belirler. Değer 0, taramanın her gün yapılmasını sağlar.
  40. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\ScheduleScanTime]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın zamanlanmış tarama saatini belirler. Değer 0, taramanın gece yarısından hemen sonra yapılmasını sağlar.
  41. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\SignatureUpdateInterval]

• “value”=dword:00000018: Bu, Windows Defender’ın imza güncelleme aralığını belirler. Değer 24, saat cinsinden güncelleme sıklığını temsil eder.
  42. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\PolicyManager\default\Defender\SubmitSamplesConsent]

• “value”=dword:00000000: Bu, Windows Defender’ın örnek gönderme onayını ayarlar (0, otomatik onay).
  43. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WdNisDrv]

• “Start”=dword:00000004: Bu, Windows Defender’ın NIS sürücü hizmetinin başlangıç türünü belirler. Değer 4, otomatik başlatmayı temsil eder.
  44. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WdNisSvc]

• “Start”=dword:00000004: Bu, Windows Defender’ın NIS hizmetinin başlangıç türünü belirler. Değer 4, otomatik başlatmayı temsil eder.
  45. [HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\WdFilter]

• “Start”=dword:00000004: Bu, Windows Defender’ın Filtre hizmetinin başlangıç türünü belirler. Değer 4, otomatik başlatmayı temsil eder.

Edited by semsibey
Spoiler
  • Like 3
  • Thanks 5

Posted (edited)
forjest, 56 dakika önce yazdı:

Windows 10'da denedim regdosyası hata verdi. Registry girdilerini tanımlayamadım.

Defender açık olduğu içindir abi. Defender açıkken ilgili regler girilmiyor. Önceden yaptığım bir denemede. Önce reg girerek defenderi devre dışı bırakıyordum. Yeniden başlattığımda, diğer reg dosyasını sorunsuz çalıştırıyordum. Çalıştıramayanlar bir defa çalıştırıp, sistemi yeniden başlatsın, sonrasında tekrar çalıştırsın aynı reg kaydını. Hepsini tanımlayacaktır bukez. Sana bunları yazmak haddim değil ama başıma gelmişti böyle çözmüştüm abi. Saygılarımla...

Edited by relati7ity
  • Like 1

Elinize sağlık hocam ama ben imajlardan direkt sildiğim için gerek duymadım ama reg dosyasını indirdim arşive attım sağolun :) 

• Solution

Neredeyse 40 yıl olacak askerde şifre çözücüydüm vallahi yaşlandım, artık şifre çözemiyorum, hatta ihtiyarlıktan uçkurumu bile zor çözüyorum🤣 bana böyle zor işlemler yaptırmasan olmaz mi? Gözünü seveyim.  

• Like 1

Posted (edited)
alcalmc, 8 saat önce yazdı:

Sordum'un powerrun programıyla yada benzerleriyle reg dosyasını içe aktarmayı deneyin. Powerrun'ın komut satırı desteği burda çok işe yarar.

Ara sıra defender kullanırken, defender geçmişini temizlemek için powerrun kullanıyorum. Defender açık diye, kullandığım geçmişi silen .vbs hataya düşüyor. Powerrun içine atıp tıklayınca geçmişi siliyor...

Edited by relati7ity
  • Like 1

Posted (edited)
mustafakarasan, 15 saat önce yazdı:

bu autanned dosyasını usb ana dizine koyun defender devre dışı bırakır.tüm engelleri aşıp windows 11 ve 10 sorunsuz kurar

24h2 windows 11 de denedim. defender iptal olmad ı maalesef.

ama ikinci paylaştığım kapsamlı olan reg dosyasını powerrun  1.6 ile çalıştırdım. ( Çalıştırmadan önce manuel elle defender geçici olarak devre dışı bıraktım ) ve sonuç resimdeki gibi oldu. defender iptal oldu. 

(masaüstünde çalışan script indir ) : 

Please register to see this content.
 )

226964682_Windows11x64-2024-05-09-23-27-43.png.2acc8853342cef21e6babf5444f8e775.png

Edited by bensuslu11
  • Like 2

Evet 24h2 sistem değişmiş gözüküyor denedim defender açık kaldı.

Defender Remover'ı yazan kişi ile görüştüm. Cevabı bu şekilde.

-------------------

Evet. yapı 25905 veya daha yeni sürümlerde, ilkeler ve hizmetler aracılığıyla defender'ı devre dışı bırakamazsınız, çünkü antimalware hizmeti bu şeyi virüs yoluyla alır ve otomatik olarak kaldırır. windows 10 ve windows 11 2xh2'de sorun yok.

-------------------

Bu da size verdiğim autoattend.xml dosyasını oluşturan scriptin yazarının verdiği cevap.

--------------

Gerçekten de, bunu güncel bir Insider görüntüsü (Windows11_InsiderPreview_Client_x64_en-us_26080.iso) ile hemen yeniden üretebildim. İpucu için teşekkürler! Görünüşe göre Microsoft bazı hizmetlerin (Sense, WdBoot, WdFilter, WdNisDrv, WdNisSvc, WinDefend) durdurulmasını önlemek için daha fazla engel oluşturmuş.

Şu anda C:\Program Files\Windows Defender'daki programların yürütülmesini yasaklayan bir WDAC kuralı ile denemeler yapıyorum. Bu şaşırtıcı derecede iyi çalışıyor; özellikle MsMpEng.exe işleminin başlamasını engelliyor. Bu yaklaşım başarılı olursa sizi tekrar bilgilendireceğim.

• Like 2
  • Thanks 1

Posted (edited)

Kendi düzenlediğim sisteme, minimal olanını ekledim.

Bu şekilde olunca, güncelleme yapsam bile değiştirmiyor ayarları.

Windows Defender yokmuş gibi kullanıyorum, elinize sağlık.

Teşekkürler.

gbblwbr.png

Edited by Gokmenv1
  • Like 1

Posted (edited)
SON_VATAN, 1 saat önce yazdı:

defender control v2.1 herşeyi kökten hallediyor defender hiçbir şekilde rahatsız edemiyor.

Defender control windows kurulduktan çalıştırılabiliyor. Bizim amacımız windows lkurulurken devre dışı bırakmak. Çünkü crackli programları windows kurarken engel olabiliyor mesela windows kurulumunda.

Edited by shaolin
  • Like 1

shaolin, 1 saat önce yazdı:

Defender control windows kurulduktan çalıştırılabiliyor. Bizim amacımız windows lkurulurken devre dışı bırakmak. Çünkü crackli programları windows kurarken engel olabiliyor mesela windows kurulumunda.

Tamamda bunu bu isin uzmanlari bilenler basarir. Bilgisayarin icinde videolar resimler belgeler nerede onu zor bulan bir kullanici kitlesi bu isi basaramaz sizler bir zahmet el atin. Kolay gelsin. Tamda istedigim bunu bensuslu hocam kesin basaracak ona guveniyorum.

• Like 1

tomyblack, 29 dakika önce yazdı:

Tamamda bunu bu isin uzmanlari bilenler basarir. Bilgisayarin icinde videolar resimler belgeler nerede onu zor bulan bir kullanici kitlesi bu isi basaramaz sizler bir zahmet el atin. Kolay gelsin. Tamda istedigim bunu bensuslu hocam kesin basaracak ona guveniyorum.

Merhaba abi, tam olarak neyi istiyorsun, ben de bir el atmak isterim.

24H2 sistemlerde olmuyormuş, onu mu istiyorsun abi?

Yani olmuyor diyenlerin bakmadığı yerlere bakabilirim, ufak bir araştırma yapıp.

Fakat neyi istediğini tam görmedim bu konuda.

mustafakarasan, 2 saat önce yazdı:

Buradaki oluşturma kısmına defender iptal İçin 24h2 desteği gelmiş 

Yazarı mesaj attı yeni yolu yayınladı. Yarın deneyip yayınlayacağım.

mustafakarasan, 2 saat önce yazdı:

Yazarı mesaj attı yeni yolu yayınladı. Yarın deneyip yayınlayacağım.

Tekrar merhaba,

Şimdi yeni bir seçenek ekledim Windows PE sırasında Windows Defender hizmetlerini devre dışı bırak. Teknik olarak çok hoş değil, ancak 24H2 ile yaptığım testlerde çalışıyor.

Saygılarımla
Christoph Schneegans

Posted (edited)
relati7ity, 7 saat önce yazdı:

Yani olmuyor diyenlerin bakmadığı yerlere bakabilirim, ufak bir araştırma yapıp.

Kardeş normalde xml ile defender 23h2 ve eski sürümlerde iptal oluyor ama 24h2 de bu mümkün değil. Birçok xml düzenledim ama olmadı. Belkide yeni kurulum arayüzü bunu desteklemiyor. Emin değilim 

mustafakarasan, 6 saat önce yazdı:

Maalesef denedim ama olmadı. 

en son denediğim xml dosyası 

diğer uğraştığım ve kısmen başarılı oldum. 

Edited by bensuslu11

relati7ity, 7 saat önce yazdı:

Sevgili kardeşim nezaketin için öncelikli olarak teşekkür ederim., Ben sanırım sitede Fransızca sistem kullanan tek üyeyim, Windows 10 kullanıcısıyım. Windows 11 kullanmıyorum çünkü yazıcım eski ve uyumsuz.

Gelelim sorunuza bensuslu11 kardeşimizin yaklaşık 2 ay once sunduğu 

Windows 10 IoT LTSC 2021 21H2 (19044.3930) Fransızca paylaşımını sorunsuz kullanıyorum hatta bunun Türkçesini ve Multilang olanını da sundu.

bensuslu11 sunumlarını orijinal paylaşıyor ve bence hic sorun yok sadece Defender ve Edge, tamamen iptal edilmesi ve NET Framework 3.5, 4.8 et 4.8.1 güncellemesinin entegre edilmesi naçizane talebim fakat bunu asla sorun eden birisi değilim. Çünkü sistemi kurduktan sonra biraz can sıkıcı olsa da Defenderi ve edge yi sitede paylaşılan uygulamalar ile iptal edebiliyorum. 

Paylasimci kardeslerimiz kendi aralarinda bir cok konuda derinlemesine arastirma yapip, mutabik kaldiklarinda genele hitap edecek paylasimlar gelecektir. Ben sorun etmiyorum. Sevgiler selamlar.

• Haha 1

Posted (edited)
bensuslu11, 6 saat önce yazdı:

Kardeş normalde xml ile defender 23h2 ve eski sürümlerde iptal oluyor ama 24h2 de bu mümkün değil. Birçok xml düzenledim ama olmadı. Belkide yeni kurulum arayüzü bunu desteklemiyor. Emin değilim 

Maalesef denedim ama olmadı. 

gzr0l6u.png8exunkl.png

Edited by relati7ity